Προς το περιεχόμενο

MAC vs PC


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ κακο για το τιποτε...

 

Ο καθενας χρησιμοποιει οτι τον βολευει και οχι δεν ειναι δυσκολο να σεταρεις ενα pc για μουσικη χρηση.

 

Εχω εδω και δυο χρονια ενα pc το οποιο χρησιμοποιω αποκλειστικα για μουσικη με μια M Audio Firewire & φορτωμενο με το αγαπημενο μου SONAR (το οποιο οχι ΔΕΝ τρεχει σε mac....) & το εχω ξεσκισει στην κυριολεξια (επαγγελματικη χρηση) χωρις ΚΑΝΕΝΑ κρασαρισμα (μονο τις πρωτες μερες ειχα προβλημα γιατι μου ειχαν πουλησει ελατωματικες μνημες.... :roll: και οταν τις τοποθετησα εγινε κολαση,αλλα για αυτο δεν φταιει βεβαια το pc)

 

Δεν βρισκω απολυτως κανενα λογο να χρησιμοποιησω κατι αλλο μια και ηχητικα αλλα και σε λειτουργικο επιπεδο με καλυπτει 100% (ειδικα αφου τρεχει ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ το SONAR το οποιο το λατρευω...) :wink:

 

Επαγγελματικη χρηση = δισκογραφια.

 

Στην οποια οι περισσοτεροι που ξερω δουλευουν ακομα ...16-44!!! :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε ytsestef_2112 όταν λέω ξεσήκωσες κάνω πλάκα..ας προσπαθήσω να σου απαντήσω στις ερωτήσεις...όταν ανακάλυψα το Garageband είχα αποτοξινωθεί από τα ηλεκτρικά όργανα και είχα μόνο φυσικά ξύλινα. Όταν κατάλαβα τι κάνει το Garageband δανείστηκα μια Peavy από ένα φίλο που είχε πολλές (είχα να πιάσω 17-18 χρόνια ηλ.κιθάρα στα χέρια μου...)...και έπαθα πλάκα...για να τη συνδέσω αγόρασα ένα μετατροπέα Monster μικρό-μεγάλο καρφί (20 ευρώ) και απλά την ένωσα στην έισοδο του Μac (όπως έχω ξαναγράψει το Μac μου είναι 6ετίας με 500 Ram ΜΟΝΟ...και αυτό το θεωρώ καταπληκτικό γιατί θεωρώ ότι κάνω αρκετα πολύπλοκα και βαρειά projects...)...Με τον ίδιο τρόπο (νομίζω) θα έβαζα και το μικρόφωνό σου

Η επόμεν αγορά μου ήταν ένα ΜΚ 49 controler. Απλά το έβαλα στην USB πόρτα...και αυτό είναι μέχρι σήμερα. Μετά σιγά σιγά ανακάλυψα τι έχανα όλα αυτά τα χρόνια σε software...Arturia, NI, Spectrasonics...η επόμενη αγορά ήταν ένα Roland Gr20 και έν Romio midi convertor (40 ευρώ) και η Peavy έπαιζε Minimoog...Τι άλλο να σου γράψω ότι σήμερα έχω μια Motu Ultralite, μια Gibson Doublecut, μια Eastwood Delta 6, έφτιαξα μια HarleyBenton Kit by Thomann...

Όσο για τον πιτσιρικά που λές παίρνει ένα Μini Mac με 650 ευρώ με ΑΠΟΛΥΤΑ ΝΟΜΙΜΟ πρόγραμμα και μετά από 2 λεπτά πάιζει μουσική...γιατί στο pc κανένας σας δεν μου λέει με τι πρόγραμμα θα ξεκινήσεις κάποιος (και μεταξύ μας δεν είμαι ηθικολόγος περί σπασμένων ή όχι...)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαγγελματικη χρηση = δισκογραφια.

Ίσως, αλλά το πρωτόκολλο που κυριέυει τον κόσμο είναι το ΜP3...και το MySpace!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί στο pc κανένας σας δεν μου λέει με τι πρόγραμμα θα ξεκινήσεις κάποιος (και μεταξύ μας δεν είμαι ηθικολόγος περί σπασμένων ή όχι...)

 

ολες οι καρτες M audio που ξεκιναν στα 120 ευρω (αλλα και οι περισσοτερες stand alone sound cards) συμπεριλαμβανουν ενα απολυτως νομιμο copy του apleton... :wink:

 

ειπαμε οτι βολευει τον καθενα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί στο pc κανένας σας δεν μου λέει με τι πρόγραμμα θα ξεκινήσεις κάποιος (και μεταξύ μας δεν είμαι ηθικολόγος περί σπασμένων ή όχι...)

 

ολες οι καρτες M audio που ξεκιναν στα 120 ευρω (αλλα και οι περισσοτερες stand alone sound cards) συμπεριλαμβανουν ενα απολυτως νομιμο copy του apleton... :wink:

 

...με λίγα λόγια μου λές ότι ξεκινάς default με αγορά κάρτας ήχου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα

 

αλλωστε δεν εχω δει κανεναν στο εξωτερικο να χρησιμοποιει την καρτα του ...mac για επαγγελματικη χρηση ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μην τα μπλέκουμε το παράδειγμά μου είναι συγκεκριμένο. Πέρνω ένα mini mac των 650 ευρώ και το δίνω σε ένα 15χρονο... γιατί ούτε και εγώ έχω δεί στο εξωτερικό κάποιο να χρησιμοποιεί Ableton και Maudio στα 120 ευρώ γαι επαγγελματική χρήση...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως τη χρησιμοποιω (οχι τον 120 ευρω αλλα αυτη των 350.. :lol: ) μια χαρα και με εξαιρετικα αποτελεσματα...

 

κακα τα ψεμματα αν δεν υπαρχει καλος προενισχυτης (σαν κι αυτους που π.χ. φορανε οι M audio firewire) ηχογραφηση (οχι programming) δεν κανεις.....

 

ειπαμε οτι βολευει τον καθενα.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαγγελματικη χρηση = δισκογραφια.

Ίσως' date=' αλλά το πρωτόκολλο που κυριέυει τον κόσμο είναι το ΜP3...και το MySpace![/quote']

 

1) Και το MP3 δισκογραφία είναι.

2) Θέλεις να πεις κάτι στον airborne και το λες σε εμένα. Εκείνος ειπε για το πιτσιρικι και του ειπε καποιος οτι ξεσηκωσε τον κοσμο.

3) SF, το οτι στην ελλαδα δουλευουμε 44-16 είναι προβλημα δικο μας και μονο :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF, το οτι στην ελλαδα δουλευουμε 44-16 είναι προβλημα δικο μας και μονο

 

SF: σου εφερα τα tracks για να τραγουδησει η τραγουδιαρα!!

 

Ηχοληπτης: TI??? 8O παλι 48/24 μου τα'φερες αντε τωρα να κανω conversion!!!

 

:lol: :lol:

 

(ποτε μου δεν θα μαθω να "ειμαι καλο παιδι!")

 

:lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου