Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική αναπαραγωγή ελληνικού ρεπερτορίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
3 λεπτά πριν, gutter είπε

 

Ωραίος, ούτε που το ήξερα ότι παίζει τέτοιο κόλπο! Θα το κάνω και γώ να πάρω καμιά κιθάρα της προκοπής, να μου επιστραφεί επιτέλους μια φορά κανάς φόρος που μόνο πληρώνω σα μαλάκας . Κουφάλες καλλιτέχνες όλα κόλπα είστε

Kαι θα σου πω κι ένα άλλο κόλπο: Δε χρειάζεται καν να είσαι ο εσύ ο ίδιος ο καλλιτέχνης. Μπορείς απλά να έχεις έναν χώρο στον οποίο γίνονται "καλλιτεχνικές εκδηλώσεις" και να βρεις μερικούς "καλλιτέχνες" να τα μοιραζόσαστε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ανεξάρτητα από την όποια Αιτιολογική - Εισηγητική έκθεση σχεδίου νόμου , πάντα κάτι άλλο υποκρύπτεται.

 

Οι αιτιολογικές εκθέσεις είναι γλαφυρές προτάσεις, που συνήθως βρίσκουν τους πάντες σύμφωνους.

 

Εν προκειμένω δεν υποκρύπτεται και κάτι μυστηριώδες .

 

Μια παροχή στους Έλληνες δημιουργούς είναι υπό την έννοια ότι από το Χ ποσό που θα πληρώνουν όλοι αυτοί σε δικαιώματα , το 45% της πίτας θα πάει στους Έλληνες δημιουργούς.

Ούτε πρόκειται να εφαρμοστεί εν τοις πράγμασι μια τέτοια διάταξη , ούτε να ελεγχθεί η εφαρμογή της.

 

Δεν πρόκειται για καμία Βόρεια Κορέα, αλλά για μια παροχή προς μια συντεχνία (όπως σε πολλές άλλες).

  • Like 4
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, LK είπε

Μια παροχή στους Έλληνες δημιουργούς είναι υπό την έννοια ότι από το Χ ποσό που θα πληρώνουν όλοι αυτοί σε δικαιώματα , το 45% της πίτας θα πάει στους Έλληνες δημιουργούς.

Ούτε πρόκειται να εφαρμοστεί εν τοις πράγμασι μια τέτοια διάταξη , ούτε να ελεγχθεί η εφαρμογή της.

Πώς θα μοιραστεί αυτή η πίτα μεταξύ των Ελλήνων δημιουργών; Και θα ρισκάρουν χώροι μαζικής συγκέντρωσης, από τα supermarkets, μέχρι τα ξενοδοχεία και τα αεροδρόμια, χωρις να έχουν κάτι να κερδίσουν εμπράκτως από αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, kpeyos είπε

Πώς θα μοιραστεί αυτή η πίτα μεταξύ των Ελλήνων δημιουργών; Και θα ρισκάρουν χώροι μαζικής συγκέντρωσης, από τα supermarkets, μέχρι τα ξενοδοχεία και τα αεροδρόμια, χωρις να έχουν κάτι να κερδίσουν εμπράκτως από αυτό; 

Τίποτα δεν θα ρισκάρουν . Θα παίζουν ό,τι παίζουν (αν τους ενδιαφέρει να παίζουν -μιλάμε για χώρους που πραγματικά δεν νομίζω να ασχολείται κανείς ούτε τι παίζει - ούτε τι ακούγεται 😄) .

Το πώς θα γίνει η μοιρασιά δεν ξέρω.....θα πάρουν τεχνογνωσία ......από την ΑΕΠΙ 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ιδού πεδίον δόξης λαμπρό γενναίοι μου...Πάμε όλοι για remix Ελλήνοφωνης μουσικής, σε ΙΝΣΤΡΟΥΜΕΝΤΑΛΕ σούπα με μισάωρο μπιτάκι. Κατά προτίμηση θα έλεγα παλιά Σμυρναϊικα, να μην μπλέκουμε και με δικαιώματα.🤑🤑🤑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Ιδού πεδίον δόξης λαμπρό γενναίοι μου...Πάμε όλοι για remix Ελλήνοφωνης μουσικής, σε ΙΝΣΤΡΟΥΜΕΝΤΑΛΕ σούπα με μισάωρο μπιτάκι.

Βρε να δεις τι μου θυμίζει αυτό... 🤔

Α, ναι, αυτό που κάνουμε (στο περίπου) με τον @Superfunk 🤩

Έβλεπε μπροστά αυτό το αγόρι - 🤑

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Βρε να δεις τι μου θυμίζει αυτό... 🤔

Α, ναι, αυτό που κάνουμε (στο περίπου) με τον @Superfunk 🤩

Έβλεπε μπροστά αυτό το αγόρι - 🤑

Πράξαμε ορθώς που πλαισιώσαμε τις τάξεις των α) Ριζα Χ & 2)Επίθεση του έρρινου ηχου. 

  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εν τω μεταξύ αν μπει κάποιος στο hashtag #Μενδώνη_songs στο "X" (πρώην twitter) και δει τραγούδια που προτείνονται προς αντικατάσταση του ξένου ρεπερτορίου, θα κλάψει απ' τα γέλια...

 

Όχι άλλο ABBA μόνο αδερφούς Κατσάμπα...😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαβάζω ρε παιδιά, είναι δυνατόν να συμβαίνουν τέτοια πράγματα;

Μήπως είναι μόνο για τα κομμάτια που δηλώνει κάθε μαγαζί ως playlist;

 

Για live δε νομίζω να ισχύσει κάτι τέτοιο. Οι cover μπάντες τι θα κάνουν; Οι original μπάντες θα αναγκαστούν να γράφουν ελληνικό στίχο; Οι σαξοφωνίστες που παίζουν covers επιτυχιών εξωτερικού χωρίς στίχο, τι θα κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου