Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος στον ήχο: Πως να διορθώσω τον ήχο μου + σύνδεση υπολογιστή με πεταλάκι + ακουστικά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβαλα κάποια vst αλλά κράτησα τις ρυθμίσεις στα προκαθορυσμένα γιατί δεν ξέρω.

To output από το κάθε ένα πάει στο επόμενο με την σειρά που τα γράφω κάτω (Φαίνεται και τέρμα αριστερά στα screenshots):

 

Delay screenshot

Equalizer

Reverb

 

Τι παραπάνω μπορώ να βάλω για να το κάνω ακόμα καλύτερα; Καταρχάς έστρωσε λίγο; Εγώ νομίζω 5% καλύτερο.

 

Όπως είπα, οι οκτάβες (melodic part) πρέπει να το καταστρέφει πολύ. Αν γίνεται με κάποιο εφέ να το κάνω λιγότερο ανατριχιαστικό στο αυτί.

 

Επίσης αξίζει να βάλω το ένα track να παίζει μόνο από την αριστερί μεριά των ακουστικών και το δεύτερο track στα δεξιά; Ξέρω πως να το κάνω στο Ardour. Θα ακούγετε καλύτερα; Τώρα τα έχω να παίζουν και τα δύο δεξιά και αριστερά.

 

Edited: Βασικά το παραπάνω δεν κατάφερα να το κάνω.

 

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το βρήκα πως να κάνω να ακούγετε το ένα track δεξιά και το άλλο αριστερά, απλώς έπρεπε να κάνω export για να το κάνει apply και να το ακούσω.

 

Εικόνα Ardour

 

Επίσης έβαλα και στα 2 tracks low-high pass filter για να κόψω τις υψηλές συχνότητες που σπάνε τα αυτιά, όπως μου έχετε πει ήδη από τις πρώτες μέρες που έκανα το post.

 

Πλέον ακούγετε έτσι:

 

Μήπως το παράκανα με το ποιο ακούγεται δεξιά και ποιο αριστερά; Γιατί μου φαίνεται να μην συνδυάζονται πλέον οι ήχοι.

 

Edited:

Να και με λίγο καλύτερο balance του δεξιά αριστερά:

 

Να και το παλιό που ακούγετε χάλια:

 

Είμαι σε καλό δρόμο;

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και ένα τραγουδάκι. Γιατί είμαι τόσο άρυθμος στα μελωδιακά σημεία; 100 προσπάθειες έκανα και πάλι τα γμησα! Παίζει να ήμουν και λίγο ξεκούρδιστος :P

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περίεργο UI έχει αυτό το Ardour, και δε σου δίνει visual feedback όπως σου δίνουν άλλα, οπότε θα σου κάνει την εκμάθηση πολύ πιο δύσκολη. Συν τοις άλλοις, το κάνεις και σε μας δύσκολο να παρακολουθήσουμε αυτά που κάνεις...

 

Δεν θα έλεγα ότι είσαι σε καλό δρόμο με τα εφέ. Βιάζεσαι και πρέπει πρώτα να εξερευνήσεις το προηγούμενο στάδιο, το πιο απλό.

Κορμούλ το έκαψες το παιδί!

 

Όσον αφορά το Distortion, νομίζω δεν θα φτάσει σε καλύτερο επίπεδο νε αυτό το πεταλάκι. Ακούγεται χάλια. Ακόμα και στο backing track του κορμουλ, ναι μεν είναι "καλύτερο" αλλά συγκριτικά, όχι ατομικά.

 

Επιμένω, δοκίμασε Amp Simulator, μόνο και μόνο για να πάρεις μια γεύση του πώς είναι ένας καλός ήχος στα αυτιά σου.

 

Bonus tips:

- Δοκίμαζε να έχεις διαφορετικό ήχο στη lead και στις ρυθμικές, για να ξεχωρίζουν συχνοτικά.

 

- Ψάξε, μάθε και βάλε στις ηχογραφήσεις σου το "double tracking", κάτι που υπάρχει σχεδόν σε όλες τις rock/metal παραγωγές. Είναι η ηχογράφηση της ρυθμικής 2 φορές, την μία την κάνεις panning τέρμα δεξιά, και την άλλη τέρμα αριστερά, ενώ η σόλο μένει κάπου στη μέση. Προσοχή: Μην κάνεις duplicate το ίδιο track γιατί δημιουργούνται προβλήματα (phasing). Πρέπει να είναι διαφορετικές ηχογραφήσεις.


- Συνήθως στις ρυθμικές κιθάρες δεν βάζουμε εφέ βάθους (reverb/delay). Μπορείς όμως να τα βάλεις στην lead/solo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Κορμούλ το έκαψες το παιδί!

 

😄

 

10 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Ψάξε, μάθε και βάλε στις ηχογραφήσεις σου το "double tracking", κάτι που υπάρχει σχεδόν σε όλες τις rock/metal παραγωγές. Είναι η ηχογράφηση της ρυθμικής 2 φορές, την μία την κάνεις panning τέρμα δεξιά, και την άλλη τέρμα αριστερά, ενώ η σόλο μένει κάπου στη μέση. Προσοχή: Μην κάνεις duplicate το ίδιο track γιατί δημιουργούνται προβλήματα (phasing). Πρέπει να είναι διαφορετικές ηχογραφήσεις.


- Συνήθως στις ρυθμικές κιθάρες δεν βάζουμε εφέ βάθους (reverb/delay). Μπορείς όμως να τα βάλεις στην lead/solo.

 

Μια ζωή το κάνω με διπλασιασμό. Μου δημιουργεί phasing προβλήματα μόνο εάν κουνήσω το ένα κανάλι και υπάρχει μια ελάχιστη χρονική διαφορά μεταξύ τους. Και οκ τα ρυθμικά τα ξαναγράφεις σε 2ο κανάλι ευκολα. Όταν θες να το κάνεις σε lead part, για να δώσεις εξτρα όγκο?

 

Στις ρυθμικές βάζω το ίδιο βάθος με τα υπόλοιπα όργανα (θέλω να βρισκεται στον "ίδιο" χώρο), απλά βάζω ελάχιστο delay.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Όταν θες να το κάνεις σε lead part, για να δώσεις εξτρα όγκο?

Στο lead δεν κανεις ποτέ double tracking, δεν το χω δει πουθενά - έκτος αν εννοείς riffs, που σε αυτή την περίπτωση ναι, κάνεις κανονικά και υποτίθεται ότι "δοκιμάζεσαι" σαν κιθαρίστας όσο πιο δύσκολο είναι το riff.

 

Δεν είναι σωστό το duplicate γιατί κάνουν cancel out και εν τέλει βγαίνει ένα mono αποτέλεσμα, τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία. Υπάρχει η μέθοδος του να πειράξεις λίγο το ένα track, όπως να το κουνήσεις κάποια milliseconds ή να αλλάξεις ελάχιστα κάποιες ρυθμίσεις στην ενίσχυση. Φαντάσου όμως ότι σε κάποιες Metal παραγωγές, υπάρχει και το quad tracking (δύο και δύο, το ίδιο τμήμα).

 

Εννοειται μπαίνουν εφέ και στις ρυθμικές, εξ άλλου δεν υπάρχουν κανόνες. Απλά θα του είναι πιο δύσκολο να ακούσει καθαρά, ειδικά τώρα στην αρχή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Στο lead δεν κανεις ποτέ double tracking, δεν το χω δει πουθενά - έκτος αν εννοείς riffs, που σε αυτή την περίπτωση ναι, κάνεις κανονικά και υποτίθεται ότι "δοκιμάζεσαι" σαν κιθαρίστας όσο πιο δύσκολο είναι το riff.

 

Δες εδώ 

Το έκανα πχ εδώ, και εδωσα και λίγα milisecond διαφορά στο διδυμο κανάλι.

Υπάρχουν και πετάλια που κανουν κάτι παρόμοιο (tc mimiq). Φαντάζομαι υπάρχουν και Plugins (θα ψάξω να βρω κανένα τώρα που το σκέφτομαι).

 

Σε παρα πολλά σόλο μου διπλασιάζω για να απλώσω τον ήχο μου. Κάποιες φορές που έβαλα καθυστέρηση, είχα σημαντικά θεματα phasing. 

 

 

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου