Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως είναι πραγματικά αστείο θέαμα οι ασκήσεις προθέρμανσης.....

Ειδικά τα μουγκρίσματα ή τα ‘κροταλίσματα‘ των χειλιών..... ;D

Αλλά κάνω όλες τις θυσίες προκειμένου να προσφέρω στο αυξημένων απαιτήσεων κοινό μου, το μέγιστο δυνατό.  :P

 

Θα ήθελα να κάνω κάποια μαθήματα αλλά ο χρόνος ανύπαρκτος.

Ετσι από το φθηνό υποκατάστατο των βιβλίων, εμπειρικά και Youtube αφελώς (το εννοώ, μην τα πάρετε τοις μετρητοίς) ομιλών.....

Στα Live πολύ νερό πριν και ελάχιστο ως καθόλου τσιγάρο, ένα ουισκάκι αμέσως πριν ανεβούμε και σταφίδα μετά (για να μη λέω ότι "χάθηκε" η βραδιά). Το νερό όμως συνεχίζει...

Τσάι και καφές δεν ενδείκνυνται. Χαμομήλι και (ακόμα καλύτερα) φασκόμηλο (και άλλα που δεν λέγονται γιατί θα καταλάβετε ότι είμαι υπέρμαχος της βοτανολογίας). Το μέλι κατά τη διάρκεια όχι. Μετά ναι.

 

Οι φωνητικές χορδές δεν είναι μύες αλλά μαλακός και ευαίσθητος ιστός. Συμπεριφερθείτε τους ανάλογα. Προσέχτε για να έχετε.

Σημαντικό. Η αυτοπεποίθηση είναι πολύ μεγάλος παράγοντας στο τραγούδι.

 

Α, και ως προς το θέμα, δεν έχω ιδέα από μπρουτάλ τεχνικές (φωνής)...  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε audiokosta

 

συνηθιζουμε να χλευαζουμε οτι δεν καταλαβαινουμε. Γιατι οι ασκησεις προθερμανσης ειναι αστειες?? Αν δεν ζεστανεις την φωνη σου δεν θα την χρησιμοποιησεις ποτε στο μεγιστο της, αντιθετως θα την καταστρεψεις, αλλα φυσικα μετα απο κανα δυο ουισκακια δεν νομιζω να σε πολυνοιαζει.

Και φυσικα οι φωνητικες χορδες ειναι μαλακος ιστος, αλλα δεν χρησιμοποιεις μονο αυτα για να τραγουδησεις.

Γλωσσα, λαρυγγας, μαλακη υπερωα, σαγονι, ουρανισκος, διαφραγμα, ολα αυτα και αλλα πολλα ονομαζονται μυες και χρησιμοποιουνται στο τραγουδι ακομα και αν δεν το καταλαβαινεις. Ξερω φυσικα και αρκετες αστειες ασκησεις να τα εξελιξεις ολα αυτα ενα προς ενα.

Δυστυχως ομως τα βιβλια, το youtube με τα 2λεπτα videakia, η ακομα και οι φιλικες συμβουλες ασχετων υποτυπωδων τραγουδιστων ειναι ακριβως οπως το ειπες, φθηνα υποκαταστατα. Ειναι για συμπληρωμα στη ηδη υπαρχουσα γνωση και οχι η βαση.

 

Φιλικα

ενας αστειος καθηγητης φωνητικης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αρπάζεσαι Magnitude, το θέαμα είπε πως του φάνηκε αστείο, όχι οι ίδιες οι ασκήσεις...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορεις να αναπνεεις απο το διαφραγμα στους 140 σφυγμους τοτε εισαι θεος..

ειπα την γνωμη μου..

ειμαι κ εγω τραγουδιστης και εχω καποιες γνωσεις..

δεν παραπληροφορω τον κοσμο..

απλα μιλαω για το τι συμβαινει με τον δικο μου οργανισμο..

 

και αν οι κιλιακοι ενισχυουν το διαγραγμα τοτε κατι σου εχουν πει λαθος..

οι μυεις της κοιλια οταν τραγουδαμε πρεπει να ειναι χαλαροι..

το κσερεις αυτο προφανως..

εκτος κ αν εσυ τραγουδας σαν να ποζαρεις για φωτογραφηση..

με το να κανεις κοιλιακους οι μυες σφυγκουν για αρκετη ωρα κ μετα ειναι πολυ δυσκολο να τους χαλαρωσεις..

 

τεσπα.. ο καθενας ας δοκιμασει κ ας κρινει..

και ωραιο καρμα ;D ;D

 

 

Δεν είναι ανάγκη να φτάνεις τους 1.000.000 σφυγμούς για να κάνεις βάδην ή να τρέξεις χαλαρά στο διάδρομο ή στο δρόμο...

Όντως η διαφραγματική αναπνοή πρέπει να σου γίνει 2η φύση και να ΜΗΝ επιστρέφεις ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ στην αναπνοή "με τους πνεύμονες"...

Πρέπει να υπάρχουν γυμνασμένοι κοιλιακοί και να τους χρησιμοποιείς για να κάνεις το περίφημο "support" του αέρα (ξέρεις αυτό σαν να πηγαίνεις στην τουαλέτα) και φυσικά να μπορείς να το κάνεις και αυτό μηχανικά...

Sorry αλλά αν δεν τα κατέχεις αυτά δεν είσαι τραγουδιστής αλλά "τραγουδάς με την παρέα σου". Δεν πειράζει οι περισσότεροι "τραγουδιάρηδες" ακόμα και επώνυμοι σαν κι εσένα είναι... IGNORANCE IS BLISS

Φοβερό επιχείρημα το κάρμα μου με αποστόμωσες...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι πραγματικά αστείο θέαμα οι ασκήσεις προθέρμανσης.....

Ειδικά τα μουγκρίσματα ή τα ‘κροταλίσματα‘ των χειλιών..... ;D

Αλλά κάνω όλες τις θυσίες προκειμένου να προσφέρω στο αυξημένων απαιτήσεων κοινό μου, το μέγιστο δυνατό.  :P

 

Θα ήθελα να κάνω κάποια μαθήματα αλλά ο χρόνος ανύπαρκτος.

Ετσι από το φθηνό υποκατάστατο των βιβλίων, εμπειρικά και Youtube αφελώς (το εννοώ, μην τα πάρετε τοις μετρητοίς) ομιλών.....

Στα Live πολύ νερό πριν και ελάχιστο ως καθόλου τσιγάρο, ένα ουισκάκι αμέσως πριν ανεβούμε και σταφίδα μετά (για να μη λέω ότι "χάθηκε" η βραδιά). Το νερό όμως συνεχίζει...

Τσάι και καφές δεν ενδείκνυνται. Χαμομήλι και (ακόμα καλύτερα) φασκόμηλο (και άλλα που δεν λέγονται γιατί θα καταλάβετε ότι είμαι υπέρμαχος της βοτανολογίας). Το μέλι κατά τη διάρκεια όχι. Μετά ναι.

 

Οι φωνητικές χορδές δεν είναι μύες αλλά μαλακός και ευαίσθητος ιστός. Συμπεριφερθείτε τους ανάλογα. Προσέχτε για να έχετε.

Σημαντικό. Η αυτοπεποίθηση είναι πολύ μεγάλος παράγοντας στο τραγούδι.

 

Α, και ως προς το θέμα, δεν έχω ιδέα από μπρουτάλ τεχνικές (φωνής)...  ;D

 

 

Φίλε μου wavcosta όντως οι ασκήσεις και για το ζέσταμα και κάποιες άλλες είναι πάρα πολύ αστείες.... Αλλά είναι τόοοοοοσο απαραίτητες που το ξεπερνάς το γέλιο πολύ γρήγορα μόλις διαπιστώσεις την αποτελεσματικότητά τους... Επίσης όλη η δουλειά στο τραγούδι γίνεται με τον αέρα και με τους μύες που υπάρχουν στο λαιμό (και με μερικούς άλλους στο σώμα) τους οποίους μύες πρέπει ο κάθε τραγουδιστής να μάθει να τους "ξυπνήσει" και να τους χρησιμοποιεί ώστε να μην περιορίζεται ούτε από θέμα έκτασης ούτε από θέμα "ποιότητας" της φωνής... Για κάποιον βέβαια που τραγουδάει ερασιτεχνικά ή κάνει backing vocals, αρκούν κάποιες απλές ασκήσεις ζεστάματος και βασικής τεχνικής... Επομένως το κοινό σου θα ικανοποιείται περισσότερο αν αφιερώνεις μισή ωρίτσα την ημέρα για τις ασκησούλες σου...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους

 

Ακουσα απο καποιον να λεει πως δεν ειναι κακο να μιμεισαι αλλους τραγουδιστες, κατι το οποιο ειναι μεγαλο λαθος, εφοσον η φωνη που μιμεισαι εχει αλλες δυνατοτητες και ευκολιες (εκταση, ηχοχρωμα, τοποθετηση) και μπορει πιεζοντας τη φωνη σου για να τραγουδησεις αυτα που τραγουδαει ο εκαστοτε τραγουδιστης να της κανεις κακο. Ο φιλος συνεχιζει λεγοντας,'αρκεί όταν τραγουδάς είτε στο στούντιο είτε live να είσαι ο εαυτός σου', κατι το οποιο δεν γινεται εκ των πραγματων γιατι αν εχεις συνηθισει να μιμεισαι, πως ξαφνικα θα εισαι ο εαυτος σου?

Παρολα αυτα ειμαι υπερ του να ακους συχνα αλλους μεγαλους τραγουδιστες του ειδους που σου αρεσει, γιατι με αυτο το τροπο ανοιγουν οι φωνητικοι οριζοντες σου, πραγματα δηλαδη που ισως να μπορουσες να κανεις με τη φωνη σου, ποτε ομως να μιμεισαι....

 

 

Εννοούσα πως η μίμηση είναι καλή ως μέρος της ΕΞΑΣΚΗΣΗΣ και βοηθάει πολύ και σε θέματα ερμηνείας τα οποία ο αρχάριος τραγουδιστής είναι φυσικό να αγνοεί... Δεν είπα ότι η μίμηση είναι αποκλειστικό μέσο εξάσκησης και φωνητικής τοποθέτησης... Άρα μπορείς να είσαι ο εαυτός σου και να χρησιμοποιείς τεχνικές άλλων (συνήθως καλύτερων από εσένα) για να βελτιωθείς... 

Κατά τα άλλα συμφωνούμε σε όλα ειδικά στο ύπνο...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου wavcosta όντως οι ασκήσεις και για το ζέσταμα και κάποιες άλλες είναι πάρα πολύ αστείες.... Αλλά είναι τόοοοοοσο απαραίτητες που το ξεπερνάς το γέλιο πολύ γρήγορα μόλις διαπιστώσεις την αποτελεσματικότητά τους...

Βρε συ Trelayer, είπα κάτι διαφορετικό;

Και στους μυες και στα ζεστάματα και σ όλα τα άλλα.

 

Δεν είμαι ούτε καν ερασιτέχνης. Πιο κάτω βρίσκομαι.

Απλώς κάποιες φορές βρέθηκα με ερεθισμένο / κλεισμένο λαιμό και αφωνίες μετά από βλακείες που έκανα (έχω και μία ευαισθησία το χρυσό μου) και αποφάσισα να διαβάσω δυο τρία πράγματα.

Σαφώς θα ήθελα και μαθήματα. Χρόνο δεν έχω....  

Κι αν τον βρω έχω άλλες προτεραιότητες.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξέρω αν σας ενδιαφέρει πάντως η ΒοSS έβγαλε ένα πετάλι φωνητικών to VE-20 που εκτός των άλλων έχει και εφφέ για brutal φωνητικά. Για λίγο που ασχολήθηκα (γιατί δεν τραγουδάω brutal) μπορούσες να κάνεις διάφορα.Μίλαγα κανονικά και έβγαινε βαρβατίλα φαντάσου να το εχεις και λίγο.επίσης μπορείς να σετάρεις και harmony 3η κάτω και 5η πάνω ή και octave και να έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα.

θα προσπαθήσω να ανεβάσω και να σας στείλω και ένα link με βιντεάκι να κάνω τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ Trelayer, είπα κάτι διαφορετικό;

Και στους μυες και στα ζεστάματα και σ όλα τα άλλα.

 

Δεν είμαι ούτε καν ερασιτέχνης. Πιο κάτω βρίσκομαι.

Απλώς κάποιες φορές βρέθηκα με ερεθισμένο / κλεισμένο λαιμό και αφωνίες μετά από βλακείες που έκανα (έχω και μία ευαισθησία το χρυσό μου) και αποφάσισα να διαβάσω δυο τρία πράγματα.

Σαφώς θα ήθελα και μαθήματα. Χρόνο δεν έχω....  

Κι αν τον βρω έχω άλλες προτεραιότητες.  ;)

 

 

Ρε mp4costa είναι ανάγκη να διαφωνήσουμε για να κουβεντιάζουμε? Σου (ξανα)λέω όμως ότι και πολύ χρόνο να μην έχεις αξίζει να ασχοληθείς, έστω και μόνος σου, έστω και για ένα μισάωρο ανά 2-3 μέρες (αφού είσαι και ευαισθητούλης!) και όλα αυτά όχι για μένα ή για σένα... για το κοινό σου!!!

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... για το κοινό σου!!!

Α...όλα και όλα...το κοινό του τον θέλει να τραγουδάει έτσι...brutal!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου