Προς το περιεχόμενο

Τι είναι το grunge;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε sotoman ψάξε στο ebay,όλο και κάνα cd θα βρεις από love battery.

Όσο για τους Nirvana,δεν νομίζω πως ο ήχος τους μοιάζει με κάποιο άλλο εναλλακτικό συγκρότημα της δεκαετίας του '80.Όσο για τη δομή των τραγουδιών τους,μπορεί σε μερικά να την έχουνε "κλέψει" από άλλους αλλά αυτό δεν είναι και τόσο κακό...Πάντως κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί πως οι Nirvana ήταν το σκαλοπάτι για τη μετάβαση από την Hard Rock στην Alternative εποχή(μιλάω για το ευρύτερο μουσικό κόσμο.Σαφώς και υπήρχαν και πιο πριν alternative συγκροτήματα,όπως υπάρχουν ακόμα Hard rock),πράγμα που έγινε πριν το '94.¶ρα ακόμα και αν ο Cobain έγινε άδικα μύθος,κάτι καλό(για άλλους κακό...) προσέφεραν στη μουσική σκηνή.Αυτά

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tις ηξερε κανεις τις L7 ?

wArGaSm 1-2-3 :lol:

 

Χεχεχεχε βέβαια!

Θυμάμαι έπαιζε κανα δυο βίντεο κλίπ τους στο seven x μεσημεράκι μετά το σχολείο :P

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης τις four non blondes,η οποια μπαντα ειχε κυκλοφορησει

φοβερα single-ακια,πολλα απο αυτα τα πετυχαινα στο Mtv πριν

γινει συνδρομητικο..

Δεν ειμαι βεβαιος φυσικα αν θεωρειται ακριβως grunge η μπαντα

αυτη,αλλα σιγουρα ειχε πολλα στοιχεια.

Το what's up παντως το εχουν διασκευασει αρκετοι..

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ (εκτός του ότι συμφωνώ με τον Lost Highway και επιβεβαιώνω τις αναμνήσεις του), θα προσθέσω ότι κάθε φορά που μπερδεύεστε σχετικά με την αξία του ενός ή του άλλο γκρουπ, μπορείτε να χρησιμοποιείτε το εξής απλούστατο κριτήριο: αν είναι γέννημα του MTV, τότε δεν αξίζει και πολλά πράγματα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον σωστό αλλά αν σκαλίσω κάπως την σκουριασμένη μουσική μου μνήμη, νομίζω πως θα βρω παραδείγματα περί του αντιθέτου. Μάλλον.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderator

Επειδή κι εγώ ζούσα εκείνη την περίοδο, επειδή κι εγώ άκουγα pixies και sonic youth, επειδή κι εγώ δεν θεωρώ οτι οι nirvana είναι η μεγαλύτερη μπάντα που έβγαλε το seattle, δεν μπορώ να μην προσκυνήσω τον άνθρωπο που κατόρθωσε μόνος του να στείλει 10 χρόνια heavy metal στα σκουπίδια, αποδεικνύοντας, οτι αν δεν έχεις κάτι να πεις, αν οι στίχοι σου είναι κάτι μεταξύ γελοίας σατανολατρείας, και ιστοριών για δράκους και μάγισσες και χαρτορίχτρες ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΛΕΓΕΣΑΙ ROCK.

 

Απλά έφυγε νωρίς πριν καεί και ο σπόρος των σημερινων ποζερομεταλλάδων-σατανολατρων πιτσιφρικάδων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου