Προς το περιεχόμενο

MAC vs PC


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντοτε μιλωντας για επωνυνα προιοντα' date='γιατι καποιος θα ισχυριστει οτι εαν το συνθεσει μονος του θα του ερθει πολυ φτηνοτερα.

Αλλα ειπαμε,mac εναντιον επωνυμων pc....[/quote']

 

Σίγουρα με πολυ ψάξιμο θα μπορουσε να βρείς κάτι που να είναι πιο φτηνό κατά 20%. Αλλά άλλο η συναρμολόγηση καί άλλο το να αγοράσεις έτοιμο μοντέλο. Το ένα θέλει πολύ ψάξιμο το άλλο απλώς πάς και αγοράζεις. Αλλά αυτά είναι θεωριτικά στην πράξη δεν μπορώ να πώ οτι έχω βρει πώς είανι αυτό εφικτό. Γιατί λίγο πολύ οι τιμές είναι ίδιες μεταξύ καταστημάτων.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν νομίζω να υπάρχει κανεις να εχει δοκιμάσει mac για καποιο χρονικό διάστημα και να προτιμήσει ενα PC με windows.

 

once a mac, never go back που λένε :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντοτε μιλωντας για επωνυνα προιοντα' date='γιατι καποιος θα ισχυριστει οτι εαν το συνθεσει μονος του θα του ερθει πολυ φτηνοτερα.

Αλλα ειπαμε,mac εναντιον επωνυμων pc....[/quote']

 

Σίγουρα με πολυ ψάξιμο θα μπορουσε να βρείς κάτι που να είναι πιο φτηνό κατά 20%. Αλλά άλλο η συναρμολόγηση καί άλλο το να αγοράσεις έτοιμο μοντέλο. Το ένα θέλει πολύ ψάξιμο το άλλο απλώς πάς και αγοράζεις. Αλλά αυτά είναι θεωριτικά στην πράξη δεν μπορώ να πώ οτι έχω βρει πώς είανι αυτό εφικτό. Γιατί λίγο πολύ οι τιμές είναι ίδιες μεταξύ καταστημάτων.

 

 

Sorry, αλλά δεν θέλει πολύ ψάξιμο, το να βρεις ένα PC και να το συναρμολογήσεις είναι κάτι το οποίο είναι εξαιρετικά εύκολο. Ενδεικτικά θα αναφέρω pc με 2Gb ram, 2x250 raid σκληρούς της Seagate, intel duo core 2 κλπ, οθόνη 19'', αθόρυβο κουτί (πολύ βασικό) σύνολο με ΦΠΑ 820 Ε.

 

Τέλος πάντων το ζήτημα δεν είναι αυτό, ούτε η κόντρα νομίζω έχει βάση, αφού περί ορέξεως ....

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Sotoman έχεις δίκιο.

 

 

Από τότε που έφαγα πρώτη φορά Big Mac, όντως δεν μπορώ να ξεκολλήσω :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό όμως εξαρχής απορρίπτεις το συντρηπτικό πλεονέκτημα των PC' date=' ότι δηλαδή μπορείς να το κάνεις όπως θέλεις, με ό,τι θέλεις. Η ευελιξία των PC σε αυτόν τον τομέα είναι το απόλυτο πλεονέκτημα, αν θέλουμε να μιλήσουμε πραγματικά για την σχέση μεταξύ pc και mac.[/quote']

 

Σίγουρα είναι ενα πλεονέκτημα σημαντικό για κάποιους, απλώς για μένα είναι ασήμαντο μιας και δεν νομίζω οτι αξίζει τον κόπο και τον χρόνο και το χρήμα (στην περίπωση της αναβάθμισης) . Αφου η αξία του θα πέσει κατακόρυφα και θα είναι δύσκολο να πωληθεί ως μεταχειρισμένος. Γιατί να αφιερώσω λοιπόν τόσο χρόνο ? Και τέλος πάντων αν θές να συναρμολογήσει σίγουρα θα επιλέξεις pc αντί για mac. Συμφωνώ.

 

Απο την άλλη όμως και τα mac έχουν ανάλογα και λίγο περισσότερα πλεονεκτήματα. Βασικά είναι τι ζητάς απο τον υπολογιστή σου.

 

Εμένα τόσο η συναρμολόγηση όσο και η αναβάθμιση δεν μου λένε πολλά για μένα η ευχρηστία είναι το συντρηπτικό πλεονέκτημα.

 

Έτσι και αλλιώς όλα αυτά ειναι θεωρητικά μια και ανάλογο του imac στην αγορά που να είναι μεν dekstop αλλά portable έιναι ελάχιστα προΙόντα που είναι και χειρότερα είτια ως τιμή και ώς specs.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να νάψω φωτιές ή να υπερασπιστώ ένα από τα δύο, καθώς τα δουλεύω και τα δύο πολύ καιρό, θα ήθελα να επισημάνω ότι τα MAC άρχισαν να παίρνουν την πάνω βόλτα κυρίως όταν βγήκε το imac και πιό συγκεκριμένα όταν μπήκε ο Intel. Μπορεί κάποιοι από εδώ να είχαν MAC από τα γεννοφάσκια του, αλλά η ευελιξία μπήκε στο λεξιλόγιο της Apple τα τελευταία χρόνια.

Και αυτό που προαναφέρθηκε είναι το πιό σημαντικό. Όσοι πέρνανε PC τα σκίζανε με χίλια δυο δοκιμαστικά προγράμματα ή χακεριές ή παραλείψεις, και μετά μιλούσαν για αστάθεια... Είναι σα να τρως κάθε μέρα παϊδάκια και μετά να παραπονιέσαι ότι πάχυνες

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό που προαναφέρθηκε είναι το πιό σημαντικό. Όσοι πέρνανε PC τα σκίζανε με χίλια δυο δοκιμαστικά προγράμματα ή χακεριές ή παραλείψεις' date=' και μετά μιλούσαν για αστάθεια... Είναι σα να τρως κάθε μέρα παϊδάκια και μετά να παραπονιέσαι ότι πάχυνες[/quote']

εγω στο τελευταιο μου φορματ στο pc μου εχω περασει μονο ενα firewall, itunes, firefox, msn, και δυο παιχνίδια και δεν μου κλεινει. και 10 ωρες να το αφήσω κολλάει στην γαλαζια οθονη που λεει αποθηκευονται τα δεδομενα και κατι τετοια.

Και πολλες αλλες εγκαταστάσεις που εχω κανει κολλάνε χωρίς προφανή λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχουμε γεμίσει 17 σελίδες με mac vs. pc και ο author ο kilon εξαρχής προτιμά τα mac.

 

Το νόημα της κουβέντας λοιπόν ποιό είναι; Προσπαθούμε να αποδείξουμε στον εαυτό μας ότι αυτό που προτιμάμε για οποιονδήποτε λόγο είναι και το καλύτερο από όλα;

 

Δεν βρίσκω το λόγο...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να νάψω φωτιές ή να υπερασπιστώ ένα από τα δύο' date=' καθώς τα δουλεύω και τα δύο πολύ καιρό, θα ήθελα να επισημάνω ότι τα MAC άρχισαν να παίρνουν την πάνω βόλτα κυρίως όταν βγήκε το imac και πιό συγκεκριμένα όταν μπήκε ο Intel. Μπορεί κάποιοι από εδώ να είχαν MAC από τα γεννοφάσκια του, αλλά η ευελιξία μπήκε στο λεξιλόγιο της Apple τα τελευταία χρόνια.

Και αυτό που προαναφέρθηκε είναι το πιό σημαντικό. Όσοι πέρνανε PC τα σκίζανε με χίλια δυο δοκιμαστικά προγράμματα ή χακεριές ή παραλείψεις, και μετά μιλούσαν για αστάθεια... Είναι σα να τρως κάθε μέρα παϊδάκια και μετά να παραπονιέσαι ότι πάχυνες[/quote']

 

Καλά τα windows ειναι γεγονός οτι είναι το μαύρο τους το χάλι. Εδώ έχει βουήξει ο τόπος ακόμα και περιοδικά του έχουν κάνει καταμέτοπο επίθεση.

Ειδικά η ιστορία με τα γνωστα προβλήματα virus , spyware κτλ έχει λάβει γελοίες διαστάσεις. Θεωρώ των εαυτό μου ένα απο τους βαθείς γνώστες του λειτουργικού μιας και έχω ασχοληθεί και με προγραμματισμό. Σαν προγραμμτιστικό περιβάλλον τα windows μαμανε και για αυτό είναι τόσο δημοφιλή αλλα απο την πλευρά του χρήστη είναι αστα να πάνε. Οτι και να πιάσει είναι ελλωτιματικό και επειδή εγω τους ξεσκιζω τους υπολογιστές απλώς τα windows είναι πολύ αδύναμα για τις απαιτήσεις μου.

 

Εγω δεν έχω πρόβλημα με τα pc είναι ικανότατα μηχανήματα αλλά στην περίπτωση των window η αλήθεια είναι οτι καιρό τώρα περίμενα να απαλαγώ απο το παιδαριώδς περιβάλλον τους. Χαίρομαι πολύ που το Linux Ubuntu εξελίσεται σε ένα πολύ εύχριστο λειτουργικό. Είναι μια παρηγορία σίγουρα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχουμε γεμίσει 17 σελίδες με mac vs. pc και ο author ο kilon εξαρχής προτιμά τα mac.

 

Το νόημα της κουβέντας λοιπόν ποιό είναι; Προσπαθούμε να αποδείξουμε στον εαυτό μας ότι αυτό που προτιμάμε για οποιονδήποτε λόγο είναι και το καλύτερο από όλα;

 

Δεν βρίσκω το λόγο...

 

Όταν κάνεις διάλογο πρέπει να σημφωνεί με τον άλλο? Απλη κουβέντα κάνουμε , μοιραζόμεστε εμπειρίες και απόψει. Γιταί μερικοί φοβούνται τόσο πολυ τον διάλογο ? Τσακονόμαστε? Απλώ μιλάμε πολιτισμένα? Αυτός δεν είναι ο σκοπός του φόρουμ? Γιατί κ΄΄αποι έχουν πρόβλημα με τον τίτλο ή με το γεγονός οτι έχω ήδη επιλέξει imac. Στο κάτω , κάτω της γραφής αν είμαι τόσο σίγουρος για το ευατό μου γιατι νομίζει ξεκινησα αυτο το φόρουμ? Σου φένομαι για troll ? Γιατι όλη αυτή η φοβία?

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου