Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνουν όλα όσα έχουμε... όταν φύγουμε από τον μάταιο τούτο κόσμο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Κατέβηκα σήμερα στο γραφείο πέντε παρά τα ξημερώματα για να "κλείσω" έναν φάκελο που ήθελα.

Το πρώτο πράγμα που εντόπισα στον απέναντι κάδο, ήταν μια μεγάλη στοίβα από βιβλία πεταμένα.

Ξεδιάλεξα μερικά.

Όσο ήξερα σαν τίτλους.

Όσα ήταν και καλές εκδόσεις.

Πήρα 8 .

Όλα σκληρόδετα , με χρυσοτυπίες στο εξώφυλλο και στην ράχη.

Όλα με ανάγλυφα διακοσμητικά πλαίσια στο εξώφυλλο και μερικά με ολοσέλιδες εικονογραφήσεις εντός κειμένου.

Κυρίως Αμερικανική , Γαλλική και Βρετανική πεζογραφία.

Παλιές εκδόσεις (μεταφράσεις).

Πεντακάθαρα.

Ποιος ξέρει ποιος "παππούς" πέθανε και τα πέταξαν οι κληρονόμοι.....σκέφτηκα.

Μετά σκέφτηκα ΟΛΕΣΣΣ τις συλλογές μου, τη βιβλιοθήκη μου , τη δισκοθήκη μου, την ταινιοθήκη μου.....τα μηχανήματα μου.....στην ανακύκλωση.

....Με το που τελείωσε το τσιγάρο μου μαζί  με αυτές τις σκέψεις μου, πέρασε το απορριμματοφόρο και μάζεψε τα υπόλοιπα.....

 

Books.jpg

  • Like 3
  • Λυπάμαι 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τι θα γίνουν όλα όσα έχουμε.....όταν φύγουμε από τον μάταιο τούτο κόσμο"...

Θα μείνουν στους συγγενείς/φίλους μας, ή θα πεταχτούν/πουληθούν κάπου. 

Αναμενόμενη απάντηση θα μου πεις, αλλά και "τι ερώτηση είναι αυτή" θα σου πω. 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

"τι ερώτηση είναι αυτή" θα σου πω. 

 

Ρητορική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, πάμε παρακάτω.

3 λεπτά πριν, LK είπε

Ρητορική. 

Οπότε ξέρεις την απάντηση.
Σε κατανοώ, έχω κάνει παρόμοιες σκέψεις. "Στενάχωρο" θέμα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Οπότε, πάμε παρακάτω.

Οπότε ξέρεις την απάντηση.
Σε κατανοώ, έχω κάνει παρόμοιες σκέψεις. "Στενάχωρο" θέμα.

Άσε που δεν είναι καν ερώτημα.

Διαπίστωση είναι.

Δεν στενοχωριέμαι για έμενα, άλλωστε φαντάζομαι αν πεθάνω δεν θα με πειράζει.

Για τα αντικείμενα στενοχωριέμαι....να πάνε τουλάχιστον σε άτομα που θα τα εκτιμήσουν.

8 βιβλία .....τα διέσωσα....τα άλλα πήγαν στην χωματερή.

Όποιος/α τα είχε, τα διάλεξε , πιθανότατα τα διάβασε....και τα πρόσεχε.

Έχω ακούσει διάφορες ιστορίες, με αποκορύφωμα την πιο πρόσφατη, που πετάχτηκε στα σκουπίδια μια πολύ καλή και με σπάνια κρασιά κάβα....από άσχετους κληρονόμους.

Καλά , από κρασιά και εγώ δεν ξέρω, αλλά αν έβρισκα ένα κελάρι.....θα ρωτούσα ειδικούς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LK θα μας κάνεις καμιά καλή τιμή να κάνουμε καμιά διαθήκη μπας και μάθει κιθάρα κανένας απόγονος; 😄

 

Το θέμα είναι εμείς τι θα γίνουμε όταν φύγουμε από αυτόν τον κόσμο. Τα πράγματα είναι υλικά και αναλώσιμα. 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Nekkon είπε

@LK θα μας κάνεις καμιά καλή τιμή να κάνουμε καμιά διαθήκη μπας και μάθει κιθάρα κανένας απόγονος; 😄

 

Το θέμα είναι εμείς τι θα γίνουμε όταν φύγουμε από αυτόν τον κόσμο. Τα πράγματα είναι υλικά και αναλώσιμα. 

Και διαθήκες κάνομεν και ό,τι θετε.😁

Όσο γερνάω, τόσο παραπάνω εκτιμώ τα αντικείμενα (και τα ζώα) σε σχέση με τους ανθρώπους.

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, LK είπε

Και διαθήκες κάνομεν και ό,τι θετε.😁

Όσο γερνάω, τόσο παραπάνω εκτιμώ τα αντικείμενα (και τα ζώα) σε σχέση με τους ανθρώπους.

 

Πιάνω το point σου. Αλλά αυτό που με τρομάζει περισσότερο από να αφήσω μία συλλογή που δεν θα ξέρει κανένας τι να την κάνει και ενδεχομένως να χαθεί χωρίς να εκτιμήσει κανένας την αξία της είναι να αφήσω κακές εντυπώσεις σε ανθρώπους. Αυτό που λέγανε οι αρχαίοι υστεροφημία. 

Αν φύγω πχ μαλωμένος με τα παιδιά μου είναι σημαντικότερη αγωνία 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη λύση σε αυτό το πρόβλημα, είναι η εξής: φροντίζεις, ενόσω ζεις, να χαρίσεις τα πράγματα που έχεις και σε ενδιαφέρουν, σε ανθρώπους που βρίσκονται κοντά σου και δηλώνουν ότι τα εκτιμούν.

 

Δεν χρειάζεται να είναι άμεση οικογένεια, εγώ χάρισα το 2018 ένα μέρος της συλλογής μου κλασσικής μουσικής, στο boyfriend της κόρης μίας φίλης της γυναίκας μου, τον οποίο δεν έχω συναντήσει ποτέ και δεν με ξέρει καν, αλλά είχα μάθει γι' αυτόν ότι γουστάρει κλασσική (σπάνιο για παιδί αυτής της ηλικίας) και δεν έχει οικονομική άνεση.

 

Αν δεν ξέρεις κανέναν που να θέλει αυτά που έχεις, τότε έχεις ένα από τα εξής δύο σοβαρά προβλήματα: είτε μαζεύεις άχρηστα πράγματα, είτε με τη στάση σου έχεις κρατήσει μακρυά από τη ζωή σου οποιονδήποτε θα είχε ενδιαφέρον να συναναστρέφεσαι. Συχνά, και τα δύο.

 

Αν έχεις πολλούς που να δείχνουν γνήσιο ενδιαφέρον γι' αυτά που κατέχεις, τότε εξυπηρετείς ξεκινώντας από τους κοντινότερους. Επαναλαμβάνω, όλα αυτά ενόσω ζεις. Μετά, δεν έχεις τη δυνατότητα να ελέγξεις τίποτε, όποιες και αν είναι οι πεποιθήσεις σου για τη λεγόμενη "μετά θάνατον, ζωή".

 

  • Like 4

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, Nekkon είπε

 

Εμένα η υστεροφημία μου δεν με απασχολεί καθόλου,  σοβαρά. 

Τώρα @trolley, όσο ζω....δεν φεύγει τίποτα απο εμένα. 

Αν είναι χρήσιμα ή άχρηστα , δεν το ξέρω,  αλλά για μένα είναι σημαντικά.

Μιλάω για τις συλλογές μου, γιατί γενικά έχω χαρίσει πολλά πράγματα που δεν χρησιμοποιώ , ρούχα., συσκευές.....λεφτά....και ένα αυτοκίνητο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Τι θα γίνουν όλα όσα έχουμε... όταν φύγουμε από τον μάταιο τούτο κόσμο.

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου