Προς το περιεχόμενο

Audio Interface 2023 - Προτάσεις


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μου αρέσει η νοοτροπία παίρνω για να δοκιμάσω, δε θα το κανα, ούτε ακριβά ούτε για φθηνά. Φίλους δεν έχω (sad) που να ασχολούνται με αυτά, ειδικά κοντά μου.

 

Θα κάνω για την ώρα, κάποια στιγμή, τη δοκιμή να μου πείτε και εσείς, και βλέπουμε.

 

Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Δεν μου αρέσει η νοοτροπία παίρνω για να δοκιμάσω, δε θα το κανα, ούτε ακριβά ούτε για φθηνά. Φίλους δεν έχω (sad) που να ασχολούνται με αυτά, ειδικά κοντά μου.

 

Θα κάνω για την ώρα, κάποια στιγμή, τη δοκιμή να μου πείτε και εσείς, και βλέπουμε.

 

Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!

Αμα σε βγάλει ο δρόμος κάτω από το αυλάκι, σου δίνω κι ολοκληρο κανάλι αν θες να δοκιμάσεις. Αλλιώς σου δίνω το μισό 1U (9,5") μόνο την προενίσχυση/DI, αν δε θες να κουβαλάς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Αμα σε βγάλει ο δρόμος κάτω από το αυλάκι, σου δίνω κι ολοκληρο κανάλι αν θες να δοκιμάσεις. Αλλιώς σου δίνω το μισό 1U (9,5") μόνο την προενίσχυση/DI, αν δε θες να κουβαλάς.

Από αυτά που έγραψες η μόνη λέξη που αναγνωρίζω είναι το DI χαχαχααχαχ

 

Λίγο μακριά μου πέφτει (αν κατάλαβα καλά), αλλά δε ευχαριστώ πολύ για την προθυμία!

 

Νταξει για την ώρα την κάνω τη δουλειά μου. Δίνω μεγαλύτερη πιθανότητα στο να είναι εγώ τρόμπας και να μην παίζω καλά, ή να μη κάνω σωστή μείξη, πάρα να μου φταίει το hardware. Θα δω τώρα πώς πάει με το νέο pc και βλέπουμε.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Δεν μου αρέσει η νοοτροπία παίρνω για να δοκιμάσω, δε θα το κανα, ούτε ακριβά ούτε για φθηνά.

 

Μα δεν είπα να το πάρεις για δοκιμή και να το γυρίσεις πίσω.

Είπα να το πάρεις, και αν σου κάνει να το κρατήσεις.

Αν δεν σου κάνει τότε το γυρνάς και παίρνεις κάτι άλλο.

Σε όλα τα πράγματα ισχύει αυτό.

Κάτι που αγοράζεις, αν δεν σου κάνει έχεις παντού την δυνατότητα επιστροφής, ότι είδους πράγμα και να είναι.

Ειδικά αν αγοράζεις ιντερνετικά.

 

Πάντως ρίξε κι εδώ ένα σύρμα, μπορεί κάποιο παιδί να έχει, και να είναι πρόθυμο να σε βοηθήσει (καλή ώρα ο κυρ Αλής).

Δεν χρειάζεται να σου το δώσει, μπορείς να πας με την κάρτα σου κι ένα φλασάκι με drivers, να το δοκιμάσετε στον δικό του χώρο όσο θα πίνετε το καφεδάκι σας.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα Αλεξ οι περισσότερες κάρτες ισχυρίζονται ότι κάνουν στην είσοδο μικροφώνου μια μετατροπή hiZ για όργανο. Μάλιστα έχουν κουμπάκι για inst ή mic. Πχ και οι focus το κάνουν και οι audient.

Πόσο καλά το κάνουν δεν ξέρω, μάλλον ξέρω ότι όταν είχα την 6i6 μια χαρά το έκανα.

Τώρα χρησιμοποιώ παθητικό cb-1 DI που το κληρονόμησα από τον πατέρα μου και στέλνω καθαρό σήμα απο εκεί παράλληλα με την wet διαδρομή μου.

Αν ήμουν κοντά θα στο έδινα για δοκιμή.

Αλλά σίγουρα βρίσκεις και είναι προσιτό και ποτέ δεν πάει χαμένο

spacer.png

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

 

NeuralDSP Quad Vortex! Ε νταξει υπάρχει και το AxeFX αλλά δεν υπάρχει περίπτωση πάρω κάτι τέτοιο.

 

 

Γιατι? Υπαρχουν κ οι επιλογες Fm9 που ειναι στο 2300 (το neural dsp στα 1900). Αν ειναι να δωσεις 1900 τα 400 δεν ειναι τοσα παραπανω (οσο πχ τα 1400 γιαενα axe fx 3) που να το κανουν απαγορευτικο. Υπαρχει κ το fm3 που ειναι στα 1400 (500 μειον). 

 

https://shop.g66.eu/

 

(στο Αμερικα οι τυχεροι με 2300 παιρνουν τα axe fx 3)

 

Αν ο λογος που πας στο neural ειναι ή το tone capture ή καποιο απο τα features (πχ οθονη, συγκεκριμενες εξοδοι, μεγεθος) παω πασο. Αλλα αυτη τη στιγμη τα εφε κ τα amp blocks του fractal ακομα κ στα πιο οικονομικα ειναι πολυ καλυτερα. Οπως κ τα  preset του για να αρχισεις να κανεις δουλεια. Σε οσους θελουν να κανουν capture το rig τους αλλαζει το θεμα. Απ'οτι λενε τη δουλεια αυτη την κανει καλυτερα απο το Κεμπερ (συν το οτι το συνδυαζει με τα δικα του amp κ εφε blocks μεσα).

 

Οποτε σαν μοντελερ θα προτιμουσα το fm9 ή ακομα κ το fm3.

 

To neural βεβαια ειναι φοβερη λυση, ακομα κ τωρα στα πρωτα του βηματα, γιατι ειναι συνδυασμος πολυ καλου modeller (αλλα οχι στο επιπεδο fractal ή ακομα κ line 6 αν μιλαμε μονο για εφε) κ ισως ακομα καλυτερου profiler ( ακομα κ απο το Κεμπερ, ειδικα στο response του στα χερια ). 

 

Ολα αυτα ισως διορθωνουν με μελλοντικα updates (αν κ αυτο το λενε απο οταν βγηκε). Τα μεγαλα 2 λαθη ομως της neural ειναι τα εξης:

 

- Αν αντικαταστουσε τα amp κ εφε που εχει μεσα, με τα καταπληκτικα plugins της (ειδικα με το γεγονος πως σε hardware μορφη δε θα εχει τοσο latency) θα γινοταν νο1 σ'ενα βραδυ. (Κ αυτο το περιμεναν ολοι πως θα γινει αλλα δεν εχει.. τουλαχιστον οσο ακομα)

- Δεν επιτρεπει τοσο με τα ηδη υπαρχοντα συστατικα (amps, fx..), οσο κ με tone capturing, σε επαγγελματιες κατασκευαστες preset να φτιαχνουν κ να πουλανε κορυφαια preset για το μηχανημα. Πραγμα που οχι απλως γινεται στον ανταγωνισμο, αλλα τα καλυτερα preset ειναι τετοια. Αφου αυτοι δε φτιαχνουν, μενεις με τα μαμισια, τα δικα σου κ τα free. Κ αν μιλαμε για μαμισια μονο τα φρακταλ εχουν κορυφαια 

 

Αν εχει αλλαξει κατι με τα updates κ εχουν λυθει καποια απο αυτα τα θεματα, σφυριξ'τε το μου να σβησω το αντιστοιχο σημειο του ποστ μου να μην παραπληροφορω τον κασμο που το διαβαζει. Οταν τα ειχα δει ολα αυτα παντως πριν λιγο καιρο, μου εκαναν εντυπωση. Σαν να βγαζει το εν δυναμει δυνατοτερο μηχανημα στην αγορα, αλλα επειδη ειναι νεα στο hardware να μην το αφηνει να δειξει τις δυματοτητες του. Που πρακτικα ειναι προβλημα γιατι καποιος το παιρνει για τον ηχο, οχι για τις πιθανες δυνατοτητες του. 

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Γιατι? Υπαρχουν κ οι επιλογες Fm9 που ειναι στο 2300 (το neural dsp στα 1900). Αν ειναι να δωσεις 1900 τα 400 δεν ειναι τοσα παραπανω (οσο πχ τα 1400 γιαενα axe fx 3) που να το κανουν απαγορευτικο.

 

Αυτή την στιγμή παίζουν δύο Axe-fx III στις αγγελίες.

Το ένα είναι mark I στα 2100 και το άλλο είναι mark II στα 2300 (του συμφορουμίτη Freedom).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτή την στιγμή παίζουν δύο Axe-fx III στις αγγελίες.

Το ένα είναι mark I στα 2100 και το άλλο είναι mark II στα 2300 (του συμφορουμίτη Freedom).

Απο τη στιγμη που δεν εχω λεφτα δε μ'ενδιαφερει.😛

 

Οταν αποκτησω θα προτιμησω το fm9 για πλακα. 

 

Βεβαια κ λιγα λεφτα να εχω διαθεσιμα πλεον υπαρχουν φοβερες λυσεις.

 

Οπως αυτο

https://atomicamps.com/amplifire-12/

 

που ειναι ασχημο, δεν εχει φητσουρ-ζ, εχει οθονη λαστ γηαρ (ολο ειναι λαστ γηαρ τωρα που το σκεφτομαι), αλλα απο ηχο σκιζει (ειδικα με external IR's που εχω αγορασει μπολικα κ καλα ηδη) . Ειδικα μεταχειρισμενο σε καλυτερη τιμη αν το βρεις ειναι κλεψιμο.

Επεξεργασμένο από billaraskats27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

 

 

Οπως αυτο

https://atomicamps.com/amplifire-12/

 

που ειναι ασχημο, δεν εχει φητσουρ-ζ, εχει οθονη λαστ γηαρ (ολο ειναι λαστ γηαρ τωρα που το σκεφτομαι), αλλα απο ηχο σκιζει (ειδικα με external IR's που εχω αγορασει μπολικα κ καλα ηδη) . Ειδικα μεταχειρισμενο σε καλυτερη τιμη αν το βρεις ειναι κλεψιμο.

ε όχι και άσχημο.

Θα πέσει φωτιά να μας κάψει τα τροφοδοτικά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ε όχι και άσχημο.

Θα πέσει φωτιά να μας κάψει τα τροφοδοτικά

Σε κάποιον που έχει μωβ σολντανο πρηαμπ δεν απαντάω. Εγώ αν το είχα θα το έβαζα σε βιτρίνα μπροστά μου στα λαηβ, να συνειδητοποιήσουν όλοι πως έχω καλύτερο γούστο από αυτούς!

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου