Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Pompous_Bastard_by_tannermorrow.jpg

 

Εχεις δίκιο Μουρλέyer......... Ωϊμέ ........... Το αβάσταχτο βάρος του κοινού μου.

 

Ω μοίρα των μεγάλων καλλιτεχνών.

 

Συγγνώμη Μάραθε............ θα αλλάξω σελίδα.......φωνή...........άλογο.......... πάνα

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συγγνώμη Μάραθε............ θα αλλάξω σελίδα.......φωνή.

Αυτό ακριβώς...η φωνή σου είναι brutal. Kόψε τα blues και ρίξτο στο metal...μπλουζάκι έχεις!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bstn796l.jpg

 

Και με δύο τρίχες στην κεφαλή, αυτό headbanging.jpg

δεν επιτυγχάνεται

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους

 

Η τελευταια μου παραθεση υπηρξε λιγο 'κακη' μα προς θεου δεν αρπαχτηκα, ισως να υπηρξα λιγο πιο καυστικος απο οτι θα επρεπε και φυσικα δεν εχω κατι προσωπικο με τον φιλο κωστα, οποιος και αν ηταν ετσι ακριβως θα απαντουσα.

 

Το θεμα ειναι πως αυτες τις γραμμες τισ διαβαζουν και νεα παιδια, εκκολαπτομενοι τραγουδιστες, και παρεξηγουν πολλες φορες τα νοηματα. Εξαλλου υπαρχει διαφορα στον γραπτο απο οτι στον προφορικο λογο. Κοιτανε οι περισσοτεροι απο αυτους, αν ειναι ατυχοι και δεν ξεκινησουν με καθηγητη φωνητικης, οπως οπως να αρπαξουνε και να δοκιμασουν οτι τους λενε, δυστυχως τισ περισσοτερες φορες με πολυ ασχημα αποτελεσματα.

 

Παλι βγαινω απο το θεμα αλλα θα πω ενα παραδειγμα.

Ηρθε πριν καιρο ενας παρολιγο μαθητης μου ζητωντας μου να του φτιαξω(!!!) τη φωνη να μοιaζει λιγο με παριο, λιγο με χατζηγιαννη και λιγο με πλουταρχο.Μια μιξη και των τριων. Οπως καταλαβαινετε του ειπα φυσικα πως αυτο δεν γινεται και επειτα απο μια μικρη αψιμαχια εκεινος θυμωμενος μου απαντα πως καποιος αλλος καθηγητης φωνητικης του ειπε πως μπορει να το κανει.Η επομενη μου ερωτηση?

-Και γιατι δεν πηγες σε εκεινον??

Σιωπη 5 δευτερολεπτων, σηκωνει το κεφαλι και μου απαντα

-Εσυ εισαι πιο φθηνος!!!!

 

Οσο αστειο η παραλογο και αν φαινεται το παληκαρακι το ειχαν παραπληροφορησει σκοπιμα, πιθανως για να του φανε τα λεφτα επιβεβαιωντας του τα λανθασμενα ονειρα που ειχε. Βλεπετε στο χωρο μας υπαρχουν πολλα καθικια που εκμεταλευονται την αγνοια του αλλου, ακομα και αν ειναι μεσα σε ωδεια. Και αυτο το λεω γιατι ακουσα καποιον να λεει πως το καλυτερο ειναι να πας σε ενα μεγαλο ωδειο να ξεκινησεις μαθηματα. Ειναι οι 'καλοι' καθηγητες εκει μεσα. Δηλαδη οι υπολοιποι ανεξαρτητοι καθηγητες φωνητικης, καλη ωρα ο υποφαινομενος, ειμαστε 'κακοι'??

Συμβουλη προς ολους:

Σημασια εχει ο καθηγητης, ανεξαρτητου χωρου. Αν εχει την γνωση και το βασικοτερο, την ορεξη να τη μεταδοσει.

Μετα απο 4-5 μαθηματα αν ο εκαστοτε καθηγητης δεν σας κανει, τον παρατατε επι τοπου, οσες δικαιολογιες και αν σας πει.

Προσωπικα αλλαξα 5 καθηγητες μεχρι να βρω τον καταλληλο!

 

Οπως και να χει, δεν ειχα καμια προθεση να προσβαλω κανεναν. Εχω αρκετες φορες στα φορουμ διαβασει ενα σωρο πραγματα στα οποια ειμαι καθετα αντιθετος μα δεν μπηγα στο κοπο να μιλησω γιατι το μονο που θα καταφερνα θα ηταν να μαλωσω, κατι το οποιο δεν ειναι του χαρακτηρα μου.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pompous_Bastard_by_tannermorrow.jpg

 

Εχεις δίκιο Μουρλέyer......... Ωϊμέ ........... Το αβάσταχτο βάρος του κοινού μου.

Ω μοίρα των μεγάλων καλλιτεχνών.

 

 

Έλα ρε costa-costa με τέτοια εμφάνιση composta, τι να την κάνεις τη φωνή?

Προχώρα στο σώου σου καλλιτεχνάρα μου!

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ασχολούμαι 6 χρόνια με brutal φωνητικά και θα έλεγα πως δεν είναι και κάτι το εύκολο. Για αρχή πρέπει να ακούσεις μπάντες που έχουν brutal vocals και να διαλέξεις ποια φωνητικά γουστάρεις και από ποια μπάντα. Αφού βρεις τα φωνητικά που σου αρέσουν πρέπει σιγά σιγά να προσπαθείς να τα κάνεις. Κάθε φορά που θα κάνεις εξάσκηση πρέπει ο λαιμός σου να είναι υγρός. Πιες νερό (νορμάλ θερμοκρασία όχι παγωμένο) ή χυμό. Όταν αρχίσεις να προσπαθείς τα φωνητικά ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ μην αρχίσεις κατευθείαν να ουρλιάζεις και να τα κάνεις δυνατά γιατί θα σε πονέσει πολύ ο λαιμός και θα ξενερώσεις. Για αρχή να το κάνεις πολύ σιγά. Όταν βρεις τη τεχνική και βγάλεις τη κάφρα που θες τότε να ανεβάζεις ένταση σιγά σιγά. Επίσης πρέπει να μάθεις να χρησιμοποιείς το στομάχι και όχι τον λαιμό, γιατί θα πονάει ο λαιμός σου και αυτός ο πονόλαιμος δεν παλεύεται :P. Όταν βγάζεις τα φωνητικά από το στομάχι που λέμε, νιώθεις τη πίεση που δίνει το στομάχι και σου βγαίνουν πάρα πολύ άνετα. Θέλει πάρα πολύ εξάσκηση. Καλό είναι να κάνεις κάθε μέρα από καμιά ώρα. Αν το δουλέψεις σωστά και με υπομονή θα το κάνεις.....και κατι τελευταίο....μην ασχοληθείς καν με inhales γιατί εκτός το ότι είναι φλωριά κάνει κακό στους πνεύμονες. Δες και το παρακάτω βίντεο, θα βοηθήσει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα inhales είναι όταν βγάζεις την κάφρα ''προς τα μέσα''. Δηλαδή, αντί να βγάζεις κανονικά τον αέρα προς τα έξω όπως όταν τραγουδάς ή όταν μιλάς, τον εισπνέεις...Δηλαδή ρουφάς αέρα προς τα μέσα με δύναμη και βγαίνει η καφρα. Είναι φλωριά γιατί:

1) Είναι η εύκολη λύση

2) Στα live δεν ακούγεται καθόλου, και αν ακούγεται ακούγεται χάλια

3) Είναι κάτι ατάλαντο

 

Δείτε τη διαφορά ;)

 

INHALES Annotations Of An Autopsy - Welcome To Sludge City

 

EXHALES

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, οκ. Μάλλον μιλάς για τις "εισπνοές" (μια ονομασία που προφανώς το κάνει ακόμη πιο φλώρικο). ;D

 

 

 

(Υπάρχουν ακόμη τέτοιες καλτ ατάκες; Tις είχα δει να πεθαίνουν μαζί με τα 80s...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου