Προς το περιεχόμενο

Pro Tools για Windows 10


Jazzombie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Superfunk ήταν ειλικρινής όταν έγραφε πως οι περισσότεροι προτείνουν αυτό με το οποίο ήδη εργάζονται και αισθάνονται άνετα. Με την ίδια λογική που όσοι έχουν iPhone προσπαθούν να βγάλουν χαζούς όσους δεν έχουν.

 

Σε κάθε περίπτωση, εγώ δεν έδωσα συμβουλές σε εσένα, αλλά σε κάποιο νεοφερμένο που (όπως έγραψε και ο manosx) μας μπέρδεψε όλους άθελά του σχετικά με τις προθέσεις του.

 

Αν έδινα συμβουλές σε εσένα (θεός φυλάξοι) θα ήταν διαφορετικές, πολύ διαφορετικές, διότι α) έχεις ήδη κάνει τεράστια χρηματική και χρονική επένδυση, β) ξέρεις τι θέλεις, γ) έχεις ήδη σημαντική εμπειρία με hardware όργανα κλπ.

 

Δηλαδή, ο μόνος αρμόδιος να πει αν βοηθήθηκε από αυτά που έγραψα είναι ο O.P., οι υπόλοιποι τα διαβάζετε "κατά λάθος", επειδή είμαστε σε φόρουμ. Επίσης, να υπογραμμίσω (και η Διαχείριση το ξέρει) ότι εγώ δεν πουλάω τίποτε απ' όλα αυτά, και από οικονομικής απόψεως μου είναι εντελώς αδιάφορο τι θα πάρει ο καθένας.

 

Σαν υστερόγραφο: πρέπει να είμαστε όλοι πάρα πολύ προσεκτικοί όταν επικαλούμαστε την μουσική (δηλαδή, την καλλιτεχνική) μας αξία όταν θέλουμε να μιλήσουμε για εξοπλισμό. Διότι αυτό ανοίγει διάπλατα το δρόμο για να μας πει κάποιος "φίλε, η μουσική σου είναι πάτος, οπότε άσε καλύτερα να μου πει κάποιος άλλος". Γι' αυτό οι φτασμένοι μουσικοί δεν γίνονται reviewers, απλά κάνουν endorse κάποιο κομάτι εξοπλισμού και όποιος τους αγαπάει, το δέχεται.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για να συνοψίσουμε λοιπόν τις απόψεις:

 

- Πάρε Mac, είναι καλύτεροι υπολογιστές και μπορούν να τρέξουν τρία λειτουργικά συστήματα, εφ'όσον δεν έχεις πάρει ακόμη τίποτε. Στην ίδια λογική, απέφυγε να δεσμευτείς με οποιοδήποτε πρόγραμμα τρέχει σε μία μόνο πλατφόρμα.

 

- Πάρε Windows. Εκτός του ότι είναι φθηνότερα, το Sonar είναι τόσο καλό που από μόνο του δικαιολογεί την αγορά. Θα σου μείνουν και ρέστα.

 

- Πάρε ένα οκτακάναλο και μην ασχολείσαι με υπολογιστές.

 

- Πάρε ένα μήνα να το σκεφτείς.

 

Αυτές δεν είναι; Ας διαλέξει ο άνθρωπος όποια του κάνει και καλούς (μουσικούς) απογόνους. Κάντε αυτό το ποστ sticky να το ρίχνουμε με paste σε όποιον ρωτάει για κανά-δύο-τρία χρόνια.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Superfunk ήταν ειλικρινής όταν έγραφε πως οι περισσότεροι προτείνουν αυτό με το οποίο ήδη εργάζονται και αισθάνονται άνετα. Με την ίδια λογική που όσοι έχουν iPhone προσπαθούν να βγάλουν χαζούς όσους δεν έχουν.

 

Σε κάθε περίπτωση, εγώ δεν έδωσα συμβουλές σε εσένα, αλλά σε κάποιο νεοφερμένο που (όπως έγραψε και ο manosx) μας μπέρδεψε όλους άθελά του σχετικά με τις προθέσεις του.

 

Αν έδινα συμβουλές σε εσένα (θεός φυλάξοι) θα ήταν διαφορετικές, πολύ διαφορετικές, διότι α) έχεις ήδη κάνει τεράστια χρηματική και χρονική επένδυση, β) ξέρεις τι θέλεις, γ) έχεις ήδη σημαντική εμπειρία με hardware όργανα κλπ.

 

Δηλαδή, ο μόνος αρμόδιος να πει αν βοηθήθηκε από αυτά που έγραψα είναι ο O.P., οι υπόλοιποι τα διαβάζετε "κατά λάθος", επειδή είμαστε σε φόρουμ. Επίσης, να υπογραμμίσω (και η Διαχείριση το ξέρει) ότι εγώ δεν πουλάω τίποτε απ' όλα αυτά, και από οικονομικής απόψεως μου είναι εντελώς αδιάφορο τι θα πάρει ο καθένας.

 

Σαν υστερόγραφο: πρέπει να είμαστε όλοι πάρα πολύ προσεκτικοί όταν επικαλούμαστε την μουσική (δηλαδή, την καλλιτεχνική) μας αξία όταν θέλουμε να μιλήσουμε για εξοπλισμό. Διότι αυτό ανοίγει διάπλατα το δρόμο για να μας πει κάποιος "φίλε, η μουσική σου είναι πάτος, οπότε άσε καλύτερα να μου πει κάποιος άλλος". Γι' αυτό οι φτασμένοι μουσικοί δεν γίνονται reviewers, απλά κάνουν endorse κάποιο κομάτι εξοπλισμού και όποιος τους αγαπάει, το δέχεται.

 

Διαφωνώ εν μερει αλλά θα σου αφησω τον τελευταίο λογο.

Αποφάσισα.

Εξάλλου έχω γράψει και εγώ λανθασμένα πράγματα ανα καιρούς και μπορεί να έτυχε η να μην το είδε κάποιος, η να το είδε και να μην ηθελε να γράψει απο συμπάθεια, έχω βγει off topic κλπ.  στα μουσικοτεχνολογικά.

Ισως είμαι λιγο αυστηρος  στην κριση των απόψεών σου καμια φορά στα μουσικοτεχνολογικά.

Πριν σε μισήσω πραγματικά πάλι, θα το σκεφτώ λιγο.

 

Σου αφηνω τον τελευταίο λόγο.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο μυστηρια η κατασταση βασικα,υπαρχουν τα χρηματα για mac απλα σκέφτομαι τι αλλο θα μου παρουσιαστεί στην πορεία όπως absorbers και διαφορα αλλα τετοια στουντιακα που ισως θα έπρεπε να μη με απασχολει τωρα αυτο καθως πρέπει να στηθεί πρωτα η φαση κ μετα.Αν ομως παω σε PC τα χρήματα που βαζω(750) ειναι μονο για επεξεργαστή,τροφοδοτικό και RAM τα υπόλοιπα τα εχω.

 

Καλησπέρα. Εφόσον χρειάζονται μόλις αυτά τα 3 (cpu, psu, ram) το σημαντικότερο ερώτημα είναι: ποιός είναι ο μακροχρόνιος στόχος χρήσης του home studio.

Εάν η απάντηση είναι: απλώς ερασιτεχνική χρήση για ηχογράφηση προσωπικών ιδεών με την κιθάρα και ίσως φωνές και κανά2 vst όργανα, τότε απλώς αγόρασε τα 3 αυτά εξαρτήματα για το pc το οποίο φαίνεται ότι ήδη έχεις, ξέχνα τα MAC αφού έχεις ήδη PC και μην δίνεις πολλά χρήματα για αυτά τα 3, ένας cpu 2πύρηνος σημερινός, κόστους κάτω των 100 ευρώ θα σου κάνει την δουλειά υπερτέλεια, ram των 8γίγα είναι κάτι παραπάνω από υπεραρκετή εκτός και αν σκοπεύεις να αρχίσεις να φορτώνεις τεράστιες βιβλιοθήκες ορχηστρικών vst.

Αυτό που θα συνιστούσα να μην τσιγκουνευτείς όμως, είναι το τροφοδοτικό, πάρε ένα πραγματικά καλό τροφοδοτικό, ξέχνα τα φτηνιάρικα εφόσον το θέλεις για home studio και για pc ηχογράφησης.

Για το DAW, θα μπορούσες να κατεβάσεις κάποιες δωρεάν εκδόσεις διάφορων, να τις δοκιμάσεις και όποια σου κάτσει καλύτερα στο μάτι πρώτα, αλλά και να ταιριάζει σε αυτό που θέλεις να κάνεις, δούλεψε με αυτό. Όλα πλέον τα daw είναι πολύ δυνατά για απλή ερασιτεχνική χρήση(αυτό που φαίνεται ότι θέλεις να κάνεις) και η βασική διαφορά τους είναι στο User Interface. Κάποια προγράμματα ίσως είναι φτιαγμένα με τρόπο που να δίνουν πιό άμεση "πρόσβαση" σε ηλεκτρονικούς μουσικούς με λούπες κ.λ.π. (fruity loops, ableton live κ.λπ.) αλλά τα περισσότερα είναι για γενικότερη χρήση και θα ταιριάξουν στο τί θέλεις να κάνεις.

 

Υ.Γ. Το Sonar που διατίθεται δωρεάν είναι ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΟΣ ΘΗΣΑΥΡΟΣ για την περίπτωση την δική σου ΑΛΛΑ είναι και ένα παντοδύναμο daw για επαγγελματίες μουσικούς κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε εξελίξεις εδω απ' ότι βλέπω  :o

Με τη σειρα μου να σας πω οτι συμφωνω με ολους(αληθεια) καθως ειμαι παντα της αποψης οτι "δεν υπαρχει σωστο ή λαθος" σε τετοια θέματα.Ολα ο καθένας μας τα φιλτράρει απ'το δικο του μυαλο και ετσι τα παραθέτει.Οπως εαν με ρωτουσε καποιος "να παρω μια Gibson Les Paul Custom ή να παω προς Greco,Lawsuit μεριά(70's αρχες 80's) που ειναι και φθηνότερες?" τότε χωρις δεύτερη κουβέντα θα του πρότεινα την γιαπωνεζα καθως εχω μια του 75 και ειναι το καλύτερο οργανο που εχω πιασει ποτε στη ζωη μου(ναι ακομα και απ'τις γνησιοτατες Gibson) αλλα οσο δίκιο ή αδικο εχω θα βρεθουν αλλοι χίλιοι που θα διαφωνησουν μαζι μου και θα εχουν και ευστοχα επιχειρήματα οποτε ολοι εχουμε δικιο και αδικο...Για να μη δημηουργησω αλλη αντιπαράθεση με την εξαχορδες τωρα θα πω απλα οτι τείνω προς εναν μεσαιου κοστους Mac να τελειωνει η υποθεση γτ το γεγονος οτι σηκωνει τρια λειτουργικα και απ'οτι ενημερώθηκα παίρνει και cubase,ableton περα απ'τα "δικα του" pro tools,logic τον κανει αυτοματος πιο ευέλικτο αν ειναι σωστη η λεξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον κανει αυτοματος πιο ευέλικτο αν ειναι σωστη η λεξη...

 

αυτόν ευέλικτο και σενα πανί με πανί...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολές και ζήλια... ;D

 

γιατί ζήλια....

να μου το χαρίζουν δεν το παίρνω...  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου