Προς το περιεχόμενο

Audio Interface 2023 - Προτάσεις


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης @Superfunk δεν ρώτησα τυχαία για την Audient (που είδα ότι στηρίζεις σε γενικές γραμμές), γιατί βλέπω να παίζει αυτό το transparent από εδώ και από εκεί. Αυτό ρωτώ εμμέσως και παραπάνω, αν αξίζει αυτή η μικρό αλλαγή ή για να δω ακόμη πιο καθαρό ήχο πρέπει να πάω σε κάτι πιο high budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Reborn είπε

Επίσης @Superfunk δεν ρώτησα τυχαία για την Audient (που είδα ότι στηρίζεις σε γενικές γραμμές), γιατί βλέπω να παίζει αυτό το transparent από εδώ και από εκεί. Αυτό ρωτώ εμμέσως και παραπάνω, αν αξίζει αυτή η μικρό αλλαγή ή για να δω ακόμη πιο καθαρό ήχο πρέπει να πάω σε κάτι πιο high budget.

το transparent που ακούς στα κομμάτια του sf είναι η δική του εμπειρία στο στήσιμο και ηχογράφηση. Δεν είναι θέμα κάρτας

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

το transparent που ακούς στα κομμάτια του sf είναι η δική του εμπειρία στο στήσιμο και ηχογράφηση. Δεν είναι θέμα κάρτας

Μα άνθρωπε το ακούω όταν παίζω. Και να με συγχωράς, αλλά παίζω και καλά😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Reborn είπε

Μα άνθρωπε το ακούω όταν παίζω. Και να με συγχωράς, αλλά παίζω και καλά😂 

δεν είπα ότι δεν παίζεις καλά, αλλά και δεν χρειάζεται να παίζεις καλά άλλωστε για να καταλάβεις το transparent μιας κάρτας.

Αυτό που είπα είναι ότι αν επιζητάς το transparent που ακούς στα κομμάτια του sf δεν θα το βρείς παίρνοντας την ίδια κάρτα που έχει εκείνος.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

δεν είπα ότι δεν παίζεις καλά, αλλά και δεν χρειάζεται να παίζεις καλά άλλωστε για να καταλάβεις το transparent μιας κάρτας.

Αυτό που είπα είναι ότι αν επιζητάς το transparent που ακούς στα κομμάτια του sf δεν θα το βρείς παίρνοντας την ίδια κάρτα που έχει εκείνος.

(πλάκα έκανα ήθελα απλά να τονίσω ότι αντιλαμβάνομαι) 

δεν επιζητώ το transparent αποτέλεσμα, αλλά το σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Reborn είπε

Επίσης @Superfunk δεν ρώτησα τυχαία για την Audient (που είδα ότι στηρίζεις σε γενικές γραμμές), γιατί βλέπω να παίζει αυτό το transparent από εδώ και από εκεί. Αυτό ρωτώ εμμέσως και παραπάνω, αν αξίζει αυτή η μικρό αλλαγή ή για να δω ακόμη πιο καθαρό ήχο πρέπει να πάω σε κάτι πιο high budget.

Εξαρτάται,τι ακριβώς και πως παίζεις;

Τι θες να κάνεις δηλαδή είναι η ερώτηση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Εξαρτάται,τι ακριβώς και πως παίζεις;

Τι θες να κάνεις δηλαδή είναι η ερώτηση.

Κυρίως Φωνή και Ακουστικές Κιθάρες. Σπάνια έως ποτέ ηλεκτρική. Αλλά γενικά θα ήθελα να τα δίνω όλα καθαρά και flat και να τα επεξεργάζομαι μετά στο logic… αυτό εννοώ transparent. Μήπως είμαι υπερβολικός ή δεν έχω καταλάβει κάτι καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Reborn είπε

Κυρίως Φωνή και Ακουστικές Κιθάρες. Σπάνια έως ποτέ ηλεκτρική. Αλλά γενικά θα ήθελα να τα δίνω όλα καθαρά και flat και να τα επεξεργάζομαι μετά στο logic… αυτό εννοώ transparent. Μήπως είμαι υπερβολικός ή δεν έχω καταλάβει κάτι καλά;

 

Πάρε την Audient απο τη στιγμή που μιλάμε για ακουστικές ηχογραφήσεις.

O προενισχυτης της είναι ακριβώς ο ίδιος με αυτούς που έχουν τα πολυ ακριβότερα μοντέλα της και είναι πιο καθαρός και αθόρυβος από αυτόν της Scarlet.

Αν έγραφες ηλεκτρικές η διαφορά θα ήταν μικρότερη ειδικά αν έπαιζες

με βρώμικο ήχο.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο budget ακόμα, είμαι σε πολύ επιφανιακό ψάξιμο. Μάλλον καταλάβατε ότι είχα την Clarett κατά νου λόγω σύγκρισης. Τη διάλεξα απλά γιατί είναι αρκετά παρόμοια με τη Scarlett που έχω, όχι για άλλο λόγο - για να δω αν αξίζει, έστω θεωρητικά να κάνω μια τέτοια αγορά.

 

10 ώρες πριν, fusiongtr είπε

EDIT 2: Γιατί δεν σκέφτεσαι να πάρεις DI ή προενίσχυση (και να χρησιμοποιείς την line είσοδο) αντί για audio interface, αφού παίζεις καρφί στην κάρτα?

 

Όσο περίεργο και να ακουστεί, δεν τα πάω καλά με αυτές τις ορολογίες. Με μπερδεύουν. Ποια η διαφορά από το καρφί που μπαίνει στην κάρτα, από αυτό που λες (που μάλλον εννοείς DI box); Και όταν λες προενίσχυση, εννοείς εξωτερικό "πετάλι" που λέμε, σαν προενίσχυση κιθάρας, ή κάτι σαν αυτά τα τούβλα που μπαίνουν σε rack; Αυτά δεν ξεφεύγουν λίγο σε τιμές;

 

10 ώρες πριν, fusiongtr είπε

EDIT: Για πες για το pc. Τι πήρες?

 

Το πήγα λίγο overkill αλλά για τη δουλειά που κάνω είναι τέλειο build.

CPU: Ryzen 9 7950x
MoBo: X670 Aorus Elite AX
Cooler: Dark Rock Pro 4, αγαπώ air cooling
GPU: RTX 3060 Ti, γιατί δε χρεάζομαι τρελά γραφικά, και δεν ήθελα να δώσω 700+ για να πάω παραπάνω.

RAM: Kingston Beast 64GB 5600Mhz

PSU: Be Quiet Straight Power 11, 1000W Platinum
Drives: 2x M.2 KC3000 2TB
Κουτί: Corsair 4000D Airflow RGB

Χτες παρήγγειλα και νέα οθόνη επιτέλους, Acer Nitro XV272U KV.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο budget ακόμα, είμαι σε πολύ επιφανιακό ψάξιμο. Μάλλον καταλάβατε ότι είχα την Clarett κατά νου λόγω σύγκρισης. Τη διάλεξα απλά γιατί είναι αρκετά παρόμοια με τη Scarlett που έχω, όχι για άλλο λόγο - για να δω αν αξίζει, έστω θεωρητικά να κάνω μια τέτοια αγορά.

 

 

Όσο περίεργο και να ακουστεί, δεν τα πάω καλά με αυτές τις ορολογίες. Με μπερδεύουν. Ποια η διαφορά από το καρφί που μπαίνει στην κάρτα, από αυτό που λες (που μάλλον εννοείς DI box); Και όταν λες προενίσχυση, εννοείς εξωτερικό "πετάλι" που λέμε, σαν προενίσχυση κιθάρας, ή κάτι σαν αυτά τα τούβλα που μπαίνουν σε rack; Αυτά δεν ξεφεύγουν λίγο σε τιμές;

 

 

Το πήγα λίγο overkill αλλά για τη δουλειά που κάνω είναι τέλειο build.

CPU: Ryzen 9 7950x
MoBo: X670 Aorus Elite AX
Cooler: Dark Rock Pro 4, αγαπώ air cooling
GPU: RTX 3060 Ti, γιατί δε χρεάζομαι τρελά γραφικά, και δεν ήθελα να δώσω 700+ για να πάω παραπάνω.

RAM: Kingston Beast 64GB 5600Mhz

PSU: Be Quiet Straight Power 11, 1000W Platinum
Drives: 2x M.2 KC3000 2TB
Κουτί: Corsair 4000D Airflow RGB

Χτες παρήγγειλα και νέα οθόνη επιτέλους, Acer Nitro XV272U KV.

Λιγο κατι να εκοβες οχι κλαρετ...ρμε θα επαιρνες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate changed the title to Audio Interface 2023 - Προτάσεις
  • Slew Rate featured this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου