Προς το περιεχόμενο

MAC vs PC


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Sorry φίλε Achemist αλλά αυτά που λές οτι λέω δεν ειναι αυτο που λέω. Και αυτο που λές ειναι στην ουσία αυτό που λέω. Θα σε στεναχωρήσω αλλα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

 

Λοιπόν έχω ερώτησεις για να μην λέτε οτι την Συζήτηση που άνοιξα είναι άσκοπη.

 

Ποιο είναι αυτό το PC που προσφέρει τα ανάλογα και κοστίζει λιγότερο απο τον iMAC 20' ? Βοηθήστε με γιατί ότι έχω βρει κοστίζει μάλλον περισσότερο.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kilon προσπάθησε να γίνεις πιό συγκεκριμένος...τα ανάλογα...ποιά είναι?

Δεν νομίζω ότι η διαφορά του Mac με το Pc είναι στα ανάλογα.

Εγώ λέω ότι εάν πάμε π.χ. στο Πλαίσιο και αγοράσουμε ένα minimac έχουμε αυτομάτως ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΩΣ ότι χρειαζόμαστε για να παίξουμε ΑΜΕΣΩΣ και αξιοπρεπώς μουσική (χρειάζεται επίσης, για τους κιθαρίστες ένα μικρό καρφί σε μεγάλο κόστους 2έως20 ευρώ για τους πληκτράδες ένα midi controller από 70 έω...ευρώ). Εγώ αυτά υπολογίζω ως ανάλογα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Specs, portability, heat productiom, energy consumtion, software included etc. Δεν ξερω πως να κανω τον εαυτό μου πιο σαφή! Το αντιστοιχο σε pc του ιΜΑC 20' με λιγότερα λεφτά .

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry φίλε Achemist αλλά αυτά που λές οτι λέω δεν ειναι αυτο που λέω. Και αυτο που λές ειναι στην ουσία αυτό που λέω. Θα σε στεναχωρήσω αλλα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Sorry mate, το εξέλαβα λανθασμένα. Χαίρομαι που συμφωνούμε! ¶λλωστε, καιρός είναι να συμφωνήσουμε και μια φορά σε αυτό το ρημάδι το thread ρε γμτ! :lol: 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Σορρυ που εξαφανίστηκα αλλά τόσο καιρό συνέχισα να ψάχνω γνώμες για τον imac . Λοιπόν βρήκα τελικά οτι οι περισσότεροι μύθοι έχουν καταριφθεί . Και πάνω απο όλα ο μύθος οτι είναι πιο ακριβοί.

 

Ένα pc μέ ίδια specs με τον imac 20'' 2.0 Ghz 1Gb Ram κοστίζει 900 ευρώ. http://tinyurl.com/yvp7we

 

Η διαφορά είναι οτι το pc έχει καλύτερα κάρτα γραφικών αλλά αντισταθμίζεται απο την πολυ κάρτα ήχου του imac.

 

Tωρα πρόσθεσε τουλάχιστον 200 ευρώ για καλύτερη οθόνη μιας και η οθόνη είναι 19 όχι 20 και αρκετά χειρότερη ποιότητα. Σύνολο 1100

 

Πόσθεσε το ilife . Σύνολο 1170.

 

Πρόσθεσε το πιο portable και , πιο ομορφό και το πιο καλοσχεδιασμένο κουτί . Το οποιο είναι αθόρηβο και έχει εξτρα wireless, firewire 400 + 800 κτλ. 200 ευρω. Σύνολο 1370.

 

Και φυσικά δεν έχω προσθέσεi το καλύτερο keyboard, τα αρκετα οικονοποιητικά ηχεία και τα υπόλοιπα φρου φρου και αρώματα.

 

Συμπέρασμα , το Pc θα ήταν πιο ακριβό , τουλάχιστον 100 ευρώ. Βέβαια έχει 3 χρόνια εγγύηση οπότε θα μπορούσες να πείς οτι εξισώνεται η τιμή τους αλλά και πάλι θεωρώ οτι παίρνεις καλύτερο υπολογιστή με τον imac.

 

Aπο εκει και πέρα είναι καθαρά θέμα αν χρειάζεσαι αυτά που προσφέρει ο imac.

 

Επίσης πρέπει να τονίσω οτι το μοντέλο το προηχούμενο που έκανε 1100 ευρω , τώρα κοστίζει μεταχειρισμένο 900. Αυτό είναι ένα ακόμα πλεονέκτημα ότι οι Imac διατηρούν την αξία τους.

 

Δυστηχώς έκατσε αναποδία περίμενα να πάω δικαστικός αντιπρόσωπος που θα μου έδινε το πόσο για να αγοράσω τον imac και τελικά δεν με πήραν. :evil:

 

Αλλά ευτυχώς υπάρχει και η λύση της κάρτας. Αυτό σημαίνει οτι θα πωλήσω το MICROKORG. Όποιος ενδιαφέρεται θα το δώσω στα 300 ευρώ. Θα το βάλω και στις αγγελείς με περισσότερες πληροφορίες.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντοτε μιλωντας για επωνυνα προιοντα,γιατι καποιος θα ισχυριστει οτι εαν το συνθεσει μονος του θα του ερθει πολυ φτηνοτερα.

Αλλα ειπαμε,mac εναντιον επωνυμων pc....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό όμως εξαρχής απορρίπτεις το συντρηπτικό πλεονέκτημα των PC, ότι δηλαδή μπορείς να το κάνεις όπως θέλεις, με ό,τι θέλεις. Η ευελιξία των PC σε αυτόν τον τομέα είναι το απόλυτο πλεονέκτημα, αν θέλουμε να μιλήσουμε πραγματικά για την σχέση μεταξύ pc και mac.

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου