Προς το περιεχόμενο

Live του Steve Vai στην Ελλάδα.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

 

Αλλά αν σε φώναζε ο Αλ να παίξετε μαζί Γουασίλιμ και δεν πήγαινες, εκεί θα σε έκραζα εγώ μετά.😆

Κοιτα για να μην τρελαθουμε κιολας προτιμω να με κραζεις εσυ, παρα ολος ο κοσμος με τις βλακειες που θα επαιζα. Δεν εχω την παραισθηση πως μπορω να σταθω σε αυτο το επιπεδο🤣. Εγω θα εχανα οχι μονο την αρμονια στον αυτοσχεδιασμο, αλλα κ τα αυγα κ τα καλαθια στα γραμμενα...

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billaraskats27 είπε

Κοιτα για να μην τρελαθουμε κιολας προτιμω να με κραζεις εσυ, παρα ολος ο κοσμος με τις βλακειες που θα επαιζα. Δεν εχω την παραισθηση πως μπορω να σταθω σε αυτο το επιπεδο🤣. Εγω θα εχανα οχι μονο την αρμονια στον αυτοσχεδιασμο, αλλα κ τα αυγα κ τα καλαθια στα γραμμενα...

Όχι ρε παιδί μου, θα στεκόσουν σαν Βασίλης, αλλά αυτό λέμε. Ότι πρέπει να υπάρχει Βασίλης. Αν τον Βασίλη τον κόψουμε σε στατς λες και παίζουμε y2k, και εξαφανιστεί τελείως στην τομογράφηση, ε μετά όλοι για κλωτσές είμαστε με τα στατς που έχουμε, και δεν χρειάζεται πεντάδα, μόνο ο cheat παίχτης που τα έχει όλα 99, κι οι υπόλοιποι να πάμε να βόσκουμε πρόβατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Όχι ρε παιδί μου, θα στεκόσουν σαν Βασίλης, αλλά αυτό λέμε. Ότι πρέπει να υπάρχει Βασίλης. Αν τον Βασίλη τον κόψουμε σε στατς λες και παίζουμε y2k, και εξαφανιστεί τελείως στην τομογράφηση, ε μετά όλοι για κλωτσές είμαστε με τα στατς που έχουμε, και δεν χρειάζεται πεντάδα, μόνο ο cheat παίχτης που τα έχει όλα 99, κι οι υπόλοιποι να πάμε να βόσκουμε πρόβατα.

Μαζί σου Γιωργημ. Αλλά έναν γκαρντ 1,80 ψυχομενο στην άμυνα αλλά τίποτα το ιδιαίτερο που παίζει τοπικό, δε θα του πεις καλά ας σε κάναν ντραφτ οι Μπουλς που ψάχνουν αθλητικό σέντερ κ ας μη πήγαινες...🤣

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Να το πω αλλιως ο Πετρουτσι του falling ειναι ακομα στις μεγαλες μου συμπαθειες. Μετα το σοκ της αλλαγης επι Ρουντες ηταν τετοιο, που σιγα σιγα τους παρατησα (μονο το 6 ντηγκρης μαρεσε).

 

Ναι,η αλήθεια είναι πως με τον Rudess αποστειρώθηκαν κάπως αλλά και πάλι Metropolis ΙΙ και SDOΙΤ,όπως και το ομώνυμο Octavarium,τα λες και αριστουργήματα.

 

Τσέκαρε και το Distance Over Time...

Είχαν κλειστεί σε ένα αχυρώνα κάπου στην ύπαιθρο για να το γράψουν και τους προέκυψε πολύ καλή φάση.Φρεσκαδούρα κι έτσι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fusionakis είπε

χωρίς την καύλα του για σπανιόλικα και λάτιν ακούσματα ίσως τον τεράστιο Paco να μην τον ήξερε όλη η οικουμένη, αλλά μόνο όσοι γνωρίζουν και τον Sabicas...

 

Όλα τα άλλα καλά, αυτό το παραπάνω τι το ήθελες?

Αν ρωτούσες τον Πάκο (όσο ζούσε), τι γνώμη έχει για τον Meola, μπορεί να σε άρχιζε στα μπουνίδια.

Όπως είχε κάνει με τον Meola σε κάποιο αεροδρόμιο, και το σχήμα αυτό διέλυσε αμέσως μετά.

Σε τέτοιο σημείο τον είχε φτάσει τον (πολύ ήρεμο γενικά) Πάκο, ο Al.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Όλα τα άλλα καλά, αυτό το παραπάνω τι το ήθελες?

Αν ρωτούσες τον Πάκο (όσο ζούσε), τι γνώμη έχει για τον Meola, μπορεί να σε άρχιζε στα μπουνίδια.

Όπως είχε κάνει με τον Meola σε κάποιο αεροδρόμιο, και το σχήμα αυτό διέλυσε αμέσως μετά.

Σε τέτοιο σημείο τον είχε φτάσει τον (πολύ ήρεμο γενικά) Πάκο, ο Al.

Γενικά στο τζαζ χώρο η άποψη που υπάρχει για τον Αλ τόσο σαν άνθρωπο όσο κ σαν αυτοσχεδιαστη (το είπα κ πιο πρίν) είναι όχι καφενειακου επιπέδου, αλλά πολύ χειρότερη (συμπεριλαμβανομένων κ συνεργατών του). 

 

Απλά δε μιλάνε δημοσίως για λόγους pr.. 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Αν ρωτούσες τον Πάκο (όσο ζούσε), τι γνώμη έχει για τον Meola, μπορεί να σε άρχιζε στα μπουνίδια.

Όπως είχε κάνει με τον Meola σε κάποιο αεροδρόμιο, και το σχήμα αυτό διέλυσε αμέσως μετά.

Σε τέτοιο σημείο τον είχε φτάσει τον (πολύ ήρεμο γενικά) Πάκο, ο Al.

Καμία αντίρρηση. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο ωστόσο. Δεν εννοούσα ότι ο Πάκο ήταν ο μόνος που επωφελήθηκε σε θέμα δημοφιλίας από αυτή τη σύμπραξη... και οι 3 τους έγιναν γνωστοί σε κύκλους που μέχρι τότε δεν γνώριζαν την ύπαρξή τους, και απλά νομίζω ότι στο οργανωτικό κομμάτι του Τρίο ο Ντι Μέολα ήταν αυτός που ήταν ο πιο αναμεμειγμένος, για αυτό το εξέφρασα έτσι.

 

Οι άλλοι δύο έχω την εντύπωση ότι τους απασχολούσε κυρίως το κομμάτι του παιξίματος, μα άλλωστε για να λειτουργήσει το πράγμα από θέμα ρεπερτορίου, ο Τζον και ο Πάκο έπρεπε να διασχίσουν μεγαλύτερη διαδρομή και να βρεθούν περισσότερο εκτός comfort zone τους για να συναντήσουν το στυλ του Ντι Μέολα, ο οποίος έπαιζε εντός έδρας λίγο πολύ (άλλος ένας λόγος που αποδεικνύει το ότι οι άλλοι δύο είναι άλλου επιπέδου ιδιοφυΐες κιθαριστικά).

 

@billaraskats27

Ναι, μα, με το ζόρι χωράει να θεωρείται κομμάτι του τζαζ χώρου ο Αλ.. πιο πολύ ποζεροέθνικ λάτιν ροκ και world music θα το πεις.

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fusionakis είπε

@billaraskats27

Ναι, μα, με το ζόρι χωράει να θεωρείται κομμάτι του τζαζ χώρου ο Αλ.. πιο πολύ ποζεροέθνικ λάτιν ροκ και world music θα το πεις.

Ναι συμφωνώ. Έχουμε συνηθίσει λέγοντας τζαζ να εννοούμε τον χώρο του αυτοσχεδιασμού . Γιατί με την αυστηρή τζαζ έννοια δε νομίζω ούτε ο ίδιος να αυτοπροσδιοριστηκε ποτε. Εύστοχος ο προσδιορισμός σου παντως🙂 (βάλε κ λίγο προγκ στα ηλεκτρικά του)

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2023 στις 11:16 ΠΜ, manosx είπε

Συνεπως και σε επιπεδο φορμας, η ηλεκτρικη κιθαρα λαμπει σε ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ, λαμπει σαν δομικο στοιχειο ενος τραγουδιου και οχι σαν αυτοφωτη πηγη.

 

Έτσι λοιπόν άκουγα D.L.Roth και απολάμβανα τον Vai να ... μαγειρεύει με τα μαγικά του. 

Όπως και με τους VH.

( Και δεν μου κάνει εντύπωση που ο EVH γενικώς δεν ήταν του instrumental, ήθελε τραγούδι για να αναδειχθεί ). 

 

Στα σόλο άλμπουμ του Vai δεν ασχολήθηκα καν, εκεί υπήρχε ο "δάσκαλος" JS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Jet72 είπε

 

Έτσι λοιπόν άκουγα D.L.Roth και απολάμβανα τον Vai να ... μαγειρεύει με τα μαγικά του. 

Όπως και με τους VH.

( Και δεν μου κάνει εντύπωση που ο EVH γενικώς δεν ήταν του instrumental, ήθελε τραγούδι για να αναδειχθεί ). 

 

Στα σόλο άλμπουμ του Vai δεν ασχολήθηκα καν, εκεί υπήρχε ο "δάσκαλος" JS. 

Και με Whitesnake ήταν ωραίος ο Βάης

  • Συμφωνώ 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου