Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ακούσει ότι ο καφές πριν την πρόβα/live δεν κάνει καλό στις φων.χορδές(πέρα από την τρεμούλα που προκαλεί),είναι αλήθεια?

Τι προτείνεται γενικά να πίνει κάποιος πριν τραγουδήσει που θα τον βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για τον καφέ έχω ακούσει και τα δύο... και οτι κάνει πολύ καλό και οτι κάνει πολύ κακό. Προσωπικά έχω πιεί το φραπεδάκι μου πολλές φορές και δεν διαπίστωσα ούτε να με βοηθάει ούτε να με χαλάει. ΠΑΝΤΑ χωρίς γάλα εννοείται και ποτέ να καίει. Καλύτερα παγωμένο παρά καυτό.

Γενικά προτείνω όπως είπα και στο άλλο ποστ πολλά λίτρα νερό και καμμια-δυο μπυρίτσες αν θέλετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γάλα τι προκαλεί και δε κάνει πριν το λαιβ?

Σημείωση:Με το πολύ νερό μπορεί όμως να χεις άλλα προβλήματα, "υδραυλικού" είδους! :twisted: :lol: :lol: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γάλα τι προκαλεί και δε κάνει πριν το λαιβ?

Σημείωση:Με το πολύ νερό μπορεί όμως να χεις άλλα προβλήματα' date=' "υδραυλικού" είδους! :twisted: :lol: :lol: :wink:[/quote']

 

 

περιμένεις πως και πως το live για να ξεδώσεις και λιγάκι και θα πας να πιεις γάλα :lol: δεν θέλω να σε παρασύρω στον κακό δρόμο! :lol: αλλά πριν το live xamomili ή γάλα;! δεν πας για άσκηση φωνητικής πας να τραγουδήσεις και να γουστάρεις, πιες κανα ποτακι να χαλαρώσεις και να χεις και λίγο κέφι! 8) δεν λέμε να γίνεις στουπί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πολύ νερό πρέπει να έχει γίνει καθημερινή συνήθεια, όχι να πίνεις 10 λίτρα πριν τραγουδήσεις... πρέπει να πίνεις γενικά πολυ νερό. Τα γαλακτοκομικά γενικότερα κάνουν "κακό" στο τραγούδι γιατί το γάλα έχει αυτή την άθλια ιδιότητα να μένει πάνω στο σύστημα σου με αποτέλεσμα να δυσκολεύει την φώνηση. Όταν τραγουδάμε θέλουμε "ξύπνιο" διάφραγμα και "ανάλαφρες/ευκίνητες" φωνητικές χορδές. Το γάλα δεν βοηθάει...

Το χαμομήλι καλό κάνει, αλλά όταν έχεις πρόβλημα. Δεν είναι να πίνεις καθε μέρα, ούτε θα σου δώσει νότες!!! Αν είσαι βραχνιασμένος θα βοηθήσει απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, βασικά το σημαντικότερο είναι να συνηθήσεις να πίνεις πολύ νερό καθημερινά. Και να πίνεις νερό καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας, όχι όλο μαζεμένο το βράδυ. Επίσης καλό είναι να συνηθήσεις να πίνεις 1-2 ποτήρια (νερό, και πάλι :lol:) μόλις ξυπνήσεις, ΟΧΙ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΦΥΣΙΚΑ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γάλα τι προκαλεί και δε κάνει πριν το λαιβ?

Σημείωση:Με το πολύ νερό μπορεί όμως να χεις άλλα προβλήματα' date=' "υδραυλικού" είδους! :twisted: :lol: :lol: :wink:[/quote']

 

 

περιμένεις πως και πως το live για να ξεδώσεις και λιγάκι και θα πας να πιεις γάλα :lol: δεν θέλω να σε παρασύρω στον κακό δρόμο! :lol: αλλά πριν το live xamomili ή γάλα;! δεν πας για άσκηση φωνητικής πας να τραγουδήσεις και να γουστάρεις, πιες κανα ποτακι να χαλαρώσεις και να χεις και λίγο κέφι! 8) δεν λέμε να γίνεις στουπί!

 

+10000

Σωστός! :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου