Προς το περιεχόμενο

Verdict Denied - Mixed and Mastered by Jeff Waters


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε άνθρωπε κούλαρε λίγο.

 

Σ'αρέσουν ή δε σ'αρέσουν είναι αντιδράσεις ανθρώπων και σίγουρα θα συναντήσεις και άλλους με παρόμοιο τρόπο σκέψης.

 

Τί θα κάνεις, θα πλακωθείς με όλο τον κόσμο;

 

¶μα εσύ είσαι περήφανος για τη δουλειά σου και το πακέτο που έχεις ετοιμάσει τότε μην το παίρνεις προσωπικά και δέξου ότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι και σίγουρα όλοι δε μπορούμε να κάνουμ χωριό με όλους.

 

Μη ρίχνετε άλλο λάδι στη φωτιά. Όχι άλλο κάρβουνο.

 

Είπαμε, όλοι έχουμε μια άποψη και μια κωλοτρυπίδα και καμιά φορά τα συγχέουμε. Μην το κάνουμε και θέμα γιατί καταντάμε και κουραστικοί μετά από λίγο.

 

Τα πάθη να μένουν στην ταστιέρα, όχι στο φόρουμ :wink:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε αρχηγέ, εγώ δεν ήθελα να δώσω συνέχεια στο θέμα και δέχτηκα το γεγονός ότι σε κάποιους δεν θα αρέσει η δουλειά μας από κάθε άποψη. Νομίζω ότι ο Eyeprotocol έκανε μια προκατειλλημένη επίθεση.....χωρίς νόημα πραγματικά!

Νομίζω ότι το τόπικ έχει χάσει το νόημα του από την πρώτη σελίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω με τον verdict ειμαι σε αυτο παντως...Ρε συ jason,το ατομο στο συγκεκριμενο θεμα δεν ειπε και τιποτα...Εβαλε απλα το site του συγκροτιματος στο θεμα,για να το δουμε και να πουμε καμια γνωμη,και αμεσως επεσε ο eye επιθετικοτατα,και τους την ελεγε,για τον παραγωγο.δλδ ενταξη ημαρτον!το ατομο δεν ειπε και τιποτα!και κλασικα το θεμα μαμιθηκε τελειως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πάντως τα drums δε μου άρεσαν καθόλου (ηχητικά, όχι εκτελεστικά). Και η φωνή δε με πείθει σε πολλά σημεία...εκτός από αυτά τα δυο προβλήματα, τα υπόλοιπα τα βρίσκω μια χαρά (τουλάχιστον ότι άκουσα από τα links που έδωσες). Rock on!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε παράδοση στο να μαμάμε τα threads και να βγαίνουμε off-topic γενικά σα φόρουμ οπότε μην το βλέπεις άσχημα βρε verdict94. Σαν Έλληνες είμαστε socially challenged όσον αφορά την πολιτισμένη συζήτηση. :D

 

Το θέμα σου έχει τίτλο:

Verdict Denied - Mixed and Mastered by Jeff Waters

 

Το μόνο που έχει νόημα για μένα που δε σας ξέρω πρωτού μπω να δω τι γράφεις είναι το "mixed and mastered by Jeff Waters" (για να πω τη μαύρη αλήθεια τη λέξη Waters είδα πρώτη και νόμισα ότι έχει να κάνει με τον Roger Waters :lol: ).

 

Ε όπως και να το κάνεις, το "mixed and mastered by Jeff Waters" κάνει ένα συγκεκριμένο μπαμ, δεν έχουμε ξαναδεί κάτι τέτοιο στο φόρουμ (κανόνισε elavd να με διαψεύσεις θα σου γυαλίσω την κιθάρα με το γυαλιστικό του johnny_gnr :D ).

 

Λογικό είναι να γίνει λοιπόν και θέμα.

 

Θέλω να αποφύγω να σχολιάσω τα γραφόμενα του eye, στο κάτω κάτω είναι και mod δεν είναι απλό μέλος (κάποια προσόντα θα έχει για να τον κάνει ο Yameth mod) και σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι τα ποστς του χαρακτηρίζονται απ'το ενδιαφέρον του για τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ, αλλιώς δε θα έμπαινε στον κόπο να απαντάει (δεν τον υποχρεώνει κανείς και ούτε μου φαίνεται ότι έχει κάτι να αποδείξει).

 

Βρε Ρένο αυτό που λέω είναι ότι αν κάνουν όλοι ένα βήμα πίσω και αφήσουν τα πνεύματα να ηρεμήσουν και ξαναδιαβάσουν το thread αφότου έχουν ηρεμήσει, πιστεύω θα δουν ότι δεν είναι τόσο ακραία τα πράγματα όπως νομίζουν.

 

Όπως έλεγε και η Sandra Bullock στο Miss Congeniality:

 

Stan Fields: What is the one most important thing our society needs?

Gracie Hart: That would be... harsher punishment for parole violators, Stan.

[crowd is silent]

Gracie Hart: And world peace!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα όλα τα posts γιατί δεν έχει νόημα, απλά θα πω τη γνώμη μου γι'αυτό που άκουσα:

 

Ηχητικά: Όσο λατρεύω (όντως, πρόκειται περί λατρείας) τον Waters σαν κιθαρίστα και συνθέτη, άλλο τόσο τον σιχαίνομαι σαν ηχολήπτη/παραγωγό. Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι στα album που υπογράφει αυτός τη μίξη/παραγωγή ο ήχος που έχει βγάλει είναι άθλιος. Στα δικά σας δείγματα ευτυχώς δεν άκουσα τον τραγικό ήχο των Annihilator, αλλά κάτι καλύτερο. Ρε παιδιά όμως, το ταμπούρο πως βγήκε έτσι;; Δεν ξέρω αν φταίει ο Waters που το χάλασε στη μίξη ή αν από την αρχή ήταν άσχημα ηχογραφημένο κι απλά δεν μπόρεσε να το 'σώσει'. Όπως και να 'χει, εμένα το ταμπούρο με χάλασε αρκετά! Overall, οι μίξεις του Μουρούτσου μου άρεσαν περισσότερο...(προσωπική άποψη).

 

Μουσικά: Δεν θα γίνω ''απόλυτος'' κριτής γιατί η μουσική είναι τελείως υποκειμενικό θέμα, αλλά απ'τα δείγματα που άκουσα μου φέρατε αρκετά σε Annihilator, χωρίς αυτό να είναι κακό - όλοι έχουμε τις επιρροές μας. Χωρίς να είμαι ειδικός, πιστεύω ότι στο συγκεκριμένο είδος στέκεστε αξιοπρεπέστατα. Απλά μου έλειψε κάτι που θα μου τραβήξει την προσοχή, όπως κάποιο killer-riff ή μία απίστευτη μελωδία. Αλλά είπαμε, όλα αυτά είναι υποκειμενικά, οπότε...

 

Anywayz, καλή επιτυχία σε κάθε σας βήμα και προσωπική μου άποψη (ψωμοτύρι την έκανα αυτή τη φράση) θα ήταν στο επόμενο album σας να εμπιστευτείτε ή τους εγχώριους συναδέλφους του Waters ή κάποιον άλλον του εξωτερικού, όχι πάλι τον Waters..Cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε σας παρακαλώ ποιο μουσικό είδος είναι επίκαιρο (γιατί η μουσική είναι σαν το γιαούρτι για μερικούς και έχει ημερομηνία λήξεως

 

Κατά τη γνώμη μου, η μουσική δεν είναι οτι έχει ημερομηνία λήξης, αλλά μετά από τόσα χρόνια που παίζεται η ίδια μουσική και έχουν βγει τόσες μπάντες που παίζουν στο ίδιο ύφος, μπορείς πολύ δύσκολα να ξεχωρίσεις μια καλή καινούργια μπάντα (και εδώ μπαίνει η διαφήμιση που έλεγε ο Wow!, ίσως και για αυτό το λόγο να προωθείτε τόσο το όνομα του παραγωγού). Προσωπικά, προτιμώ να ακούσω τα παλιότερα, κλασσικά κομμάτια, που τότε ήταν και πιο πρωτότυπα και ας μην έχουν τη τέλεια παραγωγή... Φυσικά όμως όταν κάποιος γουστάρει αυτό που κάνει και το κάνει καλά κανείς δεν έχει δικαίωμα να του πει μη παίζεις έτσι παίξε αλλιώς γιατί καταντάμε σαν τις δισκογραφικές που συνήθως κράζουμε. Εξάλλου είδαμε και με τους Last Drive τι έγινε στις συναυλίες τους παρότι παίζουν ένα "ξεπερασμένο" είδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αφήνοντας την παραγωγή κατά μέρος...

 

ρε παιδιά γουστάρω πολύ! Έχω βάλει και τα τρια samples στο repeat και τα ακούω συνέχεια! Μπράβο ρε παιδιά καιρό έχω να πορωθώ έτσι με μπάντα που δεν ξέρω! Η ανάλυση είναι περιτή γιατί είμαι απασχολημένος με το headbanging! Αυτό μόνο έχει σημασία σε τελική ανάλυση!

 

motherfcking_picasso.gif

 

γυρνώντας στην παραγωγή, η ταπεινή μου άποψη είναι να βρείτε άλλον για την επόμενη δουλειά σας και δουλέψτε λίγο καλύτερα τις κιθάρες σαν ζευγάρι στον ήχο :(

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους διαβάζω απόψεις επί του θέματος!

Το ταμπούρο είναι ένα θέμα που ενόχλησε και άλλους ακροατές που έχουν έρθει σε επαφή με εμάς. Δεν είναι κάτι καινούριο για μένα να διαβάζω αυτές τις κριτικές λοιπόν. :D

Υπάρχουν πάντα πράγματα που μπορείς να βελτιώσεις σε μια παραγωγή αλλά δεδομένου της απόστασης και της διαφοράς που πετύχαμε από την πρώτη μίξη αυτό δεν μας απασχόλησε και τόσο. Παιδιά αυτή είναι η πρώτη μας δουλειά και αυτό είναι το καλύτερο που μπορέσαμε να κάνουμε την δεδομένη στιγμή. Η διαδικασία αυτή της ηχογράφησης καθώς και οι 2 μίξεις μας έμαθαν πολλά για το τι να κάνουμε στο μέλλον.

Το υλικό αυτό είναι ότι μας βγήκε και δεδομένου του γεγονότος ότι τουλάχιστον εγώ δεν βλέπω κάποια προοδευτική κίνηση από μπάντες του είδους (Metal, rock), δεν καταλαβαίνω και σχόλια του στυλ "είναι ξαναπαιγμένο αυτό που παίζετε" κτλ. :) 8)

Υπάρχουν μπάντες που χωρίς να κάνουν απαραίτητα κάτι καινούριο έχουν μια αναγνωρισιμότητα-χαρακτήρα.....οπότε cool!

Ευχαριστώ πάντως για το χρόνο και τον κόπο όσων άκουσαν το υλικό και είπαν την γνώμη τους.

Ο Insomniac με κούφανε λίγο..... 8) Διάβασα προσεκτικά τα όσα είπες και τα σκέφτομαι.....

Όσο για την φωνή παιδιά αυτό που μπορώ να πώ είναι ότι είχαμε κάποτε τραγουδιστή ο οποίος μας άφησε και επειδή δεν βρίσκαμε κάποιον πρόθυμο ανέλαβα εγώ. Δεν μπορώ να πώ ότι έχω κάποια παιδεία και γενικώς ότι έκανα το έκανα βάσει ενστίκτου. Οι κριτικές που παίρνουμε για την φωνή πάντα στην πρώτη ακρόαση είναι διστακτικές. Συνήθως όσοι επανέλθουν την βρίσκουν ταιριαστή. Οπότε σας περιμένω.... :lol:

ΤΗΑΝΧ πραγματικά σε όσους έδειξαν ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου