Προς το περιεχόμενο

overdrive/booster pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην σελιδα του Αυστραλου ετσι λεει, τον πηρα τηλ ομως και μου ειπε πως δεν υπαρχει τιποτα σε στοκ, με το που ηρθαν τα πηρε ολα ο jimmy, τι να πω :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτα που ηρθαν (και λογικα εχουν πουληθει ολα) ,ηταν μονο 15.(tube zone ολα.....αν αυτο σε παρηγορει)....εγω παντως για την αγορα του δεν μετανιωσα αν και δεν ηταν φτηνο (200ευρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορρίπτεις όλα τα πετάλια με διάταξη κουμπιών vol-drive-tone (TONE = το πιο αποπροσανατολιστικό κουμπί που εφευρέθηκε ποτέ στην ιστορία της μουσικής τεχνολογίας) όπως fulltone FDII Mosfet' date=' OCD κ.λ.π.

 

[u']Δοκιμάζεις [/u] όλα τα πετάλια που έχουν το στειχειώδες eq (bass-treble) όπως RC Booster, BJF Sea Blue.

 

Κάπως ισοπεδωτική άποψη, δεν νομίζεις;; Κι εγώ απ΄την αρχή πρότεινα να μην μπούμε στην κατηγορία των overdrives αλλά να μείνουμε στα boosts, αλλά ο φίλος το σκεπτόταν. Τα Fulltone δεν έχω ιδέα πού βρίσκονται στην Ελλάδα, απ΄όσο ξέρω πουθενά!! Προσωπικά καμία φορά δεν έχω παραγγείλει κάτι που δεν έχω παίξει μαζί του, γιατί ξέρω ότι ο καλύτερος κριτής είναι τα αυτιά μας (εντάξει, ετοιμάζομαι να κάνω 2-3 εξαιρέσεις με το BYOC Tribooster που σας είπα προηγουμένως, το BYOC Tremolo και το DAM Meathead Deluxe). Για να μην πολυλογώ πάντως, τα AC και RC boosters που λέγατε στην αρχή έχουν επίσης πολύ καλή φήμη απ΄όσο ξέρω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Επαναφερω το θεμα. Υστερα απο αρκετο ψαξιμο, και ακουγοντας οποιο πεταλι μπορεσα να βρω, κατεληξα στο MI Audio tube zone. Εκπληκτικο πεταλι, που κανει ακριβως αυτο που ζητουσα, και πολλα ακομα 8)

 

Εξαιρετικα ευελικτο και με αρκετα μεγαλο ευρος στο eq του!

 

Το συστηνω ανεπιφυλακτα σε οποιον ψαχνει overdrive που να καλυπτει απο ελαχιστο γρεζι μεχρι αρκετο μουσικο και γλυκο γκαζι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αυτο το εχει κανενας αλλος για να διασταυρωσουμε αποψεις?

 

http://blackstoneappliances.com/

 

εχει δυο καναλια (overdrive & distortion), καθολου tone κυκλωμα, μονο drive και level controls για τα δυο καναλια. ο ηχος ειναι πολυ καθαρος, αχρωματιστος. το χρησιμοποιω κυριως για overdrive, αλλα το εχω παιξει και με τελειως metal ηχους. τουλαχιστον απο οτι εχω δοκιμασει, το πιο eric johnson στυλ ηχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφερω το θεμα. Υστερα απο αρκετο ψαξιμο' date=' και ακουγοντας οποιο πεταλι μπορεσα να βρω, κατεληξα στο MI Audio tube zone. Εκπληκτικο πεταλι, που κανει ακριβως αυτο που ζητουσα, και πολλα ακομα 8)

 

Εξαιρετικα ευελικτο και με αρκετα μεγαλο ευρος στο eq του!

 

Το συστηνω ανεπιφυλακτα σε οποιον ψαχνει overdrive που να καλυπτει απο ελαχιστο γρεζι μεχρι αρκετο μουσικο και γλυκο γκαζι :D [/list']

 

Κορυφαιο πεταλι. Δεν μετανοιωνω ουτε ενα ευρω που εδωσα για αυτο!

Πραγματικα μου φαινεται οτι μπορω να παρω οτι γκαζι γουσταρω απο αυτο το πεταλι! Και ειναι καταπληκτικο σε ρυθμισεις με λιγο gain.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με προηγουμενα posts σχετικα με καποιο κλωνο του Dallas Rangemaster, αν ο Boogie ΔΕΝ εχει το κλασσικο Fender style input. Δεν μπορω να ξερω πως ειναι (αν δω schem κατι γινεται), αλλα οι Boogie (τουλαχιστον οι πρωτοι) ηταν "γκαζωμενοι" Fender.

 

Αν υπαρχουν αυτες οι "ρημαδες" οι 68Κ αντιστασεις για την μιξη των εισοδων, το range δεν παιζει και τοσο καλα...

 

Αν ειναι "συμβατος" ο ενισχυτης, τοτε θα εχεις ανοδο του gain οσο ανεβαινει η συχνοτητα της νοτας. Δηλαδη οταν θα παιζεις μπασες νοτες δεν θα εχει ιδιαιτερο Boost, αλλα οσο θα κατεβαινεις την ταστιερα το gain θα ανεβαινει και θα γεμιζει ο τοπος αρμονικες...

 

αρκει το range να ειναι καλα/σωστα ρυθμισμενο.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφε καλα τα λες' date=' αλλα τι λες? :?:[/quote']

 

χμμμ.... ισως το παρακανα με το techno-bubble...

 

το θεμα ειναι ενα...

αν μπορεις δοκιμασε ενα treble booster κι αν σ'αρεσει ο ηχος κρατα το...

 

:D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου