Προς το περιεχόμενο

Audio Interface 2023 - Προτάσεις


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Alex Raptakis εξαρτάται τι καρφώνεις απάνω.

 

Αν όλη η κιθάρα έρχεται κομπλέ από μόντελερ, στην ουσία στο line in δε θες καν gain. Έρχεται στο unity. Αν καρφώνεις καρφί κιθάρα η μπάσο στην κάρτα (όπως το κάνω εγώ π.χ.) εκεί μπορεί να έχει διαφορά. Δεν έχω και μια σκάρλετ εύκαιρη να κάνουμε τέστ, στο περίπου.

 

Στα μικρόφωνα όμως, παίζουν διάφορα. Υπάρχουν μικρόφωνα που θέλουν ΠΟΛΥ gain. Αν δεν είναι ποιοτικοί οι προενισχυτές, στο 2ο 3ο stage θα σε φάει το φύσημα. Θα μου πεις μπορώ να βρω το sweet spot και να δώσω ψηφιακό gain από το DAW. Οκ, ναι.

 

Συν υποτίθεται θα έχει και καλύτερους κονβέρτερ. Δηλαδή, μπορείς να πάρεις κι ένα ρακ προενίσχυση, που έχει και DI απάνω με 3 κατοστάρικα, αλλά αν δε σου κάνει κούκου το κονβέρσιον της σκάρλετ, πάλι δε θα δείξει ό,τι θα μπορούσε να δείξει σε μια καλύτερη υλοποίηση.

 

Πήρες τούμπανο μηχάνημα, και τα 64 giga ram ό,τι πρέπει για vsti!

 

Εξαρτάται τι θες να κάνεις με την καρτα ήχου. Όσο πληρωνεις, τα πράγματα γίνονται καλύτερα.😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

1. Ποια η διαφορά από το καρφί που μπαίνει στην κάρτα, από αυτό που λες (που μάλλον εννοείς DI box);

 

2. Και όταν λες προενίσχυση, εννοείς εξωτερικό "πετάλι" που λέμε, σαν προενίσχυση κιθάρας, ή κάτι σαν αυτά τα τούβλα που μπαίνουν σε rack; Αυτά δεν ξεφεύγουν λίγο σε τιμές;

 

1. Ναι Di box εννοώ. Η διαφορά είναι ότι η μετατροπή του σήματος από Hi-z σε line level γίνεται από το DI box και όχι από την κάρτα σου.

Μετά το σήμα φεύγει από το DI box και πηγαίνει σε line είσοδο στην κάρτα, άρα δεν χρησιμοποιείς την Hi-z είσοδο της κάρτας (που πιθανότατα δεν είναι καλής ποιότητας και μπορεί να βγάζει και θόρυβο).

Χοντρικά ένα καλό DI box κάνει από 130 μέχρι 330 ευρώ.

 

2. Οποιαδήποτε προενίσχυση (είτε κιθάρας, είτε πετάλι, είτε τούβλο) θα κάνει την δουλειά.

Αλλά θα την κάνει με άλλο τρόπο.

Εγώ αναφερόμουν σε στουντιακή προενίσχυση, αλλά αν υπάρχει κάποια κιθαριστική που σου αρέσει ο ήχος της, μια χαρά θα είναι.

Χοντρικά οι στουντιακές προενισχύσεις κάνουν όσο περίπου τα audio interfaces (εξαρτάται φυσικά από την ποιότητα, τις δυνατότητες, και την εταιρεία, μπορεί να κάνουν και πολύ ακριβότερα), αλλά έχουν συνήθως πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από τις Hi-z εισόδους των audio interfaces (ακόμα και των καλών/ακριβών).

 

Αν δηλαδή το πρόβλημά σου είναι στις προενισχύσεις της κάρτας σου, και το βασικό θέμα είναι η Hi-z είσοδος, τότε λογικά το λύνεις και έτσι.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάζευα λίγο αυτές τις προενισχύσεις τύπου rack, αλλά δεν έχω καταλάβει πώς αυτές μπαίνουν στο PC/DAW. Με line out και in στην κάρτα ήχου?

 

Αυτό με το HI-z δεν το ήξερα, θα το ψάξω. Είναι όντως τόσο χάλια στα audio interface?


@fusiongtr
Αξίζει να πάρει κανείς τόσο ακριβό DI Box ενώ μπορείς να πάρεις ένα αντίστοιχο audio interface?

 

@Ali Barout; και γω κατευθείαν στην κάρτα καρφώνω, και δουλεύω με Amp simulators. Αλλά νιώθω ότι το αποτέλεσμα είναι... messy. Μπορεί να είναι και το παίξιμο μου βέβαια, πολύ πιθανό. Υπάρχει και αυτό το θέμα ότι, όσο πιο κοντά στο PC είναι η κιθάρα, τόσο μεγαλύτερος ο θόρυβος. Το καταπολεμώ ηχογραφώντας λίγο από τον θόρυβο τον οποίο τον περιορίζω μέσω του iZotope RX.

 

Εχω βάλει στο μάτι ένα Amp modeler αλλά είναι πανάκριβο, και δεν το αξίζει το παίξιμό μου. Ίσως αν ανέβει η δουλειά, κάποια στιγμή να το πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Χάζευα λίγο αυτές τις προενισχύσεις τύπου rack, αλλά δεν έχω καταλάβει πώς αυτές μπαίνουν στο PC/DAW. Με line out και in στην κάρτα ήχου?

 

Μπαίνουν στο audio interface σου, σε είσοδο line.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alex Raptakis είπε

και γω κατευθείαν στην κάρτα καρφώνω, και δουλεύω με Amp simulators. Αλλά νιώθω ότι το αποτέλεσμα είναι... messy. Μπορεί να είναι και το παίξιμο μου βέβαια, πολύ πιθανό. Υπάρχει και αυτό το θέμα ότι, όσο πιο κοντά στο PC είναι η κιθάρα, τόσο μεγαλύτερος ο θόρυβος. Το καταπολεμώ ηχογραφώντας λίγο από τον θόρυβο τον οποίο τον περιορίζω μέσω του iZotope RX.

Ε, τότε ίσως να άξιζε ένα καλύτερο DI. Να σου δώσω να καταλάβεις, εγώ καρφώνω στο instrument του RME Fireface 400. (Ναι, είναι γριούλα.) Είχα όμως παράλληλα και χρησιμοποιούσα ενίοτε μια προενίσχυση golden age mk2, της οποίας το DI μπορεί να ήταν και καλύτερο μη σου πω. Τουλάχιστον στο μπάσο μου άρεσε περισσότερο. Και δεν είναι καν hi end έτσι; Προς τον πάτο είμαστε.

 

Από το line out της προενίσχυσης, μπαίνεις στο line in της κάρτας. Και δε χρειάζεσαι gain από την κάρτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Εχω βάλει στο μάτι ένα Amp modeler αλλά είναι πανάκριβο, και δεν το αξίζει το παίξιμό μου. Ίσως αν ανέβει η δουλειά, κάποια στιγμή να το πάρω.

 

Μήπως ... νιούραλ το λένε

κι όλα τα παιδάκια κλαίνε?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Μήπως ... νιούραλ το λένε

κι όλα τα παιδάκια κλαίνε?

 

Γάτα είσαι. NeuralDSP Quad Vortex! Ε νταξει υπάρχει και το AxeFX αλλά δεν υπάρχει περίπτωση πάρω κάτι τέτοιο.

 

Οπότε λέτε να κοιτάω προς νέο DI box?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Οπότε λέτε να κοιτάω προς νέο DI box?

 

Εγώ θα έλεγα να το ψάξεις το θέμα, και να δεις.

Αν υπάρχει η δυνατότητα δοκιμής θα είναι ακόμα καλύτερα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εγώ θα έλεγα να το ψάξεις το θέμα, και να δεις.

Αν υπάρχει η δυνατότητα δοκιμής θα είναι ακόμα καλύτερα.

Πως να το ψάξω ρε γμτ, δεν έχω και κανένα πρόχειρο να δω αν αυτό όντως ειναι το πρόβλημα.

 

Ίσως κάποια στιγμή κάνω κάποιες πρόχειρες ηχογραφήσεις να τις ποσταρω εδώ για να μου πείτε και εσείς το πώς ακούγεται σύμφωνα με το τωρινό σεταπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Πως να το ψάξω ρε γμτ, δεν έχω και κανένα πρόχειρο να δω αν αυτό όντως ειναι το πρόβλημα.

 

Προσπάθησε να δανειστείς κάποιο από γνωστό σου (ρώτησε κι εδώ, μήπως έχει κάποιος και μπορείς να το δοκιμάσεις).

Στην χειρότερη, μπορείς να πάρεις από Thomann, και αν δεν σου κάνει, να το επιστρέψεις και να πάρεις audio interface.

Αυτό που δεν ξέρω, είναι αν επιβαρύνεσαι με τα μεταφορικά της επιστροφής όμως.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate changed the title to Audio Interface 2023 - Προτάσεις
  • Slew Rate featured this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου