Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος στον ήχο: Πως να διορθώσω τον ήχο μου + σύνδεση υπολογιστή με πεταλάκι + ακουστικά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο το screen shot φαίνεται ότι ηχογραφείς πολύ χαμηλά. Για αυτό βγαίνει ψοφίμι. Μεσα στο ανοιχτό γκρι του track θα πρέπει το "μαύρο" 'ιχνος να ξεπερνάει οπωσδήποτε τη μέση.

δες εδώ το δικό μου και πως ακούγεται. Ακου τα δίπλα δίπλα να καταλάβεις.

 

Διόρθωσε αυτό και προχωράμε

 

dok173.JPG

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H clean καλά ακούγεται για αρχή, αν και σίγουρα ηχογραφείς πολύ χαμηλά. Την ένταση στην κάρτα ήχου πρέπει να την έχεις τόσο ψηλά ώστε να αγγίζει το "πορτοκαλί" όταν παίζεις δυνατά, και ποτέ κόκκινο (αυτά ΑΝ έχει ενδείξεις).

 

Αυτό με το Low και High στο πετάλι εννούσα ναι, όποτε τα βλέπεις αυτά (Low, Mid, Mid Freq, High) έχει να κάνει με το equalizer, το πόσο ένταση δίνεις σε συγκεκριμένο εύρος συχνοτήτων. Στα προγράμματα όπως το Reaper έχεις περισσότερες επιλογές.

 

Όσον αφορά το Reaper, όχι δεν θα αποτκίσεις περισσότερες δυνατότητες αν το αγοράσεις. Το Reaper είναι ξακουστό για το "απαιριόριστο" δοκιμαστικό. Υπάρχει ένα πακέτο με plugins - εξτραδάκια που θα σου χρησιμεύσουν, και μπορείς να το βρεις εδώ: https://www.reaper.fm/reaplugs/

 

Αν σκοπεύεις να αγοράσεις κάποια στιγμή ένα DAW, τότε σου συνηστώ - αφού αποκτήσεις μια εμπειρία και άποψη - να δοκιμάσεις όσα μπορείς. Τα περισσότερα έχουν κάποια ελεύθερη έκδοση για τουλάχιστον 15 μέρες. Κάθε ένα κάνει κάτι (ή όλα) διαφορετικά, οπότε όσο μαθαίνεις, τόσο θα δεις ότι κάποια θα σε βολεύουν, ενώ κάποια άλλα που έχεις στο μυαλό σου μπορεί να στα προσφέρει άλλο πρόγραμμα. Προς το παρόν, "παίξε" με το Reaper, και μπορείς να δεις και το Cakewalk που είναι δωρεάν και το χρησιμοποιούν πολλοί εδώ.

 

Μερικά άλλα DAWs: Cubase, Logic (μόνο σε Mac), Studio One, Reason, Ableton Live, FL Studio, Pro Tools, Bitwig Studio

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nbampaliaris είπε

Θα ασχοληθώ λίγο με Reaper και μόλις μάθω αρκετά θα το αγοράσω, δεν είναι και τόσο ακριβό. Λογικά αν το αγοράσω θα έχω και άλλες επιλογές έτσι ώστε να χρησιμοποιώ amp sims και effects.

 

Βάλε cakewalk.που είναι τσάμπα και έχει και πλήρες πρόγραμμα με ενισχυτές, καμπίνες, εφέ κλπ.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω νομίζω πως το Cakewalk είναι μια αρκετά ολοκληρωμένη λύση, και ίσως πιο φιλική προς έναν νέο χρήστη. Το Reaper είναι λίγο barebones όπως και να το κάνουμε.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν το μεταξύ ήθελα να δοκιμάσω το Ardour το οποίο το αγοράζεις αλλά αν το κάνεις build μόνο σου από το source code μπορείς να το έχεις τσάμπα.

 

Είμαι προγραμματιστής, μπήκα και διάβασα την διαδικασία και είναι σχετικά δύσκολη. Θέλει να ρίξεις δουλειά για να το κάνεις build διότι έχουν πολλά depedencies (άλλα προγράμματα που χρησιμοποιούνε) και μεταξύ αυτών έχουν δικά τους patches (οι προγραμματιστές του Ardour άλλαξαν τον κώδικα από κάποια προγράμματα για να έχουν κάποιες λειτουργίες που χρειάζεται το δικό τους προγραμμα Ardour) και γενικά αυτό κάνει δύσκολη την διαδικασία.

 

Γίνετε αλλά θέλει χρόνο. Εν το μεταξύ όλα αυτά γίνεται να τα κάνει αυτοματοποιημένα που λογικά αυτοί έτσι το έχουν στην εταιρία τους απλώς δεν στο δίνουν. Σου λέει ναι μεν open source αλλά αν δεν το αγοράσεις κάτσε και κόψε το κεφάλι σου να βρεις την άκρη μόνος σου για να το κάνεις compile.

 

Δεν τους κατηγορώ αλλά πιστεύω είναι εσκημένα έτσι σαν marketing κόλπο. Θα δοκιμάσω το demo που σε αφήνει για 10 λεπτά και θα δω... Γιατί θέλω να έχω και ένα DAW στο λάπτοπ μου.

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλενα να μην μπεις καν στον κόπο. Κατ εμέ είναι προτιμότερο να κάνεις τα πρώτα βήματα σε ηχογράφηση και μείξη παρά να παιδεύεσαι με κώδικες. Άσε να το κάνουν άλλοι που έχουν κυριολεκτικά αφιερώσει τη ζωή τους πάνω σε αυτό. Εκτός φυσικά αν το γουστάρεις και προτιμάς να αφιερώσεις χρόνο εκεί παρά στην ίδια τη μουσική.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα το Ardour τελικά να δουλέψει στο λάπτοπ μου. To Linux distribution που χρησιμοποιώ (Arch Linux) το έχουν έτοιμο compiled στο package manager τους και το έκανα εγκατάσταση με μία εντολή μόνο. Δουλεύει αρκετά καλά με καλό latency χρησιμοποιόντας JACK (Pipewire) αντίστοιχο του ASIO στα Windows.

 

Δείτε αυτό το screenshot και ακούστε κάτω το sample (με treble μαγνήτη). Το gain στο audio interface το έχω περίπου στην μέση και λίγο πιο πάνω. Αν το βάλω πιο δυνατά κάνει τρομερό clipping το σήμα και ακούγετε χάλια.

 

 

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου