Προς το περιεχόμενο

PRS style κιθαρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η περιοχη που μενω συν καπιοι αλλοι προσωπικοι παραγοντες δεν μου επιτρεπουν να λειπω απο το σπιτι, γι αυτο ειμαι καπως" σκαλωμενος" με το ιντερνετ κ τις ονλαιν αγορες, απο την αλλη ρωτησα κ για τις Fame που δεν ειμαι σιγουρος αν μπορω να τις δοκιμασω καπου στη θεσνικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vampirion είπε

κυριως για το λουκ κ για το versatility  και το coil split κτλπ, απο μαγνητες δεν εχω πολλες γνωσεις αλλα προτιμω HH , παιζω κυριως Rock, blues αλλα μ αρεσει να κρανκαρω κ κανα μεταλ, το budget δεν νομιζω οτι μπορει να ξεφυγει πολυ πανω απο τα χιλια ευρω

 

 

Θα σου προτείνω 3+1 επιλογές με γνώμονα versatility και coil split. Η εμφάνιση είναι άλλη ιστορία.

 

1. SG Gibson faded. Είναι ο,τι πιο ελαφρύ, ποιοτικό, και ευκολόπαιχτο (ειδικά το μανίκι), μέχρι τα ~1000 ευρώ. Το βρίσκεις μεταχειρισμένο 600-700, και μπορείς με μικρό κόστος να έχεις coil split. Από αρνητικά, ίσως πετύχεις κιθάρα neck heavy, και ίσως πετύχεις μοντέλο με μαγνήτες που δεν έχουν δυνατότητα split.

 

 

2. G&L asat deluxe carved top. Σούπερ ελαφρύ και ευκολόπαιχτο telecaster style όργανο, low output διπλοί που παίζουν τα πάντα (ειδικά μπλουζ) και κερδίζουν σε ευκρίνεια, μανίκι για σεμιναριο, ποιότητα ανάλογη ΜΙΜ fender, και μοντέρνος τελε σχεδιασμός. Ό,τι πιο βολικο υπάρχει σε τελε. Αρνητικά δεν έχει, είναι τέλειο. Τιμή κάτω από 600.

 

 

3. Prs se cu 24. Σούπερ όργανο, αρκετά βαρύτερο από τα υπόλοιπα, κάνει τα πάντα, είναι υποδειγματικά χρηστικό και είναι πανέμορφο. Τα αρνητικά του είναι ότι ίσως δεν σου αρέσουν οι μαμά μαγνήτες (πολύ πριμάτοι και ψιλοσκληροί), τα τάστα είναι αρκετά χαμηλά κατι που δεν βολεύει τους πάντες. Τιμή κοντά 850.

 

 

 

Η 4η επιλογή είναι μια ΜΙΜ στρατ ΗSS ή HSH, εφόσον σου αρέσουν οι στρατ.

 

Εγώ εάν έπρεπε να έχω μια κιθάρα για να κάνω όλες τις δουλειές μου, θα επέλεγα τη 2 ή την 1, κυρίως λόγω βάρους, ψηλών τάστων, και σταθερής γέφυρας (δε πολυγουστάρω τα τρεμολο). To μανίκι θα πρέπει να είναι το βασικότερο κριτήριο. Όλα τα άλλο φτιάχνουν (εκτός την εμφάνιση, βεβαίως).

Εφόσον έχει μπατζετ μέχρι 1000, μην πας στις πολύ φτηνές λύσεις των fame και harley benton.

  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα αυτήν εδώ. Είχε παλιότερα για όσους θυμούνται το μέλος Silot τον οποίο γνωρίζαμε πολλοί απο τους "παλιούς" εδώ, προσωπικά και ήταν workhorse και τίμια για Live. Κάτω του χιλιάρικου και με τα ρέστα ένα ζευγάρι duncans ή Di Marzio έτσι γιατι θα μπορείς.

 

Δως της μια ευκαιρία

 

https://prsguitars.com/electrics/model/se_mira_2022

Επεξεργασμένο από Spiros Mavromatis
  • Συμφωνώ 1

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά της Mira με την custom 24 είναι ότι έχει σταθερή γέφυρα, και 22 τάστα αντί 24. Το τελευταίο σημαίνει ότι ο μαγνήτης neck είναι πιο κοντά στο μανίκι, άρα έχει πιο "ζεστό" ήχο. Επίσης, είναι δυσεύρετη, ενώ η custom σε αφθονία. Όλα τα υπόλοιπα (μανίκι, μαγνήτες, καλωδίωση) είναι τα ίδια.

 

(Επισηης, το μανίκι είναι μαόνι στη Mira, ενω ειναι maple στην custom 24).

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.thomann.de/gr/charvel_pro_mod_sc_st2_hh_ht_sat.black.htm

και με τρεμολο

https://www.thomann.de/gr/charvel_pro_mod_so_cal_st.2_hh_2pt_bka.htm

 

 

νομιζω οτι τα κανει ολα

Επεξεργασμένο από funkysoul

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια custom SE 24 του 2018 (κορεάτικη, νομίζω πλεον η παραγωγή μεταφέρθηκε αποκλειστικά στην Ινδoνησία, αλλά όχι ότι έχει και σημασία) και ένας φίλος μου έχει την Harley Benton CST 24, αλλά δεν είχα την ευκαιρία να την τσεκάρω ενδελεχώς, δεν μου φάνηκε κάτι λάθος με την κιθάρα του αλλά εφόσον έχεις το μπάτζετ είναι κρίμα να πας για φασόν όργανο Harley Benton μιας και δεν ξέρεις τι θα σου ρθει (έχω και Harley Benton κιθάρα και χρειάστηκε μάστορα για να ρθει στα ίσια της) καθώς οι ''σχιστομάτες'' PRS περνάνε από πιο αυστηρό set up - quality control, νομίζω την δικιά μου έχει χαρτί ότι την σέταραν-τσέκαραν στις ευρωπαϊκες εγκαταστάσεις της prs όπου εισάγουν τα import όργανά τους και τα σετάρουν...

 

Οι εντυπώσεις μου από την PRS SE είναι οι ίδιες με αυτές των -επαγγελματιών- φίλων μου που είτε τους την δάνεισα είτε τζαμαραν με αυτήν: είναι πολύ ευκολόπαικτο και καλοστημένο οργανο, και με τίμιο split μαγνητών. Και το τρέμολο λειτουργεί μια χαρά παραδόξως παρά τα όχι και τόσο καλής ποιότητας κλειδιά της.

 

Στα αρνητικά οι μαγνήτες που παρά το ότι είναι ''διαυγείς'' είναι λίγο ''απρόσωποι'' για τα γούστα μου, και τα κλειδιά όπως προανέφερα (αν την μεταφέρεις κάπου με μαλακή θήκη θα ξεκουρδίσει, ενώ όλες οι άλλες μου κιθάρες δεν χάνουν καν κούρδισμα ακόμα και με ''΄άτσαλη'' μεταφορά).

 

Επίσης ένα άλλο που δεν μου έκανε καλή εντύπωση είναι όχι τα πόσα κομμάτια μαονιού αποτελούν το σώμα, αλλά το πόσο διαφορετικά είναι τα μαόνια που το αποτελούν... λες και είναι άλλο ξύλο... στις αμερικάνικες κιθάρες μπορεί το σώμα να αποτελείται από 2-3 κομμάτια μαόνι αλλά το ξύλα τα έχουν ταιριάξει πιο όμορφα, δεν βγάζει μάτι από χιλιόμετρα ότι είναι διαφορετικό είδους μαονιού.. βέβαια πιο πολύ για λόγους αισθητικής τα αναφέρω αυτά. Προφανώς κολλάνε ό,τι κομμάτια βρεθούν μπροστά τους για πιο γρήγορη παραγωγή για να κρατήσουν χαμηλό το κόστος. 

 

Fame δεν έχω δει από κοντά οποτε δεν έχω άποψη.

 

Νομίζω ότι εφόσον γουστάρεις PRS πρέπει να πας σε μια καλή SE και όχι σε φασόν μάρκες, ειδικά εφόσον σου το επιτρέπει το μπάτζετ σου.

 

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Διαβάζοντας δεν μπορώ να μην αποφύγω το αυθόρμητο γέλιο απο κάποιες απαντήσεις.

Ρωτάει ο άνθρωπος για ένα μοντέλο με συγκεκριμένο σχήμα και μάρκα που ονειρεύεται τις ζεστές νύχτες του καλοκαιριού και του προτείνονται άλλων όνειρα.😄

 

Σίγουρα οι απόψεις για κάποια κιθάρα διαφέρουν όπως είδαμε που ένας λέει πως οι μαγνήτες είναι λάσπη, άλλος πριμάτοι και άλλος διαυγείς αλλά απρόσωποι. Κατανοητό αφου μιλάμε για απόψεις στο ίδιο θέμα. Ισως να επηρεάζει το γεγονός πως παίζουν με διαφορετικούς ενισχυτές και περιφερειακά αλλά και διαφορετικό ύφος.

Αλλά να του προτείνουμε άλλες κιθάρες που αρέσουν σε εμάς... δεν έχει νόημα. 

  • Like 5
  • Συμφωνώ 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Αλλά να του προτείνουμε άλλες κιθάρες που αρέσουν σε εμάς... δεν έχει νόημα. 

 

Έχει πολλά κριτήρια ο OP, για την ιδανική κιθαρα. Ενα από αυτά είναι το look. Ζήτησε εναλλακτικές προτάσεις (πέρα από prs, fame, HB) και έβαλα και κάποιες που τηρούν "σχεδόν" όλα τα κριτηρια. No harm done, που λένε στο χωριό μου...

 

 

 

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vampirion είπε

ειδα πως υπαρχει και ευρωπαικο Brand που λεγεται Fame και δειχνει αρκετα προσεγμενο σε αυτο το στυλ που ψαχνω

 

Δεν είναι ευρωπαϊκό brand αυτό.

Είναι κάτι σαν την Harley Benton του Thomann, αλλά από το Musicstore.

Κινέζικες είναι.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξαναματαγράψω τους λόγους για τους οποίους δε ζητάμε γνώμες σε μουσικό φόρουμ όταν θέλουμε να πάρουμε καινούρια κιθάρα;

  • Χαχα 4

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου