Προς το περιεχόμενο

Fusiongtr


MarLog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Και το χιουμορ χρειαζεται, και τα σοβαρα.

 

 Φτανει να υπαρχει αυστηρος διαχωρισμος.

 

 Και επισης, θα ηταν και καλη και μια εμφαση στα σοβαρα οσο αφορα την αρχικη σελιδα.

 

 Δηλαδη η εικονα του noiz προς τα εξω να ειναι αυτη που πρεπει, ενος τεχνικου site. Και τα ενδοτερα να εχουν τα στοιχεια μιας κοινοτητας, και με το χιουμορ της και με το χαβαλε της.

 

 

 Αλλα οταν θα μπει καποιος επισκεπτης, και δει ενα τεχνικο αρθρο, θα πρεπει να το ανοιξει και να διαβασει περι των συγκεκριμενων τεχνικων, και οχι ασσουμε, χαβαλεδες και αναφορες σε inside μαλακιουλες.

 

 Στα ενδοτερα, και σε θεματα στυλ τι μαγειρεψαμε σημερα, ΙΜΗΟ τα πραγματα ΠΡΕΠΕΙ να ειναι χαλαρα. Αλλιως ας καταργηθουν τελειως. Θα ηταν λαθος βεβαια κατι τετοιο, αν δεν υπαρχει κοινοτητα δεν υπαρχει και forum.

 

 Δηλαδη: Οτι αφορα Κιθαρες, Πληκτρα, Θεωριες και τετοια ο χαβαλες κομμενος.

 

 Οτι αφορα Βιντεο, Μουσικη, επικαιροτητα και τετοια, χαβαλες επιτρεπτος.

 

 Ad hominem, χαρακτηρισμοι, προσβολες, να πεφτει καμπανα απευθειας.

 

 Αν τηρηθουν αυτα τα τρια πραγματακια για 2-3 μηνες, πιστευω θα ειμαστε καλυτερα απο οτι τωρα.

 

 Υ.Γ. Και για το κοψιμο του χαβαλε, στο μυαλο μου ειναι το εξης: Δηλαδη την ωρα που γραφεις μια κατα τα αλλα σοβαρη απαντηση, να πεταξεις και μια ατακα δεν ειναι επιληψιμο. Ειναι αλλωστε τεχνικη και του πιο σοβαρου λογου να εχει καποιο comic relief, κανει το αναγνωσμα πιο προσβασιμο. Αλλα απο το σημειο αυτο, μεχρι να ξεκιναει διαλογος 7 σελιδων για τις τελε σε θεμα για τα πληκτρα, ε ρε παιδια ειναι οφσαιντ αυτο, πως να μην μπει χερι μετα;

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, manosx είπε

Αλλα απο το σημειο αυτο, μεχρι να ξεκιναει διαλογος 7 σελιδων για τις τελε σε θεμα για τα πληκτρα, ε ρε παιδια ειναι οφσαιντ αυτο, πως να μην μπει χερι μετα;

Γι' αυτό ρωτάω για τα εργαλεία εγώ.

 

Γιατί αν πω μία κουβέντα μέσα στο "σοβαρό" σώμα του κειμένου μου, ως διαβατική νότα, διαφυγή, ή προήγηση, το καταλαβαίνει ο άλλος ότι είναι χρωματισμός του λόγου.

 

Αν αφιερώσω ολόκληρο ποστ στο χαχαχούχα, ειναι πρόβλημα. Γι' αυτό, κι επειδή υπάρχει αυτή η τάση (λέμε κάτι σοβαρό 1 παράγραφο, και στη 2η κάνουμε μια λογική επέκταση του συλλογισμού, και στην 3η χαχαχούχα), θα μπορούσε ένα εργαλείο να βοηθήσει, με το οποίο μαρκάρουμε ένα κείμενο ως "αχαχούχα" ή "συναφές" ή "κουραστικές λεπτομέρειες" ή "τα αισθηματικά μου", και αυτό θα παρουσιάζεται μόνο ως αυτός ο τίτλος, και επαφίεται στον αναγνώστη αν θέλει να πατήσει το τριγωνάκι και να αναπτύξει το κείμενο, για να το δει και να το διαβάσει.

 

Επίσης, με αυτόν τον τρόπο, όταν εγώ γράψω κάτι και το εγκιβωτίσω σε τέτοια φάση μέσα, δείχνω εγώ ο ίδιος στους άλλους χρήστες ότι οκ μωρέ, δεν ειναι ουσιαστικό αυτό που έγραψα, αλλά ήθελα να το γράψω. Οπότε κι ο άλλος χρήστης μετά, δύσκολα πιστεύω θα μπει στη διαδικασία να απαντήσει με ποστ-κύριο κορμό κειμένου σε κάτι "κρυμμένο", δευτερεύον, επουσιώδες.

 

Άρα θεωρώ ότι θα γινόταν πιο εύκολος ο διαχωρισμός μεταξύ σοβαρού, λιγότερο σοβαρου, προσωπικής εμπειρίας κτπ.

 

Σίγουρα το έχετε δει αυτό σε άλλα φόρουμ; να βάλω σκριν;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Γιατί αν πω μία κουβέντα μέσα στο "σοβαρό" σώμα του κειμένου μου, ως διαβατική νότα, διαφυγή, ή προήγηση, το καταλαβαίνει ο άλλος ότι είναι χρωματισμός του λόγου.

 

 

 Αν το καταλαβαινε, αν το καταλαβαιναμε δηλαδη, δε θα το καναμε 24 παραλλαγες σε ολα τα κλειδια ομως. 😆

 

 Για βαλε και ενα print screen για τα πρακτικα, ετσι να μπαινουν ιδεες.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, manosx είπε

Για βαλε και ενα print screen για τα πρακτικα, ετσι να μπαινουν ιδεες.

Π.χ. Αριστερά το τι γράφεις, δεξιά το τι φαίνεται.

 

image.thumb.png.e940ad7a53c555e51d87a027e8c1cf9d.png

Ο "μερακλής" μπορεί να πατήσει τα βελάκια, και να δει τα κρυφά. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ήδη φαίνεται άσχημα, γιατί οι "παρακάμψεις" είναι περισσότερες από το "κύριο" σώμα της απάντησης.

 

image.thumb.png.b5ef0db9f9ce2366741c282fbd71c16d.png

 

Νομίζω είναι σαφές, άσχετα από το χάλια παράδειγμα που σκάρωσα.

 

Edit: Αααα, να και κάτι ωραίο. Μόλις έκανα κοπλιμέντο στο προφίλ του Βασίλη. Αυτό το βλέπετε οι υπόλοιποι στη δραστηριότητα; Αν ναι, δεν είναι ανούσιο; Μήπως τα μηνύματα σε τοίχους να ΜΗΝ μετρούσαν στη δραστηριότητα; Όσοι ακολουθούν τα μέλη, ενημερώνονται. Οι υπόλοιποι, γιατί να το βλέπουν;  Τι τους νοιάζει; Αλλά από την άλλη, αν δεν κάνω εγώ κοπλιμέντο στο βασίλη, στον Α, στον Β, πώς θα δημιουργηθούν σχέσεις μέσα στην κοινόητα; 

 

Άρα, καλό δε θα ήταν να μπορώ να κάνω μεν κοπλιμέντο, αλλά να μην "εκπέμπεται" σε όλο το δίκτυο; Κάτι τέτοιες μικρολεπτομέρεις αξίζει να τις δούμε, γιατί επηρρεάζουν κι αυτές την συνολική εικόνα της ροής. Ταπεινή μου γνώμη και υπόθεση.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάποιου είδους spoiler function φαντάζομαι θα μπει, απλά αυτό θα γίνει όταν ανανεωθεί το site συνολικά.

 

Γενικώς πολλά πράγματα που αναφέρετε για το πού είναι τι και την πρώτη εικόνα του site θα αλλάξουν όταν γίνει η ανανέωση.

 

Επίσης συμφωνώ με αρκετά από όσα είπατε παραπάνω. Δε νομίζω να είπε κανείς κομμένα όλα, αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε είναι να τα μοιράσουμε έτσι ώστε να μη διώχνουμε καινούργιους που δεν πιάνουν το ύφος της όλης φάσης. Το οποίο είναι και λογικό γιατί ορισμένοι γνωριζόμαστε εδώ μέσα πάνω από δεκαετία.

 

Κατά τ'άλλα, όπως είπα κάπου και χθες, κοινή λογική παίδες. Δε θέλουμε να συνομιλούμε με botάκια, όμως δε θέλουμε και κάθε συζήτηση να πηγαίνει στην πείνα και στις τέλε.

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω αν θέλω να ξανανοίξω το θέμα, αλλά σαν απλή παρατήρηση. 

 

Από Χριστούγεννα ως σήμερα, πώς σας φαίνεται το noiz σαν χρήστες; Απλές παρατηρήσεις, πείτε μου αν διαφωνείτε:

 

1) Εξακολουθεί να υπάρχει το αρχικό "μούδιασμα" ενώ έχει περάσει αρκετός καιρός κ έχουν μεσολαβήσει γιορτές.

 

2) Η πλάκα σχεδόν έχει εκλείψει και όσες φορές έχουν γίνει προσπάθειες για να ελαφρύνει το κλίμα δεν είναι όπως πριν. Για την ακρίβεια κάθε φορά που έχω προσπαθήσει να πω κάτι αισθάνομαι μια άβολη βλακεία ελλείψει του Φιούζιου και ξέροντας ότι και οι υπόλοιποι χρήστες δε θα αντιδράσουν όπως παλιά.

 

3) Έχουν φανεί (σαν πυροτεχνήματα βέβαια) στο άκυρο παλιότεροι χρήστες περιστασιακά και με ελάχιστα σχόλια. Επίσης, έχουν δημιουργηθεί λογαριασμοί "νέοι" που ξεκάθαρα είναι παλιά μέλη που μπήκαν σε συζητήσεις απλά για να σπάσουν μπάλες (username 13-13; Σοβαρά τώρα; Ας μασήσω λίγο ακόμα κουτόχορτο)

 

4) Έχουν αναστηθεί topics θαμμένα δεκαετίες

 

5) Οι mods έχουν γίνει ενεργότεροι στις συζητήσεις (ή έτσι μου φαίνεται).

 

6) Η κακεντρέχεια που παίζει σε πολλαπλά νήματα είναι ανεξήγητη. Αυτήν δεν πηγαίναμε να πολεμήσουμε με τους νέους κανόνες; Γιατί αυξήθηκε; Μήπως δεν έφταιγε ο χαβαλές και τι ότι "ξεφεύγαμε"; 

 

Δεν κατηγορώ κανέναν, αντιθέτως καταθέτω το πώς μου φαίνεται η τωρινή κατάσταση. Και ότι σα να μου λείπει η παρεΐστικη διάθεση.

 

Φιλικά 

  • Συμφωνώ 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Και ότι σα να μου λείπει η παρεΐστικη διάθεση.

 

νομιζω οτι αυτο τα λεει ολα.

 

  • Like 1

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά βρίσκω μεγαλύτερο ενδιαφέρον τώρα ξανά μετά από πολύ καιρό... Εννοειται δεν έχει σχέση με το φουζιο που είναι από τους αγαπημένους χρήστες και τον παρακαλώ να επιστρέψει 

Επεξεργασμένο από noe13
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου