Προς το περιεχόμενο

Οι U2...


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Grey είπε

Αν θα θέλαμε να επιχειρηματολογήσουμε γιατί οι U2 είναι τεράστιο γκρουπ ανεξάρτητα από τα γούστα του καθενός,θα μπορούσαμε να σταθούμε σε πράγματα όπως:

1.O ήχος της κιθάρας.Μας αρέσει δεν μας αρέσει,ο τύπος έφτιαξε κάτι που δεν υπήρχε πουθενά μέχρι τότε και έγινε αμέσως trademark.

2.H εκφραστικότητα και το ηχόχρωμα των φωνητικών.Πάλι μιλάμε για την απόλυτη φρεσκαδούρα και πάλι δεν μας απασχολούν τα διάφορα γούστα.

3.Ο στίχος τους.Οι γνώστες με εννοούν.

4.Οι υπερπαραγωγές που εμφάνιζαν στις συναυλίες τους,ακόμα και στην πρώιμη περίοδο τους.Πολύ μπροστά στο συγκεκριμένο κομμάτι.

5.Η κοινωνικοπολιτική πρεμούρα που πάντα τους διακατείχε.Σαφώς και δεν πρόκειται για αμιγώς μουσικό κριτήριο αλλά μιλάμε για καλλιτέχνες.Έχουν βήμα,οι συγκεκριμένοι τεράστιο,οπότε καλά κάνουν και αφήνουν το αποτύπωμα τους που τις περισσότερες φορές είναι κάτι παραπάνω από εύστοχο.

6.Δεν χρειάζεται νομίζω να προσθέσω κάτι για την απήχηση και διάρκεια τους στο μουσικό στερέωμα.

 

Έγραψες τα γύρω γύρω, και δεν έγραψες την ουσία βρε.

 

Καλά κομμάτια.

Εκεί ξεκινάνε και τελειώνουν όλα.

Αν έχεις καλά κομμάτια και ταυτότητα, θα πας μπροστά.

Τώρα βέβαια, για να γίνεις supergroup, χρειάζεται και λίγο ... έξωθεν σπρώξιμο, αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

It 's all about fuckin' money.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Έγραψες τα γύρω γύρω, και δεν έγραψες την ουσία βρε.

 

Καλά κομμάτια.

Εκεί ξεκινάνε και τελειώνουν όλα.

Αν έχεις καλά κομμάτια και ταυτότητα, θα πας μπροστά.

 Το ξέρω,άντρα μου...Αλλά η έννοια "καλά κομμάτια" ασφυκτιά από υποκειμενικότητα κι εγώ προσπάθησα να μαζέψω το πράγμα σε ένα όσο γίνεται αντικειμενικό πλαίσιο.

 

Ναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grey είπε

 Το ξέρω,άντρα μου...Αλλά η έννοια "καλά κομμάτια" ασφυκτιά από υποκειμενικότητα κι εγώ προσπάθησα να μαζέψω το πράγμα σε ένα όσο γίνεται αντικειμενικό πλαίσιο.

 

Ναι;

 

Όχι βρε, το "καλά κομμάτια" δεν σημαίνει "μ' αρέσουν ή δεν μ' αρέσουν", έχει αρκετά μεγάλο βαθμό αντικειμενικότητας.

Οι U2 έχουν καλά κομμάτια, άσχετα αν εμένα δεν μου αρέσουν.

 

Πότε παντρευτήκαμε? :classic_tongue:

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Οι U2 έχουν καλά κομμάτια, άσχετα αν εμένα δεν μου αρέσουν.

 

Πότε παντρευτήκαμε? :classic_tongue:

 

Σε μια άλλη ζωή,μακριά από προκαταλήψεις και στερεότυπα,θα ήμασταν ήδη παντρεμένοι και θα σε ρωτούσα:

"Αγάπη μου,πώς γίνεται να θεωρείς καλό κάτι που δεν σου αρέσει;".

 

Και μη μου πεις για το μπρόκολο.Δεν θα το μαγείρευα έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Grey είπε

πώς γίνεται να θεωρείς καλό κάτι που δεν σου αρέσει;

 

Αν διαχωρίσεις το αισθητικό σου γούστο από την αντικειμενική αξιολόγηση που βασίζεται σε άλλα κριτήρια από το αισθητικό, είναι πολύ εύκολο.

 

Υπάρχουν πράγματα που ξεχωρίζουν το καλό από το μέτριο ή το κακό κομμάτι, και είναι αντικειμενικά.

Πχ σε αρκετούς δεν αρέσει η όπερα, αλλά δεν νομίζω ότι θα σου πουν ότι το rigoletto δεν είναι αριστούργημα όταν το ακούσουν.

Αν βέβαια έχουν τα κατάλληλα αξιολογικά κριτήρια για μπορέσουν να καταλάβουν αν είναι ή όχι καλό.

Το ίδιο ισχύει πχ και με το stairway to heaven.

Είναι ένα αντικειμενικά καλό κομμάτι, άσχετα με το αν σου αρέσει ή όχι, αν το έχεις βαρεθεί ή όχι, αν ακούς ροκ ή όχι.

 

EDIT: Και η ψαρόσουπα μπορεί να μην σου αρέσει, αλλά αν δοκιμάσεις, μπορείς να καταλάβεις αν είναι καλομαγειρεμένη.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grey είπε

Δεν χρειάζεται νομίζω να προσθέσω κάτι για την απήχηση και διάρκεια τους στο μουσικό στερέωμα.

 

Εντάξει πρέπει να έχεις σοβαρό πρόβλημα αντίληψης της πραγματικής πραγματικότητας για να μην το παραδεχτείς αυτό.

53 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Τώρα βέβαια, για να γίνεις supergroup, χρειάζεται και λίγο ... έξωθεν σπρώξιμο, αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

 

Εννοείται, ισχύει και για τους DP αυτό.

Εδώ ισχύει για τους Beatles.

In fact ισχύει για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ επιτυχημένο άνθρωπο σε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ τομέα.

Μόνος του κανείς δεν έκανε ποτέ τίποτα.

Όλοι βοηθήθηκαν από κάπου.

Όσοι ισχυρίζονται το αντίθετο απλά ψεύδονται.

Και φυσικά δεν είναι κακό να δέχεσαι βοήθεια,ίσα ίσα αυτό σε κάνει να δίνεις και εσύ βοήθεια όταν έρθει η σειρά σου...

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί live/studio εκτελέσεων, να προσθέσω ότι στο ευρύτερο ροκ ιδίωμα, υπήρχαν και υπάρχουν μπάντες που το στυλ και τα κομμάτια τους είναι κατ' εξοχήν live oriented και είδαν κι έπαθαν να καταφέρουν να τα αποτυπώσουν στο στούντιο ενώ πολλοί απέτυχαν.

 

Δηλαδή, εν γένει, ναι το ζωντανό είναι μια προσπάθεια απόδοσης του στούντιο αλλά υπάρχει και το αντίθετο σε αρκετά μεγάλο βαθμό.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Περί live/studio εκτελέσεων, να προσθέσω ότι στο ευρύτερο ροκ ιδίωμα, υπήρχαν και υπάρχουν μπάντες που το στυλ και τα κομμάτια τους είναι κατ' εξοχήν live oriented και είδαν κι έπαθαν να καταφέρουν να τα αποτυπώσουν στο στούντιο ενώ πολλοί απέτυχαν.

 

Δηλαδή, εν γένει, ναι το ζωντανό είναι μια προσπάθεια απόδοσης του στούντιο αλλά υπάρχει και το αντίθετο σε αρκετά μεγάλο βαθμό.

Από περιέργεια, υπάρχει κάποιο παράδειγμα;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
22 ώρες πριν, Grey είπε

είναι από τα δυνατότερα live συγκροτήματα.

Να πω και εγώ ότι τους παρακολούθησα στο Ολυμπιακό Στάδιο και IMHO ήταν ότι πιο βαρετό έχω δει.

Τρομερό σόου, υπερπαραγωγή, αλλά μου φάνηκαν τρομερά άνευροι.

Κακούς δεν τους έλεγες σε καμία περίπτωση, αλλά δεν πέταξα και τη σκούφια μου.   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου