Προς το περιεχόμενο

Έκθεση Μουσικής Δημιουργίας και Μουσικών Οργάνων


JAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γεια χαρα,ειμαι καινουριος στο noiz και θα θελα την γνωμη σας .προυκυτε να αγορασω μια τελε και ειμαι αναμεσα στην lite ash και στην baja , πιο value for money πια ειναι απο τις δυο? αξιζει να την παρω απο ellada(εχω την αντιπροσωπεια και την βαραω οσο θελω_στο festival μουσικης δημιουργιας ο στολλας εχει τις fender για να τις ξεσκονιζει,καποιος να πει στον ΕΜΠΟΡΑ οτι οι κιθαρες ειναι για να παιζονται και οχι για να τις κοιταμε-) αν και πιο ακριβα ,για τον λογω αυτη που θα δοκιμασω αυτη θα παρω,ή να παρω το 'ρισκο'(πιο φθηνο) αγορα απο musicstore?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΟΛΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΗΤΑΝ.ΑΦΟΥ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΕ ΔΙΜΕΤΡΕΣ ΡΩΣΙΔΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩΛΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ,ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΗΤΑΝ ΠΕΡΝΑ ΑΠΟΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ.

Υ.Γ.1 ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΜΠΟΥΚΟΤΑΖ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ(ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ)

Υ.Γ.2 ΤΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ: ΕΜΠΟΡΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα' date='ειμαι καινουριος στο noiz και θα θελα την γνωμη σας .προυκυτε να αγορασω μια τελε και ειμαι αναμεσα στην lite ash και στην baja , πιο value for money πια ειναι απο τις δυο? αξιζει να την παρω απο ellada(εχω την αντιπροσωπεια και την βαραω οσο θελω_στο festival μουσικης δημιουργιας ο στολλας εχει τις fender για να τις ξεσκονιζει,καποιος να πει στον ΕΜΠΟΡΑ οτι οι κιθαρες ειναι για να παιζονται και οχι για να τις κοιταμε-) αν και πιο ακριβα ,για τον λογω αυτη που θα δοκιμασω αυτη θα παρω,ή να παρω το 'ρισκο'(πιο φθηνο) αγορα απο musicstore?[/quote']

 

 

Αυτό το ερώτημα που θέτεις, είναι καλύτερα να τεθεί σε άλλο "θέμα". Δεν έχει θέση εδώ - ενδέχεται μάλιστα να περάσει απαρατήρητο.

 

Σε σχέση με την "καταγγελία" σου ενάντια στο Στόλλα - άλλη μία, αυτού του ύφους - αναρρωτιέμαι γιατί δε πας να του τα πεις μόνος σου.

 

Σε σχέση με τις προσδοκίες φίλων όπως ο snare που επιτομούν τη συζήτηση με τον αφορισμό "κρίμα", παρακαλώ να λάβουμε υπ' όψιν ότι τα πράγματα εξελισσονται σιγά-σιγά. Οι μεγάλες εκθέσεις ούτε γίνονται ούτε ανδρώνονται σε μία σαιζόν. Ας υποστηρίξουμε αυτό που υπάρχει, ώστε να υπάρξει κάτι ακόμη καλύτερο. Όπως και να το κάνουμε, για εμένα που τις καθημερινές εργάζομαι στις ώρες λειτουργίας των καταστημάτων, η ιδέα οτι μέσα σε ένα Σαβ/κο μπορεί να δω και πέντε πράγματα που με ενδιαφέρουν, μου φαίνεται ιδιαίτερα ικανοποιητική. Προτείνω να στρέψουμε την κριτική μας όχι σε όσους πήγαν εκεί (με τις όποιες ατέλειες) αλλά κυρίως σε όσες ντίβες δεν πήγαν, ένας Θεός ξέρει γιατί.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ,ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΑ ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΑΓΟΗΤΕΥΣΗ,Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΓΕΘΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να δείτε οργάνωση στα stage όπου θα συμμετείχαν διάφορα group...

 

Στο μεγάλο stage όπου θα παίζαν με σειρά :

 

8 μπουζούκια (!!!)

intraVenus

September

 

Μας είχαν ζητήσει να είμαστε εκεί 5 η ώρα για soundcheck. Μπαίνουμε σε μια τεράστια αίθουσα συνεδριακή, όπου είχε στήσει ηχητικά μια από τις πολύ γνωστές εταιρείες ηχητικών στην Ελλάδα, όπου έκανε έτσι και την διαφήμισή της...

 

Μας κάνει ο υπεύθυνος με ύφος (αποδείχθηκε η ατάκα της βραδιάς) : "Παιδιά, έχετε ξαναπαίξει ποτέ με τα "τάδε" μηχανήματα ?" (λέμε μέσα μας, ωραία θα έχουμε και γαμ@ τους ήχους...)

 

Και όταν λέμε πότε θα κάνουμε soundcheck, οι ηχολήπτες μας κοιτάνε σαν να κατεβήκαμε από άλλον πλανήτη..."Δεν μας ενημέρωσε κανείς ότι θα κάνετε και soundcheck... 8O "

 

Μετά από ένα 10λεπτο να κάτσεις να εξηγήσεις ήρεμα ότι χωρίς soundcheck δεν γίνεται να βγει να παίξει μια μπάντα με 6 όργανα, ανεβαίνουμε στην σκηνή τα 2 συγκοτήματα.

 

Στο stage plan που μας είχε ζητηθεί, είχαμε ζητήσει οι 2 μπάντες : 1 καμπίνα μπάσου 4x10, και 2 καμπίνες κιθάρας. Αντ'αυτού, δεν υπήρχε καμία καμπίνα μπάσου, και αντί για καμπίνες κιθάρας, 2 Marshall Valvestate.

 

To αποτέλεσμα είναι ο κιθαρίστας των September, να βγει χωρίς τελικό κατευθείαν στην κονσόλα, και οι μπασίστες ευτυχώς καταφεραν και "κλέψαν" μια 15'' της κακιάς ώρας που περίσευε από άλλο stage.

 

To soundcheck έγινε μέσα σε 10' λόγω έλλειψης χρόνου, και βέβαια όταν ήρθε η ώρα να παίξουμε, το μπάσο ήταν θαμένο κ μέσα και έξω, το σαξόφωνο τέρμα πάνω, στα μόνιτορ, και η κιθάρα έξω να μην ακούγεται τίποτα, σύμφωνα με τα λεγόμενα φίλων μουσικών.

 

Και το φοβερό ήταν ότι έβλεπες πάνω από 2 κονσόλες 5 άτομα ηχολήπτες, 3 από τους οποίους ήταν και άγγλοι !

 

Αυτό που έχω να πω εγώ λοιπόν είναι, καλή η προσπάθεια να γίνει μια ωραία έκθεση, αλλά δεν νομίζω πια ότι θέλει τόσο μεγάλη προσπάθεια να γίνουν κάποια πράγματα υποτιπώδως σωστά.

 

Αποφασίζουν κάποια συγκροτήματα να παίξουν αφιλοκερδώς, αν μη τι άλλο επειδή το γουστάρουν, χάνουν μια ολόκληρη μέρα, κουβαλάνε τα μηχανήματά τους μιας και δεν υπάρχει περίπτωση να βρουνε αυτά που έχουν ζητήσει σε μια έκθεση μουσικών οργάνων ! , και το αποτέλεσμα είναι ένας τραγικός ήχος μέσα-έξω πράγμα που ζημιώνει στο κάτω-κάτω και την εικόνα του συγκροτήματος.

 

Η Ελλάδα λυπάμαι που το λέω θέλει πολλές δεκαετίες ακόμα μέχρι να φτάσει στο επίπεδο φεστιβάλ και εκθέσεων του εξωτερικού.

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουβαλάνε τα μηχανήματά τους μιας και δεν υπάρχει περίπτωση να βρουνε αυτά που έχουν ζητήσει σε μια έκθεση μουσικών οργάνων !

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

M'αρέσει που σας ζήτησαν και stage plan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κριμα ενα γεγονος το οποιο ξεκινησε ελπιδοφορα να μετατρεπεται σε φαρσοκωμωδια.

να δουμε ποτε θα γινει μια σωστη διοργανωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω που ήθελα να πάω... πάντως έπρεπε να το ξέρω... που ρε παιδιά στην ελλαδίτσα και να γίνει ενα αξιόλογο φεστιβάλ :!: :?: :!: :mrgreen: :mrgreen: καλο κι αυτό...

learn to swim...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βέβαια όταν ήρθε η ώρα να παίξουμε' date=' το μπάσο ήταν θαμένο και η κιθάρα έξω να μην ακούγεται τίποτα.

[/quote']

 

ναι ετσι ειναι, μπορει παντως η κιθαρα να μην ακουγοτανε καλα αλλα τουλαχιστον μπορεσαμε να απολαυσουμε την ομορφια της! :wink:

 

 

απο οργανα μονο ο ματσικας εκανε καλη δουλεια που εφερε οντως πολλα μπουζουκια και αλλα. ας ελπ[ισουμε πως του χρονου τα πραματα θα ειναι καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου