Προς το περιεχόμενο

Διαβάζετε τους στίχους των αγγλόφωνων τραγουδιών;


Διαβάζετε τους στίχους των αγγλόφωνων τραγουδιών;  

26 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Αν ακούσετε ένα τραγούδι που σας αρέσει ψάχνετε να βρείτε τους στίχους;

    • Ναι - θα ψάξω να τους βρω
      11
    • Ναι - αλλά μόνο αν είναι εύκολα προσβάσιμοι πχ κάτω απο το βίντεο στο youtube
      4
    • Όχι - δεν με ενδιαφέρει τι λένε οι στίχοι
      5
    • Όχι - γνωρίζω πολύ καλά αγγλικά και τους καταλαβαίνω εξ' αρχής
      6
  2. 2. Αν οι στίχοι δεν είναι εύκολα κατανοητοί ξοδεύετε χρόνο να σκεφτείτε/ αναζητήσετε στο internet την ερμηνεία τους;

    • Ναι - αφιερώνω χρόνο στο να σκεφτώ τι ήθελε να πει ο ποιητής
      14
    • Ναι αλλά ψάχνω απευθείας στο google να δω αν υπάρχει έτοιμη ερμηνεία
      3
    • Όχι - δεν με ενδιαφέρει να μάθω
      4
    • Πλάκα μου κάνεις ρε φίλε; Ποιος έχει χρόνο να ασχοληθεί;
      5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Κόβουμε τα προσωπικά και τα άσχετα , και συνεχίζουμε.

Άλλως, κλειδώνουμε και βγαίνουμε για ποτό.

Διαλέχτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

 

Άλλως, κλειδώνουμε και βγαίνουμε για ποτό.

 

 

:classic_tongue::classic_tongue::classic_tongue::classic_tongue:

 

Έχεις έναν φοβερό τρόπο να τα λες ....

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Σαμη Παραγκα είπε

ναι και να διαγράφει ποστ και να ανέχεται  χρόνια τώρα κάποιους που βγάζουν έξω απ τα ρούχα τους το κόσμο σε βαθμό διαγραφής. Δεν είναι έτσι το πράμα  όλμος

Σε πνίξανε τα βάσανα.

Εγω διέγραψα τα post.

Θα μείνουμε στο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

ναι και να διαγράφει ποστ

 

1 λεπτό πριν, LK είπε

Εγω διέγραψα τα post.

 

Για ποια ποστ μιλάμε ρε παιδιά?

Χαμπάρι δεν πήρα.

Μπράβο, και ελαφροχέρης ο LK.

Σου κάνει την ένεση δηλαδής και δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Grey είπε

Δεν έχω γνωρίσει ακόμη κάποιον που έχει επιλέξει την ασχετοσύνη συνειδητά.

Παρών! Άσχετος είμαι σε όλα. Υπάρχουν δε και κάποια θέματα, τα οποία ΔΕ θέλω να γνωρίζω. Δε θέλω να γνωρίζω πώς κλέβουν οι συνάδελφοι, δε θέλω να γνωρίζω πώς είναι να είμαι κόκκαλο από ντρόγκια, δε θέλω να μάθω ότι ο φίλος μου από το δημοτικό που κάναμε πολύ μικρά παρέα εξελίχθηκε σε ημίτρελο βίαιο τραμπούκο μετά από 30 χρόνια, προτιμώ την πλάνη της γλυκιάς μνήμης στη συγκεκριμένη περίπτωση. Επίσης κι άλλα πράγματα δε θέλω να τα έχω στο πιάτο, για διανοητική άσκηση. Αν με πιέζει ο χρόνος, μπορώ να τα αναζητήσω έτοιμα. Αλλά δεν τα θεωρώ πηγαία γνώση αυτά, ούτε κατακτημένη. Όμως υπάρχει αλήθεια άνθρωπος που μπορεί με παρρησία να δηλώσει πλήρη, βαθιά, άφθαρτη και απρόσβλητη γνώση επί όποιου αντικειμένου; Τολμηρό θα μου φαινόταν.

 

Δεν θέλω να μπλέκουμε την ίδια την άγνοια (η οποία μπορεί να διαπιστωθεί και αυτόματα, και έξωθεν από άλλον παρατηρητή), με την ημιμάθεια (η οποία μπορεί να διαπιστωθεί κυρίως έξωθεν από άλλον παρατηρητή, γιατί σε εμάς παρουσιάζεται μεταμφιεσμένη ως γνώση) και ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ με τον ζήλο και το πάθος της ισχυρογνωμοσύνης, όταν νιώθουμε ότι κάτι "το γνωρίζουμε". Όλοι έχουμε τα κολλήματά μας και κάνουμε τις πατάτες μας. Αλλά τι να κάνουμε; Πώς το λένε εκείνο - ο αναμάρτητος κάνει μπαλέτο; Οτι ουκ εστιν άνθρωπος ος ζήσεται και ουχ αμαρτήσει; κάτι τέτοια. Να με σχωράτε και μένα δηλαδή αν σας βγάζω από τα ρούχα σας καμια φορά.

/οφφτοπικ /εκπρόθεσμος /ακάλυπτος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Παρών! Άσχετος είμαι σε όλα. Υπάρχουν δε και κάποια θέματα, τα οποία ΔΕ θέλω να γνωρίζω. Δε θέλω να γνωρίζω πώς κλέβουν οι συνάδελφοι, δε θέλω να γνωρίζω πώς είναι να είμαι κόκκαλο από ντρόγκια, δε θέλω να μάθω ότι ο φίλος μου από το δημοτικό που κάναμε πολύ μικρά παρέα εξελίχθηκε σε ημίτρελο βίαιο τραμπούκο μετά από 30 χρόνια, προτιμώ την πλάνη της γλυκιάς μνήμης στη συγκεκριμένη περίπτωση. Επίσης κι άλλα πράγματα δε θέλω να τα έχω στο πιάτο, για διανοητική άσκηση. Αν με πιέζει ο χρόνος, μπορώ να τα αναζητήσω έτοιμα. Αλλά δεν τα θεωρώ πηγαία γνώση αυτά, ούτε κατακτημένη. Όμως υπάρχει αλήθεια άνθρωπος που μπορεί με παρρησία να δηλώσει πλήρη, βαθιά, άφθαρτη και απρόσβλητη γνώση επί όποιου αντικειμένου; Τολμηρό θα μου φαινόταν.

 

Δεν θέλω να μπλέκουμε την ίδια την άγνοια (η οποία μπορεί να διαπιστωθεί και αυτόματα, και έξωθεν από άλλον παρατηρητή), με την ημιμάθεια (η οποία μπορεί να διαπιστωθεί κυρίως έξωθεν από άλλον παρατηρητή, γιατί σε εμάς παρουσιάζεται μεταμφιεσμένη ως γνώση) και ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ με τον ζήλο και το πάθος της ισχυρογνωμοσύνης, όταν νιώθουμε ότι κάτι "το γνωρίζουμε". Όλοι έχουμε τα κολλήματά μας και κάνουμε τις πατάτες μας. Αλλά τι να κάνουμε; Πώς το λένε εκείνο - ο αναμάρτητος κάνει μπαλέτο; Οτι ουκ εστιν άνθρωπος ος ζήσεται και ουχ αμαρτήσει; κάτι τέτοια. Να με σχωράτε και μένα δηλαδή αν σας βγάζω από τα ρούχα σας καμια φορά.

/οφφτοπικ /εκπρόθεσμος /ακάλυπτος

 

Κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του cos_dr είσαι ρε φίλε?

Γιατί το σπρεχάρεις ωραία.

 

 

Παράθεση

ο φίλος μου από το δημοτικό που κάναμε πολύ μικρά παρέα εξελίχθηκε σε ημίτρελο βίαιο τραμπούκο μετά από 30 χρόνια

 

Εγώ πάντως δεν σε θυμάμαι απ' το σχολείο.

Τώρα που με θυμάσαι εσύ δεν ξέρω.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Ali,μάλλον δεν έγινα κατανοητός.

 

Δεν μίλησα για απλά καθημερινά πράγματα.Δεν έχω την απαίτηση από τον εαυτό μου να μάθει όλα τα μερεμέτια που υπάρχουν,για παράδειγμα.Ούτε από τους άλλους εννοείται.

Αυτό προφανώς κατάλαβαν και οι φίλοι παραπάνω.

 

Είχα στο μυαλό μου βαθύτερες έννοιες...Και εκεί ακριβώς έγκειται η μη συνειδητότητα της επιλογής.

 

Δεν είναι του παρόντος νήματος.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του cos_dr είσαι ρε φίλε?

 

 

αν ακούω ένα τραγούδι στα αγγλικά  καταλαβαίνω τους στίχους και το νόημα τους ακόμα και να μην είναι ξεκάθαρο ή και να είναι διφορούμενο, αλληγορικό κλπ. γιατί είμαι πανέξυπνος με υψηλότατο αντιληπτικό επίπεδο υπεράνθρωπος. 

   Αν δεν καταλάβω ή δεν πιάσω καλά μια έκφραση και με την προϋπόθεση πως μου έχει κάνει κλικ το τραγούδι τότε αναζητώ τους στίχους. Ναι, ιδιαίτερα άμα μου κάνει κλικ το τραγούδι μου βγαίνει ο ψυχαναγκασμός και δεν καταλαβαίνω ακούγοντας τι λέει σε μια έκφραση, αναζητώ τους στίχους.

 Επειδή ακούω διάφορα είδη μουσικής, ιδίως εκεί που υπάρχει γρήγορη ρίμα και μου κάνει κλικ το τραγούδι το ψάχνω.

 Κυρίως όμως λόγω του ενδιαφέροντός μου για τη μουσική, τη σύνθεση και τη μουσική τεχνολογία το βάρος το δίνω στην αυτή καθαύτη μουσική των τραγουδιών την οποία και σχεδόν αυτόνομα αναλύω. Λόγω της υψηλής υπεράνθωπης αντίληψής μου και του υψηλού δείκτη νοημοσύνης μου, από μικρός ανέλυα τη μουσική και τα στοιχεία της σχεδόν σαν να τα βλέπω γι αυτό και ήταν και εύκολο για εμένα να μάθω και να παίξω μουσική και να βγάζω ένα αποτέλεσμα που προσωπικά το κρίνω ασυναγώνιστο·  αν και δεν είναι καλό να κρίνουμε τον εαυτό μας και θα πρέπει να αφήνουμε τους άλλους να κρίνουν και να είμαστε λίγο ταπεινοί.

 

 Τώρα αν τυχόν σπάνια δεν κατανοήσω τους στίχους, δεν είμαι σίγουρος σε ένα κομμάτι πάντα που μου έχει κάνει στιχουργικά κλικ , ναι θυμάμαι πως το έχω ψάξει να να δω τι ήθελε να πει ο στιχουργός. Αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας. χαχαχαχαχααχαχαα🤣

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kanimothrios είπε

Τώρα δεν αναγνωρίζει ο trolley την ύπαρξη ελληνικής ροκ σκηνής και χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι..

Γιατί κύριε καθηγητά, ποιος την αναγνωρίζει;

Ενημερώστε μας, μη μας αφήνετε στο σκοτάδι.

 

Το κοινό πάντως, τελευταία φορά που κάποια μου είπε ότι ακούει ελληνικό ροκ, εννοούσε τελικά τους ΠΥΞ-ΛΑΞ. :) :) :) :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι sharp ties , οι μουσικές ταξιαρχίες, φατμέ, οι τρύπες, οι εν πλω και οι πυξ λαξ τώρα που μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό για εμένα είναι ελληνικό ροκ. Αν μπω στο folder που έχω για greek rock mp3 και ακούω θα τους γράψω όλους.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου