Προς το περιεχόμενο

Pro Tools για Windows 10


Jazzombie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δίκαιο; Ιδού λοιπόν η ευκαιρία να απαλλαγείτε από κάποιον που σας ενοχλεί και μείνετε με τον κύριο που δουλεύει home studio 35 χρόνια.

 

Αναμένω.

 

μπαα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω παλι ρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω γτ τοση ταραχη(?) απο μια βοήθεια που ζήτησα..Οι ερωτησεις μου ηταν καθαρα ενος νουμπα στο θεμα(φανηκε κιόλας αυτο)και περιμενα απλα μια ανταποκριση ήσυχη για να μου δώσετε μια λυση ας πουμε.Σίγουρα το θεμα σηκωνει συζητηση γτ δεν ζητησα πως κανουμε ενα φραπε αλλα πως στήνουμε ενα home studio.Αν εμφανιστηκα λιγο χαμενος με συγχωρείτε,ειλικρινά..Για να κανω μια καλύτερη αρχη..Το θεμα εχει ως εξής:Εδω κ αρκετό καιρο σκέφτομαι να στησω ενα στουντιακι στο σπίτι μου γτ μετα απο τοσα χρονια με μπάντες,περιοδείες,μελέτη,τσακωμους στη μπαντα,ξανα μελετη και ξανα περιοδείες αισθάνομαι οτι κουραστηκα(δε βαρέθηκα)και θελω επιτέλους να αραξω στο σπιτι μου και να γραψω οτι ιδεα μου κατεβει στο κεφαλι καθως ακουω και παιζω απο jazz,psychedelic rock,ambient και οτι μου κατεβει στο κρανιο(δεν το λεω για να περιαυτολογισω)αλλα αυτα ειναι τα στυλ θα ελεγα που ειμαι καλωδιωμενος να παιζω.Στην παρουσα φαση θα βαλει και λιγο η σύζυγος το χερακι της καθως οταν βρει λιγο ελεύθερο χρονο απο το γιο μας τραγουδαει και πιστέψτε με εχει φωνάρα :p Για να μην ξεφυγω απ'το θεμα με τα οικογενειακά μου θα σας πω τα εξης.Για αρχη λοιπον να σας πω δεν υπαρχει ταβανι στο μπατζετ αλλα δεν θελω να αφησω το μικρο χωρος μπειμπιλινο για κανενα μηνα γτ θα εχει παντοφλα απ'τη σύζυγο.Μπορω να διαθεσω καποια χρηματα για αρχη οπως και πηρα την καρτα ηχουν τα μονιτορ καποια mogami καλωδια,ακουστικα,ενα γραφείο στουντιο,βασεις για μονιτορ και καποια αλλα μπιχλιμπιδια πιυ ολα αυτα μαζι πηγαν γυρω στα 1100 ευρωπουλακια.Ολα καλα μεχρι εδω...Το μονο λοιπον που μενει ειναι ενας υπολογιστης για να αρχισω να κάνω το κεφι μου,γι'αυτό λοιπον ζητησα τη βοήθεια σας(αν ηθελα να παρω καποια κιθαρα,ενισχυτη,πεταλι η οτιδηποτε αλλο δε θα ζητουσα καμια βοήθεια πιστέψτε με)Μπορω να παρω εναν Mac αλλα να σας πω κατι σαν ασχετος που ειμαι απο τετοια ?Γτ ενας Μακ με οχταρα RAM και i5 επεξεργαστή εχει 1700 ευρω και αν δωσω τα ιδια χρήματα για PC θα ειχα ενα πολυ ανώτερο μηχανημα?Μπορει να ξεφεύγει λιγο απ'το θεμα αυτη η ερωτηση αλλα οχι κ τοσο θεωρώ.Αν φτιαξω ενα PC θα μου μεινουν και καποια φραγκακια για απορροφητες,μπασοπαγιδες και τετοια γτ μπορει να χρειαστουν,ενω αν παρω εναν Μακ θα περιοριστω λιγακι οικονομικά προσωρινά ίσως.Συγνωμη για το μεγαλο μνμ βασικα αλλα θελω να βαλω τα πραγματα σε μια σειρα.Η αλήθεια περα απο ολα αυτα ειναι οτι η μονη εξοικείωση που εχω ειναι το garageband καθως καποτε μου ειχε δανεισει ενα Μακ αρχαίο ενας φιλος που σπουδαζε Αγγλια.Αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες τι σου είπα στο #16

με ένα i5 λαπτοπ με 8 gb είχα δώσει 500-600 ευρώ.

Το sonar δωρεάν.

Με τα ρέστα αγόρασε τα μπιχλιμπίδια.

Πιό κάτω, ....δεν

 

Αντε πάει και πιό κάτω

με ένα i3 που λέει ο λόγος.

 

κατέβασε το sonar πριν το μετανιώσουν και το μαζέψουν.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γτ ενας Μακ με οχταρα RAM και i5 επεξεργαστή εχει 1700 ευρω και αν δωσω τα ιδια χρήματα για PC θα ειχα ενα πολυ ανώτερο μηχανημα?Μπορει να ξεφεύγει λιγο απ'το θεμα αυτη η ερωτηση αλλα οχι κ τοσο θεωρώ.Αν φτιαξω ενα PC θα μου μεινουν και καποια φραγκακια για απορροφητες,μπασοπαγιδες και τετοια γτ μπορει να χρειαστουν,ενω αν παρω εναν Μακ θα περιοριστω λιγακι οικονομικά προσωρινά ίσως.Συγνωμη για το μεγαλο μνμ βασικα αλλα θελω να βαλω τα πραγματα σε μια σειρα.Η αλήθεια περα απο ολα αυτα ειναι οτι η μονη εξοικείωση που εχω ειναι το garageband καθως καποτε μου ειχε δανεισει ενα Μακ αρχαίο ενας φιλος που σπουδαζε Αγγλια.Αυτα

 

Να σε βοηθήσω.

 

Πίτσα έχεις παραγγείλει έστω μία φορά στη ζωή σου, έτσι δεν είναι; Έχεις δει ότι σε όλους τους καταλόγους, η πίτσα-σπεσιαλ περιγράφεται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο; Δεν είναι όμως η ίδια πίτσα. Στις λεπτομέρειες βρίσκεται η διαφορά.

 

Παρ' όλα αυτά, ακριβώς επειδή τα Μακ είναι ακριβά (ακριβότερα), ποτέ δεν προτείνω σε αγνώστους να πάρουν Μακ, εκτός αν οι ίδιοι το έχουν αναφέρει σαν όντως πιθανότητα (εσύ, αυτό έκανες). Επίσης, έγραψες για ProTools.

 

Πάρε PC λοιπόν, τουλάχιστον θα βρεις περισσότερους που να ξέρουν περί τίνος πρόκειται και θα σε βοηθήσουν. Και ναι, εδώ και λίγες ημέρες (ναι, τόσο είναι που συμβαίνει) ένα πολύ ωραίο πρόγραμμα άρχισε να διατίθεται δωρεάν (πριν είκοσι μέρες, άλλα θα σου γράφανε οι διάφοροι ενθουσιασμένοι με το θέμα), οπότε δοκίμασε το και αυτό, και μπορεί να σου αρέσει

 

Στην εικόνα που επισυνάπτω μπορείς να δεις μία ανάλυση της δημοφιλίας των DAW (στοιχεία του 2016, αλλά δεν έχουν αλλάξει πολύ), για να ξέρεις τι χρησιμοποιεί ο κόσμος, αν σε νοιάζει βέβαια. Ο λόγος που το Logic (το οποίο τρέχει μόνο σε Mac) είναι στην κορυφή, είναι ότι όντως περισσότεροι από όσους ασχολούνται σοβαρά με τέτοια πράγματα έχουν Mac (το ίδιο ισχύει με φωτογράφους / γραφίστες / προγραμματιστές και άλλες κατηγορίες επαγγελματιών).

 

Όπως ήδη έγραψα, καλή επιτυχία. Και όχι, δεν υπάρχει κάποια ταραχή που να την προκάλεσες εσύ, οπότε μη δίνεις σημασία.

 

Σημείωση: ένα Μακ με τις προδιαγραφές που ανέφερες δεν κοστίζει τόσα πολλά. Είπαμε, είναι ακριβότερα, αλλά όχι και έτσι. O mac mini με αυτές τις προδιαγραφές (είπες ότι έχεις περιφερειακά) κυμαίνεται από 900 έως 1300 ευρώ (ανάλογα με την ταχύτητα του εσωτερικού δίσκου). Ισχύει ότι με τα ίδια χρήματα, κάποιος που ξέρει (δηλαδή, όχι απαραιτήτως οποιοσδήποτε στον οποίο θα απευθυνόσουν) μπορεί να σου φτιάξει μηχάνημα PC με καλύτερες ονομαστικές προδιαγραφές.

daw.thumb.jpg.39bcc917db1063da2e7dd1902429619c.jpg

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε βοηθήσω.

 

 

Στην εικόνα που επισυνάπτω μπορείς να δεις μία ανάλυση της δημοφιλίας των DAW (στοιχεία του 2016, αλλά δεν έχουν αλλάξει πολύ), για να ξέρεις τι χρησιμοποιεί ο κόσμος, αν σε νοιάζει βέβαια. Ο λόγος που το Logic (το οποίο τρέχει μόνο σε Mac) είναι στην κορυφή, είναι ότι όντως περισσότεροι από όσους ασχολούνται σοβαρά με τέτοια πράγματα έχουν Mac (το ίδιο ισχύει με φωτογράφους / γραφίστες / προγραμματιστές και άλλες κατηγορίες επαγγελματιών).

 

 

 

Ο πίνακας τι πηγή έχει ? Την EΛΣΤΑΤ?

Ο κοσμος μίκρυνε. Εχω τον είχα για κάτι δισεκατομμύρια αλλά βλέπω έμειναν 847 και ψήφησαν.

Να τον νοιάξει αλλά και χωρις την πηγή και χωρίς την ανάλυση του δείγματος (ανάγκες, επίπεδο, εξοπλισμός) γιατί να τον νοιάξει. Δεν βοηθάει η ψηφοφορία δημοφιλίας 847 ατόμων στις αποφάσεις  εξατομικευμένες ανάγκες ενός αρχαρίου χρήστη.

 

Γενικά η δημοφιλία δεν λέει τίποτα.

Λεει να ακολουθήσει συγκεκριμένα πόστ, π.χ. το δικό μου ή των άλλων φίλων.

 

Πάλι περιττή πληροφορία.

 

Σιγουρα η κορυφή της λίστας δεν καθορίστηκε επειδη οι ΣΟΒΑΡΟΙ επαγγελματίες χρησιμοποιούν MAC, το ίδιο και οι ερασιτέχνες, οι επιχειρήσεις.

 

Εξισου σοβαροί χρησιμοποιούν windows και το κόστος παίζει καθοριστικό ρόλο.

 

τώρα τα προγράμματα γραφιστών/φωτογράφων τι σχέση έχουν με την αρχική ερώτηση.

 

Να αναλύσουμε μήπως και θέματα optimization των daw's και τα σκορ σε απόλυτες τιμες στις δυο πλατφόρμες και σε ποιά σημεία κερδίζουν τα windows στα δημοφιλή προγράμματα το 2018?

 

Να πουμε και άλλα off topic και να πλατύνουμε τη συζήτηση και με άλλους πίνακες για να αποφασίσει ο νεος φιλος και χρήστης daw που θελει να ηχογραφήσει ενα οργανο και τη φωνή του και εχει 750 ευρώ.

 

Γιατί όχι, να συγκρίνουμε και την Πόρσε και την Φερράρι.

 

Να θίξουμε και το θέμα των επίσημων στοιχείων πωλήσεων με τα πραγματικά λόγω άλλων παραγόντων που τα καθορίζουν στο τι μπαίνει πραγματικα σε σπιτια και επιχειρήσεις και τι καθορίζει τελικώς αυτό που λέμε "δημοφιλία"

 

Το παράδειγμα με την σπεσιαλ πιτσα το βρισκω επίσης το πιο άστοχο. Ειναι ατυχές αλλά βαριέμαι να αναλύσω σε σχέση με τις ανάγκες ενος χρήστη για home ηχογράφηση που όπως τις παραθέτει μπορεί να τις ικανοποιήσει και με ενα λαπτοπ δεκαετίας μεταχειρισμένο και με ενα επίσης μεταχειρισμένο pc η mac και δεν χρειάζεται να παρει το ακριβότερο που μπορεί.

 

Αλλά για να αποφύγει τα πιθανα προβλήματα των μεταχειρισμένων, με 750 ευρώ μπορεί να φτιάξει υπερυπολογιστή για τις ανάγκες του. Και στο μέλλον αν αρχίζουν να διατίθενται και άλλα πράγματα δωρεάν, βιβλιοθήκες κλπ ή επι συνδρομη, θα μπορεί να φτιάξει συμφωνική με τεράστιες βιβλιοθήκες ήχων γιατί θα αρχίσει να αποκτά την εμπειρία ιδιαίτερα αν ειναι και καλός μουσικός.

 

Ας ακολουθήσει ο φιλος jazzombie ΚΑΛΥΤΕΡΑ τις ΔΗΜΟΦΙΛΕΣΤΕΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ του thread από ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά, different tools...same job.

Μην το κάνουμε μεγαλύτερο θέμα απο ο,τι είναι.

Επίσης σας παρακαλώ όχι προσωπικές αντιπαραθεσεις.

 

Ο,τι και να διαλέξεις. ...καλές μουσικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πίνακας τι πηγή έχει ? Την EΛΣΤΑΤ?

 

To gearslutz. Έχει όμως πολύ περισσότερες στο internet. Σε όλες τα στοιχεία είναι περίπου ίδια. Και βέβαια, οι άνθρωποι είναι όντως μουσικοί. Περιέργως, συμφωνούν μαζί μου.

 

;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To gearslutz. Έχει όμως πολύ περισσότερες στο internet. Σε όλες τα στοιχεία είναι περίπου ίδια. Και βέβαια, οι άνθρωποι είναι όντως μουσικοί. Περιέργως, συμφωνούν μαζί μου.

 

;D

 

Σε τι συμφωνουν?

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι συμφωνουν?

 

Στο ότι πριν τη δωρεάν διανομή του Sonar, ήταν πάντοτε πέμπτο ή έκτο στις προτιμήσεις όντως μουσικών και όχι ερασιτεχνών σαν εμένα. Εγώ το Sonar είχα, και έχω (να ένας λόγος να το αλλάξεις, ένεκα της συμπάθειας που μου έχεις). Το ξέρεις ότι είναι έτσι, διότι σε είχα ενημερώσει για το ότι επρόκειτο να κάνω χρήση της ειδικής προσφοράς της Steinberg για τους ιδιοκτήτες του Sonar, προκειμένου να πάρω το Cubase.

 

Πρέπει να καταλάβεις ότι ο κόσμος δεν είναι μαύρο και άσπρο. Υπάρχουν πολλές και διαφορετικές γνώμες και όλες έχουν τη σημασία τους αν τις διαβάζει κάποιος σωστά - ακόμη και η δική μου.

 

Επειδή έχεις προσωπική αντιπάθεια στο πρόσωπό μου, έχεις σκαρφιστεί ότι για να μπορεί κάποιος να έχει εμπεριστατωμένη γνώμη για το μουσικό λογισμικό, πρέπει να είναι μουσικός και μάλιστα ικανός. Εγώ σου λέω ότι αρκεί να ξέρει να παίξει μία ντο ματζόρε σε δύο-τρία όργανα και πέντε τύμπανα σε κλαβιέ ή μεμβράνες. Και όπως ξέρουμε όλοι, οι διάφοροι reviewers στο ιντερνετ, ποτέ δεν είναι μουσικοί όπως τους εννοείς εσύ, εκτός από ελάχιστους.

 

Οπότε, πρώτα σκαρφίζεσαι αυτό το πράγμα και μετά χάνεις το χρόνο σου να λες ότι εγώ δεν είμαι μουσικός και άλλα άσχετα. Εσένα παιδάκι μου όταν γράφεις τη γνώμη σου για μία ταινία σε ρώτησε κανείς αν είσαι κινηματογραφιστής; Για το δικό σου καλό, παράτα αυτή τη νοοτροπία. Δεν χρειάζεται οι άλλοι να έχουν άδικο για να έχεις εσύ δίκηο - κάλλιστα μπορεί να έχουμε ΟΛΟΙ άδικο ή ΟΛΟΙ δίκηο. Έτσι είναι.

 

Για την ενημέρωση όποιου ενδιαφέρεται: δεν είμαι μουσικός. Οι γνώσεις μου σε τεχνική / αρμονία είναι αντίστοιχες κάποιου που έχει κάνει πιανο για ένα-δύο χρόνια. Είμαι όμως προγραμματιστής και χρήστης συστημάτων αναπαραγωγής ήχου / βίντεο / στατικής εικόνας (αυτά που λέμε "πολυμέσα") για πολλά-πολλά χρόνια. Επίσης, λόγω οικονομικής άνεσης, βίτσιου και προσωπικής ταύλας, ειμαι ιδιοκτήτης και αρκετά έμπειρος χρήστης πληθώρας προγραμμάτων για πολυμεσικές εφαρμογές, στις οποίες περιλαμβάνονται αυτά που οι μουσικοί λένε DAW.

 

Α, επίσης ξέρω τα πάντα για τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές και μιλώ μόνο για πράγματα με τα οποία έχω ζωντανή, οργανική σχέση. Δεν μιλώ για τα Μακ (ή οτιδήποτε άλλο) από τη σκοπιά του fanboy διότι κατά βάση είμαι κυνικός και λάτρης του ελεύθερου λογισμικού (το κύριο λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιώ καθημερινά είναι το Linux).

 

Δίπλα από αυτό το κείμενο γράφει "Computer Tech", επειδή αυτός είναι ένας τίτλος που είχε επινοηθεί από τη Διαχείριση, δεν έχει σχέση με το επαγγελματικό μου αντικείμενο.

 

Αυτά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ότι πριν τη δωρεάν διανομή του Sonar, ήταν πάντοτε πέμπτο ή έκτο στις προτιμήσεις όντως μουσικών και όχι ερασιτεχνών σαν εμένα. Εγώ το Sonar είχα, και έχω (να ένας λόγος να το αλλάξεις, ένεκα της συμπάθειας που μου έχεις). Το ξέρεις ότι είναι έτσι, διότι σε είχα ενημερώσει για το ότι επρόκειτο να κάνω χρήση της ειδικής προσφοράς της Steinberg για τους ιδιοκτήτες του Sonar, προκειμένου να πάρω το Cubase.

 

Πρέπει να καταλάβεις ότι ο κόσμος δεν είναι μαύρο και άσπρο. Υπάρχουν πολλές και διαφορετικές γνώμες και όλες έχουν τη σημασία τους αν τις διαβάζει κάποιος σωστά - ακόμη και η δική μου.

 

Επειδή έχεις προσωπική αντιπάθεια στο πρόσωπό μου, έχεις σκαρφιστεί ότι για να μπορεί κάποιος να έχει εμπεριστατωμένη γνώμη για το μουσικό λογισμικό, πρέπει να είναι μουσικός και μάλιστα ικανός. Εγώ σου λέω ότι αρκεί να ξέρει να παίξει μία ντο ματζόρε σε δύο-τρία όργανα και πέντε τύμπανα σε κλαβιέ ή μεμβράνες. Και όπως ξέρουμε όλοι, οι διάφοροι reviewers στο ιντερνετ, ποτέ δεν είναι μουσικοί όπως τους εννοείς εσύ, εκτός από ελάχιστους.

 

Οπότε, πρώτα σκαρφίζεσαι αυτό το πράγμα και μετά χάνεις το χρόνο σου να λες ότι εγώ δεν είμαι μουσικός και άλλα άσχετα. Εσένα παιδάκι μου όταν γράφεις τη γνώμη σου για μία ταινία σε ρώτησε κανείς αν είσαι κινηματογραφιστής; Για το δικό σου καλό, παράτα αυτή τη νοοτροπία. Δεν χρειάζεται οι άλλοι να έχουν άδικο για να έχεις εσύ δίκηο - κάλλιστα μπορεί να έχουμε ΟΛΟΙ άδικο ή ΟΛΟΙ δίκηο. Έτσι είναι.

 

Για την ενημέρωση όποιου ενδιαφέρεται: δεν είμαι μουσικός. Οι γνώσεις μου σε τεχνική / αρμονία είναι αντίστοιχες κάποιου που έχει κάνει πιανο για ένα-δύο χρόνια. Είμαι όμως προγραμματιστής και χρήστης συστημάτων αναπαραγωγής ήχου / βίντεο / στατικής εικόνας (αυτά που λέμε "πολυμέσα") για πολλά-πολλά χρόνια. Επίσης, λόγω οικονομικής άνεσης, βίτσιου και προσωπικής ταύλας, ειμαι ιδιοκτήτης και αρκετά έμπειρος χρήστης πληθώρας προγραμμάτων για πολυμεσικές εφαρμογές, στις οποίες περιλαμβάνονται αυτά που οι μουσικοί λένε DAW.

 

Α, επίσης ξέρω τα πάντα για τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές και μιλώ μόνο για πράγματα με τα οποία έχω ζωντανή, οργανική σχέση. Δεν μιλώ για τα Μακ (ή οτιδήποτε άλλο) από τη σκοπιά του fanboy διότι κατά βάση είμαι κυνικός και λάτρης του ελεύθερου λογισμικού (το κύριο λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιώ καθημερινά είναι το Linux).

 

Δίπλα από αυτό το κείμενο γράφει "Computer Tech", επειδή αυτός είναι ένας τίτλος που είχε επιννοηθεί από τη Διαχείριση, δεν έχει σχέση με το επαγγελματικό μου αντικείμενο.

 

Αυτά.

 

Δεν έχω αντιπάθεια στο προσωπο σου.

Εχω αντιπάθεια ως προς τη συμμετοχή σου σε συγκεκριμένα θεματα.

Ας είναι.

Δυστυχώς είσαι λάτρης της τεχνολογιας και σε αλλες περιπτώσεις σε αρθρα σου συμφωνω.

  Και όποιον λατρεύει την τεχνολογια τον συμπαθώ.

Εξ άλλου το δικιο είναι σχετικο ανα περίπτωση.

Και εγώ δεν ειμαι ο μεγαλύτερος μουσικός και μουσικοτεχνολόγος του πλανήτη εδώ που τα λεμε.

Στο κάτω κατω απαντήσεις δόθηκαν και ο φίλος που έγραψε πηρε τα εφόδια.

 

Ναι ομως, δεν ειναι κατι που έχω σκαρφιστεί το να εκφέρεις απόψεις για λογισμικό μουσικό πρεπει να εισαι και ενος επιπέδου στη μουσική και να το έχεις δουλέψει.

Γιατι αμα δεν το εχεις δουλέψει θα γινει το φαινομενο να γράφεις πράγματα ανακριβή και άστοχα για συγκεκριμένη χρήση και η ουσία θα χάνεται στη γενική πληροφορία.

 

Γι αυτό και συμβαίνει π.χ.  να σε έχω διορθώσει πολλές φορες στο παρελθόν, υπάρχουν τα πόστ.

Δεν το σκαρφίστηκα. Ειναι η πραγματικότητα.

Δεν χρειάζεται να εχει δικιο καποιος η άδικο?

μμμμμμ χρειάζεται. Ενας που δεν εχει δικιο δεν μπορεί να επιμένει γιατι παραπληροφορεί ιδιαίτερα σε απορίες. Μιλαμε για ερωτήσεις.

 

Δεν εχεις δικιο οταν λες σε καποιον που θελει να γράψει, να τυπώσει μια παρτιτούρα στα drums απλή να σκεφτεί καλά αν θα επιλέξει το muse και να σκεφτεί το sibellius γιατι το sibellius κολλάει και υπάρχουν χρήστες που το λένε.. Δεν το καταλαβαίνεις το γιατί?

 

ΛΕΣ

Α, επίσης ξέρω τα πάντα για τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές και μιλώ μόνο για πράγματα με τα οποία έχω ζωντανή, οργανική σχέση.

 

Εγώ σου λέω ότι αρκεί να ξέρει να παίξει μία ντο ματζόρε σε δύο-τρία όργανα και πέντε τύμπανα σε κλαβιέ ή μεμβράνες. Και όπως ξέρουμε όλοι, οι διάφοροι reviewers στο ιντερνετ, ποτέ δεν είναι μουσικοί όπως τους εννοείς εσύ, εκτός από ελάχιστους.

 

 

ΛΕΩ

 

εσύ το λές οτι αρκεί.

Για τα δικά μου στάνταρ δεν αρκει.

Εγώ με τα δικά μου στάνταρ θεωρώ πως αυτός που βαράει στην τύχη δεν μπορεί να μιλάει για εξειδικευμένες λειτουργίες και γενικότερα για όλα αυτά που περιλαμβάνουν αυτά τα πακέτα.

 

Άλλοι λενε πως ενας ηχολήπτης που θα τα χρησιμοποιήσει καλό ειναι να ξέρει γενικά και από όργανα και να έχει βασικές μουσικές γνώσεις.

 

Αλλοι μπορουν να πουν πως ποιο το νόημα να τα έχεις αυτά τα εργαλεία αφού ούτε μουσικός είσαι, ουτε να μιξάρεις μπορείς κλπ, δεν μπορείς να παράξεις.

 

Ετσι λοιπόν οι ανάγκες καθορίζουν την προταση.

 

Βλέπεις την αντίφαση.

 

Αν θέλει κάποιος που δεν είναι μουσικός να κόψει ενα κομμάτι και να προσθέσει συχνοτικά στο μπάσο και γενικα θέλει να επιλεξει ενα προγραμμα και βάλει μια ερώτηση τι χρειάζομαι και αρχίζεις να του απαντάς. Καραρχάς πάρε το καλυτερο MAC που υπάρχει και αρχίζεις να συγκρίνεις τα Digital Audio Workstations και γενικές οδηγίες για τη μουσική τεχνολογία....................................... Πάλι στον ιδιο κύκλο θα μπουμε γιατί θα δεχτει λογικές απαντήσεις προσαρμοσμένες και εσύ θα αρχίσεις πάλι να γράφεις προς τις δικές σου αντιλήψεις και προτιμήσεις και θα κάνεις ακυρες επικλήσεις νοοτροπιών και διαμόρφωσης της αγοράς.

 

Το πρόβλημα ειναι επειδή διαβάζεις τους άλλους που γράφουν σωστότερα και παράλληλα εχουν και εμπειρία πως αρχίζεις τα.

 

Να σε βοηθήσω εγω...............................

Προσεχε μήν.........................

Αναρωτιέμαι ίσως αν,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Δες τι άποψη επικρατεί...............................

Οι Σοβαρότεροι χρήστες......................................

Αυτό ισχύει........................................

 

Εκεί ειναι το πρόβλημα σου και το ξέρεις.

Το έχεις παραδεχτεί.

Όπως παραθέτεις τα pm μου θα μπορουσα και εγώ να τα παραθέσω αντιστοιχα.

 

ΣΥΝΕΠΩΣ ΑΥΤΟ

 

"Στο ότι πριν τη δωρεάν διανομή του Sonar, ήταν πάντοτε πέμπτο ή έκτο στις προτιμήσεις όντως μουσικών και όχι ερασιτεχνών σαν εμένα. Εγώ το Sonar είχα, και έχω (να ένας λόγος να το αλλάξεις, ένεκα της συμπάθειας που μου έχεις). Το ξέρεις ότι είναι έτσι, διότι σε είχα ενημερώσει για το ότι επρόκειτο να κάνω χρήση της ειδικής προσφοράς της Steinberg για τους ιδιοκτήτες του Sonar, προκειμένου να πάρω το Cubase."

 

πάλι αόριστο ειναι και όχι conclusive για τον λόγο δημοφιλίας και την ανωτερώτητα ενος προγράμματος ή γιατί θα πρέπει να χαίρει των προτιμήσεων και των παροτρύνσεων για το βέλτιστο εξατομικευμένο αποτέλεσμα.

 

Έχεις αδικο που το ποστάρεις για το θέμα λοιπόν.

Αν δεν το καταλαβαίνεις και αυτό, θα ξαναπροσπαθήσω, δεν βαριέμαι. Ολη μέρα θα σου εξηγώ. Πιστεύω πως η πλειοψηφία έχει καταλάβει. Θα καταλάβεις κι εσύ.

 

Δεν έχω εμπάθεια προς το άτομο σου ως οντότητα λοιπον.

Εχω εμπάθεια προς τις απόψεις σου ΑΝΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, αναλογιζόμενος τα δεδομένα όσον αφορά το επιπεδό σου, σε σχέση με το τι συγκεκριμένα μιλάμε και για ποιόν λόγο και γράφω παράλληλα.

 

Εσυ ο ίδιος γράφεις

 

Για την ενημέρωση όποιου ενδιαφέρεται: δεν είμαι μουσικός. Οι γνώσεις μου σε τεχνική / αρμονία είναι αντίστοιχες κάποιου που έχει κάνει πιανο για ένα-δύο χρόνια

 

Για το δυο χρόνια εχω τις επιφυλάξεις μου, αλλά κατάλαβε με κι εμένα

.

Εγώ που εχω κανει περισσότερα και να μην τα αναφέρω πάλι γιατι ειναι γνωστό και θα καταντήσω γραφικός και κουραστικός και αντιπαθής γιατι θα βγεί κανας πιο παιχταρας και θα μου πεί πως ρε Κωστα, μας τα έχεις κανει τσουρεκια......... ωπ εδω σταματάω.

 

Το ίδιο αισθάνομαι και εγώ με την δική σου επιμονή στα τεχνικά θέματα όταν παω να συμμετάσχω για τους λογους που ανέφερα πιο πάνω, όπως ο άλλος που θα αισθανθει οτι του τα κάνω τσουρέκια επειδή είναι καλύτερος μουσικός απο εμένα.

 

Με λιγα λόγια πρέπει να καταλάβεις τι λέω.

Θα επιμείνω μέχρι να καταλάβεις και σε αντίστοιχο thread θα γράφω την άποψη μου πανω σε αυτά που γράφεις.

 

  Οι γνώμες έχουν σημασία αν είναι εύστοχες, σχετικές με το αντικείμενο και για εσένα μπορεί να μην αποτελεί προϋπόθεση να μιλάς για ένα αντικείμενο και να έχεις ενα πρακτικό και θεωρητικό υπόβαθρο. Δικιο έχεις γιατι αυτό είναι υποκειμενικό.

 

ΔΙΚΙΟ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΟΜΩΣ όταν ΘΕΛΩ να ΠΑΡΩ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ κάποιον γιατι θεωρώ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ να αυτό που είπα. Και ειναι υποκειμενικό, αλλά για ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ. Ιδαίτερα αν επιμένει, φεύγει από το θέμα, η πιέζει για να ακολουθηθεί η συμβουλή του έναντι των άλλων.

 

ΙΣΟΠΑΛΙΑ. Αμ δεν ειναι ετσι.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου