Προς το περιεχόμενο

overdrive/booster pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To ακουσα με τον ενισχυτη μου, (Mesa DC-5) με μια Fender SRV, σε εναν οχι και τοσο καταλληλο χωρο :roll:

 

Δεν μπορω να πω πως δεν ηταν καλο, ηταν πολυ καλο, απλα ηταν περισσοτερο edgy πριμαριστο και ακομπρεσαριστο απ'οσο οριζει το γουστο μου :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

που εισαι λιακο παιδι μου.....πιστευω οτι γνωριζομαστε..... :wink: starvilian, αν το eq μπει πριν απο το gain (πριν απο την προενυσχιση δηλαδη)..τοτε προσθετει περισσοτερο γρεζι παρα ενταση.... Αν μπει μετα(effects loop η πισω απο overdrive pedal) τοτε ναι ,μπουσταρει μονο την ενταση και μαλιστα δραματικα..... σου το προτεινω γιατι το εχω δοκιμασει κι εγω στον δικο μου boogie...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "άγια δισκοπότηρα" των διάφανων boosters εδώ και πολλά χρόνια είναι το Klon Centaur και το Crowther Hot Cake. Είναι πετάλια πολύ δυσεύρετα (ειδικά το Klon) αλλά πάρα πολύ μελετημένα και για πολύ απαιτητικά αυτιά. Καλό (αλλά όχι τόσο καθαρό) boost είναι και το Fulltone Fat Boost.

 

Απ'ότι κατάλαβα, ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα treble booster, κάτι που χρησιμοποιείται απ΄το '60 για να πουσάρει σκοτεινούς ενισχυτές. Σε αντίθεση με την πρώτη εντύπωση που δίνει το όνομα, δεν αγριεύει καθόλου τα πρίμα αλλά απλά τα πουσάρει δημιουργώντας καταπληκτικές αρμονικές στις λάμπες. Εντελώς διαφορετικό από overdrives, compressors, ακόμη κι από clean boosts. Το πρώτο μάλλον ήταν το Dallas Rangemaster που χρησιμοποιήθηκε από Clapton, Page κλπ. στους Marshall τους, και από τον Brian May στους Vox του (οι οποίοι βέβαια δεν ήταν σκοτεινοί αλλά με αυτή την πατέντα δημιούργησε τον χαρακτηριστικό του ήχο).

 

Treble boosters υπάρχουν άφθονα (μπορώ να σκεφτώ πάνω από 8 ) αλλά όλα είναι δυσεύρετα και πανάκριβα, και όπως με τα πρώτα πετάλια που ανέφερα θα πρέπει να καταφύγεις σε ιντερνετική παραγγελία. Παραδείγματα είναι το Analogman Beano Boost (http://www.analogman.com/beano.htm), το Telenordia Treble Booster (http://www.telenordia.de/en/products_ta_24.php)και το Keeley Java Boost (http://www.robertkeeley.com/product.php?id=3). Κάτι πιο "προσγειωμένο" είναι το BBE Freq Boost (treble boost) και το ΒΒΕ Boosta Grande (clean boost), τα οποία πιστεύω ότι μπορούν να βρεθούν σε κεντρικά μαγαζιά της Αθήνας.

 

"1)να ¨σπαει¨ το καθαρο του boogie μου για μπλουζαδικους ηχους

2)να τσιτωνει λιγο το ηδη τσιτωμενο καθαρο

3)να boostarei λιγο το γκαζι του ενισχυτη για τα σολο

4)να μου δινει ενα mid gain στρογγυλο ηχο"

 

Τα 3 τελευταία θα τα καταφέρεις με τα πετάλια που σου προτείνω, όμως τα blues δεν νομίζω να τα πιάσεις... μόνο αν είχες Les Paul και ήθελες να ακουστείς σαν τον Clapton από την Blues Breakers εποχή. Εγώ παίζω με το Vox Over The Top Boost που είναι εξαιρετικό και που εκτός από clean boost έχει και το πιο γλυκό overdrive που έχω ακούσει (λόγω της λάμπας που διαθέτει). Καμία σχέση με τα θαμπά μεσαία - πλαδαρά μπάσα - χαμένα πρίμα του συνήθη υπόπτου Tubescreamer. Μπορείτε να σκεφτείτε κάτι καλύτερο από μια λάμπα να "σπρώχνει" μια άλλη λάμπα; Εγώ προσωπικά όχι...

 

Επίσης σχεδιάζω να παραγγείλω το BYOC Tribooster (http://www.buildyourownclone.com/tri.html) που είναι εξαιρετικά ευέλικτο μιας και χρησιμοποιεί αυθεντικά vintage transistors με τρεις επιλογές: linear, clean ή treble boost.

 

Υ.Γ. Διόρθωση: Το Crowther Hot Cake είναι ουσιαστικά distortion αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν clean boost. SORRY για το μεγάλο post!! Παρασύρθηκα... :roll:

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε stavrilian (επιτελους το εγραψα σωστα..) επειδη ο dc-5 εχει gain να φανε και οι κοτες, υποψιαζομαι οτι δεν ειναι αυτο που σου λειπει απ' τον συγκεκριμενο ενισχυτη...Το προβλημα σου ειναι μαλλον αυτο που περιγραφεις σαν...."Το προβλημα μου ειναι το εξης, μιας και ο boogie ειναι ηδη αρκετα μπασσομεσαιος..." . . . Θα ηθελα λοιπον να σε ρωτησω αν ο boogie σου ,φοραει το ηχειο της μαμας του..?? (celestion black shadow).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Boogie φoραει το μεγαφωνο τις μαμας του, το οποιος ομως δεν προκειται να το αλλαξω γιατι μου αρεσει πολυ ως εχει!!!

To γκαζι του ειναι υπεραρκετο, αλλα οπως και να το κανεις αλλο articulation εχει ενα ρυθμικο με το gain στο 5 και αλλη με το gain στο 8 :wink:

Απλα θελω ενα πεταλι για να μπορω να αλλαξω λιγο τους δικους του ηχους, και να του προσθεσω κανα δυο ακομα!!!

 

Οποτε μαλλον η λυση του transparent booster που προτεινει ο φιλος bloody_sunday, δεν νομιζω πως μου κανει, σε αντιθεση βεβαια με το treble booster (οντως ακουγεται τρομακτικο :lol: ) που φαινεται ενδιαφερουσα προταση.δεν με καλυπτει ομως στο θεμα του overdrive, θα μου πειτε βεβαια, "αν θες ρε ξαδερφε ενα πεταλι να τα κανει ολα, παρε tonelab :lol: "

 

Θα ψαχτω λιγο με τις προτασεις σας και θα επιστρεψω δημητριος!

Ευχαριστω οσους απαντησαν μεχρι στιγμης!

Εξακολουθω να ακουω περισσοτερες προτασεις!

 

Cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απλα να σου πω οτι μετα την αλλαγη του μεγαφωνου στον δικο μου (dc-3), δεν εχω σταματησει να χαμογελαω :) ....το προβλημα που κατα τη γνωμη μου εχουν οι συγκεκριμενοι ενισχυτες ειναι οτι τα μπασα τους ειναι πολυ χαλαρα (αυτο επηρεαζει παρα πολυ το lead καναλι) και τα μεσαια τους υπερβολικα τονισμενα...η αλλαγη λοιπον διορθωσε το προβλημα σε σημαντικο βαθμο και κοστισε λιγοτερο απο 100 ευρω.....προσθεσε επισης και πριμα στον ενισχυτη που τα ειχε αναγκη......(το μεγαφωνο που εβαλα ειναι το texas heat της eminence)....ευχαριστω δημοσια αυτον που μου το προτεινε (ξερει αυτος!)........να σημειωσω οτι την μεγαλυτερη αλλαγη την ενιωσα με την strat μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα γενικα ειναι "αργος" ενισχυτης, αλλα μαρεσει πολυ αυτο. Οσο για τα μπασα, η λυση που βρηκα, ειναι να τσιτωνω το master (4-5) και μετα πολυ πολυ προσεκτικα να ρυθμιζω την ενταση απο τα volume των καναλιων, γενικα αλλαζει ολος ο ενισχυτης ετσι, το συστηνω ανεπιφιλακτα στους ευτυχης κατοχους!

Αλλα ακομα και με τα χαλαρα μπασα που αναφερεις, παιζοντας με ολοκληρη την μπαντα, τσουπ!!! δια μαγειας εξαφανιζονται :D

 

Οτιδηποτε βεβαια εχει να κανει με ηχο, ειναι μια καθαρα υποκειμενικη υποθεση, οποτε καλα εκανες και αλλαξες μεγαφωνο αν δεν σε ικανοποιουσε :wink:

 

Οι γκαζωμενοι του ηχοι με την strat ειναι πολυ ωραιοι (eric johnson style) χωρις να ξυνουν, (επιτελους εγινε χρησιμος ο bridge μαγνητης!)

 

Απλα οι ηχοι που μου λειπουν ειναι οι πιο παραδοσιακοι ηχοι της strat, βλεπε Litle Wink και λιγο παραπερα :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου