Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Anastasis, κάθε τραγουδιστής πρέπει να μάθει να "αναπνέει απ'το στομάχι". Με αυτό όπως πολύ σωστά είπε ο Baphomet δεν εννοούμε τίποτα ιδιαίτερα κουφό, απλώς ότι ουσιαστικά διαχειριζόμαστε τον αέρα μας μέσω του διαφράγματός μας. Αυτό πρέπει να το ξέρει ο κάθε τραγουδιστής, γιατί αλλιώς θα προσπαθεί να βγάλει νότες πιέζοντας (και καταστρέφοντας) το λαιμό του.

 

Τα brutal τώρα, είναι εκτός από αυτό πολύ άσχημα για το λαιμό αν δε γίνουν σωστά, γιατί στην καλύτερη των περιπτώσεων θα σου κάνουν μικρά προβλήματα στις φωνητικές χορδές, και στη χειρότερη θα προξενήσουν μόνιμες και πολύ άσχημες βλάβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Anastasis' date=' κάθε τραγουδιστής πρέπει να μάθει να "αναπνέει απ'το στομάχι". Με αυτό όπως πολύ σωστά είπε ο Baphomet δεν εννοούμε τίποτα ιδιαίτερα κουφό, απλώς ότι ουσιαστικά διαχειριζόμαστε τον αέρα μας μέσω του διαφράγματός μας. Αυτό πρέπει να το ξέρει ο κάθε τραγουδιστής, γιατί αλλιώς θα προσπαθεί να βγάλει νότες πιέζοντας (και καταστρέφοντας) το λαιμό του.

 

Τα brutal τώρα, είναι εκτός από αυτό πολύ άσχημα για το λαιμό αν δε γίνουν σωστά, γιατί στην καλύτερη των περιπτώσεων θα σου κάνουν μικρά προβλήματα στις φωνητικές χορδές, και στη χειρότερη θα προξενήσουν μόνιμες και πολύ άσχημες βλάβες.[/quote']

 

οκ ευχαριστω για τις πληροφοριες!!! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά λάθος έκανα χαμομήλι ήταν τελικά!Καλά το χω κάψει τελείως! :lol: :lol: :lol:

 

Πάντως όντως κάνει θαύματα, και συμφωνώ ότι ο αέρας πρέπει να βγαίνει από το διάφραγμα και το στόμα να λειτουργεί σαν ηχείο.

Ε, και λίγο αλκοολ δε κάνει και κακό(πόσοι πίνουν ρακόμελο πριν τραγουδήσουν?),χωρίς βέβαια να γίνεται κατάχρηση! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ρακόμελο και άλλα τέτοια ματζούνια είναι λίγο σουπερμαντολίνες... δηλαδή σου κάνουν καλό μόνο επειδή το πιστεύεις πραγματικά. ¶λλωστε η ψυχολογία είναι μεγάλος συντελεστής στην απόδοση του τραγουδιστή.

 

χαμομήλι rulz πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κάναμε πρόβα 10 το πρωί. Ξύπνησα στις 8.30' date=' ήπια ένα τσαγακι με λεμόνι και μέλι και έκανα και ζεσταμα...και η φωνή μου άνοιξε αμέσως(αν και είναι πολύ δύσκολη ώρα όπως είπε ο menelaos).Τα αποτελέσματα ήταν ποοοολύ καλύτερα από την προηγούμενη φορά που δεν είχα κάνει τίποτα.Η φωνή μου έβγαινε πολύ πιο ευκολα, όπως και το "γρέζι"!Ακόμα και ψηλότερες νότες τις έβγαζα ευκολότερα.Το συμπέρασμα λοιπόν από δω και πέρα: Τσαγάκι + ζέσταμα = Η μισή δουλειά! :wink:[/quote']

 

Ζέσταμα χρειάζεται πάντα...είτε είσαι σε καλή μέρα είτε όχι το καλό ζέσταμα θα δώσει διάρκεια και διάυγεια στην φωνή σου και φυσικά θα εγκλιματιστείς πιο γρήγορα. Το τσάι καλό αλλά ακόμα καλύτερο το χαμομήλι ή φασκόμηλο. Και προσοχή να μην καίνε! Σε νορμαλ θερμοκρασίες μόνο, οτιδήποτε καυτό είναι θάνατος. Και όχι γαλακτομικά πριν το τραγούδι :D

 

 

εγώ πριν έπινα χαμομήλι με ουίσκι ή τζιν :lol: ! στην τελευταία ηχογράφηση δεν είχα τίποτε από τα δύο μαζί μου :lol: αλλά ο καλός στουντιάρχης είχε προνοήσει και έβαλα δυο θεραπευτικά νεροπότηρα βότκας 8)

 

που βοηθάνε:

 

α) στην σωστή υγιεινή

β) σκοτώνουν τα μικρόβια

γ) το άγχος

δ) τις φάλτσες νότες (άμα έχεις αρχίσει και ψευδίζεις κιόλας τους μπερδεύεις όλους.

ε) αν έχει πιεί και ο ηχολήπτης σε βρίσκει υπέροχο, πατάει το rec και έρχεται να τραγουδήσει παρέα!!

 

 

τα πιο πάνω περι αλκοόλ μην τα λαβετε υπόψη σας αστιευόμουν,

ενοείται ότι το αλκόλ είναι ότι χειρότερο για τις φωνητικές χορδές. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς, όχι μόνο για τραγούδι. Δηλαδή αν πίνεις και μιλάς πολύ κλείνει ο λαιμός. Το ίδιο και με τον καπνό... Παρ'όλα αυτά νομίζω το αλκοόλ από μόνο του δεν κάνει κακό. Είναι ο συνδυασμός του με χρήση της φωνής που κάνει ζημιά. Δηλαδή αν πιείς ένα ποτό το βράδυ πριν κοιμηθείς δε νομίζω ότι κάνει καμία ζημιά, εκτός βέβαια αν είναι παγωμένο ή καίει. Προφανώς αυτό δεν είναι και πολύ χρήσιμη πληροφορία, απλά το αναφέρω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς' date=' όχι μόνο για τραγούδι. Δηλαδή αν πίνεις και μιλάς πολύ κλείνει ο λαιμός. Το ίδιο και με τον καπνό... Παρ'όλα αυτά νομίζω το αλκοόλ από μόνο του δεν κάνει κακό. Είναι ο συνδυασμός του με χρήση της φωνής που κάνει ζημιά. Δηλαδή αν πιείς ένα ποτό το βράδυ πριν κοιμηθείς δε νομίζω ότι κάνει καμία ζημιά, εκτός βέβαια αν είναι παγωμένο ή καίει. Προφανώς αυτό δεν είναι και πολύ χρήσιμη πληροφορία, απλά το αναφέρω :)[/quote']

 

Λάθος, κάνει ζημιά και αυτό οφείλεται στο ότι το οινόπνευμα αφυδατώνει τις φωνητικές χορδές. Εκτός βέβαια αν πίνεις καμμιά δεκαριά λίτρα νερό την μέρα οπότε πραγματικά διατηρείς σε άριστη κατάσταση ενυδάτωσης το σύστημα φώνησης σου... :D Εγώ το κάνω, αλλά ξέρω πως στις μέρες μας πολλοί ξεχνάνε ακόμα και νερό να πιούν. 8)

 

Γενικά τα μυστικά για την καλή υγεία της φωνής είναι 3: εξειδικευμένη μέλετη και εξάσκηση, καλός ύπνος και μεγάλες ποσότητες νερού. Αν κάνεις αυτά τα 3 δε θα έχεις σχεδόν ποτέ πρόβλημα ακόμα κι αν τραγουδάς κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ρωτήσω ρε παιδιά,μιας που πιάσαμε το θέμα.Προσπαθώ πολύ καιρό να βγάλω μια καλή καφρίλα(βόθρος όμως).Καλές καφρίλες μου βγαίνουν όταν νιώθω στο λαιμό μου κάτι σα γαργάρες.Όμως δεν μπορώ να το κάνω πάντα αυτό και τότε είναι σαν το στόμα μου να είναι μπουκωμένο και αμέσως μετά φεύγουν κάτι πολύ ψιλές νότες.

Κάτι δεν κάνω σωστά έτσι?

Δεν το έχω δοκιμάσει σε μεγάλη ένταση(είναι και η γιαγιά στο σπίτι).

Το ότι είμαι σχετικά μικρός σε ηλικία (16) δεν έχε κανένα ρόλο έτσι?(πχ να μην έχουν φτιάξει καλά οι φωνητικές χορδές)

 

Δε με ενδιαφέρει αι τόσο πολύ το τραγούδι,απλώς έπεισα ένα φίλο μου να παίξουμε soulfly και θα γούσταρα πολύ να το τραγουδάω κιόλας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ρωτήσω ρε παιδιά' date='μιας που πιάσαμε το θέμα.Προσπαθώ πολύ καιρό να βγάλω μια καλή καφρίλα(βόθρος όμως).Καλές καφρίλες μου βγαίνουν όταν νιώθω στο λαιμό μου κάτι σα γαργάρες.Όμως δεν μπορώ να το κάνω πάντα αυτό και τότε είναι σαν το στόμα μου να είναι μπουκωμένο και αμέσως μετά φεύγουν κάτι πολύ ψιλές νότες.

Κάτι δεν κάνω σωστά έτσι?

Δεν το έχω δοκιμάσει σε μεγάλη ένταση(είναι και η γιαγιά στο σπίτι).

Το ότι είμαι σχετικά μικρός σε ηλικία (16) δεν έχε κανένα ρόλο έτσι?(πχ να μην έχουν φτιάξει καλά οι φωνητικές χορδές)

 

Δε με ενδιαφέρει αι τόσο πολύ το τραγούδι,απλώς έπεισα ένα φίλο μου να παίξουμε soulfly και θα γούσταρα πολύ να το τραγουδάω κιόλας![/quote']

 

όσο πιο πολύ άερα χρησιμοποιείς τόσο πιο κακής ποιότητας ήχο θα βγάλεις και τόσο πιο κακό θα κάνεις στον λαιμό σου... οπότε το ξελαρύγγιασμα is not an option. Τώρα για τις ψηλές που σου φεύγουν και γενικά την αδυναμία να ελέγξεις κάπως τις νότες φταίει σίγουρα η ηλικία. Στους άντρες η διαδικασία της μεταφώνησης από την παιδική στην ανδρική φωνή είναι μια διαδικασία που περνάς καθόλη την διάρκεια της εφηβείας σου και ολοκληρώνεται γύρω στα 20 σου χρόνια. Η τονική αστάθεια και η αδυναμία ελέγχου (και κυρίως τα "κοκκοράκια" που φεύγουν άθελα σου) είναι απόλυτα φυσιολογικά, ιδιαίτερα για κάποιον που δεν κάνει φωνητική. Μην ανησυχείς λοιπόν και κυρίως μην κάνεις κάτι το οποίο δεν το νιώθεις οκ :) Η καλύτερη λύση αν η "καφρίλα" δεν έρχεται φυσικά είναι να το κάνεις με κάποιο εφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου