Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια χαρά σε όλους!!!Ζητώ τη βοήθειά σας!Λοιπόν' date=' τραγουδάω με το γκρούπ metal/alternative, και χρειάζομαι κάποιες συμβουλές ή και online μαθήματα αν ξέρει κανείς που θα τα βρω, για φωνητικά brutal - θέλω να δώσω στη φωνή μου περισσότερο γκάζι!

8) :D

 

Σημείωση - Τραγουδάω καιρό, απλά τραγούδαγα πιο ήρεμα πράγματα..[/quote']

Αγαπητέ kkaravola.Προσπάθησε το εξής και θα έχεις καλα αποτελέσματα.Τραγούδα μια νότα,στην μεσαιο-υψυλή σου περιοχή,για 10 δευτερόλεπτα περίπου και στην πορεία προσπάθησε να δώσεις λίγο "αγριάδα' απο τον λαιμό σου.Με αυτόν τον τρόπο θα τραγουδάς μελωδικά και με ένταση χωρίς να καταπονείς τον λαιμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση!Εντυπωσιάστηκα είναι η αλήθεια!

Ακολούθησα και τις συμβουλές σας,αλλά και την καθοδήγηση ατόμου που ξέρει φωνητική(κλασσικό τραγούδι) που μου δειξε πως να αναπνεω σωστά, και τώρα αναπνέω και τραγουδάω όσο μπορώ κυρίως από το διάφραγμα, με φοβερά αποτελέσματα αφού βγάζω φωνή πολύ πιο άνετα(και καθαρή και "βρώμικη")! :D

Προτείνω να αφησουμε αυτό το thread ανοιχτό και να λέει ο καθένας τις εμπειρίες του σχετικά με τη φωνή-φωνητική ή και συμβουλες κτλ!

Thanks a lot mates!!!CU@Noiz

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχε υπ'όψιν ότι για να βρεις σωστά την αναπνοή σου και να τη χρησιμοποιείς με τον καλύτερο δυνατό τρόπο θα χρειαστείς πολύ πολύ χρόνο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, τίποτα άλλα καλά tips δεν έχουμε να δώσουμε μεταξύ μας;;

 

Πχ. καλές ασκήσεις για ζέσταμα που σας έχουν βοηθήσει; Κάποιες προφυλάξεις για το λαιμό μας; Τροφές που ίσως σας ενοχλούν μετά όταν τραγουδάτε; (μιλάω σοβαρά, ας μην αρχίσουμε εξυπνάδες του τύπου "φασολάδα γιατί θα κλάνεις συνέχεια", σας ικετεύω :P:D:D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για ζέσταμα συνήθως τραγουδάω καμμιά άρια και κάνω πολλές μπάσες. Επίσης κάνω τα συνηθισμένα α-ε-ι-ο-ου σε μεσαίες περιοχές ενώ ότι ψηλές κάνω τις κάνω με κλειστό στόμα για να σιγουρευτώ οτι δεν θα χτυπήσω με τίποτα λαιμό πριν το live. Γενικά το ζέσταμα μου είναι περίπου 10 λεπτά. Το καλύτερο μέρος για να κάνεις ζέσταμα είναι κάπου που να έχει ησυχία, υγρασία και φυσικό reverb (π.χ. σε κάποιο μεγάλο μπάνιο :Ρ). Φροντίζω να βάλω στο σετ 2-3 τραγούδια για ζέσταμα στην αρχή, χωρίς ακραίες νότες και όλα βαίνουν καλώς. Στην διάρκεια του live πίνω έναν τόνο νερό και 1-2 μπυρίτσες για το κέφι.

Προφυλάξεις για την φωνή δεν έχω... παλιά που τραγουδούσα εντελώς λάθος έκλεινα συχνά. Τώρα πια δεν κλείνω σχεδόν ποτέ, χάρη στις σωστές τεχνικές. Μόνο τον κακό ήχο φοβάμαι σε live. Αν πάντως τύχει να μην νιώθω καλά από την προηγούμενη μέρα πίνω πριν κοιμηθώ ένα γάλα με μέλι σε θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Γαλακτοκομικά, αλκόολ και ανθρακούχα απαγορεύονται για μένα την μέρα του live. Τρώω συνήθως ελαφρά, πίνω πάρα πολλά υγρά και τρώω φρούτα κτλ. Όλα αυτά στον βαθμό που μπορώ φυσικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...φυσικά :) Αυτό με το φυσικό reverb είναι βασικό πάντως!! Μιλάμε είναι εντυπωσιακό! Όταν τραγουδάω στο μπάνιο με το που φεύγει η φωνή πίσω και δεν ακούγεται όμορφα το καταλαβαίνεις με τη μία!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για ζέσταμα συνήθως τραγουδάω καμμιά άρια και κάνω πολλές μπάσες. Επίσης κάνω τα συνηθισμένα α-ε-ι-ο-ου σε μεσαίες περιοχές ενώ ότι ψηλές κάνω τις κάνω με κλειστό στόμα για να σιγουρευτώ οτι δεν θα χτυπήσω με τίποτα λαιμό πριν το live. Γενικά το ζέσταμα μου είναι περίπου 10 λεπτά. Το καλύτερο μέρος για να κάνεις ζέσταμα είναι κάπου που να έχει ησυχία' date=' υγρασία και φυσικό reverb (π.χ. σε κάποιο μεγάλο μπάνιο :Ρ). Φροντίζω να βάλω στο σετ 2-3 τραγούδια για ζέσταμα στην αρχή, χωρίς ακραίες νότες και όλα βαίνουν καλώς. Στην διάρκεια του live πίνω έναν τόνο νερό και 1-2 μπυρίτσες για το κέφι.

Προφυλάξεις για την φωνή δεν έχω... παλιά που τραγουδούσα εντελώς λάθος έκλεινα συχνά. Τώρα πια δεν κλείνω σχεδόν ποτέ, χάρη στις σωστές τεχνικές. Μόνο τον κακό ήχο φοβάμαι σε live. Αν πάντως τύχει να μην νιώθω καλά από την προηγούμενη μέρα πίνω πριν κοιμηθώ ένα γάλα με μέλι σε θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Γαλακτοκομικά, αλκόολ και ανθρακούχα απαγορεύονται για μένα την μέρα του live. Τρώω συνήθως ελαφρά, πίνω πάρα πολλά υγρά και τρώω φρούτα κτλ. Όλα αυτά στον βαθμό που μπορώ φυσικά...[/quote']

 

Εγώ προς το παρόν κάνω τα εξής πριν την πρόβα:Χαμομηλάκι χλυαρό με μέλι και έπειτα ασκήσεις του τύπου Α-Ε-Ι και τα σχετικά.χαλαρά σε μεσαία-μπάσα περιοχή, και μετά λίγο ψηλά...κάνει θαύματα τελικα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου