Προς το περιεχόμενο

Οι U2...


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...είναι από τα δυνατότερα live συγκροτήματα.Για μένα προσωπικά το δυνατότερο.Και το μετράω αυτό σε όλους τους καλλιτέχνες με το κατά πόσο προτιμάω τις studio εκτελέσεις σε σχέση με τις ζωντανές.Σε αυτούς τους τυπάδες δεν υπάρχει ούτε μία τέτοια περίπτωση.

 

Έτσι είναι αυτά,ότι δίνεις παίρνεις.Όπως στο παρακάτω βίντεο που οι Βοno και Τhe Edge κυριολεκτικά πασχίζουν να ακουστούν,ειδικά προς το τέλος.

 

Όσο για το ποιος είναι ο πραγματικός star της μπάντας,η απάντηση ξεκινάει στο 0:38.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα γκρουπ που ξέρω, είναι πρωτίστως στούντιο υπόθεση. Είναι θέμα αν ξέρω πέντε περιπτώσεις που να είναι εξ' ίσου καλοί ζωντανά, σε καμία περίπτωση καλύτεροι. Η ιστορία της σύγχρονης μουσικής είναι - κατά τη γνώμη μου - μία ιστορία στούντιο δισκογραφίας (αφορά το ροκ, τη τζαζ, το πανκ και γενικώς).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πρόχειρα καποια γκρουπ που μου έρχονται στο μυαλό είναι dire straits, deep purple, lynyrd skynyrd... Δεν είναι όλες τους οι εμφανίσεις καλυτερες από το στούντιο αλλά έχουν πάρα πολλές ενδιαφέρουσες ηχογραφήσεις στο σανίδι... 

  • Like 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Grey είπε

είναι από τα TO δυνατότερo live συγκροτημα

 

κορεκτεντ

πραγματικα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ ζωντανα σε ΟΛΕΣ τις συναυλιες (ανα τα ετη) που τους εχω δει.

 

σαφως καλυτεροι απο τους δισκους

 

ΥΓ. Βαλε ρε ανθρωπε ενα βιΝδεο που να ΜΗΝ ειναι γραμμενο με κινητο της δεκαετιας του 90 

 

😅 

 

edit βαΝω εγω

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, trolley είπε

Η ιστορία της σύγχρονης μουσικής είναι - κατά τη γνώμη μου - μία ιστορία στούντιο δισκογραφίας (αφορά το ροκ, τη τζαζ, το πανκ και γενικώς).

 

Τι εννοείς με αυτό;

Aν μιλάμε για μουσικά ορόσημα τότε ναι,νομίζω δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά καθώς οι δίσκοι παρέχουν τη δυνατότητα καθολικής πρόσβασης στη δουλειά ενός καλλιτέχνη.

 

Θεωρώ όμως ότι η πεμπτουσία της μουσικής(ιδιαίτερα της ροκ) έχει να κάνει με τη ζωντανή της απόδοση...Άσε που υπάρχουν πάμπολλοι μουσικοί που πιστεύουν ακριβώς το ίδιο και μάλιστα τοποθετούν τη διαδικασία της σύνθεσης/ηχογράφησης στο κάτω ψυχαγωγικό ράφι.Για τους ίδιους πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Grey είπε

Θεωρώ όμως ότι η πεμπτουσία της μουσικής(ιδιαίτερα της ροκ) έχει να κάνει με τη ζωντανή της απόδοση..

 

θα διαφωνησω για εναν και μονο (ΤΕΡΑΣΤΙΟ ομως) λογο: τους BEATLES ,σταματησαν να παιζουν live νωρις και εκαναν μουσικη μονο στο στουντιο (οπου και εφτιαξαν τα μεγαλυτερα μουσικα αριστουργηματα του 20ου αιωνα)

 

θα μου πεις ΑΛΛΟ πραγμα οι Beatles και αλλο ολα τα υπολοιπα ροκ συγκροτηματα ΜΑΖΙ...φυσικα και θα εχεις δικιο...

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

κορεκτεντ

πραγματικα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ ζωντανα σε ΟΛΕΣ τις συναυλιες (ανα τα ετη) που τους εχω δει.

 

σαφως καλυτεροι απο τους δισκους

 

ΥΓ. Βαλε ρε ανθρωπε ενα βιΝδεο που να ΜΗΝ ειναι γραμμενο με κινητο της δεκαετιας του 90 

 

😅 

 

edit βαΝω εγω

 

 

 

Βρε SF πρόσεχε με λίγο🙂.

Έγραψα ότι για μένα είναι όντως το πιο δυνατό live group.

 

Όσο για το βίντεο,το ανέβασα επειδή μεταφέρει επακριβώς το τι έγινε από τη μεριά του κοινού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grey είπε

 

Βρε SF πρόσεχε με λίγο🙂.

Έγραψα ότι για μένα είναι όντως το πιο δυνατό live group.

 

Όσο για το βίντεο,το ανέβασα επειδή μεταφέρει επακριβώς το τι έγινε από τη μεριά του κοινού.

 

μα... δεν διαφωνησα, απλα..... επΑφΞανα οπως ελεγε και ο διοικητης στο Μεγαλο Πευκο το 1988 😅 οταν εριχνε  καμπανες...

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Grey είπε

Θεωρώ όμως ότι η πεμπτουσία της μουσικής(ιδιαίτερα της ροκ) έχει να κάνει με τη ζωντανή της απόδοση...

 

Θα διαφωνήσω.

Η ζωντανή απόδοση της ροκ, είναι μια προσπάθεια απεικόνισης της στουντιακής ηχογράφησης, και ως σκοπό έχει την επαφή των μουσικών με το κοινό τους, και όχι κάποιας ιδιαιτερότητας στην απόδοση της μουσικής του album.

Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία, είναι πόσο καλά θα παίξει η μπάντα το κομμάτι του album.

Πας στο live και ξέρεις τι θα ακούσεις.

Αυτό εξάλλου θέλει και το κοινό.

Και αυτό, γιατί στο μεγαλύτερο μέρος της η ροκ δεν είναι αυτοσχεδιαζόμενη μουσική.

 

Η τζαζ (που ανέφερε ο τρόλευ), είναι άλλο πράγμα όμως.

Πάρα πολλές στούντιο ηχογραφήσεις, είναι στην πραγματικότητα ζωντανές και παιγμένες real time.

Εκεί στις ζωντανές εμφανίσεις δεν ξέρεις τι θα ακούσεις, γιατί όλα γίνονται on the spot, αυτοσχεδιαστικά.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Grey είπε

η πεμπτουσία της μουσικής(ιδιαίτερα της ροκ) έχει να κάνει με τη ζωντανή της απόδοση...

Διαφωνώ με αυτή την αντίληψη. Ξέρω ότι είναι σχετικα δημοφιλής (δηλαδή, οι μουσικοί την πιστεύουν ως αληθινή) αλλά εγώ (που βασικά είμαι "κοινό") σε διαβεβαιώνω ότι δεν είναι έτσι. Το πρώτο τη τάξει παράδειγμα το έγραψε ο SF, αλλά ακολουθούν πολλά-πολλά ακόμη, άμα θες το συζητάμε.

 

Έχοντας πει το παραπάνω, εννοείται οτι οι U2 είναι πολύ καλοί ζωντανοί, αλλά καλύτεροι από το στούντιο.... μπαααα, ούτε για πλάκα.

 

 

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου