Προς το περιεχόμενο

Διαβάζετε τους στίχους των αγγλόφωνων τραγουδιών;


Διαβάζετε τους στίχους των αγγλόφωνων τραγουδιών;  

26 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Αν ακούσετε ένα τραγούδι που σας αρέσει ψάχνετε να βρείτε τους στίχους;

    • Ναι - θα ψάξω να τους βρω
      11
    • Ναι - αλλά μόνο αν είναι εύκολα προσβάσιμοι πχ κάτω απο το βίντεο στο youtube
      4
    • Όχι - δεν με ενδιαφέρει τι λένε οι στίχοι
      5
    • Όχι - γνωρίζω πολύ καλά αγγλικά και τους καταλαβαίνω εξ' αρχής
      6
  2. 2. Αν οι στίχοι δεν είναι εύκολα κατανοητοί ξοδεύετε χρόνο να σκεφτείτε/ αναζητήσετε στο internet την ερμηνεία τους;

    • Ναι - αφιερώνω χρόνο στο να σκεφτώ τι ήθελε να πει ο ποιητής
      14
    • Ναι αλλά ψάχνω απευθείας στο google να δω αν υπάρχει έτοιμη ερμηνεία
      3
    • Όχι - δεν με ενδιαφέρει να μάθω
      4
    • Πλάκα μου κάνεις ρε φίλε; Ποιος έχει χρόνο να ασχοληθεί;
      5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Οι sharp ties , οι μουσικές ταξιαρχίες, φατμέ, οι τρύπες, οι εν πλω και οι πυξ λαξ τώρα που μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό για εμένα είναι ελληνικό ροκ. Αν μπω στο folder που έχω για greek rock mp3 και ακούω θα τους γράψω όλους.

 

 

Τριάντα χρόνια πριν, όμως.

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trolley είπε

Τριάντα χρόνια πριν, όμως.

ε ναι.

 Να πω την αλήθεια δεν παρακολουθώ τι κυκλοφορεί πλέον. Λόγω μικρού που πήγε 14 ακούω μόνο trap που με έχει κολλήσει. Εκεί μπορώ να σου πω ότι θες🤣

 Ακούω κατά 95% παλιά κομμάτια ξένα και ελληνικά ούτως ή άλλως. 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Να πω την αλήθεια δεν παρακολουθώ τι κυκλοφορεί πλέον. Λόγω μικρού που πήγε 14 ακούω μόνο trap

 

Τα ίδια και εγώ. Ξέρω τα περισσότερα κομμάτια  του Τρ@νου. Μη σου πω και τους στίχους... 😆

  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Τα ίδια και εγώ. Ξέρω τα περισσότερα κομμάτια  του Τρ@νου. Μη σου πω και τους στίχους... 😆

εμένα ο fly lo μου αρέσει.

 "Είμαι reckless, πέφτουνε καρέκλες, σφαίρες σαν βροχή σου τρυπάνε τους αδένες"

 

 είναι στίχοι με βαθύτερο νόημα για όσους καταλαβαίνουν.

 χαχαχαχαχαχαχ🤣

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνική ροκ,ε;

 

Δύσκολο θέμα.

Δεν μου ταίριαξαν ποτέ αυτά τα δύο...Χωρίς να φταίει κανένα από τα δύο.

 

Έχει να κάνει με τη γλώσσα μάλλον.Η Ελληνική δεν βοηθάει καθόλου.Το ροκ ζητάει αυτό το κοφτό λεξιλόγιο που τα Αγγλικά προσφέρουν απλόχερα.

 

Τώρα,αν πρέπει να μιλήσουμε για την επιτυχία ή όχι του συγκεκριμένου μουσικού είδους στην Ελλάδα και επειδή πάλι θα τις βγάλουμε να τις μετράμε...Καλό είναι σε τέτοιες περιπτώσεις να ανατρέχουμε και λίγο στα στατιστικά.

Τι ποσοστό ακούει ροκ made in Greece;

 

Οπότε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε πστη, οι αλλοι εχουν led zeppelin, rolling stones, queen και το λουρι της μανας, και εμεις με τους τσακνηδες συζηταμε για σκηνη, ενταξει κυριοι, εχουμε σκηνη, σκηνη σε φαση τσαντιρι, το τσαντιρι της ελληνικης ροκ, ΟΚ, παμε παρακατω.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2023 στις 6:34 ΜΜ, Jazzjoker είπε

 

...ένα ρεφρέν κι ας έλεγε (σε πολύ ελεύθερη μετάφραση) "τα .... της Μαριορής, τα 'χει δει ο Ηρακλής".

Αυτο το κοβω για ποιητική  Van Halen...

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, manosx είπε

Ρε πστη, οι αλλοι εχουν led zeppelin, rolling stones, queen και το λουρι της μανας, και εμεις με τους τσακνηδες συζηταμε για σκηνη, ενταξει κυριοι, εχουμε σκηνη, σκηνη σε φαση τσαντιρι, το τσαντιρι της ελληνικης ροκ, ΟΚ, παμε παρακατω.

ε, αυτούς είχαμε. Το παλεύανε τι να κάνουν.

Εμένα μου αφήσανε πολύ ωραίες αναμνήσεις και τους άκουσα και λίγο μεταγενέστερα κάποιους γιατί ήμουν πολύ μικρούλης, αλλά και μόνο που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον και με έκαναν να τους αναζητήσω και να γράψω κασέτες με αυτούς και να τους ακούω και μάλιστα όντας παιδί με υψηλή αντίληψη και δείκτη νοημοσύνης και έμφυτο γούστο και καλαισθησία, νομίζω πως δικαιωματικά τους αξίζει να τους μνημονεύουμε ως κάτι πολύ περισσότερο και σπουδαίο από ένα τσαντίρι.

 

 Και τσαντίρια ας τα πούμε για να τα συγκρίνουμε με κάτι άλλο, μην τα υποτιμάμε.

 Ένας σεισμός 6,8 της κλίμακας ρίχτερ και πολλοί σε τσαντίρια θα ζήσουμε για πολύ καιρό αν θα επιζήσουμε.

 χαχαχαχχχαχχαχαχαχα🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

Ρε πστη, οι αλλοι εχουν led zeppelin, rolling stones, queen και το λουρι της μανας, και εμεις με τους τσακνηδες συζηταμε για σκηνη, ενταξει κυριοι, εχουμε σκηνη, σκηνη σε φαση τσαντιρι, το τσαντιρι της ελληνικης ροκ, ΟΚ, παμε παρακατω.

 

Εντάξει τώρα,.είπαμε.Συγκρίνεις δεξαμενές με καλάθια απλώματος.

Είμαστε μια μικρή ανατολίτικη χώρα και όμως η ροκ παρουσία είναι δυσανάλογα μεγάλη με την κουλτούρα και τα έθιμα της.Δεν μας παίρνει για παραπάνω... Το αν αυτή η παρουσία είναι και ποιοτική είναι άλλο θέμα.

 

Υπάρχουν μεγαλύτερες και δυτικότερες χώρες με λιγότερο έντονο το ντόπιο ροκ στοιχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου