Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο καλύτερος sequencer;


nathanlyk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άσχετο αλλά δοκίμασα 1 ντεμο από το samplitude και έμεινα επεικώς στόκος από τα δικά του plugins.

 

Ακριβώς αυτό ισχύει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι; Ότι τα plugs του είναι ίσως τα κορυφαία σε native σύστημα (εξαιρούνται φυσικά τα διάφορα pt hd και pyramix), ή ότι είμαι στόκος;  :-[

 

Πάντως πέρα από την πλάκα, μου έκανε τόση εντύπωση και μιας και είμαι στο στάδιο ολικής σχεδόν αναβάθμισης, και αφού δοκιμάζοντάς το, μου έκατσε κουτί και το όλο λεγόμενο workflow του, μάλλον με βλέπω να τα προμηθεύομαι, καθώς το τραξιον καλό, χρυσό, αλλά στο editing σπάει καρύδια!!! Το μόνο που μου άφησε περίεργη γεύση, είναι ότι στο κανονικό μπορείς να ανοίξεις μέχρι 8vst (αν θες περισσότερα πας στο pro), αλλά στα 470-500euros φέρνει προς ψιλομονόδρομο. Το sonar το απέκλεισα, καθώς δε με βόλεψε ποτές...

 

 

 

Άσχετο αλλά και κάτι άλλο που έχει να κάνει με το θέμα μας, όσον αφορά την ποιότητα στον ήχο. Ήμουν ο πρώτος το το είπα και εξακολουθώ να το πιστεύω, ότι δεν υπάρχει διαφορά στον ήχο. Αλλά μιας και ξέφυγε η κουβέντα και έγινε λόγος για τα σουπερ-ντουπερ συστήματα-μηχανήματα-χώρους, απλά να πω ότι σε επίπεδο home-mid studio δεν ακούγεται διαφορά. Η όποια ακουστεί, μπορεί να απαληφθεί με τις ρυθμίσεις, που βρίσκονται κρυμμένες στα διάφορα menu.  Τώρα αν κάποιος κάνει λόγο για τπτ abbey, ή ακόμη και για τα δικά μας athensmastering και άλλους τέτοιους χώρους, τότε εκεί ναι θα φανεί το πόσο καλογραμμένη είναι η audio engine των διαφόρων προγραμμάτων και αυτό σε απαιτητικά projects, όπου εκεί σφίγγουν οι ποποί  ;)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια έχει δουλέψει κανείς απο εσάς τον παππού όλων των DAWs το Opcode StudioVision?

 

Ναι, το έχω δουλέψει εγώ. Ήταν το πρώτο sequencer που αγόρασα, τότε που είχα Mac με το OMS κλπ. Προσπάθησα να παρακολουθήσω την εξέλιξη της εταιρείας, αλλά κλείσανε εδώ και πολύ καιρό.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά μιας και ξέφυγε η κουβέντα και έγινε λόγος για τα σουπερ-ντουπερ συστήματα-μηχανήματα-χώρους, απλά να πω ότι σε επίπεδο home-mid studio δεν ακούγεται διαφορά.

 

ακριβως...βεβαια και στα κτηνωδη studio του εξωτερικου τα...ταπεινα Protools ειναι το std & οχι το "ευηχο" :) logic.....  (βεβαια μπορει οι ιδιοκτητες των Ocean Wave Studios που χρεωουν 1000 δολλαρια την ωρα να μην εχουν τα...λεφτα να το..αγορασουν... :) :) :))

 

Τώρα αν κάποιος κάνει λόγο για τπτ abbey, ή ακόμη και για τα δικά μας athensmastering και άλλους τέτοιους χώρους,

 

παντως εγω που παω  στο Athens Mastering με τις ταπεινες παραγωγουλες μου φτιαγμενες στο σπιτακι μου με το SOΝΑR μονο καλα εχω ακουσει για την ποιοτητα του ηχου απο τον πλεον απαιτητικο μαστερα της Ελλαδας...... :) :)

 

Sorry guys,εξακολουθω να ειμαι οπαδος της ρησης : IT IS NOT THE MEANS IT IS THE WAY....

 

Παντως και το SONAR εχει παρα πολυ καλα plug ins & ακομα καλυτερα VST ,ειναι κατ' εμε το πιο  user friendly απο τα seqs που κυκλοφορουν & η πλεον ολοκληρωμενη λυση ειδικα για home studio ,βεβαια YMMV.....

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και εγώ θα συμφωνήσω με τα παιδιά περί samplitude. Είναι πολύ καλό.

 

Γενικά, αυτό που μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση είναι η ''light'' audio engine του. (Δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει μόνο στο PC μου! ;))

 

Τώρα όσο αφορά την εργονομία... δεν το συζητώ. Απλά top.  8)

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.Γενικα το pro tools χρησιμοποιειται απο επαγγελματιες γιατι εχει τον καλυτερο αλγοριθμο.Τα sequenser ειδικα οι πρωτες εκδοσεις (cubase,sonar,k.l.p.) ειχαν παντα ενα μεγαλο προβλημα.επειδη μιλαμε για ψηφιακη επεξεργασια και οχι αναλογικη χαμηλωνοντας το volume καθε καναλιου χαμηλωνει αυτοματα το bit rate  ριχνοντας την ποιοτητα του ηχου,γιατι δεν παιζουμε αναλογικα οπου χαμηλωνοντας την ενταση χαμηλωνει και το ''ρευμα'' που περναει.Ετσι το Pro Tools ηταν το πρωτο που χρησιμοποιησε αλγοριθμο που μπορουσε να εξαληψει αυτο το προβλημα.Ακολούθησε η steinberg βγαζοντας το nuendo το οποιο ειχε βελτιωμενο αλγοριθμο (εξου και η διαφορα του με cubase ) στη συνεχεια cubase SX3,Sonar 4 κλπ...Σε γενικες γραμμες τα Pro Tools ειναι μπροστα αλλα δεν απεχουν πολυ τα υπολοιπα sequencer πλεον...Αλλη βασικη διαφορα που εχουν ειναι το panning.Στο Cubase και Nuendo δεν ''παιρνεις'' το ακριβες panning που ''δινεις''.Αυτα γενικα για τα χαρακτηριστικα.

Εγω προσωπικα χρησιμοποιω το Nuendo 3 γιατι σαφως με βολευει και γιατι δεν εχω φτασει ακομη στο σημειο να θελω να κανω την τελεια home μιξη...Αρκουμαι μεχρι στιγμης στο να φτιαχνω οδηγους... :P :P ;D ;D

Carpe Diem!!Memento Mori

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα sequenser ειδικα οι πρωτες εκδοσεις (cubase,sonar,k.l.p.) ειχαν παντα ενα μεγαλο προβλημα.επειδη μιλαμε για ψηφιακη επεξεργασια και οχι αναλογικη χαμηλωνοντας το volume καθε καναλιου χαμηλωνει αυτοματα το bit rate  ριχνοντας την ποιοτητα του ηχου,γιατι δεν παιζουμε αναλογικα οπου χαμηλωνοντας την ενταση χαμηλωνει και το ''ρευμα'' που περναει.

 

εισαι σιγουρος γιαυτο? γιατι να χαμηλωνει αυτοματα το Bit rate? ποιος ο λογος να σχεδιαστει ετσι? κερδιζανε σε κατι με αυτην την υλοποιηση? το εχεις ψαξει αυτο? η το μεταφέρεις όπως το έχεις ακουσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και το SONAR εχει παρα πολυ καλα plug ins & ακομα καλυτερα VST ,ειναι κατ' εμε το πιο  user friendly απο τα seqs που κυκλοφορουν & η πλεον ολοκληρωμενη λυση ειδικα για home studio ,βεβαια YMMV.....

 

Συμφωνω,ειμαι μεγαλος φαν της cakewalk,την δουλευω απο την εκδοση pro audio 8.

Επειδη πηρα φετος mac και δεν θελω να το δουλεψω με boot camb,αποφασισα να αγορασω την βασικη εκδοση του tracktion 3 της mackie(το οποιο ειναι πολυ καλο για 49 euro....) και θα περιμενω να κανω την αναβαθμιση του sonar producer edition 4 που εχω εαν καποια στιγμη στο μελλον βγει και για mac.

Aντι να δωσω τα φραγκα για DP 5 η Logic 8 παραμενω πιστος στο sonar,ακομη και εαν το δουλευω μονο στο pc του studio και οχι στον mac του σπιτιου....... :(

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε creep7 επέτρεψε μου να αμφισβητώ πλήρως αυτά που είπες. Δεν διαφωνώ οτι το pro tools μπορεί να έχει καλύτερο αλγόριθμο... αλλά αυτό περί bit rate μάλλον είναι άτοπο.

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου