Προς το περιεχόμενο

Audio Interface 2023 - Προτάσεις


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα αυτή που την έχω και είναι πάρα πολύ καλή και δεν έχει καθόλου προβλήματα.

https://www.skroutz.gr/s/8556478/Behringer-Εξωτερική-Επαγγελματική-Κάρτα-Ήχου-UMC404HD-Συνδεσιμότητα-USB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχετε γράψει σωστά πράγματα, καταλαβαίνω τη λογική σας, φταίω όμως που δεν έχω γράψει αναλυτικά τι κάνω με το setup μου, τι ανάγκες έχω και με ποια οπτική το βλέπω όλο αυτό. Γράφουμε χρόνια εδώ και καμιά φορά θεωρώ δεδομένο ότι ξέρουμε ο καθένας πώς είναι η ζωή του άλλου.

 

Για να μην πλατιάζω, έχω κατά μέσο όρο 1 ώρα τη μέρα για μουσική, η οποία ανάλογα τα κέφια πηγαίνει είτε σε κιθάρα, είτε σε πλήκτρα. Αυτή την ώρα είτε χαζοχαζεύω (κιθάρα), είτε μελετάω (πλήκτρα).

 

Μόνος μου τα κάνω όλα όταν γράφω κάτι (μια φορά στα χίλια χρόνια) και αυτό δε θα αλλάξει. Με 2 πόδια, 2 χέρια και κανένα απολύτως δημιουργικό ταλέντο, δε νομίζω ότι θα γράψω ποτέ 2 όργανα ταυτόχρονα σε ένα τελείως χομπίστικο home studio που έχω σε μια γωνιά του σαλονιού μου. 15 χρόνια τώρα, ΔΥΟ φορές έβαλα καλώδιο στο δεύτερο input. Αυτό στα περί inputs.

 

Πάμε στην τροφοδοσία. Έχω το ίδιο PC 10 χρόνια και την Gen 1 Scarlett 10 χρόνια να παίρνει από εκεί ρεύμα, δεν είχα θέμα. Παραμένω διατεθειμένος να ρισκάρω τη μητρική μέχρι να μας αφήσει χρόνους. Αφού δεν έγινε με αυτό το βδέλυγμα που έχω για κάρτα, θεωρώ calculated ρίσκο μια καινούργια. 

 

Μπορεί η Focusrite έκτοτε να έβγαλε και θεραπεία για τον καρκίνο, εγώ για κάρτα δεν την εμπιστεύομαι πάλι. Πείτε με κολλημένο, αλλά πάμε γι' άλλα.

 

Στο διαταύτα. Θέλω μία κάρτα με καλή προενίσχυση. Από πλευράς θέλω/χρειάζομαι αυτό είναι, τέλος. Οτιδήποτε άλλο είναι στην καλύτερη bonus. Από latency και λοιπά conspiracies δεν καταλαβαίνω Χριστό, δεν πιάνω νότα από μόνος μου.

 

Ξέχασα να αναφέρω, το keyboard midi controller τόσο καιρό πάει καρφί σε USB θήρα του PC, κανένα θέμα. Δεν ξέρω γιατί μου λέτε να πάει στην κάρτα, εξηγείστε αν θέλετε, ή αν είναι τόσο μεγάλη υπόθεση.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Καλησπέρα friends.

 

Μετά από 10(!!!) χρόνια, αποφάσισα να αντικαταστήσω την σαβούρα για audio interface που είχα πάρει ως νέοπας.

 

Λεφτά για UAD Apollo και λοιπά holy grails δεν υπάρχουν, οπότε μπαίνω στο ψητό.

 

Έχω βάλει στο μάτι τις παρακάτω 3:

- UAD Volt 176, έχοντας ως οδηγό το brand name, την καλή προενίσχυση, αλλά και τον ενσωματωμένο κομπρέσορα.

- SSL 2 γιατί λόγω specs φαίνεται σοβαρό value for money.

- Audient iD14, γιατί όποιον έχω ρωτήσει που την έχει λέει καλά λόγια.

 

Όπως καταλαβαίνετε δε θέλω να ψαχτώ ιδιαίτερα, να γράφω μια κιθάρα της προκοπής θέλω με ωραίο καθαρό DI. Αν έχει και κάνα καλό feature επιπλέον ακόμα καλύτερα. Αν δίνει και καλά plugins, καλυτερότερα.

 

Θα ήθελα απόψις για αυτές τις 3, ή αν έχετε κάτι διαφορετικό να προτείνετε μέχρι 200 credits Βρυξελλών.

 

Προτείνω την εξής PCI Express κάρτα

(θεωρητικά πολύ καλύτερα από USB):

ESI MAYA44 eX / γύρω από 160€

  • With 4 analog inputs and 4 analog outputs channels (simultaneously usable)
  • 1 Microphone preamp with 48 V phantom power
  • Hi-Z Instrument input
  • 24-Bit/ 96 kHz AD/DA converter
  • S/PDIF input and output, optical
  • DirectWIRE 3.0
  • Supports Microsoft Windows 7, 8, 8.1 & 10, 32- & 64-bit
  • Low latency EWDM driver: MME, WDM, DirectSound and ASIO 2.0 support

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Με 2 πόδια, 2 χέρια και κανένα απολύτως δημιουργικό ταλέντο, δε νομίζω ότι θα γράψω ποτέ 2 όργανα ταυτόχρονα σε ένα τελείως χομπίστικο home studio που έχω σε μια γωνιά του σαλονιού μου. 15 χρόνια τώρα, ΔΥΟ φορές έβαλα καλώδιο στο δεύτερο input. Αυτό στα περί inputs.

 

Μπορεί να χρειαστεί να ηχογραφήσεις κάτι και να θελεις δύο εισόδους για δύο μικρόφωνα. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Μπορεί να χρειαστεί να ηχογραφήσεις κάτι και να θελεις δύο εισόδους για δύο μικρόφωνα. 

 

Από το 2008 που παίζω, ούτε σαν σκέψη στο μυαλό μου δεν έχει έρθει αυτό που έγραψες. Τι 2 μικρόφωνα, ούτε 1 δεν ξέρω να κάνω καλά. 😂

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Από το 2008 που παίζω, ούτε σαν σκέψη στο μυαλό μου δεν έχει έρθει αυτό που έγραψες. Τι 2 μικρόφωνα, ούτε 1 δεν ξέρω να κάνω καλά. 😂

 

Δεν έχει σημασία, ο Γιώργος έχει δίκιο.

Μπορεί να θέλεις στο μέλλον να γράψεις κι ένα ακουστικό όργανο βρε αδερφέ (με δύο μικρόφωνα).

Όσον αφορά στις περισσότερες εισόδους, στο σπίτι μου είχαν έρθει κάποτες ο gvour και ο Τέρυ, και παίξαμε/τζαμάραμε ταυτόχρονα δύο κιθάρες κι ένα μπάσο.

Δεν υπάρχει δηλαδή η πιθανότητα να γνωρίσεις κάποιον μουσικό και να έρθει από το σπίτι σου?

Ε, εκεί δεν θα ήταν καλά να μπορείτε να παίξετε μαζί και να γράψετε κιόλας?

 

 

28 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Θέλω μία κάρτα με καλή προενίσχυση. Από πλευράς θέλω/χρειάζομαι αυτό είναι, τέλος.

 

Θα σου ξαναπώ ότι σε αυτή την κατηγορία τιμής, λίγο πολύ όλα είναι πάνω κάτω ίδιας ποιότητας, μέτριας.

Ειδικά οι hi-z είσοδοι/προενισχύσεις.

Αν δεν καταλαβαίνεις διαφορά από το latency, αποκλείεται να καταλάβεις ηχητική διαφορά.

Ίσως να είναι καλύτερα να πάρεις DI ή και preamp, και να χρησιμοποιείς την line είσοδο της κάρτας.

Η ποιότητα ήχου θα είναι σίγουρα καλύτερη.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
3 ώρες πριν, BillTrantos είπε

- UAD Volt 176, έχοντας ως οδηγό το brand name, την καλή προενίσχυση, αλλά και τον ενσωματωμένο κομπρέσορα.

- SSL 2 γιατί λόγω specs φαίνεται σοβαρό value for money.

- Audient iD14, γιατί όποιον έχω ρωτήσει που την έχει λέει καλά λόγια.

 

Όπως καταλαβαίνετε δε θέλω να ψαχτώ ιδιαίτερα, να γράφω μια κιθάρα της προκοπής θέλω με ωραίο καθαρό DI. Αν έχει και κάνα καλό feature επιπλέον ακόμα καλύτερα. Αν δίνει και καλά plugins, καλυτερότερα.

 

Η UAD και η Audient έχουν τα καλύτερα νούμερα στα χαρτιά και η διαφορά τους για μένα είναι στο ότι η UAD έχει onboard 1176 compressor και vintage mode preamp, ενώ η Audient έχει αναλυτικό συνοδευτικό routing software για πιο ηχοληπτικές ανάγκες.

Αν θες απλότητα, την UAD. Αν θες ευελιξία την Audient.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε παιδι μου την audient να ξεμπερδεύεις. 

Μαμεικαιδερνει

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον φιούζιον. Και 4 εισόδους τις τρως εύκολα. Ένα κινητό να θες να συνδέσεις απάνω σε στέρεο και να τζαμάρεις ταυτόχρονα, θες 3 κανάλια. Δε θα βρεις κι ένα καλό κορίτσι εκεί να παίζει κιθάρα; Έτσι mono θα το γράψεις; Δε θα του βάλεις ένα στέρεο x/y, ένα m/s, έστω δύο boundary πεταμένα στις γωνίες του δωματίου; Δε θα το περιποιηθείς;😁

 

Τώρα για το MIDI, δε νομίζω να στο λέει κανείς για να βάλεις πλήκτρο απάνω.. Αλλά να, αν βρεις καμιά μεταχειρη μιντι πεταλιέρα, κανα τζάμπα παλιορόμπλερ σε ρακ, αυτά τα παλιακά θέλουν μιντι. Θα μου πεις, πάω και παίρνω ένα μίντιπορτ σε usb με 20 ευρώ, και τι έγινε. Τίποτα, απλά το θίγουμε, αν το θες να υπάρχει.

 

Εγώ πάντως θα έπαιρνα τη φθηνότερη κάρτα με σταθερούς driver, όχι Asio4all. Καλοβλέπω τις behringer που δείχνει ο κβαντική αλλά με asio4all τις ξεχνάω αμέσως γιατί είμαι καλομαθημένος τόσα χρόνια.

 

Αφού το βλέπεις όμως ότι πρέπει να ανέβεις ένα κλικ κατηγορία από τη σκάρλεττ, πάρε βολτ αν θες σώνει και καλά τα πλαγκ, ειδάλλως πάρε audient.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

καμιά απ τις 3.

Κοντεύω 3 χρόνια με την RME babyface proFS και μου είναι δύσκολο να φανταστώ δουλειά με άλλην.

 

Με επεισες, την αγορασα πριν 10 μερες και ειμαι ενθουσιασμενος!!!

13 λεπτά πριν, nklshp είπε

Με επεισες, την αγορασα πριν 10 μερες και ειμαι ενθουσιασμενος!!!

Και μαλιστα απο τον Νακα, στην παλια τιμη…νομιζω εχει μια ακομη στην Κηφισια.

Επεξεργασμένο από nklshp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate changed the title to Audio Interface 2023 - Προτάσεις
  • Slew Rate featured this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου