Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με τον BRAIN απόλυτα.

 

Προσθέτω, ότι το διάφραγμα για να μάθεις να το δουλεύεις σωστά θέλει δάσκαλο, από μόνος δεν ξέρεις τι πρέπει να κάνεις, αν δε σου βγαίνει φυσικά.

 

Το φυσικό γρέζι συνήθως οφείλεται σε βλάβη στις φωνητικές χορδές, ή σε άλλες φυσικές βλάβες του οργανισμού (Bonnie Tyler) .

 

Το εξ επίτηδες γρέζι στη μέταλ σκοτώνει τη φωνή, ότι και να κάνεις. Προσόχη το γρέζι στα χαμηλά, όχι το φαλτσέτο στα ψηλά, που και αυτό θέλει ιδιαίτερη τεχνική και που και αυτό εγκαταλείπεται μετά από συνεχή χρήση. (Cinderella).

 

Αν δε θες να μείνεις άφωνος σε λίγα χρόνια, όπως υπάρχουν πολλά παραδείγματα από το χώρο το second class metal bands, ακολούθα τη συμβουλή του BRAIN.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατα την ταπεινη μου γνωμη στο "γρεζι" οταν ειναι αποτελεσμα μονο προσπαθειας αστα να πανε...Αν η φωνη ειναι κρυσταλλο παντα κατι θα λειπει,στα αυτια μου η φυσικη βραχναδα κανει τη διαφορα.

 

Ακουω κατι καημενους που προσπαθουν να ακουστουν σαν τον tom waits και τρελαινομαι!!

Απο οτι εχω καταλαβει εχεις καποια εμπειρια ως τραγουδιστης,αρα θα σου εχει ηδη δειξει αν υπαρχει λογος να προσπαθησεις να το "καλλιεργησεις"

αυτο,χωρις να καψεις τις φωνητικες σου χορδες απο το ζορισμα.

 

Εντωμεταξυ ξερω αρκετες ασκησεις να καθαριζεις, καμια να βρωμιζεις :?

(την ειπα την κρυαδα μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ' τους πιο βοθρους που εχω ακουσει ειναι ο πρωτος τραγουδιστης των homo eratus. θελει πολυ εξασκηση για να αποκτησεις σταθερη φωνη και δυναμη για να μπορεις να ακουστης, αλλα θελει προσοχη γιατι μπορει να παθεις ζημια!

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ' τους πιο βοθρους που εχω ακουσει ειναι ο πρωτος τραγουδιστης των homo eratus. θελει πολυ εξασκηση για να αποκτησεις σταθερη φωνη και δυναμη για να μπορεις να ακουστης' date=' αλλα θελει προσοχη γιατι μπορει να παθεις ζημια![/quote']

 

για τσέκαρε και τους Crypt of Kerberos...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον!

Έχω παρατηρήσει πάντως το εξής.Μετά από την πρώτη ώρα πρόβας η φωνή μου ανοίγει αρκετά και έτσι μπορώ να τραγουδήσω ευκολότερα και να βγάλω πιό άνετα το "γρέζι" που λέμε,ακόμα και σε πιό ψηλές νότες.Υπάρχει κάποιος τρόπος σωστής προθέρμανσης για να μπορώ να τραγουδάω έτσι από την αρχή της πρόβας?

Σίγουρα βέβαια είναι απαραίτητες πιστεύω οι στανταρ ασκήσεις φωνητικής(πχ ΜΑ-Α-Α-Α-Α - ΜΙ-Ι-Ι-Ι-Ι κλπ). :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... να ξεκινάς από πιο νωρίς το τραγούδι! :P :P

 

:lol: :lol: :lol:

Με κόβω την Κυριακή που χουμε 10 το πρωι προβα, να γκαριζω σα τον τρελό από τις 8+!!Όλους θα τους ξυπνήσω!! :twisted: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην κάνετε πρόβα το πρωί. Δε γίνεται να βγάλεις καλά φωνή το πρωί. Εγώ άμα δεν έχω ξυπνήσει κανα 4-5ωρο και μάλιστα να έχω βγει απ'το σπίτι, να πάω σχολή (τέλος πάντων να έχω ΞΥΠΝΗΣΕΙ, μιλήσει κλπ κλπ κλπ) δεν αισθάνομαι καλά τη φωνή μου. Και φυσικά να κάνεις έστω ένα προχειρο ζέσταμα 15-20 λεπτάκια πριν πας στο studio ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου