Προς το περιεχόμενο

Τι είναι το grunge;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέτω μια ρητορική ερώτηση: αν ο Cobain δεν τα τίναζε το 1994 κι αν ο Layne Staley είχε πεθάνει το '93 κι όχι το 2002' date=' πώς θα ήταν τα πράγματα σήμερα, σχετικά με τη θέση των δύο γκρουπ στη "συνείδηση του κόσμου";[/quote']

 

Για μένα οι Nirvana δεν είναι και τόσο "κατάπτυστοι" όσο για σένα (δεν το λέω με κακία το "κατάπτυστοι" απλά δεν βρίσκω καλύτερη λέξη τώρα :P), θεωρώ ότι κάτι έκανα κι αυτοί είτε με τη βοήθεια του Albini είτε με τη βοήθεια του Butch Vig.

 

Όσο για το άλλο, συμφωνώ από΄λυτα με αυτό που θέλεις να πεις, σίγουρα ο θάνατος βοηθά στη "θεοποίηση" ειδικά στο χώρο της μουσικής, νομίζω το καταλαβαίνουν όλοι αυτό. ;)

 

Ανακάλυψα πριν 2-3 μήνες μια πολύ όμορφη ταινία... Λέγεται SINGLES (νομίζω ότι η ελληνική σειρά είναι κατά πολύ εμπνευσμένη από αυτή την ταινία) και γενικά αναφέρεται σε κάποια "ζευγάρια" στο Seattle την εποχή που το grunge ήταν στα πάνω του. Στην ταινία υπάρχουν live εμφανίσεις των Alice In Chains και των Soundgarden ενώ παίζει kai o Vedder και κάποιος άλλος από τους Pearl Jam που δε θυμάμαι τώρα ποιός είναι. Εννοείται ότι έχει πολύ ενδιαφέρον soundtrack.

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ανακάλυψα πριν 2-3 μήνες μια πολύ όμορφη ταινία... Λέγεται SINGLES (νομίζω ότι η ελληνική σειρά είναι κατά πολύ εμπνευσμένη από αυτή την ταινία)

 

Καμία σχέση εκτός απ'το όνομα φυσικά :)

 

Στην ταινία υπάρχουν live εμφανίσεις των Alice In Chains και των Soundgarden ενώ παίζει kai o Vedder και κάποιος άλλος από τους Pearl Jam που δε θυμάμαι τώρα ποιός είναι.

 

Όλοι οι τότε pearl jam παίζουν - θυμήσου τη σκηνή που έχουν "σκαλώσει" με το ντοκυμαντέρ για τις μέλισσες.

 

Και όντως το soundrack είναι πολύ καλό!

cheers!

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

--------------------------------------------------------------------------------

Λοιπόν' date=' θα γράψω και κάτι τελευταίο, ως άνθρωπος του οποίου η "μουσική αφύπνιση" είχε ξεκινήσει πριν από την εποχή των Nirvana. Διαβάστε το, απλά για ενημέρωση (όχι ότι λείπει κάτι τέτοιο από το Internet, αλλά το 99% των δημοσιεύσεων για τους Nirvana, τους αντιμετωπίζει ως θεούς).

 

Εγώ και η τότε παρέα μου έτυχε να είμαστε από τους κατάπτυστους του σχολείου, επειδή ακούγαμε από Sonic Youth, JAMC και Birthday Party έως Public Enemy και ακραίες μορφές του Metal. Όλα αυτά, πριν τα nineties (και πριν έρθει στην Ελλάδα η μόδα του Grunge).

Όταν έσκασαν μύτη οι Nirvana, δεν άνοιξε ούτε ρουθούνι (στην παρέα μου, που είχε ακούσει και κάτι παραπάνω) και μάλιστα λέγαμε για αυτούς: "οι μελωδίες του frank Black (στο λιγότερο εμπνευσμένο, βέβαια) και οι κιθάρες του Thurston Moore". Μάλιστα, o Cobain μάς προκαλούσε γέλιο (με την καλή έννοια) με τις δηλώσεις του ("βάζω χορδές πιάνου στην κιθάρα μου" κλπ) και τη συμπεριφορά του στα live (φτύσιμο στην κάμερα κλπ -τα έχετε δει πλέον όλοι). Δεν ψηνόμασταν ούτε από τη συμπεριφορά του (το οτι έσπαγε τις Strat που αγόραζε με το κιλό μόνο για να τις καταστρέφει (κι όχι την "καλή" του κιθάρα), μας έκανε κάτι σε "σπάω πιάτα στο σκυλάδικο"), ούτε κι από τα "ανεπανάληπτα και ιστορικά" τραγούδια του.

Όταν ο Cobain, τα τίναξε (και μάλιστα λίγο αργότερα, κατά το καλοκαιράκι) αρχίσαμε να βλέπουμε εξωφρενικά πράγματα: τα ίδια τυπάκια που μέχρι πρότινος μας κοροϊδεύανε κι ακούγανε Rick Astley και τα συναφή, ράψανε στο πετσί τους μπλούζες Nirvana, δήλωναν οργισμένα νιάτα και προσκυνούσαν το θεό Kurdt. Από κει και πέρα η ιστορία είναι γνωστή.

 

Θέτω μια ρητορική ερώτηση: αν ο Cobain δεν τα τίναζε το 1994 κι αν ο Layne Staley είχε πεθάνει το '93 κι όχι το 2002, πώς θα ήταν τα πράγματα σήμερα, σχετικά με τη θέση των δύο γκρουπ στη "συνείδηση του κόσμου";

 

Εν κατακλείδι, συνιστώ ψυχραιμία.

Και φυσικά, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα.[/quote']

 

Σταααανταρ έτσι είχαν τα πράγματα.

 

Θυμάμαι κιόλας ολίγο πριν γνωριστεί ο Cobain καλύτερα με την καραμπίνα του κάπου είχαν μπουχτήσει και τα media μαζί του και τον έθαβαν/έφτυναν.

 

Αμέσως μετά στροφή 180 και ΟΛΟΙ (media + άσχετοι μαζί) τον έκαναν θεό.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(το οτι έσπαγε τις Strat που αγόραζε με το κιλό μόνο για να τις καταστρέφει (κι όχι την "καλή" του κιθάρα), μας έκανε κάτι σε "σπάω πιάτα στο σκυλάδικο")

 

 

Αυτό γινόταν μόνο μετά το 1993!! Πριν την καημένη του την Jaguar την είχε κάνει κομμάτια πολλές φορές και ο καημένος ο Bailey έτρεχε από πίσω και την έφτιαχνε!

 

Και εννοείτε πως αν ο Cobain δεν είχε φύγει το 1994 τώρα θα ήταν τελείως ξεχασμένη η όλη φάση, αλλά όπως και σε άλλες περιπτώσεις αν σταματήσεις όταν είσαι στην κορυφή ποτέ δεν φεύγεις από αυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα οι Nirvana δεν είναι και τόσο "κατάπτυστοι" όσο για σένα (δεν το λέω με κακία το "κατάπτυστοι" απλά δεν βρίσκω καλύτερη λέξη τώρα :P)' date=' θεωρώ ότι κάτι έκανα κι αυτοί είτε με τη βοήθεια του Albini είτε με τη βοήθεια του Butch Vig. [/quote']

 

Για να μη δημιουργηθούν παρεξηγήσεις, δεν είπα πουθενά ότι είναι "κατάπτυστοι".

 

Όσο για το άλλο' date=' συμφωνώ από΄λυτα με αυτό που θέλεις να πεις, σίγουρα ο θάνατος βοηθά στη "θεοποίηση" ειδικά στο χώρο της μουσικής, νομίζω το καταλαβαίνουν όλοι αυτό. ;)[/quote']

 

Ναι, αυτό εννοώ. Και, δυστυχώς, τέτοιες (υπόπτου προελεύσεως και λοιπών διαδικασιών) θεοποιήσεις είθισται να μπλοκάρουν την κριτική ματιά των περισσοτέρων.

 

Ανακάλυψα πριν 2-3 μήνες μια πολύ όμορφη ταινία... Λέγεται SINGLES (νομίζω ότι η ελληνική σειρά είναι κατά πολύ εμπνευσμένη από αυτή την ταινία) και γενικά αναφέρεται σε κάποια "ζευγάρια" στο Seattle την εποχή που το grunge ήταν στα πάνω του. Στην ταινία υπάρχουν live εμφανίσεις των Alice In Chains και των Soundgarden ενώ παίζει kai o Vedder και κάποιος άλλος από τους Pearl Jam που δε θυμάμαι τώρα ποιός είναι. Εννοείται ότι έχει πολύ ενδιαφέρον soundtrack.

 

Την είχα δει στο σινεμά τότε. Παίζουν όλοι οι Pearl Jam εκτός από τον Ambruzese (στο περίπου το όνομα), διότι drummer είχε αναλάβει ο Βέντερ, αφού ο Ματ Ντίλον ήταν ο τρομερός τραγουδιάρης. Έχει πλάκα που το Touch me, I'm sick των Mudhoney το είχανε κάνει Touch me, I'm Dick.

 

Ευχάριστη ταινιούλα, με ωραίο soundtrack, μέσα στο οποίο υπάρχει κι ένα από τα πιο όμορφα κομμάτια των PJ. (το State of love and trust).

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα οι Nirvana δεν είναι και τόσο "κατάπτυστοι" όσο για σένα (δεν το λέω με κακία το "κατάπτυστοι" απλά δεν βρίσκω καλύτερη λέξη τώρα :P)' date=' θεωρώ ότι κάτι έκανα κι αυτοί είτε με τη βοήθεια του Albini είτε με τη βοήθεια του Butch Vig. [/quote']

 

Για να μη δημιουργηθούν παρεξηγήσεις, δεν είπα πουθενά ότι είναι "κατάπτυστοι".

 

Ναι βρε απλά ήθελα να εκφράσω αυτό που είπες με μια λέξη, κόλλησε το μυαλό μου και ήταν η μόνη που μου ερχόταν (τώρα θα εμφανιστεί ο SF με κανένα λινκ για λεξικό :P :P :P). Πάντως καλά έκανες που μου απάντησες γιατί παρεξηγήσεις τελευταία συμβαίνουν πολλές!!!

 

Σου χρωστάω και ένα βιντεάκι εσένα, το οποίο δυστυχώς δεν έχω πάρει ούτε εγώ στα χέρα μου ακόμα. :( :(

 

¶λλο ένα ενδιαφέρον ντοκουμέντο από την εποχή είναι και η βιντεοκασσέτα των Sonic Youth που τιτλοφορείται "The year punk broke". Είναι από την ευρωπαϊκή περιοδεία τους το 1991 μαζί με τους Nirvana, Babes In Toyland, Dinosaur Jr και Ramones και περιέχει μπόλικη "καφρίλα". Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμα και που μπορεί κάποιος να την βρει, την έχω δει από έναν φίλο μου που την την έφεραν πριν χρόνια από Αμερική.

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η συναυλια των pearl jam τον περασμενο Σεπτεμβρη θα μας μεινει πραγματικα αξεχαστη!!Απο τις καλυτερες συναυλιες ever επι ελληνικου εδαφους...Πολυς κοσμος με το που τελειωσε το Ledbetter ηταν με δακρια στα ματια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@λοστ highway

 

στενή εγραψα λόγω λάθους, καταλαβα το στεγνής.

 

¶σχετα με το αν ΗΘΕΛΕ να τους αντιγράψει, οταν καποιος εχει ακουσει το gigantic και μετα ακούσει το smells ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να πεί "Να, στεγνή αντιγραφή", εκτός αν είναι καποιος ψείρας μουσικοδάσκαλος.

 

δεν σου λεω οτι δεν ΗΘΕΛΕ να αντιγραψει τους pixies, απλα δεν το κατάφερε παρα μόνο σε μικρό βαθμό που σίγουρα δεν γινεται αντιληπτό απο τον μέσο ακροατή.

¶σχετα αν ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ να αντιγράψει, το "στεγνή αντιγραφή" δεν ορίζει μεγάλη ομοιότητα στο τελικό αποτέλεσμα? δηλαδη αν εγω θελω να αντιγράψω ΜΠΑΧ και μου βγεί κατι σε ρεμπέτικο σημαίνει οτι ειναι αντιγραφή? δεν εχει σημασία η πρόθεση αλλα το αποτέλεσμα.

 

επειδή ενα τραγούδι τρεφει ομοιότητα με εναν των pixies, επειδη εδωσε μια συνεντευξη και επειδη επελεξε τον αλμπάινι παει να πεί πως ΟΛΗ η δουλειά τον νιρβάνα είναι αντιγραφή των pixies? δεν το νομίζω.

 

 

επίσης με sonic youth ΚΑΜΙΑ σχεση επαναλαμβάνω.

 

-------------------------------------------------------------------------------

Η ταινία singles δεν λέει και πολλά, εμενα με πήρε ο ύπνος :lol: . Την είχε πριν απο κανα 4μηνο στις 3 το βράδυ στο σταρ...

Το the year punk broke το έχω, αν θελει καποιος να του το ταχυδρομήσω η κάτι τετοιο, πμ.

 

 

Πάντως εχω παρατηρήσει (Γενικά στην κοινωνία) οτι υπάρχει μεγάλο "μίσος" απέναντι στον cobain, γιατι καλός η κακώς αυτός ήταν ο "εκλεκτός" του MTV, αυτός εγραψε το SLTS, αυτός αυτοκτόνησε, αυτος εγινε trendy...

 

Είμαι σίγουρος πως αν ο cobain δεν ειχε εξελιχθεί σε τοσο μεγαλο rock star και στην θεση του ήταν οι mudhoney πχ, ο cobain ξαφνικα θα ήταν ο καλός και ο arm ο πουλημένος... Δεν μπορεί να υπάρξει απλά μουσική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είμαι σίγουρος πως αν ο cobain δεν ειχε εξελιχθεί σε τοσο μεγαλο rock star και στην θεση του ήταν οι mudhoney πχ' date=' ο cobain ξαφνικα θα ήταν ο καλός και ο arm ο πουλημένος... Δεν μπορεί να υπάρξει απλά μουσική?[/quote']

 

Mπορεί!! Απλά κλείσε τα αυτιά σου σε όλες τις παπαρολογίες και τις κατηνιές και άκου τη μουσική! Όταν το έκανα ανακάληψα τι θα πεί Nirvana!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου