Προς το περιεχόμενο

NPap Tests: Tape saturation plug ins


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ Npap,πές και για την απάτη του να μην αναγράφετε στα βινύλια αν είναι ΑΑΑ η DAA η DDA και ο καθορισμός τιμής,που θα έπρεπε να έχουν κατα την γνώμη μου,βάση αυτού.

 

Γι αυτό το MEZZANINE ακουγόταν χάλια στον φίλο που το ανάφερε.Εν τους θές τους Massive Attack σε δίσκο,να ακούσεις τί,τα ψηφιακά sampler και δείγματα που χρησιμοποιούν?Ο σκοπός στήν κυκλοφορία αυτή,είναι η ανάλυση.DDD all the way.

 

Αν μη τι άλλο,έκανε καλές δουλειές και στα dancefloor ο κύριος που τους τα πείραζε.

 

Επεξεργασμένο από MGs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@npap Κατ' αρχάς let's keep cool. Για ήχο συζητάμε, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, πόσο μάλλον περί αυτιών 😇

 

Απαντάω μόνο και μόνο γιατί δεν κατάλαβα αυτό που έγραψες 

16 λεπτά πριν, npap είπε

ποιες είναι οι ομοιότητές τους σε επιστημονική εγκυρότητα, αλλά κυρίως σε ΥΦΟΣ

 

Ποιες ομοιότητες και σε τί; Δεν διεκδίκησα κάποια επιστημονική εγκυρότητα. Όσον αφορά το ύφος...τέλος πάντων δεν καταλαβαίνω...Έχω καλύτερο ύφος και επίσης μηδενική επιστημονική εγκυρότητα όπως και ο @dimsonic; Αναφέρεσαι στα post του @dimsonic συγκρίνοντάς αυτό που παρέθεσα εγώ με αυτά που παρέθεσες εσύ; Είναι κάποιος άλλος συνδυασμός; 😅🤣 

 

Δε διαφωνώ με κάτι από τα υπόλοιπα που έγραψες και επίσης όσα έγραψες δεν αναιρούν τίποτα απ' όσα έγραψα εγώ. Γεγονός παραμένει ότι το Paranoid μου αρέσει στο βινύλιο. Και η αγαπημένη μου ψηφιακή μορφή του, είναι πάλι ένα rip που έχει κάνει κάποιος από βινύλιο. Άλλος μπορεί να προτιμά την εκδοχή τoυ cd που έχω ακούσει, με τα τζιτζίκια να του θυμίζουν το καλοκαίρι τις κρύες νύχτες του χειμώνα. Μπορεί επίσης να υπάρχει και κάποια εκδοχή του άλμπουμ σε cd που δεν έχω ακούσει και η οποία αν την άκουγα να μου άρεσε το ίδιο ή και περισσότερο.

 

Άλλα αν με ρωτήσει τώρα κάποιος, με αυτά τα δεδομένα που έχω θα πω ότι ναι, κάποια παλιότερα άλμπουμ τα προτιμώ απ' τα βινύλια και όχι από τα cd. Δεν πα' να μου αναστήσει και τον Αϊνστάιν να 'ρθει να μου κάνει μάθημα... Τί να κάνουμε, γούστα είναι αυτά. 

 

 

 

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 λεπτά πριν, MGs είπε

Γι αυτό το MEZZANINE ακουγόταν χάλια στον φίλο που το ανάφερε.

Καμιά σχέση. Μου ακουγόταν χάλια γιατί είχε εντελώς διαφορετικό master. ΥΠΟΘΕΤΩ ότι επειδή δεν μπορούσαν τα πρίμα του album να αποδοθούν στο βινύλιο, είχαν τσιτώσει τα πριμομεσαία για να κάνουν compensate και μετά για να μην ξύνει είχαν βάλει από πάνω κι ένα ωραιότατο de-essing, μούρλια τί να σου πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Τί να κάνουμε, γούστα είναι αυτά.

Δέν είναι γούστα.Εχεις απόλυτο δίκιο.Μια αναλογική εγγραφή,σε αναλογικό mastering τυπωμένη σε αναλογικό μέσο θα σου προσφέρει,(μην πεταχτεί κανένας,έχω λύσει τους σκύλους με την μία),το καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα.Το ίδιο και για το ψηφιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ο @dimsonic ειπε οτι του αρεσουν οι πιο αρχαίες κατα το δυνατον εκτυπωσεις διοτι αποτυπωσαν οσο πιστα  γινεται (οχι γινονταν) την αρχικη μητρα πάνω απο την οποια περασε ενας στρατος μαγνητόφωνα και πρεσσες μεχρι να φτιαχτει το οποιο πρωτο cd μετα απο 20 30 χρονια, ασε που ποσο pre echo θα εμασε τοσα χρονια στο ντουλαπι. Ε...οσα πριφυλακτικα και να βαλανε αυτή η γμν η μητρα το ιδιο παρθενα με την πρωτη φορά δεν ηταν και ουτε θα ειναι...

Εεεε μα πια...

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Καμιά σχέση. Μου ακουγόταν χάλια γιατί είχε εντελώς διαφορετικό master.

To ίδιο πράγμα σου λέω.Πήρες μια ψηφιακή ηχογράφηση,με αναλογικό(ελπίζω) mastering,σε αναλογικό μέσο καταγραφής.Μπορεί και χειρότερα,να ήταν και ψηφιακό mastering.Εγγλέζοι παιδί μου,απατ αιώνας!

Κάτω ζιζέλ...

20210705_195603.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, MGs είπε

Δέν είναι γούστα.Εχεις απόλυτο δίκιο.Μια αναλογική εγγραφή,σε αναλογικό mastering τυπωμένη σε αναλογικό μέσο θα σου προσφέρει,(μην πεταχτεί κανένας,έχω λύσει τους σκύλους με την μία),το καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα.Το ίδιο και για το ψηφιακό.

Κοίτα το analog vs digital, όπως και cd vs vinyl είναι ήδη κουρασμένα θέματα. Η πληροφορία υπάρχει διαθέσιμη εκεί έξω κι όποιος βαριέται να ψάχνει έχουμε και AI πλέον να το ρωτήσει...😅

Έτσι κι αλλιώς η τεχνολογία αλλά και η ανάγκη του εμπορίου σε πολύ λίγα χρόνια θα τα κάνει όλα αυτά irellevant. Σε λίγα χρόνια θα έχουμε albums σε 64bit rips απευθείας από τα master tapes, περασμένα και από AI λογισμικό που θα μπορεί να αντιπαρέλθει την "κούραση" των παλαιών ταινιών. Κι αν κάποιοι τότε επιμένουν να ακούν από βινύλιο, θα είναι κάποιοι ρομαντικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, MGs είπε

To ίδιο πράγμα σου λέω.Πήρες μια ψηφιακή ηχογράφηση,με αναλογικό(ελπίζω) mastering,σε αναλογικό μέσο καταγραφής.Μπορεί και χειρότερα,να ήταν και ψηφιακό mastering.Εγγλέζοι παιδί μου,απατ αιώνας!

Κάτω ζιζέλ...

20210705_195603.jpg

ΟΚ, ξέρεις τί; Ο άλλος ας πούμε είναι επαγγελματίας ηχολήπτης, έκατσε κι έγραψε τόσες σελίδες επί σελίδων σοβαρά σε ένα topic που πήδηξε απ' το ένα θέμα στο άλλο, κάποιοι μπορεί να διαφωνούν και όλοι μαζί να παθιάζονται αλλά τώρα νομίζω ότι δεν είναι σωστό να το ξεφτιλίζουμε. Ούτε με μια αράδα blanket statements, ούτε με τα αγαπημένα μας κατοικίδια.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kpeyos είπε

ΟΚ, ξέρεις τί; Ο άλλος ας πούμε είναι επαγγελματίας ηχολήπτης, έκατσε κι έγραψε τόσες σελίδες επί σελίδων σοβαρά σε ένα topic που πήδηξε απ' το ένα θέμα στο άλλο, κάποιοι μπορεί να διαφωνούν και όλοι μαζί να παθιάζονται αλλά τώρα νομίζω ότι δεν είναι σωστό να το ξεφτιλίζουμε. Ούτε με μια αράδα blanket statements, ούτε με τα αγαπημένα μας κατοικίδια.  

Κάνε κάτι με το χιούμορ σού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιμήθηκαν από της 11 οι υπόλοιποι.Πες μου τώρα εσύ πως θα πάει μπροστά αυτή η χώρα.

Το επόμενο που θα γράψω,θα το στείλω στον Νpap για mastering.

Να δείτε πως συναντιούνται 2 κόσμοι,

να δείτε πως δημιουργείτε ένα αριστούργημα,

να δείτε μπινελίκια που θα μου πεί όταν του πώ πως δέν έχω μία.

Επεξεργασμένο από MGs
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου