Προς το περιεχόμενο

Στάθμες ηχογράφησης. Κάποια βοήθεια?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

αχ αυτό το audio holy grail... ::)

 

όποιος το βρει ας μου δώσει κι εμένα από αυτό να πιω... 30 χρόνια στη δίψα ο έρμος... ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αχ αυτό το audio holy grail... ::)

 

όποιος το βρει ας μου δώσει κι εμένα από αυτό να πιω... 30 χρόνια στη δίψα ο έρμος... ;D

 

ε...

κατι παραπάνω από μένα θα έχεις βρει.... ;)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

θα πορευτώ με το αυτί.

 

Το pluggin το είχα κατεβάσει όταν το δίνανε τσάμπα, αλλά στο μεταξύ άλλαξα υπολογιστή και δεν έχω ούτε το κατέβασμα ούτε registration.

Κρίμα... το VUμετρο είναι απαραίτητο για μένα. Και έχε υπ' όψη πως δεν υπήρχε μέχρι πρόσφατα στα DAW, μιας και όλοι παρασυρθήκαμε να γεμίζουμε τα κίτρινα λεντάκια παρα το ότι το σχολείο το βγάλαμε με VUμετρο...

 

Αν δουλεύει με μέσο όρο στο -3db το VU, είσαι σε καλό δρόμο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

{Και έχε υπ' όψη πως δεν υπήρχε μέχρι πρόσφατα στα DAW}

 

Στα καλαμπορτζικα daw της σειράς που χρησιμοποιείτε  δεν υπήρχε στο Sonar εδώ και οκτώ χρόνια υπάρχει στοκ.

 

:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γεγονός είναι ότι έκανα αρκετές πατάτες στα κομμάτια μου καθώς δεν ήξερα κάποια πράγματα.

πχ θυμάμαι πολλές φορές όταν έγραφα κάτι χαμηλά και δεν μου έβγαινε δυνατό το κλιπ, του έδινα μερικά db , άλλες φορές θεωρούσα ότι είναι ΟΚ να φτάνω περίπου το 0 (έβλεπα τελειωμένα μιξ να χτυπάει το ταμπούρο στο 0...) και έλεγα αυτοί πως το κάνουν...

 

Τώρα μπήκα λίγο στο νόημα.

Εντάξει, και εγώ με vu μεγάλωσα, αλλά μπορώ να δουλέψω με τα peak τώρα που κατάλαβα ότι πρέπει να δουλευτούν στα -15-18.

Τα βιντεάκια που βρήκα είναι πολύ διαφωτιστικά, όπως επίσης και η υπόθεση input gain, καθώς στην όλη διαδικασία μπαίνουν ένα σωρό faders και στο τέλος χάνεται η μπάλα.

 

Θα συμμαζέψω τα κομμάτια μου σιγά σιγά, δεν είναι και τόσα πολλά άλλωστε.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά την ηχογράφηση, με δεδομένο ότι δεν πρέπει να κλιπάρουμε, δεν είναι σημαντικότερο το peak; Με μια ασφαλής ρύθμιση είσαι καλυμμένος πιστεύω, τα 24 bit αφήνουν περιθώριο για να είναι οι κορυφές κάποια db χαμηλότερα.

 

Αν μιλάμε για το master κανάλι, η μέση στάθμη ναι είναι σημαντική, πάντα σε συνδυασμό και με τα peaks όμως, χρειάζεται δηλαδή ένα meter που συνδυάζει και τα δυο. Εκτός της συνήθειας δεν βλέπω για ποιο λόγο να δουλεύουμε με VU σε vintage στυλ, τα peaks είναι που κάνουν τη ζημιά στα πσηφία, αλλά στην τελική όπως γουστάρει ο καθένας.  Peace  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pluggin το είχα κατεβάσει όταν το δίνανε τσάμπα, αλλά στο μεταξύ άλλαξα υπολογιστή και δεν έχω ούτε το κατέβασμα ούτε registration.

Και τι έγινε?

Σάμπως δεν υπάρχουν τόσα free? ;)

 

https://www.lsraudio.com/lvlmeter.html

 

https://www.tb-software.com/TBProAudio/mvmeter2.html

 

Εδώ έχει δύο-τρία ...

https://www.meldaproduction.com/MFreeFXBundle

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ δεν βλέπω γιατί να το παίξουμε ρετρο.

Η δουλειά γίνεται με το Peak αρκεί κάποιος να εξηγήσει πως μετράμε εκεί, που το κατάλαβα επι τέλους.

 

Φούζιε, θενκς.

Θα τα ρίξω ένα μάτι....

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για την τάξη: το VU meter δεν είναι παλιό (old school). Είναι ΑΛΛΟΣ τρόπος μέτρησης.

 

Απλά η μεταφορά απο hardware σε software της διαδικασίας ηχογράφησης είχε και κάποιες παράπλευρες απώλειες όπως το VU meter, που επιστρέφει σαν εξωτερικό plugin λόγω της πολτοποίησης της μουσικής απο τα loudness wars που οδήγησαν εν μέρει τα Peak meters.

 

Τεσ 'πα, όπως βολεύεται κανείς. Το αποτέλεσμα μετράει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την τάξη: το VU meter δεν είναι παλιό (old school). Είναι ΑΛΛΟΣ τρόπος μέτρησης.

 

Απλά η μεταφορά απο hardware σε software της διαδικασίας ηχογράφησης είχε και κάποιες παράπλευρες απώλειες όπως το VU meter, που επιστρέφει σαν εξωτερικό plugin λόγω της πολτοποίησης της μουσικής απο τα loudness wars που οδήγησαν εν μέρει τα Peak meters.

 

Τεσ 'πα, όπως βολεύεται κανείς. Το αποτέλεσμα μετράει.

 

μισό...

θα έχεις ένα ζευγάρι vu για κάθε τρακ?

ή στο out?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου