Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικές του Soundcloud


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Φυσικά και εξαρτάται απο τους συνδρομητές! 

 

Κανένας δεν σκέφτεται εσένα όταν αξιολογεί για τον εαυτό του μια υπηρεσία.

Καρπώνεσαι όμως (χωρίς να στο καταλογίζει κανείς αρνητικά) το αποτέλεσμα της συνθήκης.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yameth είπε

Φυσικά και εξαρτάται απο τους συνδρομητές! 

 

Κανένας δεν σκέφτεται εσένα όταν αξιολογεί για τον εαυτό του μια υπηρεσία.

Καρπώνεσαι όμως (χωρίς να στο καταλογίζει κανείς αρνητικά) το αποτέλεσμα της συνθήκης.

 

Κανείς εκτός από τον φίλο άλεξ εννοείς.

  • Χαχα 1

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, atreu73 είπε

 

Ποιος είπε ότι η ύπαρξη του σαιτ εξαρτάται από τους συνδρομητές; Και ποιων τα χρήματα καρπώνομαι εγώ που το έχω δωρεάν τη στιγμή που αυτή είναι η πολιτική της εταιρίας; Προσφέρει η εταιρία κάτι δωρεάν και βγαίνει ο φίλος να μου πει πως μου πληρώνει το σάουντκλαουντ τη στιγμή που ο ίδιος αποφασίζει να πληρώσει, και το ξέρει, όχι για να στηρίξει εμένα, μα τον εαυτό του.

 

Το soundcloud εξαρταται απο τους συνδρομητες, οπως ενα μαγαζι απο τους πελατες του. Το οτι προσφερει δωρεαν υπηρεσιες σε καποιους δεν το αναιρει αυτο. Εαν δεν υπηρχαν οι συνδρομες (απο οσους πληρωνουν), ή εαν δεν υπηρχαν τα εμμεσα εσοδα απο κομματια (που προερχονται απο τους συνδρομητες), δεν θα υπηρχε σαιτ για να ανεβαζεις δωρεαν 2 ωρες μουσικης. Και το πιο πιθανο ειναι να εκμεταλλευονται, με καποιον τροπο, αυτα που ανεβαζεις και να δημιουργουν αξια απο αυτο. Αρα εξαρτωνται και απο σενα που δεν πληρωνεις. Αρκει να ανεβαζεις κομματια.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Το soundcloud εξαρταται απο τους συνδρομητες, οπως ενα μαγαζι απο τους πελατες του. Το οτι προσφερει δωρεαν υπηρεσιες σε καποιους δεν το αναιρει αυτο. Εαν δεν υπηρχαν οι συνδρομες (απο οσους πληρωνουν), ή εαν δεν υπηρχαν τα εμμεσα εσοδα απο κομματια (που προερχονται απο τους συνδρομητες), δεν θα υπηρχε σαιτ για να ανεβαζεις δωρεαν 2 ωρες μουσικης. Και το πιο πιθανο ειναι να εκμεταλλευονται, με καποιον τροπο, αυτα που ανεβαζεις και να δημιουργουν αξια απο αυτο. Αρα εξαρτωνται και απο σενα που δεν πληρωνεις. Αρκει να ανεβαζεις κομματια.

 

Σύμφωνοι. Ένα μέρος κερδών είναι από συνδρομητές. Όχι μόνο μουσικούς, και ακροατές. Κέρδη θα φέρνουν επίσης κι οι διαφημίσεις. Δε ξέρω με ποιο τρόπο θα μπορούσα εγώ να φέρω λεφτά στο σάουντκλαουντ αλλά δεν αμφιβάλλω ότι γίνεται. 

 

Σαιτ για να ανεβάσεις 2 ώρες μουσική υπάρχουν πολλά. Bandcamp για παράδειγμα.

Επεξεργασμένο από atreu73

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Κομματάρα το Butter smooth.

 

You are too kind :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και πληρώνω soundcloud, να διευκρινίσω ότι η συνδρομή σου δίνει, εκτός από τον έξτρα χρόνο κομμματιών, τρεις δυνατότητες ακόμα:

 

1. Μπορείς να αντικαθιστάς το αρχείο σε ανεβασμένο κομμάτι όσες φορές θέλεις. Στη free εκδοχή, πρέπει να ανεβάσεις νέο κομμάτι και να σβήσεις το παλιό αν έχεις κάνει κάποια αλλαγή/βελτίωση κλπ. Πολύ χρήσιμη λειτουργία αν έχεις ήδη κοινοποιήσει το link του track κάπου και δε θέλεις να το ακυρώσεις.

 

2. Έχεις τη δυνατότητα του spotlight. Τουτέστιν 5 κομμάτια που επιλέγεις ανά πάσα στιγμή από τη λίστα σου, εμφανίζονται πάντα πρώτα στη σελίδα, ανεξαρτήτως του χρόνου που τα ανέβασες. Στη free version, πρώτα είναι τα πιο πρόσφατα χωρίς δυνατότητα επέμβασης.

 

3. Έχεις δυνατότητα free mastering πέντε κομματιών σου ανά μήνα.

Επεξεργασμένο από Jazzjoker

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
48 λεπτά πριν, atreu73 είπε

 

 Δε ξέρω με ποιο τρόπο θα μπορούσα εγώ να φέρω λεφτά στο σάουντκλαουντ αλλά δεν αμφιβάλλω ότι γίνεται. 

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

 Και το πιο πιθανο ειναι να εκμεταλλευονται, με καποιον τροπο, αυτα που ανεβαζεις και να δημιουργουν αξια απο αυτο. Αρα εξαρτωνται και απο σενα που δεν πληρωνεις. Αρκει να ανεβαζεις κομματια.

 

Σίγουρα βγάζετε το ψωμί σας με κάτι πολύ μακρινό απο τέτοιου είδους "μαγαζιά" και ευτυχώς, γιατί θα βρισκόσασταν προ μεγάλων και δυσάρεστων εκπλήξεων αν υπολογίζατε να ζήσετε έτσι.😄

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atreu73 είπε

Αυτό όντως θέλει χρόνο κι ενδεχομένως χρήμα. Εγώ δεν έχω πρόβλημα, όταν δεν μου φτάνει ο χρόνος σβήνω κάτι από τα παλιά.

 

 

Εχω κομμάτια που είναι 20 λεπτά. Και ίσως όχι ένα μόνο. Αν υποτίθεται θες την πλατφόρμα και για "εξασφάλιση" δικαιωμάτων δεν σε παίρνει να τα σβήσεις. Αλλωστε το προφιλ σου υποτίθεται ότι είναι μια πλήρης εικόνα του τι έχεις φτιάξει. Είμαι ήδη στα 40-45 κομμάτια και όταν τελειώσω αυτό που κάνω τώρα μέχρι το τέλος του χρόνου θα είμαι κοντά στο 90% του pro πακέτου.

Μελλοντικά θα τα ανεβάσω σιγά σιγά στο youtube που το θεωρώ πιό σταθερή πλατφόρμα, δηλαδή μακροβιότερη και με μεγαλύτερη απήχηση, αφού φυσικά τα ντύσω και με εικόνα, κινούμενη ή μή. Παράλληλα ίσως φτιάξω δική μου ανεξάρτητη σελίδα.

Από τις άλλες πλατφόρμες το bancamp είναι σοβαρή πιστεύω, το bandlab μου φαίνεται ώς η κύρια δραστηριότητα της εταιρείας που στο περιθώριο ασχολείται με daw/instruments.

8 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Μια και πληρώνω soundcloud, να διευκρινίσω ότι η συνδρομή σου δίνει, εκτός από τον έξτρα χρόνο κομμματιών, τρεις δυνατότητες ακόμα:

 

1. Μπορείς να αντικαθιστάς το αρχείο σε ανεβασμένο κομμάτι όσες φορές θέλεις. Στη free εκδοχή, πρέπει να ανεβάσεις νέο κομμάτι και να σβήσεις το παλιό αν έχεις κάνει κάποια αλλαγή/βελτίωση κλπ. Πολύ χρήσιμη λειτουργία αν έχεις ήδη κοινοποιήσει το link του track κάπου και δε θέλεις να το ακυρώσεις.

 

 

Το πιό σημαντικό από όλα.

Επίσης τα στατιστικά, όπου βλέπεις ποιός άκουσε τα κομμάτια σου, με ποιόν τρόπο και σε ποιές χώρες.

Και νομίζω ότι στο unlimited βλέπεις ακόμα περισσότερα στατιστικά.

Επίσης το unlimited υποτίθεται ότι σου ανοίγει πρόσβαση στα κομμάτια σου και σε άλλους χώρους, χωρίς να το έχω ψάξει.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atreu73 είπε

Κανείς εκτός από τον φίλο άλεξ εννοείς.

 

1 ώρα πριν, atreu73 είπε

Φυσικά δεν μιλάω για το σάουντκλαουντ. Μιλάω για τους πραγματικούς φόρους μου. Θυμίζω στον φίλο ότι όχι μόνο δεν καρπώνομαι την επένδυσή του στο σάουντκλαουντ, γιατί αυτός μόνο μπορεί να την καρπωθεί, αλλά και πιθανότατα πληρώνω πολλαπλάσιους φόρους από αυτόν στην πραγματική ζωή.

 

Φεύγω off-topic αλλά δυστυχώς δε μπορώ να σε ανγοώ συνεχώς. Θα προσπαθήσω να το κάνω όμως γιατί η λογική σου ξεφεύγει από την πραγματικότητα, και βάζεις το όνομά μου χωρίς να έχεις την πληροφορία που χρειάζεται για να το κάνεις.


Είναι θλιβερό να μιλάς για άλλους ενώ δεν έχεις ιδέα για το ποιοι είναι, και τι κάνουν. Το ότι υπερασπίζομαι την ιδέα ύπαρξης συνδρομής σε μια πλατφόρμα, δε σημαίνει τίποτα άλλο παρά του ότι μπορώ και αντιλαμβάνομαι χωρίς να μεροληπτώ. Δε σημαίνει ότι έχω συνδρομή στο Soundcloud επειδή καταλαβαίνω τι προσφαίρει, γιατί, και για ποιον. Δεν έχω καν συνδρομή στο Soundcloud.


Είναι ακόμη περισσότερο θλιβερό να νομίζεις ότι έχεις φίλους έτσι απλά. Εγώ πάντως δεν είμαι ένας από αυτούς και ούτε πρόκειται να γίνω. Τη φιλία την κερδίζεις, και σίγουρα όχι με το να την επικαλείς. Είναι όμως κυριολεκτικά τραγικό το ότι μπαίνεις στη διαδικασία να κάνεις οποιαδήποτε σύγκρηση του εαυτού σου με κάποιον που δε γνωρίζεις. Το εγώ σου σε έχει κατασπαράξει. Θλίβομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, yameth είπε

 

Σίγουρα βγάζετε το ψωμί σας με κάτι πολύ μακρινό απο τέτοιου είδους "μαγαζιά" και ευτυχώς, γιατί θα βρισκόσασταν προ μεγάλων και δυσάρεστων εκπλήξεων αν υπολογίζατε να ζήσετε έτσι.😄

 

 

εγω τα έχω για δωρεαν κατέβασμα όλα τα κομμάτια μου οπότε εννοειται ότι δεν περιμένω να βγάλω ούτε τα έξοδα μου. απαντώ στον φίλο που γράφει ότι δεν ξέρω αν το σαουντ βγάζει χρήμα από μένα αλλά μπορεί και να το κάνει. δε ξέρω. 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου