Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες: Κρατάτε τους εργοστασιακούς ή τους αλλάζετε;


kpeyos

Μαγνήτες: Κρατάτε τους stock ή τους αλλάζετε;   

35 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Μαγνήτες: Κρατάτε τους stock ή τους αλλάζετε;

    • Κρατάω τους stock
      18
    • Τους αλλάζω
      17


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αγοράσει τρεις ηλεκτρικές. Πλην της μιας που ήταν μάλλον παρορμητική αγορά, οι άλλες δύο με ενδιέφεραν πολύ. Συνεπώς και των δύο οι μαγνήτες και τα λοιπά ηλεκτρικά πετάχτηκαν ανενδοίαστα.

 

Όμως (big fuckin' όμως) αυτοί που αλλάχτηκαν ήταν στη δική μου περίπτωση μέτριοι ή και κακοί μαγνήτες σε χαμηλής ή μεσαίας κατηγορίας όργανα. Αν ποτέ θα έχω τη δυνατότητα να αγοράσω μια κιθάρα επιπέδου, ελπίζω πως η συζήτηση θα αρχίσει από άλλη βάση (δε θα μου κακόπεφτε 😇)

 

Οπότε ψήφισα Αλλαγή 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

τους αλλάζω, γενικά θα ήθελα να μπορώ να δοκιμάζω μαγνήτες!

 

Και δε σου φαίνεται καθόλου, βρε παιδί! 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

 

Και δε σου φαίνεται καθόλου, βρε παιδί! 

 

χαχ, η αλήθεια είναι ότι έχω αλλάξει πολύ λίγες φορές και ακόμα λιγότερες έχω παρατηρήσει διαφορά στον ήχο. Από την άλλη δεν χρησιμοποιώ πετάλια οπότε κάτι πρέπει να αντισταθμίζει αυτό!!

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

δεν χρησιμοποιώ πετάλια οπότε κάτι πρέπει να αντισταθμίζει αυτό!!

 

Αυτό δεν αντισταθμίζεται ούτε με αλλαγή ενισχυτή, καλά καλά... 😁

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αλλάξει ποτέ μαγνήτες σε καμία κιθάρα μου. Μόνο σε μια partcaster που ασχολιόμουν περιστασιακά.

 

Συνήθως αγόραζα κιθάρες με βάση και το hardware που έχουν, ακόμα και τις μεξικάνικες, όπως πχ την classic player 50's ή την Baja που ήξερα ότι φοράει ήδη ''επώνυμους'' μαγνήτες που δεν ''χρειάζονταν'' αλλαγή.

 

Γενικά είμαι της φάσης ''if it ain't broke, don't fix it''. 

 

Και φυσικά δεν κατακρίνω όσους παίρνουν ακριβά (ή και πανάκριβα) όργανα και αλλάζουν τους μαγνήτες, αν και ποτέ δεν νομίζω ότι θα έμπαινα προσωπικά σε τέτοια διαδικασία. 

 

 

8 ώρες πριν, kpeyos είπε

και σε μια Gibson Studio, που πιθανότατα θα αλλαχτούν κι εκεί αλλά προς το παρόν έχω βολευτεί το stock σετ του οποίου ο overwound χαρακτήρας ταιριάζει στην συγκεκριμένη κιθάρα. 

 

οι συγκεκριμένοι μαγνήτες είναι ταμάμ για heavy rock, μπορεί να μην είναι βολικοί για όλα τα είδη αλλά για heavy πράγματα προτιμώ 1000 φορές την studio από τις υπόλοιπες, γι αυτό και έχω ''συνδιάσει'' την συγκεκριμένη κιθάρα με πιο ''δυνατό'' ρεπερτόριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα ψηφήσω ούτε εγώ αλλά θα πω το πώς τα βλέπω εγώ τα πράγματα.

 

Νομίζω ότι μαγνήτες θα αλλάξει κάποιος για 2 λόγους:

1) Η κιθάρα είναι φθηνή και ο ήχος είναι πολύ κακός

2) Ο παίκτης έχει βαρεθεί και θέλει αλλαγή χωρίς να αλλάξει όργανο ή εξοπλισμό

 

Όμως δύσκολα πιστεύω ότι θα αλλάξεις μαγνήτες σε μια ακριβή Gibson, Tele ή Strat. Εκεί υποτίθεται ότι ένα μεγάλο μέρος της κληρονομιάς της κιθάρας είναι και οι μαγνήτες που μπαίνουν πάνω σε αυτά τα ακριβά μοντέλα. Εκτός αν την πήρε για την εμφάνιση και θέλει εντελώς διαφορετικό ήχο.

 

Προσωπικά εχω μία μόνο κιθάρα μεσαίας αξίας, 1350€. Δεν είχε μαγνήτες με όνομα αλλά για την ώρα με καλύπτουν. Θα ήθελα να τους αλλάξω σε Bare Knuckle που κάνουν κανα 400αρι, αλλά νιώθω ότι μάλλον δεν "αξίζει" να βάλω σε μία τέτοια κιθάρα τόσο ακριβούς μαγνήτες, καθώς και στο μέλλον θα ήθελα να πάρω μια "καλύτερη" - όχι ότι δεν είμαι ευχαριστημένος δηλαδή... Θέλω επίσης να πάρω και μια 6χορδη για να την έχω μόνιμα Drop C, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Από την άλλη, εχω δει κιθάρες που κάνουν 1000 και έχουν φοβερούς μαγνήτες, που συνήθως αυτοί είναι signature και αποτελούν μεγάλο selling point σε ένα μέτρια-τιμολογημένο όργανο. Ε σε αυτή την περίπτωση δύσκολα θα αλλάξεις.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αλλάξει ποτέ μαγνήτες.

Να το εξηγήσω αυτό.

Έχει τύχει να πάρω κιθάρα με "μουντούς" μαγνήτες, όμως ....

Φτιάχνω έναν ήχο πάνω της, προσαρμόζεται και το παίξιμό μου ανάλογα.

Αν γίνουν πιο bright οι μαγνήτες μετά, μου χαλάνε τον ήχο και το παίξιμο.

 

Θα το έκανα μόνο σε πολύ ακραίες περιπτώσεις, στις οποίες δεν θα μπορούσα να βρω έναν ήχο που να με πηγαίνει κάπου.

 

Δεν μου έχει τύχει μέχρι τώρα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή πλέον έχω 2 κιθάρες θα πω το εξής 

 

αλλαγή μαγνητών έχω κάνει μόνο σε 2 περιπτώσεις. Σε μια Schecter με EMGs όπου απλά άλλαξα τα μοντέλα των EMGs από 81/89 σε 57/66 και άξιζε η αλλαγή

 

και σε μια partcaster που είναι ουσιαστικά η πρώτη μου κιθάρα  και από κούτσουρο την έκανα...κιθάρα . Εκεί είχα βάλει αρχικά texas special δεν μου άρεσαν και τους άλλαξα με τους bareknuckle true grit . Επίσης άξιζε 

 

Σε οποιαδήποτε άλλη που πέρασε από τα χέρια μου δεν άλλαξα τίποτα , είχαν επώνυμους μαγνήτες και με κάλυπταν 

 

Έχουν περάσει 2 αρκετά ακριβά όργανα στην κατοχή μου , μια Suhr Modern Satin και μια Musicman JP13 . Ε, σε αυτές τις κιθάρες δεν βρίσκω κανένα λόγο να βάλω κάτι άλλο από αυτό που τους έχει βάλει ο κατασκευαστής . Ειδικά οι DiMArzio Illuminators της Petrucci είναι φανταστικοί . 

 

Θέλω να καταλήξω στο ότι από ένα επίπεδο και μετά , δεν βρίσκω νόημα να επέμβω στα specs που επέλεξε ο κατασκευαστής για το μοντέλο αυτό , είναι μέρος του τι ήθελε να πετύχει και για μένα ταιριάζει-αντιπροσωπεύει απόλυτα (σ)το σύνολο του οργανου 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 2

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
20 ώρες πριν, Superfunk είπε

Δεν αγοράζω κιθάρα με βάση τον ήχο που ΜΠΟΡΕΙ να έχει αν αλλάξω μαγνήτες. 

Ούτε εγώ αγοράζω με αυτή την προοπτική μιας κι έτσι κι αλλιώς πιστεύω ότι οι ηλεκτρικές κιθάρες έχουν εγγενή ηχητικά χαρακτηριστικά τα οποία πολλές φορές δεν διορθώνονται με ένα φίλτρο/eq. 

12 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

Γενικά είμαι της φάσης ''if it ain't broke, don't fix it''. 

+1000

12 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

οι συγκεκριμένοι μαγνήτες είναι ταμάμ για heavy rock, μπορεί να μην είναι βολικοί για όλα τα είδη αλλά για heavy πράγματα προτιμώ 1000 φορές την studio από τις υπόλοιπες, γι αυτό και έχω ''συνδιάσει'' την συγκεκριμένη κιθάρα με πιο ''δυνατό'' ρεπερτόριο...

Οι συγκεκριμένοι είναι πολύ καλοί all around μαγνήτες. Mε το vol και το tone στο 7-8 έρχονται πολύ κοντά σε vintage χροιές και δίνουν και το headroom μετά αν τους ανοίξεις να γκαζώσουν για πιο σκληρό ήχο. Σε σχέση βέβαια με αγαπημένους μου PAF style μαγνήτες, ο bridge είναι πιο scooped απ ότι θα ήθελα κι ο neck πιο dark. Πάντως δεν καταλαβαίνω το "θάψιμο" που έχουν φάει οι 490-498. 

 

8 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Νομίζω ότι μαγνήτες θα αλλάξει κάποιος για 2 λόγους:

1) Η κιθάρα είναι φθηνή και ο ήχος είναι πολύ κακός

2) Ο παίκτης έχει βαρεθεί και θέλει αλλαγή χωρίς να αλλάξει όργανο ή εξοπλισμό

 

Όμως δύσκολα πιστεύω ότι θα αλλάξεις μαγνήτες σε μια ακριβή Gibson, Tele ή Strat. Εκεί υποτίθεται ότι ένα μεγάλο μέρος της κληρονομιάς της κιθάρας είναι και οι μαγνήτες που μπαίνουν πάνω σε αυτά τα ακριβά μοντέλα. Εκτός αν την πήρε για την εμφάνιση και θέλει εντελώς διαφορετικό ήχο.

Έχοντας αλλάξει μαγνήτες σε πολύ ακριβές κιθάρες ο βασικός λόγος είναι ότι ψάχνω συνήθως μια πολύ συγκεκριμένη απόκριση. Αν το όργανο πρέπει να παίζει κι ακουστικά με τον τρόπο που εγώ θέλω κι έχει το playability που μου αρέσει θα το πάρω κι αν οι μαγνήτες δεν είναι 100% εκεί που θέλω δε χαλιέμαι, απλά τους αλλάζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου