Προς το περιεχόμενο

overdrive/booster pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ενα ωραιο επισης πεταλι ειναι το Blackstone (http://www.blackstoneappliances.com)

νομιζω οτι ειναι συγκρισιμο με το klon Kentayr που παλιοτερα το ειχα και ειναι επισης πολυ καλο drive. Απλα ειναι δυσκολο τα τα βρεις να τα ακουσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα σου προτεινα να τσεκαρεις το fulltone full drive 2.Εχει πληθωρα ρυθμισεων και πιστευω ειναι αυτο που ζητας.Εγω το εχω κατι μηνες αλλα κανει απιστευτα καλα την δουλεια του ειτε σαν booster ειτε σαν overdrive και distortion unit χωρις να χρωματιζει.Τσεκαρε το εδω

http://www.fulltone.com/stpframe.html

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Effects/product/Fulltone/Full-Drive+2/10/1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε μαλλον η λυση του transparent booster που προτεινει ο φιλος bloody_sunday' date=' δεν νομιζω πως μου κανει, σε αντιθεση βεβαια με το treble booster (οντως ακουγεται τρομακτικο :lol: ) που φαινεται ενδιαφερουσα προταση.δεν με καλυπτει ομως στο θεμα του overdrive, θα μου πειτε βεβαια, "αν θες ρε ξαδερφε ενα πεταλι να τα κανει ολα, παρε tonelab :lol: "[/quote']

 

Μα ένα treble booster θα προκαλούσε από μόνο του overdrive επειδή θα "έσπρωχνε" τις λάμπες! Και μάλιστα θα το έκανε αυτό ζωντανεύοντας τα πρίμα (αυτός είναι ο ρόλος του)! Γενικά εμένα μου αρέσει η πρωτοτυπία... Όλοι έχουν τουλάχιστον ένα overdrive πετάλι - πόσοι όμως έχουν (και παίζουν) με κάτι τέτοιο; Και σου μιλάει ένας που παλιά απεχθανόταν τα πρίμα και λάτρευε τα μεσαία...

 

Καλά, το tonelab δεν το σχολιάζω μιας και πρέπει να είναι inside joke και είμαι καινούργιος...

 

Όσον αφορά στα overdrives, τείνουν να γίνουν πιο πολλά κι απ΄τις μύγες παγκοσμίως... :D Οπότε αν θες κάτι τέτοιο, μια καλή λύση είναι και το Fulldrive που προαναφέρθηκε. Δεν έχω παίξει μαζί του, αλλά λένε ότι και το σκέτο clean boost του είναι πολύ καλό. Πρόσεξε μόνο αν το πάρεις να δεις αν λέει "MOSFET" απάνω (η καινούργια έκδοση βγαίνει με mosfets, σε αντίθεση με τις παλιότερες υποδεέστερες) και να προσέξεις την τιμή του, η οποία από την εταιρία έπεσε περίπου 50-60$ :!:

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια καλή λύση είναι και το Fulldrive που προαναφέρθηκε. Δεν έχω παίξει μαζί του' date=' αλλά λένε ότι και το σκέτο clean boost του είναι πολύ καλό. Πρόσεξε μόνο αν το πάρεις να δεις αν λέει "MOSFET" απάνω (η καινούργια έκδοση βγαίνει με mosfets, σε αντίθεση με τις παλιότερες υποδεέστερες)!:

 

σωστος!βλεπω εισαι πολυ ψαγμενος με τα πεταλια ε;γουσταρω! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε... είμαι λίγο (λίιιιιγο) τρελός με αυτά... αν και προσπαθώ να έχω αυτογνωσία και να τα βλέπω ώρες-ώρες σαν παιχνίδια για μεγάλους (ξέρετε, μικρά - χρωματιστά - φετίχ κλπ).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως!τα πεταλακια ειναι..παιχνιδακια..ποιος δεν ειναι τρελλος με αυτα! :)

 

Υπάρχουν όμως και παιχνίδια που κάποιος κερδίζει :D και κάποιος άλλος χάνει. :cry:

 

Κοίτα μήπως πετύχεις τον στόχο σου με αυτό:

 

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Effects/product/Danelectro/DJ-14+Fish+%26+Chips+7-Band+EQ/100/1

 

με 50 euro.

 

Αν ναι, κοιτάς και κάτι αντίστοιχο σε true bypass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως!τα πεταλακια ειναι..παιχνιδακια..ποιος δεν ειναι τρελλος με αυτα! :)

 

Υπάρχουν όμως και παιχνίδια που κάποιος κερδίζει :D και κάποιος άλλος χάνει. :cry:

 

Κοίτα μήπως πετύχεις τον στόχο σου με αυτό:

 

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Effects/product/Danelectro/DJ-14+Fish+%26+Chips+7-Band+EQ/100/1

 

χεχε..ειχα δυο απο danelectro..πολυ καλα για την τιμη τους αλλα μεχρι εκει..στην αρχη ειχα εντυπωσιαστει και εγω αλλα εχουν ενα "οριο" στην αποδοση τους σε σχεση με κατι αλλα..(δυστυχως δηλαδη γιατι ξερεις ποσο θα γουσταρα να παιρνω πεταλακια με 40 ευρω και να ειμαι αρχηγοπουλο; :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω υποψιν μου την καινουργια εκδοση του fulldrive,στην αμερικη το τελευταιο καιρο εχει αρχισει να κυκλοφορει,απότι βλεπω στο Ebay τουλαχιστον...

Αυτο που με προβλιματιζει ειναι πως δεν υπαρχει επισημος αντιπροσωπος στην Ελλαδα, και πως αν το βρω η τιμη του παιζει να ειναι πολυ πιο πανω απο την αντιστοιχη αμερικανικη..

Γενικα οποιος ξερει που μπορω να ακουσω fulltone ας πει :D

 

Απο MI audio εχει κανεις εμπειρια?διαβαζω τα καλυτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αναζήτηση του τέλειου ήχου έχουμε γίνει όλοι πάνω - κάτω τζογαδόροι.Ακουμπάμε πολλά και συνήθως παίρνουμε λίγα. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν δεν ξέρουμε τι πραγματικά έχουμε ανάγκη. 8O

 

Η περίπτωσή σου είναι πολύ απλή.

 

Απορρίπτεις όλα τα πετάλια με διάταξη κουμπιών vol-drive-tone (TONE = το πιο αποπροσανατολιστικό κουμπί που εφευρέθηκε ποτέ στην ιστορία της μουσικής τεχνολογίας) όπως fulltone FDII Mosfet, OCD κ.λ.π.

 

Δοκιμάζεις όλα τα πετάλια που έχουν το στειχειώδες eq (bass-treble) όπως RC Booster, BJF Sea Blue.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου