Προς το περιεχόμενο

Οι U2...


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Είπες το παραπάνω, μίλησες για πεμπτουσία μουσικής της ροκ.

Και σου είπα ότι η ζωντανή απόδοση στουντιακού υλικού στην ροκ, είναι προσπάθεια αναπαραγωγής του στούντιο υλικού.

Σου είπα επίσης ότι δεν υπάρχει καμία προσπάθεια διαφορετικής απόδοσης αυτού του στούντιο υλικού, γιατί δεν υπάρχει χώρος στο ροκ για κάτι τέτοιο.

Δεν το θέλει ούτε η μπάντα ούτε το κοινό.

Ο μόνος λόγος ύπαρξης των ζωντανών εμφανίσεων, είναι η επικοινωνία με το κοινό, και όχι η διαφορετική απόδοση μουσικής από το στούντιο album.

 

Αν και σε γενικες γραμμες θα συμφωνησω με το παραπανω, ειδικα στον ευρυτερο "ροκ" χωρο, θα αναφερω ως τρανο αντι-παραδειγμα την φιλοσοφια των jam bands, οπως την ξεκινησαν οι Grateful Dead και εχει συνεχιστει απο πολλους, απο τους Allman Brothers και τον Dave Matthews μεχρι Gov't Mule, moe και Phish. 

 

Ενα υπο-ειδος της ροκ του οποιου βασικος πυλωνας ειναι μια live-focused φιλοσοφια διαμετρικα αντιθετη με αυτο που περιγραφεις, με το στουντιακο υλικο απλα να αποτελει τη βαση για το εντονα αυτοσχεδιαστικο live υλικο και με δισκογραφια (επισημη και μη) κατα κορον ζωντανη. Σε βαθμο μαλιστα που συχνα αυτο αποτελει το αναγνωριστικο στοιχειο των jam bands, ακομα και οταν το υλικο ξεφευγει εκτος του αυστηρου ροκ ιδιωματος. Παρεπιπτοντως, μου δινεται η εντυπωση πως ειναι σχετικα αγνωστο στην Ελλαδα αυτο το υπο-ειδος (συγκριτικα με αλλα ροκ ιδιωματα αλλα και τηρουμενων των αναλογιων παντα). 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα πάλι.:classic_smile:

 

@fusiongtr

Δεν με μπέρδεψες πάλι αλλά διαφωνώ εντελώς με την οπτική σου.

 

Καταρχάς κάνεις λόγο για προσπάθεια πιστής απόδοσης της στούντιο εκτέλεσης στα live.Μάθε λοιπόν ότι δεν το βλέπουν όλοι οι μουσικοί έτσι και τυγχάνει τα περισσότερα ακούσματα μου να είναι από τέτοιου είδους μουσικούς.

Αλλά ακόμα κι αν επρόκειτο για καθολικό φαινόμενο,τρομάζω στη σκέψη ότι δεν γνωρίζεις πως αυτό είναι πρακτικά ΑΔΥΝΑΤΟ.

 

'Επειτα κάνεις λόγο για άδικη σύγκριση,αν το έπιασα καλά,επειδή στη μία περίπτωση ενυπάρχει η εικόνα ενώ στην άλλη όχι.Το ακούω αλλά εδώ μιλάμε και για περιπτώσεις live δίσκων,όπου έχουμε να κάνουμε μόνο με ήχο και όχι με εικόνα...Την ένσταση σου περί πειραγμένων ζωντανών εκτελέσεων απλά την προσπερνάω αφού όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει τεχνολογικά μέχρι να κυκλοφορήσει μια στούντιο δουλειά.

Και για να μιλήσω με παραδείγματα,το live που έχω ακούσει περισσότερο στη ζωή μου είναι αυτό των U2 από το Δουβλίνο το '93 μέσω ζωντανής σύνδεσης από το BBC,το οποίο ένας φίλος έγραψε σε μια ξαναγραμμένη TDK 90άρα...Για ποιο πλεονέκτημα εικόνας και overdubbing μιλάμε;Απλά οι τύποι έφεραν τα πάνω κάτω στα ίδια τους τα τραγούδια και τα έκαναν να ακούγονται τρεις φορές καλύτερα...Ναι,trolley,ακόμα και αυτά από το achtung baby.

 

Άρα για να απαντήσω επί της oυσίας,η κρίση μου έχει να κάνει με αυτό που φτάνει στα αυτιά μου και όχι στα μάτια μου.

 

Δεν ξέρω αν άκουσες καν την εκτέλεση που πόσταρα...Αν εσύ ακούς προσπάθεια πιστής αντιγραφής,πάω ελ πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grey είπε

 

 

1. Αλλά ακόμα κι αν επρόκειτο για καθολικό φαινόμενο,τρομάζω στη σκέψη ότι δεν γνωρίζεις πως αυτό είναι πρακτικά ΑΔΥΝΑΤΟ.

 

2. 'Επειτα κάνεις λόγο για άδικη σύγκριση,αν το έπιασα καλά,επειδή στη μία περίπτωση ενυπάρχει η εικόνα ενώ στην άλλη όχι.

 

1. Ποιο είναι αδύνατο? Το να προσπαθήσουν να παίξουν την στούντιο εκτέλεση όσο πιο πιστά μπορούν?

 

2. Δεν το έπιασες καλά, άλλο είπα.

 

Όπως και να έχει, εξέφρασα την διαφωνία μου με το ....

"η πεμπτουσία της μουσικής(ιδιαίτερα της ροκ) έχει να κάνει με τη ζωντανή της απόδοση.."

... και εξήγησα τους λόγους που με κάνουν να έχω αυτή την άποψη.

Θεωρώ ότι με το τέλος των 70s (μέχρι τότε κάτι γινόταν), αυτό δεν ισχύει πια.

 

Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε.

Ο καθένας έχει την άποψή του.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, trolley είπε

Δεν έχω να πω τίποτε ιδιαίτερο, απλά παρατηρώ από τα κινηματογραφημένα live τους ότι την παλεύουν, ενώ ο Imagine Dragon βαριότανε να τραγουδήσει. Το στούντιο υλικό και των δύο είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο (γι' αυτό που κάνουν, εννοείται).

 

 

 

 

Eγω που ήμουν μέσα θα πω ότι είσαι πολύ λάθος... Παρότι πήγα για χάρη του γιου μου, εγώ δεν είμαι τρελός φαν, έπαθα σοκ από την απόδοση της μπάντας... Θα είχαμε πνίξει τους διοργανωτές αν η μπάντα δεν έπαιζε ετσι

  • Συμφωνώ 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους ειδα στην Αθηνα.

Ηταν εξαιρετικοι αλλα αυτο που φτιαχνουν αυτοι αλλα και αυτο που φτιαχνεται στο studio μετα τους τους πρώτους διδαξαντες beatles ειναι μια πληρης μορφη τεχνης εντελώς διαφορετική απο την ζωντανή εμφανιση ειτε αυτη βασιζεται στη λογική του ποιοτικου jam, της πιστης επανεκτελεσης, ειτε της αυτοσχεδιαζομενης απο ελαφρώς εως βαρέως, εως την τζαζ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Superfunk είπε

«είναι από τα TO δυνατότερo live συγκροτημα»

κορεκτεντ

 

Deep Purple:

image.gif.b15e876fcd9e7fbfe71e496149d2c377.gif

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1
  • Χαχα 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, noe13 είπε

Eγω που ήμουν μέσα θα πω ότι είσαι πολύ λάθος... Παρότι πήγα για χάρη του γιου μου, εγώ δεν είμαι τρελός φαν, έπαθα σοκ από την απόδοση της μπάντας... Θα είχαμε πνίξει τους διοργανωτές αν η μπάντα δεν έπαιζε ετσι

 

Εγώ (που είμαι τρελός φαν), θα σου απαντήσω πως κανείς μας δεν είναι λάθος - απλά επιβεβαιώνεται το θεώρημα. Ότι δηλαδή, κοιτάζοντας τα βίντεο βλέπει κανείς ξεκάθαρα ότι ήταν - όχι μέτριοι - αλλά μετριότατοι, ειδικά σε σχέση με μερικά παλαιότερα live τους που έχω δει από τις ΗΠΑ.

 

Όμως - και βέβαια το δέχομαι - είναι προφανές ότι οι ορμές που εμφανίζονται όταν είσαι εκεί, υποβιβάζουν τη σπουδαιότητα του μουσικού υλικού που παρουσιάζεται. Και εσύ, αν δεις τα βίντεο αφού ξεχάσεις τη χαρά της βραδυάς εκείνης, θα συμπεράνεις το ίδιο, νομίζω.

 

Σε κάθε περίπτωση, θα είμαι ακριβοδίκαιος και θα δεχτώ ότι κάποιος που πήγε, ξέρει περισσότερα από κάποιον που δεν πήγε, άρα 1-0 υπερ 'σου. :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία από Imagine dragons αλλά οι συναυλίες είναι το χομπυ μου... Και παρότι φάγαμε όλη αυτή τη ταλαιπωρία με την άθλια διοργάνωση και ένα 6χρονο αγκαλιά, μόλις ξεκίνησε το λαιβ δεν μου έλειψε τπτ από πλευρά μπάντας.... Καλοκουρδισμενοι, προβαρισμενοι, ενέργεια συναισθηματική φόρτιση, ο τραγουδιστής μόνιμα, η υπόλοιπη μπάντα περιστασιακά, ήταν μόνιμα στη βροχη συμπασχοντας, 1.30ωρα εξαιρετικής απόδοσης.... Τώρα αν στα υπόλοιπα λαιβ κάνουν τπτ τρελές που έχασα τι να πω... 

  • Συμφωνώ 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

 

Deep Purple:

image.gif.b15e876fcd9e7fbfe71e496149d2c377.gif

 

Μπα...οι Deep Purple ΔΕΝ παίζουν live τα ΔΙΚΑ τους κομμάτια (τα κομμάτια των DP δηλ.) όσο ΠΙΣΤΑ οι U2 παιζουν live τα ΔΙΚΑ τους κομμάτια (τα κομμάτια των U2 δηλαδή).

Oι U2 ακούγονται "δίσκος" οι DP εξαιρετικη ....live band .... με σαφώς καλύτερους "τεχνικά" individual players αλλα who gives an... ιπτάμενο φακ....για την τεχνική των μελών ενός γκρουπ; Το ΣΥΝΙΛΟ μετρά 

 

Όσες φορές έχω δει τους U2 νόμιζα ότι άκουγα playback.  :)

 

Αν το ζητούμενο είναι να ακούγεται ζωντανά μια μπάντα ΑΚΡΙΒΩΣ όπως στον δίσκο οι U2 είναι benchmark.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Όσες φορές έχω δει τους U2 νόμιζα ότι άκουγα playback.  :)

 

Αν το ζητούμενο είναι να ακούγεται ζωντανά μια μπάντα ΑΚΡΙΒΩΣ όπως στον δίσκο οι U2 είναι benchmark.

 

Ο @Grey λέει ακριβώς το αντίθετο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου