Προς το περιεχόμενο

Disk not initialized....τη βοήθειά σας (ξανά)


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλοί κομπιουτερόφιλοι και νοιζάδες

είχα αναφέρει ότι είχα χάσει έναν wd green μαζί με το σύστημα και τα data του.

 

Το λαπτοπ έχει επανέλθει εδώ και δυο μήνες με καινούργιο clean install, αλλα με τρώει να πάρω τα δεδομένα από το παλιό αν γίνεται.

Μετά από διεξοδική εξέταση του ssd που βλέπω ότι δεν υπάρχει τίποτα καμμένο, κατεστραμμένο, μέτρησα όλους τους πυκνωτές μην υπάρχει βραχυκύκλωμα, γενικά είναι πεντακάθαρο, είπα να δω πιό πέρα με κάποιο software κλπ. Πριν κάνω αυτά είπα να το δω με το disk management που μέχρι τωρα δεν γινόταν πολλά.

Και σήμερα ανακαλύπτω ότι ενώ στο usb dock που το βάζω δεν φαίνεται, αλλά κάνει γκλονκ, το παίδεψα αρκετά και στο disk management εμφανίζεται ως disk unknown-not initialized.

Επίσης βλέπει τα properties και όλα φαίνονται οκ εκεί.

Απο εκεί και πέρα ψάχνοντας στο νετ βλέπω διάφορες προτροπες κάνε αυτό κάνε εκείνο. Και γενικώς διστάζω. Διότι δεν έχει ξανατύχει.

Προτείνουν να κάνω inititialize, partition, chkdsk κλπ. αν γίνουν αυτά δεν θα χαθούν τα δεδομένα (αν υπάρχουν και δεν είναι ήδη χαμένα?)

 

Capture1.PNG

Capture2.PNG

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αν υπαρχουν δεδομενα (ακομα) στο δισκο σου και αν μπορεις να τα παρεις καπως δεν μπορω να σου πω, αλλα αν κανεις initialisation του δισκου ο,τι υπαρχει θα διαγραφει, αυτο ειναι σιγουρο. Μονο αν αποφασισεις οτι δεν ειναι δυνατη η ανακτηση δεδομενων αλλα θες να δοκιμασεις αν ο δισκος ειναι ακομα λειτουργικος θα το δοκιμασεις αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, odis13 είπε

Κοιτα αν υπαρχουν δεδομενα (ακομα) στο δισκο σου και αν μπορεις να τα παρεις καπως δεν μπορω να σου πω, αλλα αν κανεις initialisation του δισκου ο,τι υπαρχει θα διαγραφει, αυτο ειναι σιγουρο. Μονο αν αποφασισεις οτι δεν ειναι δυνατη η ανακτηση δεδομενων αλλα θες να δοκιμασεις αν ο δισκος ειναι ακομα λειτουργικος θα το δοκιμασεις αυτο.

και εγω έτσι νομίζω, αλλά απο όσο ξέρω υπάρχουν κάποια προγράμματα έξω (έστω με πληρωμή) που λένε ότι σε low level μπορείς να δεις το δίσκο και να πάρεις έστω τμηματικά κάποια.

Τα βίντεο που έχω δει πάντως λένε, για να κάνεις ανάκτηση αν ο δίσκος είναι σε τέτοια κατάσταση ξεκινάς με initialize... τι να πω...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Τα βίντεο που έχω δει πάντως λένε, για να κάνεις ανάκτηση αν ο δίσκος είναι σε τέτοια κατάσταση ξεκινάς με initialize

 

ΟΧΙ

Στα Windows δεν έχει μείνει πλέον κανένα πρόγραμμα για partition management της προκοπής, πληρωμένο ή απλήρωτο. Έχεις κάποια ευχέρεια στο να κατεβάσεις ένα iso, να το περάσεις σε USB Stick μέσω Rufus και να μπουτάρεις μία Linux διανομή, ώστε να διαγνωστεί σωστά η κατάσταση;

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trolley είπε

 

ΟΧΙ

μη φωνάζεις, έτσι νομίζω και γω λέω

αλλά διαβάζω διάφορα

πχ

https://www.stellarinfo.co.in/blog/disk-0-unknown-not-initialized/#srv1

 

ή είναι οι συνηθισμένες παπάτζες του νετ?

 

 

μήπως τελικά να κάνω τα πιό ακίνδυνα?

πχ update driver?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

μη φωνάζεις

Σόρυ αλλά αγχώθηκα και έσπευσα να γράψω το ΟΧΙ.

 

Χρειάζεσαι ένα καλό πρόγραμμα που θα ανιχνεύσει αν υπάρχουν partitions στο δίσκο.

Αν δεν υπάρχουν μάλλον δεν θα δεις φως.

Αν υπάρχουν, το Linux θα τα δει και θα τα διαβάσει.

 

 

Επίσης, στο παρελθόν, έχω χρησιμοποιήσει με επιτυχία, αυτό:

 

https://www.easeus.com/data-recovery-software/

 

 

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λινουξ ξελινουξ ιδον αγνωστες λεξεις.

Δωσε ντιρεκτιβες αν εχεις

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

Λινουξ ξελινουξ ιδον αγνωστες λεξεις.

Δωσε ντιρεκτιβες αν εχεις

Δοκίμασε την trial έκδοση του προγράμματος που σου έστειλα. Αυτή είναι η καλύτερη προσέγγιση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σε ρωτούσα εγώ αν τον βλέπει το bios κυρ dim μου κάτι ήξερα.

Έχω ανακτήσει δεδομένα από χτυπημένο δίσκο, αλλά δεν θυμάμαι το πρόγραμμα.

Θα το κοιτάξω.

Πάντως είναι δύσκολο, και εξαρτάται από την κατάσταση του δίσκου.

 

EDIT: Αυτό που λέει ο @trolley πάντως με το linux είναι πολύ σωστό.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου