Προς το περιεχόμενο

looper? Γνώμες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Καταρχήν μπράβο μου που χρησιμοποιώ 2 ερωτηματικa. Δε ξέρω πώς έγινε αλλά έχει πλaka.

 

Τώρα, σοβαρά.

 

Έχω μία παραγγελία για ένα έργο για πιάνο και φωνή (ΥΑΥ). Αυτοί θέλουν σύγχρονα πράγματα και λούπες. Εγώ συμφωνώ αλλά ότι έχω δει στο διαδύκτιο για λούπερς είναι "τετράγωνα" πραγμάτα δηλαδή 4/4. 

Ερωτήματα:

Μπορεί ένα λούπερ να κάνει λουπ 13/16 πχ? 
Μπορεί να κάνει 2ο λουπ σε άλλο χρόνο; Δηλαδή να παίζει το ένα κάθε 3 δεύτερα, πχ, και το άλλο κάθε 5 δεύτερα, κοκ.
Μπορείς να σώσεις να ανοίξεις και να κλείσεις λούπες on the fly?

Σώστε με πλιζ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λούπερ δε μετράνε με μέτρο, αλλά με χρόνο. Ηχογραφούν δηλαδή. Αν η πρώτη ηχογράφηση κρατάει 4 δευτερόλεπτα, και γράφεις σε 4/4, θα έχεις πχ 1 δευτερόλεπτο ανά μέτρο (60bpm). Αλλά, μπορείς να γράψεις και κάτι εξαιρετικά πολύπλοκο, το οποίο όμως θα πρέπει να έχει ακριβώς την ίδια διάρκεια. Αλλιώς θα γίνει αχταρμάς.

 

Μπορείς να σώσεις να ανοίξεις και να κλείσεις λούπες on the fly?
Ναι, και κάποια έχουν πολλά banks/slots έτσι ώστε να μπορείς να κάνεις παπάδες. Άλλα μπορείς να τα συνδέσεις με DAW, πχ Ableton Live, και εκεί κι αν έχεις δυνατότητες.

 

Με DAW σίγουρα μπορείς να αλλάξεις time signatures, αρκεί να το έχεις προ-προγραμματήσει. Ειδάλλως, δε νομίζω να μπορείς να αλλάζεις διάρκεια του κάθε sample.

 

> Τώρα που το σκέφτομαι, μπορείς σχεδόν σίγουρα να κάνεις time-stretching, αλλά θα πρέπει να έχεις υπολογίσει ακριβώς τις διάρκεια μέτρου ανά δευτερόλεπτο συγκριτικά με αυτό που έχεις προγραμματήσει πρώτα.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Nikolas είπε

Δηλαδή να παίζει το ένα κάθε 3 δεύτερα, πχ, και το άλλο κάθε 5 δεύτερα, κοκ.

 

Νομίζω οτι μόνο αν είναι loop station (σαν μερικά Loopers μαζί σε ένα κουτί) μπορεί να το κάνει αυτό.

 

Πιστεύω οτι το BOSS RC-505 ίσως να σε εξυπηρετούσε μιας και έχει 5 παράλληλα loops που μπορείς να διαχειριστείς ταυτόχρονα (και να ανοίξεις κλείσεις ον δε φλαη)

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

thanks guys,

 

Alex, άρα πρεπει ο πιανιστας να είναι 100% (και καλά) ακριβής για να πετύχει τα 4 δευτερόλεπτα που θέλουμε, έτσι;

 

Θέλω να κάνω πολυρυθμία με κάθε λούπα διαφορετικό χρόνο (αλλά συγκεκριμένο)... Σύμφωνα με αυτά που λέτε γίνετε... σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ συζητάνε για αυτό που μάλλον θες να κάνεις (γύρω απο loopers)

https://www.elektronauts.com/t/can-the-boss-rc-505-do-polyrhythms/136933/7

 

Αν και νομίζω οτι, αν δεν περιορίζεσαι σε looper, η περίπτωση του daw που ανέφερε ο Άλεξ είναι λιγότερο κοστοβόρος.

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Άλλη λύση ίσως είναι το Ableton live, που βλέπω ότι χρησιμοποιεί πολλές κόσμος για πολύπλοκα live παιξίματα με λούπες. Γίνεται δηλαδή και με software η δουλειά αν το προτιμάς, και αποφεύγεις και την αγορά έξτρα μηχανημάτων.

 

Συνήθως τα λούπερ που δουλεύουν με πολλές λούπες τις συγχρονίζουν η με το τέμπο η/και από το σημείο εκκίνησης. Οπότε για να έχεις ότι μήκος θέλεις (πχ μετράς με βάση το όγδοο και η μία λούπα σου είναι 3/8, η άλλη 5/8 η άλλη 13/8), αν δουλεύεις με σταθερό τέμπο/μετρονόμο και το ξέρεις από πριν το προγραμματίζεις πχ 100bpm. Αλλιώς χρειάζεται κοινό σημείο εκκίνησης για όλες τις λούπες η midi clock.

 

Ρίξε μια ματιά στα Boss έχουν και μοντέλα για μη κιθαρίστες που δουλεύουν με pads με τα χέρια (για τραγουδιστές, did, πληκτράδες κτλ).

 

Μην υποτιμάς το ότι θέλουν τον χρόνο τους αν πρόκειται να παίξεις λάιβ με λούπες, μέχρι να δεις λίγο πως δουλεύουν, τυχόν στραβές κτλ, θέλει κάποιες ώρες σίγουρα.

Επεξεργασμένο από Alter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikolas είπε

Θέλω να κάνω πολυρυθμία με κάθε λούπα διαφορετικό χρόνο (αλλά συγκεκριμένο)... Σύμφωνα με αυτά που λέτε γίνετε... σωστά;


Δηλαδή θες να βάλεις, λέμε τώρα, 2 διαφορετικούς χρόνους, ας πούμε 4/4 και 3/4, να παίζουν ταυτόχρονα? Αυτό δε νομίζω να γίνεται. Ίσως να γίνεται να αλλάξεις όλο το tempo sync με streching, αλλά ταυτόχρονα δε νομίζω λόγω της φύσης του looper.

Ουσιαστικά δημιουργείς loop από το τέλος του πρώτου sample. Λειτουργεί έτσι γιατί, ακόμα και την ελάχιστη διαφορά να έχει το 1ο με το 2ο recording, δε θα έχει νόημα το 'loop' και θα δυσκόλευε τους πάντες. Τώρα αν υπάρχει "ελεύθερη" ρύθμηση, μπορεί κάποιο να έχει, αλλά πολύ δύσκολο μου ακούγεται, ακόμα και για έναν τέλειο μουσικό, τα loopers είναι λίγο περίεργα με το πώς τα κάνεις όλα timed together.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 ώρες πριν, Nikolas είπε

Έχω μία παραγγελία για ένα έργο για πιάνο και φωνή (ΥΑΥ). Αυτοί θέλουν σύγχρονα πράγματα και λούπες. Εγώ συμφωνώ αλλά ότι έχω δει στο διαδύκτιο για λούπερς είναι "τετράγωνα" πραγμάτα δηλαδή 4/4. 

Ναι, έχεις δίκιο, αυτοί εκεί έξω μόνο αυτά ξέρουν κυρίως. Smooth - απλές καταστάσεις 4/4.

 

3 ώρες πριν, Nikolas είπε

Μπορεί ένα λούπερ να κάνει λουπ 13/16 πχ? 

Θα πρέπει να το κοιτάξεις στο manual. Δηλαδή εάν μπορείς να του ορίσεις εσύ time signature 13/16.

Διαφορετικά μπορεί να έχει στις επιλογές αντί 13/16 time signature 13/8.

Διαφορετικά θα πρέπει να παίξεις με χρόνους (audio phrase length in seconds) και όχι με μουσικούς χρόνους (music time signatures).

 

Υπ'όψιν πως συνήθως κάθε set (μνήμη) από λούπες που βρίσκονται στην ίδια μνήμη είναι στο ίδιο time signature, έτσι τουλάχιστον τις βλέπει. 

Κατά βάση, ο κατασκευαστής θεωρεί πως οι λούπες που θα χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα θα είναι του ίδιου time signature με διαφορά στα μέτρα ή με το τρικ του πολλαπλάσιου αριθμητή/παρονομαστή στον μουσικό χρόνο (time signature).

 

Δεν μας είπες εάν θέλεις να υπάρχει και MIDI SYNC με άλλα μηχανήματα, ίσως.

 

3 ώρες πριν, Nikolas είπε

Μπορεί να κάνει 2ο λουπ σε άλλο χρόνο; Δηλαδή να παίζει το ένα κάθε 3 δεύτερα, πχ, και το άλλο κάθε 5 δεύτερα, κοκ.

Λες κάθε. Εννοείς για ταυτόχρονα ή το ένα πίσω από το άλλο;

Εννοείς μία μουσική φράση που αποτελείται π.χ. από 13/16 + 2/4 σε σειρά η μία μετά την άλλη ή ταυτόχρονα;

Τώρα εδώ μιλάς βάση χρόνου (δεύτερα - seconds).

Για ταυτόχρονα εξαρτάται. Αν η μία λούπα είναι για παράδειγμα πολλαπλάσια σε χρόνο από την άλλη ή τις υπόλοιπες, είναι εύκολα τα πράγματα, εάν όχι θα πρέπει να βάλεις το χεράκι σου και να τις εισάγεις manually.

 

3 ώρες πριν, Nikolas είπε

Μπορείς να σώσεις να ανοίξεις και να κλείσεις λούπες on the fly?

Αρκετά έχουν θέσεις - μνήμες με αυτή τη δυνατότητα.

Σχετικά με το ON/OFF on the fly, εάν είναι multi looper ναι, βλέπε για παράδειγμα το RC-505 που αναφέρθηκε πιό πάνω. Σημαντικό επίσης είναι να μας πεις το μέγιστο των loops που θα χρειαστείς.

 

Σημαντικό, α) πόσες φράσεις θες ταυτόχρονα ανά μνήμη και β) θα συγχρονίσεις μέσω MIDI ?

 

Ανάλογα των αναγκών σου ίσως χρειαστείς κάτι πιό μικρό - φθηνό, εσύ θα μας πεις.

 

Εγώ θα πρότεινα επίσης VariPhrase, καθαρά audio, αλλά φοβάμαι μην σε μπλέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ για Ableton live.

 

οι ναυαρχίδες loopstation -γνωριζω από το rc50- ότι:

-μπορεις να ορίσεις αριθμητή και παρονομαστή 

-μπορεις να έχεις 3 ανεξάρτητα λουπερς που να παίζει το καθένα ο,τι θελεις.

 

το rc50 είχε την επιλογή κάποιο από τα 3 λουπερς να είναι το μάστερ που καθορίζει μάστερ τέμπο ή την επιλογή να έχει 3 ξεχωριστά που το καθένα να κάνει ο,τι νομίζεις (αλλά δεν θυμάμαι αν στο καθένα μπορούσες να βάλεις ξεχωριστό μετρονόμο). Γενικά τα ανεξάρτητα λουπερς δεν συγχρονίζονται "ποτέ" και δεν το συστήνω.

 

τέλος, βλέπω ότι vocalists και συνθάνθρωποι παίζουν με το 505 (αλλά δεν το ξέρω). Ωστόσο δεν βρίσκω κανένα λόγο αν τρέχει κάποιο sequencer να λουπαρεις με το χέρι/ποδι

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου