Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο καλύτερος sequencer;


nathanlyk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oταν ολα τα οργανα ειναι φυσικα σε ενα κοματι το αποτελεσμα βγαινει φυσικο.Οταν ομως πας να αντικαταστησεις αυτα απο συνθια εκει θελει μεγαλη προσοχη νομιζω στην λεπτομερεια.Και δεν ξερεις τι συχνοτητες θα σου βγουν οταν υπαρχουν ηχοι οπως pads,synths καθεαυτου ηλεκτρονικοι εκτος

των αλλων (φυσικων).

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το να χρησιμοποιούμε μία αναφορά σε κάτι που έχει κάνει ο Zarre σαν επιχείρημα για το ότι η τέχνη είναι πάνω από την τεχνολογία είναι κάπως... ανάρμοστο: μιλάμε για τον άνθρωπο που έχει περάσει τη ζωή του αδυνατώντας να ισορροπήσει ανάμεσα σε αυτά τα δύο πράγματα και (όπως ξέρουν όλοι όσοι παρακολουθούν τη δουλειά του) τελικά φαίνεται πως έχει νικηθεί από την τεχνολογία.

 

Υποθέτω ότι τέτοιες αντιλήψεις είναι μέρος μίας γενικότερης σύγχυσης. Τα ίδια τα "Κοντσέρτα στην Κίνα" ήταν μία πολύ συνειδητή προσπάθεια τεχνολογικού ιμπεριαλισμού (αν μου επιτρέπεται ο όρος), με συνθέσεις που όχι μόνο φτιάχτηκαν ειδικά για την περίσταση αλλά (σε πολλές περιπτώσεις) φτιάχτηκαν για να επιδείξουν τον εξοπλισμό που επίσης φτιάχτηκε ειδικά για την περίπτωση.

 

Παραξενεύομαι.

 

Πολλή σωστό σε βρίσκω φίλε μου! Μακάρι ο κόσμος γύρο μας να μπορούσε να αντιληφθεί τέτοιου είδους θέματα

( ακόμη και σε γενικότερο πλαίσιο)

 

 

Αφού διάβασα όλη την συζήτηση αποκόμισα αρκετά πράγματα όσο αναφορά την πρακτικότητα και τον λόγο χρήσης  διαφόρων DAW άλλα δεν μπόρεσα να βγάλω κάποιο συμπέρασμα όσο αναφορά την ποιότητα του ήχου μεταξύ τους

 

Προφανώς δεν πιστεύει κανένας ότι υπάρχει διάφορα ???

 

Δεν υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει κάποιο τεστ???

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου απαντησω εγω... ;D

 

αν καταφερεις να ΑΚΟΥΣΕΙΣ τη διαφορα  ΟΛΟΪΔΙΩΝ ηχογραφησεων σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ seq κυκλοφορει (μεσα απο τον ιδιο συνδιασμο ενισχυτη και ηχειων/μονιτορ) εγω θα στα...ΧΑΡΙΣΩ ολα (και Original οχι...σπασμενα... :) :) :))

 

προσωπικα "κινουμαι" μεταξυ ΤΡΙΩΝ seq (sonar,samplitude & cubase) & δεν ακουω καμμια διαφορα..τωρα αν εισαι ο....Batman :)  μπορει και να ακουσεις... :) :)

 

υπαρχουν ΠΟΛΥ σημαντικοτερα πραγματα που επιρεαζουν τον ηχο απο την επιλογη του seq,διαλεξε ΟΠΟΙΟ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΧΡΗΣΤΙΚΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσκαλω οποιον θελει στον χωρο μου να ακουσει διαφορες και χωρις να χασει τα προγραμματα του. :)

Στο κυνηγι του ηχου ειμαι απο τους "αρρωστους" και απο τους πιο χρεωμενους. Καποιοι απο εδω μεσα το ξερουν :)

ΟΙ δικες μου δοκιμες και διασταυρωσεις και με άλλους που εχουν κανει παρομοια test, εχουν δειξει:

1. Logic, Sequoia

2. Performer

3. Protools

4. Cubase, Nuendo, Sonar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα αν εισαι ο....Batman :) 

 

 

καμμένη διόρθωση  ;D

 

ο batman μπορεί να είναι ο άνθρωπος-νυχτερίδα όμως δε σημαίνει οτι ακούει και σαν νυχτερίδα (όπως φαντάζομαι εύστοχα άφησες να υποννοηθεί  ;) )

γιατί πολύ απλά δεν έχει καμία υπερδύναμη ,είναι απλά ένας πλούσιος,βουτυρομπεμπες gearslut. την νυχτερίδα την έχει ως σήμα για να φοβίζει τους κακούς!

 

άρα ο superman θα ήταν μια πιο εύστοχη επιλογή υπερήρωα τελικά  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσκαλω οποιον θελει στον χωρο μου να ακουσει διαφορες και χωρις να χασει τα προγραμματα του. :)

Στο κυνηγι του ηχου ειμαι απο τους "αρρωστους" και απο τους πιο χρεωμενους. Καποιοι απο εδω μεσα το ξερουν :)

ΟΙ δικες μου δοκιμες και διασταυρωσεις και με άλλους που εχουν κανει παρομοια test, εχουν δειξει:

1. Logic, Sequoia

2. Performer

3. Protools

4. Cubase, Nuendo, Sonar

 

Οχι και sequence\daw ο sequoiγιας! Για mastering τον έχω. Μπορεί να φορτώνει πολλα κανάλια, vst κλπ, αλλα έχει αρκετές ελείψεις για να χαρακτηριστεί sequencer.

 

Το perfomer δεν το ξέρω.

 

Για το logic συμφωνώ ότι είναι κορυφή, αν και το έχω πιο κάτω απο το Sonar.

 

To protools δεν το ξέρω καθόλου.

 

Για μένα πάει:

 

Logic

Sonar

Cubase/nuendo

 

Το κακό με το logic είναι ότι είναι για μακ μόνο. Εγώ έμεινα στο nuendo λόγω συνήθειας αν και είμαι ένα τσικ πριν να αρχίσω το Sonar!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το χρηστικό μέρος:

 

- Το Sequoia είναι πλήρες sequencer.

- Το Samplitude είναι επίσης πλήρες sequencer και είναι φθηνότερο από το Sequoia.

- Το Performer είναι μοναδικών δυνατοτήτων εργαλείο.

- Τα ProTools είναι industry standard, με κάποιες ελλείψεις για όσους χρειάζονται εξελιγμένες δυνατότητες midi.

- Το Sonar είναι υπερβολικά πλήρες για τα λεφτά του (και η προσωπική μου προτίμηση για all round εργαλείο).

- To Live είναι η απόλυτη κορυφή για όσους χρειάζονται ένα σύστημα μεσο/μακροπρόθεσμης αποθήκευσης και ανακύκλωσης μουσικών ιδεών.

- To Cubase είναι επίσης industry standard, αλλά έχει μείνει στάσιμο τεχνολογικά εδώ και αρκετά χρόνια. Το Nuendo είναι μία "απάτη" με την έννοια ότι ανάθεμα και αν αξίζει τα λεφτά του.

- Το Logic είναι ένα εν' εξελίξει περιβάλλον εργασίας, καθώς από έκδοση σε έκδοση προσεταιρίζεται την φιλικότητα όλων των προγραμμάτων που τρέχουν σε Mac.

 

---

 

Τώρα, για ήχο, δεν είμαι σίγουρος για το τι ακριβώς συμβαίνει, αλλά μιλώντας τεχνικά, μπορεί κανείς να πάρει την ίδια ακριβώς κυματομορφή από το mixdown οποιουδήποτε από τα παραπάνω προγράμματα, αλλά με διαφορετικές μεθόδους από το καθένα και με διαφορετικό βαθμό δυσκολίας.

 

---

 

Το περιβόητο mastering γίνεται κατά κανόνα με εξωτερικά plug-ins, οπότε οποιοδήποτε από τα παραπάνω προγράμματα μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά - καίτοι μόνο τα Samplitude/Sequoia έχουν επάρκεια ενσωματωμένων εργαλείων γι' αυτό το σκοπό (επιφυλάσσομαι για το Nuendo 4, το οποίο δεν έχω δει ακόμη).

 

---

 

Α.. ναι, αν ξέρεις τι κάνεις και (ειδικότερα) αν ξέρεις τι θέλεις να κάνεις, αυτό βοηθά στην επιλογή του κατάλληλου sequencer.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Τα ProTools είναι industry standard, με κάποιες ελλείψεις για όσους χρειάζονται εξελιγμένες δυνατότητες midi.

 

Ναι, οι εξελιγμένες είναι το θέμα!! Τουλάχιστον στα PTLE (που είναι και τα μόνα που μπορείς να τρέξεις με hardware φυσιολογικής τιμής, δηλαδή μέχρι δεκαχίλιαρο!!) το midi είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!! Σε γελοίο βαθμό όμως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά δοκίμασα 1 ντεμο από το samplitude και έμεινα επεικώς στόκος από τα δικά του plugins. Ίσως και να είναι καλύτερα από αυτά του logic, ίσως να είναι και τα κορυφαία που έρχονται πακέτο με 1 sequencer, το οποίο μου έβγαλε κάτι σαν την πιο ολοκληρωνένη λύση της αγοράς*, οπότε για αυτά που προσφέρει, η τιμή του μου φαίνεται ως πολύ πολύ λογική!!

 

* κάποιος (lambrosgg αν θυμάμαι σωστά) που είπε ότι δεν το θεωρεί seq λόγω πολλών ελλείψεων, μπορεί να μου πει ποιες ήταν αυτές;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου