Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο καλύτερος sequencer;


nathanlyk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισως και του ΚΑρβελα οι δουλειες να γινονται με logic...Οπως και εκατονταδων χρηστων στο myspace..

Ο καλλιτεχνης δεν υπογραφει κανενα προγραμμα..Ο παραγωγος ειναι υπευθυνος γι'αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάντως ρε παιδιά αν και δεν έχω το super duper studio (αν και έχω κάποια ποοολυ καλά μηχανάκια…και πολύ καλά ηχεία και συμπαθητικό χώρο) όταν δοκίμασα το samplitude 8 pro (σπασμένο…) έπαθα ζημιά !!!!

Και με τον ήχο του – εγώ κατάλαβα μεγάλη διαφορά με το cubase sx 3- και με τα δικά του plug-ins ….

Το δούλεψα λίγο καιρό παράνομα (σε ντέμο…για να βεβαιωθώ ότι μου κάνει – με βολεύει να δουλέψω γιατί όπως είπα από ήχο ….σπέρνει!!!!) και …μέσα στις γιορτές πια θα το αγοράσω

(το 10pro !!!) .

Τολμώ να πω ότι το samplitude σε προκαλεί να δουλέψεις και σαν ηχολήπτης και ότι ο ήχος των protools εμένα μου μοιάζει λίγος (μη βαράτε καλέ …εμένα είπα…) .

 

 

 

 

 

αμα θες πες μας τι μηχανηματα ετσι απο περιεργεια. θενξ

αυτο για τα προτουλς που λες μη στεναχωριεσαι δεν εισαι ο μονος που το λεει.

 

 

Μιλαω για avalov , για genelec , για RME κλπ. . . . .και στον χώρο έχει γίνει ακουστική μελέτη αλλά δεν τα 'χω "χωσει"....δηλ. ακούς σωστα στην θέση του ηχογλυπτη....(ΣΩΣΤΑ για semi pro studio...οχι τίποτα το τρελλό !!!) .

 

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΊΠΑ ΓΙΑ ΤΑ PRO(K)TOOLS είναι απ τη μικρή εμπειρία που είχα απο άλλα studios...

κι οχι πως με κοφτει κι ολας ...

Εγω ΑΝ ποτε πάρω mac με βλέπω για logic ή για DP ....

Αυτά .

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους,σορρυ για την καθυστερηση...Αυτο με τo bit rate που ειχα προαναφερει ισχυει,και ειναι αρκετα περιπλοκο,το εχω συζητησει με πολλους στουντιαδες και με πολθ καλους γνωστες ηχοληψιας...

Carpe Diem!!Memento Mori

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Ξερω... που το θυμηθηκα τωρα αυτο το θεμα... Εμ, δε πρεπει πρωτα να βλεπουμε αν υπαρχει ηδη ανοικτο κατι πριν ανοιξουμε καινουριο θεμα...

 

Διαβασα και τις 11 σελιδες για το ποιο προγραμμα θεωρειται καλυτερο και φυσικα δεν ηταν εφικτο να υπαρχει ΜΟΝΟ μια απαντηση... Κοντεψα πολυ στο να αποφασισω για το Ableton Live πριν ομως θελω να σας πω το προβληματισμο μου και να προτινετε εσεις οι παλιοι τη λυση...

 

 

Χρηση: Με λαπτοπ, εξωτερικη καρτα ηχου (που τωρα θα αγοραστει) και ενα Keyboard Controller ([που επισης τωρα θα αγοραστει), θελω αρχικα να δημιουργησω καποιους ηχους ειτε ξεκινωντας απο καποιο virtual analog σημα ειτε αλλαζοντας τις παραμετρους ενος εργαστασιακου ηχου (καποιου VST παντα). Κατοπιν, αφου φτασω στη "παραγωγή-δημιουργεια" του επιθυμητου ηχοχρωματος και σωσω αυτον-αυτους τους ηχους, να μπορω να χρησιμοποιω και να παιζω αυτους τους ηχους live μεσω του Keyboard που ανεφερα πριν.

 

Οι ηχοι που θελω να φτιαξω ειναι για να χρησιμοποιηθουν σε λαικοσκυλαδικο ρεπερτοριο. Οχι οτι αυτο σημαινει κατι παραπανω φανταζομαι, απλα το αναφερω...

 

Αρα: Cubase; ή Ableton; ή και τα 2 μας κανουν; ή κατι αλλο;

 

Σας ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το  sequencer σ'αυτό που θέλεις να κάνεις που κολλάει; Θα έχεις κάποια tracks στο seq και θα παίζεις κι εσύ ή θάλεις απ'ότι κατάλαβα να φτιάχνεις ήχους και να παίζεις live; Για το δεύτερο δεν χρειάζεσαι sequencer αλλά ένα vst host. Δες για το V-stack της Steinberg. Εχει και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι...

 

Ξερω... που το θυμηθηκα τωρα αυτο το θεμα... Εμ, δε πρεπει πρωτα να βλεπουμε αν υπαρχει ηδη ανοικτο κατι πριν ανοιξουμε καινουριο θεμα...

 

Διαβασα και τις 11 σελιδες για το ποιο προγραμμα θεωρειται καλυτερο και φυσικα δεν ηταν εφικτο να υπαρχει ΜΟΝΟ μια απαντηση... Κοντεψα πολυ στο να αποφασισω για το Ableton Live πριν ομως θελω να σας πω το προβληματισμο μου και να προτινετε εσεις οι παλιοι τη λυση...

 

 

Χρηση: Με λαπτοπ, εξωτερικη καρτα ηχου (που τωρα θα αγοραστει) και ενα Keyboard Controller ([που επισης τωρα θα αγοραστει), θελω αρχικα να δημιουργησω καποιους ηχους ειτε ξεκινωντας απο καποιο virtual analog σημα ειτε αλλαζοντας τις παραμετρους ενος εργαστασιακου ηχου (καποιου VST παντα). Κατοπιν, αφου φτασω στη "παραγωγή-δημιουργεια" του επιθυμητου ηχοχρωματος και σωσω αυτον-αυτους τους ηχους, να μπορω να χρησιμοποιω και να παιζω αυτους τους ηχους live μεσω του Keyboard που ανεφερα πριν.

 

Οι ηχοι που θελω να φτιαξω ειναι για να χρησιμοποιηθουν σε λαικοσκυλαδικο ρεπερτοριο. Οχι οτι αυτο σημαινει κατι παραπανω φανταζομαι, απλα το αναφερω...

 

Αρα: Cubase; ή Ableton; ή και τα 2 μας κανουν; ή κατι αλλο;

 

Σας ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα για το ποιος είναι ο καλύτερος sequencer. Τουλάχιστον αυτην την στιγμή το τοπίο είναι ξεκάθαρο. 

 

Ο καλύτερος sequencer είναι το ableton live και αυτό γιατί συνδυάζει το ιδανικό για το μέσο χρήστη, ευκολία , δύναμη σταθερότητα και πρωτοτυπία. Ο κάθε sequencer έχει τα δυνάτα και τα κακά του , κανένας όμως δεν φτάνει την ποιότητα του Ableton Live που είναι και ο πιο ισορροπημένος όλων. Ο ableton live βγαινει ξεκάθα νικητής ειδικά στο θέμα ευκολία και ευελιξία , σε αυτό τον τομέα απλώς δεν πίανεται . Δεν είναι τυχαίο ότι πολλά είναι τα sequencer που τον αντιγράφουν αλλά δυστηχως όχι μέ εξίσου εύχρηστο τρόπο.

 

Νομίζω για ένα αρχάριο μουσική έχει μεγάλη σημασία το βάθος του προγράμματος αλλά για έναν πιο έμεπειρο η ευχρηστία. Όσο αναπτήσεις τις ικανότητες σου τόσο θα εκτιμάς την δύναμη και ευφυία της απλότητας. Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι χρήστες του ableton live είναι πρωην χρήστες cubase , sonar κτλ.

 

Το Live δινει τεράστια έμφαση στην ταχύτητα παραγωγής μουσικής χωρίς να συμβιβάζει την ποιότητα για αυτό έχει καταφέρει να είναι το πιο αγαπητό sequencer αυτήν την στιγμή. 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως πολλοί το κατηγορούν ότι δεν κάνει σωστή δουλειά στο ηχητικό μέρος. Πχ αν δεν ήταν τόσες οι φωνές για το άθλιο κατά πολλούς audio engine του, δεν θα το άλλαζε ριζικά η αμπλετον. Και παρόλα αυτά πάλι επικρίνεται.

 

Κι επειδή όσα χαρακτηριστικά λες kilon είναι καθαρά υποκειμενικά και όχι αντικειμενικά, εμένα δε με βόλεψε καθόλου και το παράτησα μετά από κανά δίμηνο χρήσης. Επίσης πάρα πολλοί χρήστες των άλλων seqs προέρχονται και από μετάβαση από το live.

 

Και με λίγα λόγια άτομα με συγκεκριμένη ηχητική κατέυθηνση το θεωρούν κορυφαίο, ενώ όλοι οι υπόλοιποι όχι

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου