Προς το περιεχόμενο

MAC vs PC


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως' date=' πέρα από τη πλάκα, τα Mac είναι πολύ καλά μηχανήματα. Απλώς υπάρχουν δύο προβλήματα, ότι είναι πολύ ακριβότερα και ότι έχουν μία προβληματική αντιπροσώπευση στην Ελλάδα. Οποιοδήποτε από αυτά τα δύο προβλήματα από μόνο του, δεν είναι και τόσο σπουδαίο, αλλά και τα δύο μαζί ήταν ο λόγος που σταμάτησα να χρησιμοποιώ Mac πριν περίπου δέκα χρόνια.

 

Η σημερινή κατάστασή τους δεν ξέρω ακριβώς ποια είναι, διαπίστωσα όμως κοιτώντας τριγύρω ότι παραμένουν ακριβά και (για να είμαι ειλικρινής) δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Αυτή η lifestyle αισθητική που πουλάνε, είναι κατά τη γνώμη μου χωρίς αντίκρυσμα: έχετε δει ποτέ Mac, δύο χρόνια μετά την αγορά του, κιτρινισμένο και βρώμικο σε κάποιο ατελιέ γραφικών τεχνών; Δεν δείχνει και πολύ καλύτερο από ένα αντίστοιχο PC, μόνο που (ακόμη και τότε) διστάζει κανείς να το ξεφορτωθεί διότι το να πάρει καποιο καινούργιο απλώς στοιχίζει υπερβολικά πολλά χρήματα.

 

Εκείνο όμως που δεν ανέχομαι σαν άνθρωπος, είναι το ότι έχουν κάνει μέρος της διαφημιστικής τους πολιτικής το να σνομπάρουν τους χειριστές άλλων λειτουργικών συστημάτων. Το MacOS ήταν ένα πρωτοποριακό λειτουργικό όταν πρωτοεμφανίστηκε, αλλά στην πορεία έχει ξεπεραστεί σε διάφορους τομείς (π.χ. αν θέλεις σέρβερ βάζεις linux, αν θέλεις games βάζεις windows, αν θέλεις office εφαρμογές βάζεις είτε linux είτε windows κλπ). Οπότε προς τι ο κομπασμός; Αγοράσανε οι αλήτες το Logic και τι κάνανε... προσπάθησαν (για άλλη μία φορά) να εγκλωβίσουν το κοινό σε μονοδρόμους και καταναλωτικά αδιέξοδα καταργώντας (άκουσον-άκουσον) την έκδοση για PC. Αν αύριο έκανε το αντίστοιχο η Adobe και η Microsoft τι σκατά θα τρέχανε τα Mac; Οι άνθρωποι είναι τόσο μαλάκες που υποδαύλισαν τη σχέση τους με την Adobe προτείνοντας το Final Cut (ένα βίντεο πρόγραμμα) ως πρωτεύουσα επιλογή για τους πελάτες τους, αναγκάζοντας την Adobe να αποσύρει το Premmiere για Mac, πάλι αφήνοντας ξεκρέμαστους εκ/ρια χρήστες του καταξιωμένου αυτού προγράμματος.

 

Και επίσης (κάτι που θεωρώ σημαντικότατο), τι σχέση είχε ποτέ η Apple με το ίντερνετ; Μήπως καμία; Μέχρι πρότινος (ίσως ακόμη) οι χειριστές Macintosh δεν είχαν έναν browser και ένα mail πρόγραμμα της προκοπής, για να μην πάμε σε RSS Channels ή καλή υποστήριξη Javascript και αρχίσουμε όλοι μαζί τα χαμόγελα.

 

Καταλήγω: αυτό που αγαπώ στην πληροφορική είναι ότι μου δίνει μία αίσθηση καταναλωτικής ελευθερίας. Θέλω να έχω επιλογές, θέλω να είναι όσο γίνεται φθηνότερες, θέλω να λειτουργεί ο ανταγωνισμός, θέλω να υπάρχουν μικρές εταιρείες κατασκευής λογισμικού και (κυρίως) θέλω να δω το Open Source λογισμικό να αναπτύσσεται. H Apple ούτε είχε , ούτε έχει σχέση με αυτά τα πράγματα και συνεπώς την απορρίπτω.

 

Αυτά[/quote']

+1000

Πες τα χρυσοστομε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator
Harilatron' date=' χάρη στην αυξημένη σου ευφυία, είσαι ο πρώτος εδώ και δύο χρόνια που άρχισε να καταλαβαίνει τι σημαίνει το nick μου. Μην ξεχνάς ότι είμαι παλιός μακιντοσάς (καθώς και παλιός αναγνώστης των βιβλίων του Ασίμοφ, hint-hint), οπότε έκανες ένα σοβαρό βήμα προς την επίλυση του παζλ. Έτσι μου 'ρχεται να θεσπίσω βραβείο.[/quote']

 

 

Χμμμ. Υπερβολές :lol: :lol:

Δεν ήξερα ότι δεν έιναι γνωστή η ετυμολογία του nick σου.

Για να πω την αλήθεια, φανταζόμουν.....eye= ομόηχο με το (συγκεκαλυμμένο) i αλλά σε πιο human εκδοχή. Από την άλλη, protocol = κανόνες, μεταξύ των οποίων και κριτήρια επιλογής/αποκλεισμού.

Τώρα που το λές.... Βάλε κι εσύ ένα βραβείο για να ανάψουν τα αίματα .. :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζοντας παντως τις προηγουμενες σελιδες ενα πραγμα δε μπορω να καταλαβω:

Διαβασα αρκετες φορες τη φραση "χρησιμοποιω Mac γιατι δουλευει". Ποιος δηλαδη αγορασε ενα PC και δεν του δουλευε ενα προγραμμα? 'Η μηπως θα κανει ποτε σοβαρη δουλεια καποιος χωρις να αγορασει μια αξιοπρεπη καρτα ηχου?

 

Εαν ειναι ετσι και το PC "δουλευει" με τους ASIO4ALL ειναι αυτο ομως ποτε αρκετο?Φυσικα και οχι.

 

Προσωπικα δουλευω σε PC laptop με Cubase4 και RME Multiface II και σε 2 χρονια ζητημα να μου εχει κρασαρει 3 φορες. Δεν χρειαζεται κοπο, τροπο χρειαζεται. Αλλωστε δε βλαπτει να ριξεις μια ματια στο www.musicxp.net για να κανεις 2-3 απλα πραγματα. Απλα δε μπορω να ακουω οτι τα Windows σεταρονται δυσκολα, οταν ολο κι ολο το σεταρισμα αντε να σου παρει μιση ωρα(και πολυ λεω) μια φορα και μετα δε χρειαζεται να ξανασχοληθεις.

 

Ποιος ο λογος λοιπον να παω και να τα "σκασω" σε μακ αφου μπορω να διαθεσω τα χρηματα μου πιο εξυπνα(με τα δικα μου κριτιρια παντα και για τους δικους μου σκοπους) αγοραζοντας μια καρτα ηχου η οποια να μου προσφερει απιστευτα σταθερους drivers με την οποια θα εχω εγγυημενη αποδοση σε πολυ απαιτητικες περιστασεις?Ειναι δυνατον να προτιμησω να δουλευω με την onboard του mac(η του pc?)?

 

Αυτο που θελω να πω απο την εμπειρια μου εως τωρα(για να μην επεκταθω στα mac)ειναι οτι δε χρειαζονται γνωσεις πυρηνικης φυσικης για να σεταρεις ενα pc για μουσικη χρηση. Και επισης οτι με μια καλη και αξιοπιστη καρτα ηχου τα τυχον κρασαρισματα το πιο πιθανο ειναι να οφειλονται σε bugs του προγραμματος η σε τυχον πειρατικες κοπιες και οχι στα windows σαν λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Airborne φίλε μας, γιατί μας ξεσηκώνεις...νόμιζα ότι το κλείσαμε το θέμα. Πάμε πάλι από την αρχή...Λές" Η μηπως θα κανει ποτε σοβαρη δουλεια καποιος χωρις να αγορασει μια αξιοπρεπη καρτα ηχου?" Στα Mac ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ κάρτα ήχου. Η της μαμάς του είναι (για αρχή) μία χαρά και σε διαβεβαιώ ότι δεν έχει latency (άρα από το συνολικό κόστος του βγάλε τα λεφτά που πλήρωσες για κάρτα). Έτσι μπορεί ο οποιοσδήποτε-χωρίς τεχνικές-μουσικές γνώσεις- με ένα mac να μπεί στο μαγικό χώρο της μουσικής...άλλωστε αυτό δεν είναι το ζητούμενο? Όταν αγόρασα το midi keyboard μου απλά το έβαλα στο usb (δεν είχα drivers ούτε επιλογές κανάλιων ούτε τίποτα) και έπαιξε χωρίς να σκεφτώ τίποτα. Έτσι γίνεται με όλα τα περιφερειακά που καρφώνω επάνω. Το τι θεωρείς σοβαρή δουλειά είναι μία άλλη ολόκληρη κουβέντα και θα με ενδιέφερε -χωρίς πραγματικά κακοπροαιρεση να ακούσω τι φτιάχνεις και αντίστοιχα να σου δώσω αυτά που φτιάχνω εγώ με το απλό Garageband πρίν την αγορά της Motu.

Νομίζω-για να τελειώνουμε και να μην ξεσηκώσω και τον φίλο eyprotocol- ότι όποιος τα "σκάει" σε Mac το κάνει συνειδητά και όχι γιατί είναι "λιγότερο έξυπνος" από τους άλλους (η Lorie Anderson μάλλον είναι λιγότερο έξυπνη με 2 Powerbooks επι σκηνής Ηρωδείου και όχι 2 Fujitsu ή Dell...)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Airborne φίλε μας' date=' γιατί μας ξεσηκώνεις...νόμιζα ότι το κλείσαμε το θέμα. Πάμε πάλι από την αρχή...Λές" Η μηπως θα κανει ποτε σοβαρη δουλεια καποιος χωρις να αγορασει μια αξιοπρεπη καρτα ηχου?" Στα Mac ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ κάρτα ήχου. Η της μαμάς του είναι (για αρχή) μία χαρά και σε διαβεβαιώ ότι δεν έχει latency (άρα από το συνολικό κόστος του βγάλε τα λεφτά που πλήρωσες για κάρτα). Έτσι μπορεί ο οποιοσδήποτε-χωρίς τεχνικές-μουσικές γνώσεις- με ένα mac να μπεί στο μαγικό χώρο της μουσικής...άλλωστε αυτό δεν είναι το ζητούμενο? Όταν αγόρασα το midi keyboard μου απλά το έβαλα στο usb (δεν είχα drivers ούτε επιλογές κανάλιων ούτε τίποτα) και έπαιξε χωρίς να σκεφτώ τίποτα. Έτσι γίνεται με όλα τα περιφερειακά που καρφώνω επάνω. Το τι θεωρείς σοβαρή δουλειά είναι μία άλλη ολόκληρη κουβέντα και θα με ενδιέφερε -χωρίς πραγματικά κακοπροαιρεση να ακούσω τι φτιάχνεις και αντίστοιχα να σου δώσω αυτά που φτιάχνω εγώ με το απλό Garageband πρίν την αγορά της Motu.

Νομίζω-για να τελειώνουμε και να μην ξεσηκώσω και τον φίλο eyprotocol- ότι όποιος τα "σκάει" σε Mac το κάνει συνειδητά και όχι γιατί είναι "λιγότερο έξυπνος" από τους άλλους (η Lorie Anderson μάλλον είναι λιγότερο έξυπνη με 2 Powerbooks επι σκηνής Ηρωδείου και όχι 2 Fujitsu ή Dell...)[/quote']

 

H Anderson σκάει με mac και ο hans zimmer χρησιμοποιεί pc και μάλιστα πρόσφατα το γύρισε από pro tools σε nuendo (λογικό λόγω midi). Και οι 2 έξυπνοι είναι. Απλά κανένας από τους 2 τους δεν χρησιμοποιεί garageband. Και ακόμα και να το χρησιμοποιούσαν ΈΧΟΥΝ τεχνικέςγνώσεις γύρω από το hardware. Αν δεν ξέρεις πως λειτουργεί κάτι, δεν το αξιοποιείς στο έπακρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ytsestef_2112 δεν διαφωνώ μαζί σου για την επαγγελματική χρήση του Garageband, αλλά έχω μια συγκεκριμένη θεωρία. Με ενδιαφέρει (για πολλούς λόγους) να δώ όσους περισσότερους χρήστες μουσικών υπολογιστών γίνεται-ίσως έτσι γλυτώσουμε από τα fame stories και τα pop idols-και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτό γίνεται μαζικά με το Garageband (και με τα mini-macs των 600 ευρώ-όπως έχω πεί πολλές φορές τα αγοράζεις από το ράφι και παίζουν κατευθείαν). Κάποια εποχή έδειχναν τα pc's ότι σχεδιάζαν κάτι παρόμοιο (M-Audio Sessions, Microsoft Monaco...) αλλά δεν τα βρήκα πουθενά...ξέρετε κάτι? Επίσης το να ξέρεις να χρησιμοποιείς κάτι στο έπακρο είναι θεωρητικό...η εξέλιξη δεν σε αφήνει. Επίσης αμφιβάλλω εάν ο Zimmer καλωδιώνει...όταν είσαι ο Zimmer, έχεις λυμμένα τέτοια προβλήματα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ytsestef_2112 δεν διαφωνώ μαζί σου για την επαγγελματική χρήση του Garageband' date=' αλλά έχω μια συγκεκριμένη θεωρία. Με ενδιαφέρει (για πολλούς λόγους) να δώ όσους περισσότερους χρήστες μουσικών υπολογιστών γίνεται-ίσως έτσι γλυτώσουμε από τα fame stories και τα pop idols-και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτό γίνεται μαζικά με το Garageband (και με τα mini-macs των 600 ευρώ-όπως έχω πεί πολλές φορές τα αγοράζεις από το ράφι και παίζουν κατευθείαν). Κάποια εποχή έδειχναν τα pc's ότι σχεδιάζαν κάτι παρόμοιο (M-Audio Sessions, Microsoft Monaco...) αλλά δεν τα βρήκα πουθενά...ξέρετε κάτι? Επίσης το να ξέρεις να χρησιμοποιείς κάτι στο έπακρο είναι θεωρητικό...η εξέλιξη δεν σε αφήνει. Επίσης αμφιβάλλω εάν ο Zimmer καλωδιώνει...όταν είσαι ο Zimmer, έχεις λυμμένα τέτοια προβλήματα[/quote']

 

Για απολύτως ερασιτεχνική λύση είναι καλό το πακετάκι minimac-garageband είναι όντως καλή πρόταση, αλλά παίρνεις και ένα workstastion τύπου triton ή ένα πολυκάναλο roland και κάνεις την ίδια δουλειά καλύτερα. Τέσπα, με το μινιμακ έχεις και υπολογιστή, οκ.

 

Φυσικά και δεν καλωδιώνει ο zimmer αλλά όταν έπρεπε να το κάνει το έκανε. Και το γεγονός ότι ασχολήθηκε με drivers για midi, και οτι χρειάστηκε να κάνει custom midi mapping (γιατί τότε ότι δεν ήταν GM ήταν αυτομάτως ασύμβατο και ότι ήταν GM δεν είχε επαγγελματικό ήχο) είναι σε τεράστιο βαθμό η αιτία που κάνει τόσο καλό midi programming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Airborne φίλε μας' date=' γιατί μας ξεσηκώνεις...νόμιζα ότι το κλείσαμε το θέμα. Πάμε πάλι από την αρχή...Λές" Η μηπως θα κανει ποτε σοβαρη δουλεια καποιος χωρις να αγορασει μια αξιοπρεπη καρτα ηχου?" Στα Mac ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ κάρτα ήχου. Η της μαμάς του είναι (για αρχή) μία χαρά και σε διαβεβαιώ ότι δεν έχει latency (άρα από το συνολικό κόστος του βγάλε τα λεφτά που πλήρωσες για κάρτα). Έτσι μπορεί ο οποιοσδήποτε-χωρίς τεχνικές-μουσικές γνώσεις- με ένα mac να μπεί στο μαγικό χώρο της μουσικής...άλλωστε αυτό δεν είναι το ζητούμενο? Όταν αγόρασα το midi keyboard μου απλά το έβαλα στο usb (δεν είχα drivers ούτε επιλογές κανάλιων ούτε τίποτα) και έπαιξε χωρίς να σκεφτώ τίποτα. Έτσι γίνεται με όλα τα περιφερειακά που καρφώνω επάνω. Το τι θεωρείς σοβαρή δουλειά είναι μία άλλη ολόκληρη κουβέντα και θα με ενδιέφερε -χωρίς πραγματικά κακοπροαιρεση να ακούσω τι φτιάχνεις και αντίστοιχα να σου δώσω αυτά που φτιάχνω εγώ με το απλό Garageband πρίν την αγορά της Motu.

Νομίζω-για να τελειώνουμε και να μην ξεσηκώσω και τον φίλο eyprotocol- ότι όποιος τα "σκάει" σε Mac το κάνει συνειδητά και όχι γιατί είναι "λιγότερο έξυπνος" από τους άλλους (η Lorie Anderson μάλλον είναι λιγότερο έξυπνη με 2 Powerbooks επι σκηνής Ηρωδείου και όχι 2 Fujitsu ή Dell...)[/quote']

 

Φιλε marathon η προθεση μου δεν ηταν να ξεσηκωσω κανενα. Ουτε καταλαβα οτι εκλεισε το θεμα, απλα το μονο που ηθελα να κανω ηταν να γραψω για την εμπειρια μου γιατι ειδα να λεγονται πολλα ανακριβη.Δε νομιζω να ειναι κακο αυτο :wink:

 

Τωρα, οταν μιλαω για σοβαρη δουλεια δεν εννοω τον τροπο που δουλευεις εσυ. Και δε μιλαω για τη μουσικη που φτιαχνεις, μη με παρεξηγησεις. Μιλαω για τις δυνατοτητες που σου προσφερει το συστημα σου.

 

Ερωτηση λοιπον(επειδη πραγματικα ισως κατι να εχει αλλαξει και να μη το γνωριζω):

 

Πως ηχοφραφεις audio με το mac χωρις καρτα ηχου?

Ποσες εισοδους σου προσφερει?Και τι τυπου?

Εξοδους?

 

Θες για παραδειγμα να συνδεσεις ενα πυκνωτικο μικροφωνο και να κανεις μια ηχογραφηση. Τι κανεις?

 

 

Οταν αρχισα να δουλευω με υπολογιστη(μεχρι τοτε ως πιανιστας εγραφα μονο σε sequencer απο synths) αρχισα με μια απαρχαιωμενη εκδοση του Fruity Loops και του Cubasis και ΧΩΡΙΣ να αγορασω καρτα ηχου(ειχε μια μεσα των 5000 δραχμων απο τη μανα του). Και μιλαμε για δεκα χρονια πισω! Τα δειγματα βεβαια τοτε δεν ειχαν καμμια σχεση με τα σημερινα γι'αυτο κατεφυγα πολυ συντομα στην ηχογραφηση audio απο τα synths μου. Αλλα και αυτο γινοταν.

 

Με ενα PC και τους ASIO4ALL(δωρεαν) μπορεις ανετα να τρεξεις το Reason και να κανεις μουσικη. Γνωριζω επαγγελματιες μουσικους και ηχοληπτες και εκπαιδευτικους απο σχολες ηχοληψιας παγκοσμιας φημης να αναφερονται σε μακ και τα προβληματα τους αλλα δεν θα αναφερθω γιατι δεν ειναι ο σκοπος μου να δειξω οτι τα mac εχουν προβληματα επισης.

 

Δεν εχει τυχει να δουλεψω σε μακ χωρις καρτα ηχου οποτε δεν εχω λογο να αμφισβητησω οτι κανει πολυ καλα τη δουλεια του.

Αλλα τι γινεται εαν τρεξεις ενα προγραμμα πιο απαιτητικο? Το θεμα latency αρχιζει και γινεται κρισιμο οταν αρχιζεις και φορτωνεις τον υπολογιστη με πολλα vsti's και effects. Εκει φαινεται το κατα ποσο η καρτα σου μπορει να ανταποκριθει. Εαν το φορτωσεις πολυ αναγκαστικα θα χρειαστει να ανεβασεις το latency και αυτο σημαινει καθυστερηση.

Οι επαγγελματιες που χρησιμοποιουν mac(αναφερομαι στο παραδειγμα σου της Laurie Anderson) δεν βασιζονται στην onboard καρτα ηχου. Γιατι δεν τρεχουν garage band. Σε προγραμματα με απαιτησεις θα χρειαστεις αναγκαστικα καρτα ηχου.

 

Αλλωστε ουτως η αλλως οταν ασχολεισαι με τη μουσικη θα σου μπει το μικροβιο και θα το κανεις το εγκλημα :lol: Γιατι αγορασες την Motu? Καπου δε σε καλυπτε η αλλη :wink:

 

Και κατι αλλο. Εστω οτι ενας πιτσιρικας θελει να αρχισει να γραφει μουσικη. Δεν εχει πολλες απαιτησεις. Γιατι να παει να παρει mac και να μην παρει ενα PC με 800 ευρω και μια καρτα της Presonus η της M-Audio(150-200 ευρω) που θα του προσφερει και καμμια εισοδο της προκοπης και ενιοτε phantom power και θα κανει τη δουλεια του μια χαρα?

 

Κατα τη γνωμη μου ειναι θεμα κοστους/αποδοσης. Τιποτα αλλο. Την καλυτερη αποψη μπορουν να την εχουν ατομα που δουλευουν συνεχως και στις 2 πλατφορμες. Και ολοι συμφωνουν οτι τα mac ειναι πολυ ακριβα για αυτα που προσφερουν straight out of the box (βλεπε επισης και iPod :lol: ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Για απολύτως ερασιτεχνική λύση"...επειδή είμαι λίγο άπιστος Θωμάς...θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω. Το Garageband είναι ένα καλό-εύκολο χωνί. Εάν του περάσεις 24bito ήχο, 24bito θα βγάλει. Προφανώς και δέν έχει όλα (σχεδόν τίποτα από τα καλούδια που έχουν όλα τα άλλα) αλλά θα ήθελα να ακούσω τι έννοείς μη ερασιτεχνική (επαγγελματική) λύση...

Όσο για το Triton ή το Roland μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλω να πώ. Μου λές ας πούμε ότι ένα παιδί 15 ετών παίρνει το το Triton ή το Roland και κάνει μουσική? Ο γιός μου ένωσε ασύρματα δίκτυα στο σπίτι χωρίς να του έχω δείξει κάτι και παίζει με τους φίλους του μουσική χωρίς πάλι να του έχω δείξει...και δεν είναι απιδί φαινόμενο (για μα μην παρεξηγηθώ)...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Για απολύτως ερασιτεχνική λύση"...επειδή είμαι λίγο άπιστος Θωμάς...θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω. Το Garageband είναι ένα καλό-εύκολο χωνί. Εάν του περάσεις 24bito ήχο' date=' 24bito θα βγάλει. Προφανώς και δέν έχει όλα (σχεδόν τίποτα από τα καλούδια που έχουν όλα τα άλλα) αλλά θα ήθελα να ακούσω τι έννοείς μη ερασιτεχνική (επαγγελματική) λύση...

Όσο για το Triton ή το Roland μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλω να πώ. Μου λές ας πούμε ότι ένα παιδί 15 ετών παίρνει το το Triton ή το Roland και κάνει μουσική? Ο γιός μου ένωσε ασύρματα δίκτυα στο σπίτι χωρίς να του έχω δείξει κάτι και παίζει με τους φίλους του μουσική χωρίς πάλι να του έχω δείξει...και δεν είναι απιδί φαινόμενο (για μα μην παρεξηγηθώ)...[/quote']

 

Καλα ολα αυτα... αλλά από τη στιγμή που υπάρχουν προγράμματα που κι αυτα τους περνας 24 και σου δινουν 24 bit κανοντας όμως 500 ευρώ, καταλαβαίνεις οτι υπαρχει μια διαφορα στον ηχο.

 

Επαγγελματικη χρηση = δισκογραφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου