Προς το περιεχόμενο

PRS style κιθαρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Να ξαναματαγράψω τους λόγους για τους οποίους δε ζητάμε γνώμες σε μουσικό φόρουμ όταν θέλουμε να πάρουμε καινούρια κιθάρα;

 

Μήπως τελικά να έπαιρνε φουσκωτό?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μόνος λόγος για να συγκρίνεις  τις prs se με τις harley benton (και fame) είναι το οικονομικό, οπότε αν δεν το έχεις δει, υπάρχει και η σειρα prs se standard είναι αρκετα πιο κάτω από τις custom, επίσης παίζουν και σε μεταχειρισμένα. Οι μαγνήτες κλπ αν δεν σου αρέσουν, αλλάζουν στο μέλλον

Επεξεργασμένο από Paris K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν είναι ευρωπαϊκό brand αυτό.

Είναι κάτι σαν την Harley Benton του Thomann, αλλά από το Musicstore.

Κινέζικες είναι.

το πρωτο επιπεδο ποιοτητας ειναι οντως κινεζια κ φτηνη ως χωμα, υπαρχει ομως κ εργοστασιο της Fame στη Τσεχια που φτιαχνονται αξιοπρεπη οργανα σε τιμες SE πανω κατω, αυτα με βαση πληροφοριες απο τον κυριο γουγλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο νηματοθέτης δεν είχε γράψει το παρακάτω

  

21 ώρες πριν, vampirion είπε

η περιοχη που μενω συν καπιοι αλλοι προσωπικοι παραγοντες δεν μου επιτρεπουν να λειπω απο το σπιτι, γι αυτο ειμαι καπως" σκαλωμενος" με το ιντερνετ κ τις ονλαιν αγορες, απο την αλλη ρωτησα κ για τις Fame που δεν ειμαι σιγουρος αν μπορω να τις δοκιμασω καπου στη θεσνικη

 

και ενδιαφερόταν για ΗΒ και για Fame, θα του πρότεινα απλά να πάρει το αεροπλάνο

και να πάει στην πηγή, να παίξει με όσες κιθάρες θέλει.

Έχω πάει και στα δύο φυσικά καταστήματα πολλές φορές και όλη η γκάμα HB και Fame είναι διαθέσιμη για δοκιμή.

Από Θεσσαλονίκη, πήγαινε-έλα τα αεροπορικά είναι κάτω από 100 ευρώ,άμα είσαι στενά πας και σε ένα Hostel δυο βραδιές.

Επίσης στη Γερμανία αυτές οι κιθάρες έχουν πουλήσει σαν ζεστό ψωμί

και παίζουν πάρα πολλές στις αγγελίες σε τιμές σκότωμα.

 

Πριν κάποια χρόνια, θεωρούσα τις Harley Benton απλά κινεζοφασόν κόπιες που δεν κάνουν για τίποτα,χωρίς να αλλάξεις κλειδιά και άλλα parts.

Τα τελευταία χρόνια έχω αλλάξει γνώμη,ειδικά στην κατηγορία τους 300-400 ευρώ προσφέρουν χαρακτηριστικά που άλλες εταιρείες τα προσφέρουν σε πιο ακριβές σειρές.

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος Fame Forum από το 2016, πρέπει να πω ότι μιλάμε για κιθάρες του χιλιάρικου οι οποίες ουδεμία σχέση έχουν με τις Harley Benton ως προς fit & finish, parts, και γενικά quality. Μιλάω μόνο για τις Forum (PRS-style), πρόσφατα έβγαλαν και κάτι strat και tele των 200€, καμμία σχέση προφανώς, δεν αναφέρομαι σε αυτές.

 

Αυτή που αγόρασα εγώ, μάλιστα, ήταν limited edition η οποία ερχόταν loaded με Bare Knuckle Pickups - Nailbomb (A5) στο bridge, VHII στο neck -, είχε 16" fretboard radius, alder body, maple neck, Schaller M2000 tremolo bridge. Οι σημερινές έχουν mahogany body ΚΑΙ neck, 12" radius, TOM bridges, Seymour Duncan JB (SH4)/Jazz (SH2). Κατά τ' άλλα, όπως και η δικιά μου, έχουν Schaller tuners (η δικιά μου έχει τα Μ6 non-locking), GraphTech nut, ebony fretboard, medium jumbo frets, satin finish neck, D shape, wide thin (43mm nut, thickness ~20 at 1st fret and 22 at 12th fret). 

 

Τώρα αν είναι καλύτερες από μια PRS SE, δεν το ξέρω. Πρέπει να παίξεις πιστεύω για να δεις ποιά σου αρέσει καλύτερα. Πάντως δεν τις λες φτηνές - ειδικά στη σημερινή συγκυρία όπου οι τιμές έχουν εκτοξευτεί, ελάχιστες είναι οι κιθάρες που πραγματικά αξίζουν τα λεφτά τους, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά ο άνθρωπος έχει budget για PRS και καθόμαστε και συζητάμε Harley Benton, Fame, SG και Charvel.

 

PRS θέλει ο άνθρωπος και έχει τα χρήματα να πάρει. Καλές είναι οι προτάσεις που του κάνετε, μην παρεξηγηθώ, αλλά πολλές φορές (αν όχι όλες), το ματί είναι πιο σημαντικό από το αυτί.

 

@vampirion Κράτα focus σε αυτό που θες, μην κάνεις εκπτώσεις γιατί έτσι γίνονται αγορές που δε θέλουμε και μετά φεύγουν όργανα για σκότωμα στις αγγελίες.

 

Σκέψου τι είναι απαραίτητο για σένα, 22 ή 24 τάστα; Τι γέφυρα, τι μαγνήτες, τι finish; Με βάση αυτά τα κριτήρια, θα δεις αν θα πας σε SE Standard, Mira, ή Custom.

 

Εγώ θα έπαιρνα μία Custom και θα έμενε και κάτι στην άκρη σε περίπτωση που θες να αλλάξεις μαγνήτες αργότερα.

  • Συμφωνώ 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ 100% με Bill, δεν υπάρχει λόγος να κοιτάει ο OP αλλού, εκτός αν θέλει να δοκιμάσει κάτι φθηνό πριν δώσει το χιλιάρικο.

 

Ορίστε ένα πρόχειρο custom search στο θωμά, PRS 24 frets μέχρι 1000 ευρά, από φθηνότερη σε ακριβότερη:

https://www.thomann.de/gr/sg_models.html?manufacturer[]=PRS&price-first=0&price-last=1000&feature-50392-first=24&feature-50392-last=24&oa=pra&gk=GIEGSG&cme=false&filter=true

 

Έχω "παίξει", ή καλύτερα πιάσει μια SE Custom 24 πριν δυο χρόνια. Δε τη σύνδεσα να ακούσω ήχο βέβαια, αλλά γενικά μου φάνηκε πολύ τίμιο όργανο.

 

Εγώ θα έπαιρνα την Mark Holcomb που είναι στα 1098 αλλά είναι καθαρά για Metal, και άλλο Scale Length. Θα την πάρω κάποια στιγμή βασικά!

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2022 στις 1:49 ΜΜ, Alex Raptakis είπε

Συμφωνώ 100% με Bill, δεν υπάρχει λόγος να κοιτάει ο OP αλλού, εκτός αν θέλει να δοκιμάσει κάτι φθηνό πριν δώσει το χιλιάρικο.

 

Ορίστε ένα πρόχειρο custom search στο θωμά, PRS 24 frets μέχρι 1000 ευρά, από φθηνότερη σε ακριβότερη:

https://www.thomann.de/gr/sg_models.html?manufacturer[]=PRS&price-first=0&price-last=1000&feature-50392-first=24&feature-50392-last=24&oa=pra&gk=GIEGSG&cme=false&filter=true

 

Έχω "παίξει", ή καλύτερα πιάσει μια SE Custom 24 πριν δυο χρόνια. Δε τη σύνδεσα να ακούσω ήχο βέβαια, αλλά γενικά μου φάνηκε πολύ τίμιο όργανο.

 

Εγώ θα έπαιρνα την Mark Holcomb που είναι στα 1098 αλλά είναι καθαρά για Metal, και άλλο Scale Length. Θα την πάρω κάποια στιγμή βασικά!

την Holcomb τη ζαχαρωνω απο περσι ακομα, ειδα βασικα μια εκδοση που ειναι σε ματ μαυρο finish, υπεροχη κιθαρα, με ενδιαφερει κ distorted ηχος, την εχεις δοκιμασει? σε καθαρα ή με λιγο gain δεν θα ακουγεται καλα δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, vampirion είπε

την Holcomb τη ζαχαρωνω απο περσι ακομα, ειδα βασικα μια εκδοση που ειναι σε ματ μαυρο finish, υπεροχη κιθαρα, με ενδιαφερει κ distorted ηχος, την εχεις δοκιμασει? σε καθαρα ή με λιγο gain δεν θα ακουγεται καλα δλδ?

 

Δεν την έχω παίξει καθόλου δυστυχώς, αλλά λένε ότι είναι φοβερή σε όλα της, εκτός από το nut που ok αλλάζει πανεύκολα. Οι μαγνήτες που έχει είναι σχετικά ακριβοί, και προορισμένοι για μοντέρνο metal. Εγώ όσα demo βίντεο έχω δει/ακούσει, μου αρέσει πολύ ο ήχος και στα καθαρά και στα σκληρά. Τώρα γούστα είναι αυτά.

 

Για το finish που λες το έψαξα γιατί δεν το ήξερα, και είδα ότι δεν υπάρχει στην SE, αλλά στην κανονική που βγαίνει στα 3 χιλίαρικα... Έχει ένα glossy μαύρο με νερά, και ένα natural καφέ για το εφτάχορδο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μολις το ειδα πως προκειται για το Core μοντελο χαχα ακριβα γουστα εχω τρομαρα μου, αν βρω τη φτηνη εκδοση στη σαλονικη θα τη δοκιμασω εχει οντως ωραια γεματα distorted, βασικα ειμαι πλεον αναμεσα στη Custom 24 se, Τη Holcomb κ τη Fame forum iv ειναι ολες στα ιδια λεφτα πανω κατω, τις δυο πρωτες ισως βρω καπου να τις δοκιμασω αλλα οι Fame δεν κυκλοφορουν ελλαδα :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου