Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά κάναμε πρόβα 10 το πρωί. Ξύπνησα στις 8.30, ήπια ένα τσαγακι με λεμόνι και μέλι και έκανα και ζεσταμα...και η φωνή μου άνοιξε αμέσως(αν και είναι πολύ δύσκολη ώρα όπως είπε ο menelaos).Τα αποτελέσματα ήταν ποοοολύ καλύτερα από την προηγούμενη φορά που δεν είχα κάνει τίποτα.Η φωνή μου έβγαινε πολύ πιο ευκολα, όπως και το "γρέζι"!Ακόμα και ψηλότερες νότες τις έβγαζα ευκολότερα.Το συμπέρασμα λοιπόν από δω και πέρα: Τσαγάκι + ζέσταμα = Η μισή δουλειά! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελικά κάναμε πρόβα 10 το πρωί. Ξύπνησα στις 8.30' date=' ήπια ένα τσαγακι με λεμόνι και μέλι και έκανα και ζεσταμα...και η φωνή μου άνοιξε αμέσως(αν και είναι πολύ δύσκολη ώρα όπως είπε ο menelaos).Τα αποτελέσματα ήταν ποοοολύ καλύτερα από την προηγούμενη φορά που δεν είχα κάνει τίποτα.Η φωνή μου έβγαινε πολύ πιο ευκολα, όπως και το "γρέζι"!Ακόμα και ψηλότερες νότες τις έβγαζα ευκολότερα.Το συμπέρασμα λοιπόν από δω και πέρα: Τσαγάκι + ζέσταμα = Η μισή δουλειά! :wink:[/quote']

 

Ζέσταμα χρειάζεται πάντα...είτε είσαι σε καλή μέρα είτε όχι το καλό ζέσταμα θα δώσει διάρκεια και διάυγεια στην φωνή σου και φυσικά θα εγκλιματιστείς πιο γρήγορα. Το τσάι καλό αλλά ακόμα καλύτερο το χαμομήλι ή φασκόμηλο. Και προσοχή να μην καίνε! Σε νορμαλ θερμοκρασίες μόνο, οτιδήποτε καυτό είναι θάνατος. Και όχι γαλακτομικά πριν το τραγούδι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κάναμε πρόβα 10 το πρωί. Ξύπνησα στις 8.30' date=' ήπια ένα τσαγακι με λεμόνι και μέλι και έκανα και ζεσταμα...και η φωνή μου άνοιξε αμέσως(αν και είναι πολύ δύσκολη ώρα όπως είπε ο menelaos).Τα αποτελέσματα ήταν ποοοολύ καλύτερα από την προηγούμενη φορά που δεν είχα κάνει τίποτα.Η φωνή μου έβγαινε πολύ πιο ευκολα, όπως και το "γρέζι"!Ακόμα και ψηλότερες νότες τις έβγαζα ευκολότερα.Το συμπέρασμα λοιπόν από δω και πέρα: Τσαγάκι + ζέσταμα = Η μισή δουλειά! :wink:[/quote']

Το τσάι δεν είναι πολύ καλή ιδέα. Χτύπα ένα χδαμομηλάκι με μέλι και θα με θυμηθείς! :) Κάνει θαύματα. Πάντως ζέσταμα να κάνεις πάντα, κατά 20% για να βγαίνει καλά η φωνή σου και κατά 80% για να μην κάνεις κακό στο λαιμό σου ;) Σκέψου ότι όταν ξυπνάς έχεις να μιλήσεις κανα 6ωρο τουλάχιστον, οπότε δεν είναι καλό να αρχίσεις απότομα. Κάνε τίποτα αναπνοούλες, καμιά ασκησούλα με κλειστά χείλη και τέλος τίποτα μικρές σκαλίτσες και θα είσαι μια χαρά (αισθάνομαι λίγο Μαμαλάκης ξαφνικά με όλα τα υποκοριστικά :lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κάναμε πρόβα 10 το πρωί. Ξύπνησα στις 8.30' date=' ήπια ένα τσαγακι με λεμόνι και μέλι και έκανα και ζεσταμα...και η φωνή μου άνοιξε αμέσως(αν και είναι πολύ δύσκολη ώρα όπως είπε ο menelaos).Τα αποτελέσματα ήταν ποοοολύ καλύτερα από την προηγούμενη φορά που δεν είχα κάνει τίποτα.Η φωνή μου έβγαινε πολύ πιο ευκολα, όπως και το "γρέζι"!Ακόμα και ψηλότερες νότες τις έβγαζα ευκολότερα.Το συμπέρασμα λοιπόν από δω και πέρα: Τσαγάκι + ζέσταμα = Η μισή δουλειά! :wink:[/quote']

 

Ζέσταμα χρειάζεται πάντα...είτε είσαι σε καλή μέρα είτε όχι το καλό ζέσταμα θα δώσει διάρκεια και διάυγεια στην φωνή σου και φυσικά θα εγκλιματιστείς πιο γρήγορα. Το τσάι καλό αλλά ακόμα καλύτερο το χαμομήλι ή φασκόμηλο. Και προσοχή να μην καίνε! Σε νορμαλ θερμοκρασίες μόνο, οτιδήποτε καυτό είναι θάνατος. Και όχι γαλακτομικά πριν το τραγούδι :D

 

 

εγώ πριν έπινα χαμομήλι με ουίσκι ή τζιν :lol: ! στην τελευταία ηχογράφηση δεν είχα τίποτε από τα δύο μαζί μου :lol: αλλά ο καλός στουντιάρχης είχε προνοήσει και έβαλα δυο θεραπευτικά νεροπότηρα βότκας 8)

 

που βοηθάνε:

 

α) στην σωστή υγιεινή

β) σκοτώνουν τα μικρόβια

γ) το άγχος

δ) τις φάλτσες νότες (άμα έχεις αρχίσει και ψευδίζεις κιόλας τους μπερδεύεις όλους.

ε) αν έχει πιεί και ο ηχολήπτης σε βρίσκει υπέροχο, πατάει το rec και έρχεται να τραγουδήσει παρέα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά το αλκοόλ δεν κάνει καλό... παρόλα αυτά αν πίνετε πολύ νερό έτσι ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα με την ενυδάτωση του συστήματος φώνησης λίγο αλκοόλ είναι οκ... Είναι άλλωστε καλό όταν τραγουδάς να είσαι πιο χαλαρός και ένα ποτηράκι πάντα κάνει καλό... ειδικά σε φάση live και ηχογράφησεις που θες να είσαι ελεύθερος και στο 100% της εκφραστικότητας.

 

Πάντως κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και όσο κι αν υπάρχουν γενικές αλήθειες για το τι κάνει καλό και το τι όχι, υπάρχουν και τα προσωπικά στάνταρντς. Οπότε δοκιμάστε τα πάντα και καταλήξτε σε αυτά που σας βοηθάνε και καθιερώστε τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια απο οσο ξερω brutal μπορουν να κανουν μονο οσοι μιλανε(δηλαδη ο αερας βγαινει) απο το στομαχι....

 

τι σημαίνει δηλαδή ο αέρας βγαίνει από το στομάχι??? ο αέρας βγαίνει από τους πνεύμονες... αυτό που λες εσύ είναι ουσιαστικά η διαφραγματική αναπνοή. Με το "να στέλνουμε τον αερά στην κοιλιά" εννοούμε την τεχνική με την οποία κατεβάζουμε το διάφραγμα ώστε να μπορούμε να διαχειριστούμε τον αέρα κατά βούληση. Και φυσικά αυτό όταν γίνεται σωστά είναι το χρησιμότερο εργαλείο σε κάθε τραγούδι.

Brutal φωνητικά μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε, δεν είναι προνόμιο κάποιου οργανισμού. Απλά το είδος αυτό εμπεριέχει τεράστιους κινδύνους για την υγεία και φυσικά απαιτεί τεχνική για να γίνει ασφαλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου