Προς το περιεχόμενο

MAC vs PC


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρείτε μου κάποιον που να έχει εμπειρία εξίσου με Mac KAI PC και μετά ξεκινήστε όποια σύγκριση θέλετε.

 

Είναι ανούσιο να θάβεις το ένα και να εξυμνείς το άλλο' date=' IMHO δείχνει καθαρά πόσο μακριά απ'το αντικείμενο βρίσκεται κάποιος.

 

Και μια παρατήρηση: πριν κάποιος ανέφερε ότι ένα MAC υστερούσε σε specs με ένα PC. Εκεί είναι η διαφορά ότι τα specs δεν κάνουν τον υπολογιστή, είναι το πάντρεμα και η πλήρης αξιοποίηση των δυνατοτήτων.

 

Δεν έχω δουλέψει ποτέ με MAC & έχω φάει άπειρες ώρες of frustration με τα διάφορα PC που έχουν περάσει απ'τα χέρια μου (γύρω στα 35 μέχρι τώρα). Το να κατηγορείς το μηχάνημα ή το λογισμικό είναι πολύ εύκολο αντί να παραδεχτείς ότι δεν ξέρεις τι σου γίνεται :wink:

 

Γι'αυτό και τα 2 είναι καλά αρκεί να τα μάθεις.[/quote']

Εγώ είπα για τα specs φίλε μου. Και θίγω το θέμα specs γιατί η αγαπητή Apple από την πρώτη μέρα που έβγαλε υπολογιστές έχει το κακό συνήθειο να μη σε αφήνει να πάρεις χωριστά hardware και software. Από τη στιγμή που με αναγκάζουν να βάλω και το hardware στην εξίσωση, αυτό κάνω κι εγώ.

 

Αν μπορούσα να πάρω original κόπια του Mac OSX ώστε να μπορώ να την βάλω σε κάποιο μηχάνημα και να μάθω το λειτουργικό με την άνεσή μου, να είσαι σίγουρος ότι θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά γιατί ξέρω πόσο καλό λειτουργικό είναι. Αλλά όχι με το έτσι θέλω να πάρω και υπολογιστή μαζί...

 

Φίλε Alchemist και γω γι'αυτό έχω PCάκι 8)

 

Απλά έφερνα την αναφορά σου σαν παράδειγμα ότι είναι 2 διαφορετικές φιλοσοφίες, οπότε η σύγκριση με τα ίδια μέτρα και σταθμά δεν είναι εύκολη και straightforward.

 

@rest: βρε παλιόπαιδα, το κάνατε σεξόβιο το θρεντ πρωτού χτυπήσει τα 100 posts? :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακόμα είναι νωρίς φίλε μου μάλλον για δεκέμβριο το βλέπω , που θα εχει βγει το καινούργιο iMac, γιατί τώρα δεν συμφέρει οικονομικά. 1500 είναι πολλά για core duo με τέτοια specs. όΠοτε υπομονή για την ώρα. Ευχαριστώ πάντως . :D

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Ακόμα είναι νωρίς φίλε μου μάλλον για δεκέμβριο το βλέπω ' date=' που θα εχει βγει το καινούργιο iMac, γιατί τώρα δεν συμφέρει οικονομικά. 1500 είναι πολλά για core duo με τέτοια specs. όΠοτε υπομονή για την ώρα. Ευχαριστώ πάντως . :D[/quote']

 

 

Τι εννοείς?

Εγώ ετοιμάζομαι να πάω να το χτυπήσω την άλλη βδομάδα που θα είμαι Αθήνα. (iMAC, core 2 duo, 2.16 GHz, 2GB RAM, 20'')

Αξίζει να περιμένω κάτι? (π.χ. το MAC OS 10.5? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλοι kilon και harilatron εγώ ετοιμάζομαι να ξαναφτιάξω ένα G4. Με τι software (εκτός του Garageband) θα παίξετε? Έχω software από το 2002 μαζεμένο με κόπο και ατελείωτα τέστς...δεν έχω τη δύναμη να ξαναψάξω...έχω και μία ηλικία βλέπετε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς?

Εγώ ετοιμάζομαι να πάω να το χτυπήσω την άλλη βδομάδα που θα είμαι Αθήνα. (iMAC' date=' core 2 duo, 2.16 GHz, 2GB RAM, 20'')

Αξίζει να περιμένω κάτι? (π.χ. το MAC OS 10.5? )[/quote']

 

σε λιγες μερες ανακοινωνει η intel νεους επεξεργαστες με τραγικα μειωμενες τιμες, οποτε αυτο θεωρω οτι θα εχει αμεση επιπτωση σε ολα τα μηχανηματα με intel επεξεργαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητοί φίλε harilatron o iMAC 17'' κάνει 1300 ευρώ και είναι Core DUO (δες multirama website www.multirama.gr) ενώ ένα PC QUAD CORE (δες πάλι www.multirama.gr) 900 ευρώ με καλύτερη κάρτα γραφικών !!!!! Οπότε ναι θα περιμένω για τον καινούργιο iMAC μην μας πίασει κορόιδο η Apple. Αυτή η τιμή και αύτο το μοντέλο iMAC είναι είναι ένα χρόνο πρίν.

 

Αγαπητέ φίλε marathon το έχεις πιάσει το νόημα. Και εγώ με το που πάρω τον iMAC με βλέπω να ξαναπέρνω υπολογιστή στην δευτέρα παρουσία.

 

Οσον αφορά προγράμματα δεν με χαλάει να συνεχίσω να χρησιμοποιώ ABLETON LIVE 6 σε MAC , αλλά δεν είναι και απαραίτητο μιας και το YAMAHA MOTIF ES6 με καλύπτει κατά ένα μεγάλο προσοστό και έχει πάρει όλη την δουλεια απο τον υπολογιστή , και όταν έρθει η εποχή να μην με καλύπτει τοτε μάλλον θα κινηθώ πάλι προς κάποια άλλα hardware synth .

 

Το μόνο που ίσως να ζορίσει τον υπολογιστή μου είναι οτι κάνω και 3d graphics , εδικότερα με βλέπω να χρησιμοποιώ to Blender, που είναι και δωρεάν και πολυ καλό πρόγραμμα. Αλλά κακά τα ψέμματα δύσκολα γωνατίζεις έναν Core DUO . Εκτός αν θές πραγματικά να τον φτάσεις σατ άκρα. Δεν έχω όμως τέτοιες εμμονές.

 

Φίλε Harilatron και εγω το ίδιο ακριβώς υπολογιστή θέλω (iMAC 20'' 2GB), αλλά λέω να περιμένω μήπως σε μερικούς μήνες o iMAC γίνει απο Core DUO , QUAD CORE!!!!

 

Ακόμα και ο πωλητής στα mutlirama pc expert , τα ίδια μου είπε "Δεν συμφέρει , περίμενε τους καινούργιος". Ακόμα και ο Core Duo μόνο να σε ενδιαφέρει με το που θα έρθει ο καινούργιος iMAC , θα πέσει κατακόρυφα η τιμή του , σύμφωνα και με τα λεγόμενα το άνω πωλητή. Καλό παιδί και αρκετά ειλικρινής, μουσικός επίσης , χρησιμοποιεί LOGIC , βγάζει ambient , trance , πολλά κοινά με αυτον τον πωλητη!!!!

 

Συμβουλή μου περίμενε , σαν τον πάνθηρα έτοιμος να ορμήξει στο θήραμα του ;)

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλοι kilon και harilatron εγώ ετοιμάζομαι να ξαναφτιάξω ένα G4. Με τι software (εκτός του Garageband) θα παίξετε? Έχω software από το 2002 μαζεμένο με κόπο και ατελείωτα τέστς...δεν έχω τη δύναμη να ξαναψάξω...έχω και μία ηλικία βλέπετε...

 

8O

 

μιλάμε για αρχαιολογία,πιο παλιοι επεξεργαστές και απο τους amd duron!!!

κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και ξεφορτώσου την σαβούρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητοί φίλε harilatron o iMAC 17'' κάνει 1300 ευρώ και είναι Core DUO (δες multirama website www.multirama.gr) ενώ ένα PC QUAD CORE (δες πάλι www.multirama.gr) 900 ευρώ με καλύτερα κάρτα γραφικών !!!!! οπότε ναι θα περιμένω για τα καινούργιο iMAC μην μας πίασει κορόιδο η apple. Αυτό οι τιμές και αύτο το μοντέλο iMAC είναι είναι ένα χρόνο πρίν.

 

Αγαπητέ φίλε marathon το έχεις πιάσει το νόημα. Και εγώ με το που πάρω τον iMAC με βλέπω να ξαναπέρνω υπολογιστή στην δευτέρα παρουσία.

 

Οσον αφορά προγράμματα δεν με χαλάει να συνεχίσω να χρησιμοποιώ ABLETON LIVE 6 δε MAC ' date=' αλλά δεν είναι και απαραίτητο μιας και το YAMAHA MOTIF ES6 με καλύπτει κατά ένα μεγάλο προσοστό και έχει πάρει όλη την δουλεια απο τον υπολογιστή , και όταν έρθει η εποχή να μην με καλύπτει το τε μάλλον θα κινηθώ πάλι προς κάποια άλλα hradware synth .

 

Το μόνο που ίσως να ζορίσει τον υπολογιστή μου είναι οτι κάνω και 3d grahics , εδικότερα με βλέπω να χρησιμοποιώ to Blender, που είναι και δωρεάν και πολυ καλό πρόγραμμα. Αλλά κακά τα ψέμματα δύσκολα γωνατίζεις έναν Core DUO .

 

Φίλε Harilatron και εγω το ίδιο ακριβώς υπολογιστή θέλω (iMAC 20'' 2GB), αλλά λέω να περιμένω μήπως σε μερικούς μήνες o iMAC γίνει απο Core DUO , QUAD CORE!!!!

 

Ακόμα και ο πωλητής στα mutlirama pc expert , τα ίδια μου είπε "Δεν συμφέρει , περίμενε τους καινούργιος". Ακόμα και ο Core Duo μόνο να σε ενδιαφέρει με το που θα έρθει ο καινούργιος iMAC , θα πέσει κατακόρυφα η τιμή του , σύμφωνα και με τα λεγόμενα το άνω πωλητή. Καλό παιδί και αρκετά ειλικρινής, μουσικός επίσης , χρησιμοποιεί LOGIC , βγάζει ambient , trance , πολλά κοινά με αυτον τον πωλητη!!!!

 

Συμβουλή μου περίμενε , σαν τον πάνθηρα έτοιμος να ορμήξει στο θήραμα του ;)[/quote']

 

όλα τα μακ (εκτός του μινι) είναι core2duo .

ενω είναι ωραία μηχανηματάκια οι imac εγώ δε θα έπαιρνα ποτέ κάτι τέτοιο. γιατί δε παίρνεις ένα laptop? τη ίδια μηδαμηνη αναβαθμισιμότητα έχουν.

όσο για τους quad μην είσαι σίγουρος οτι θα βγουν άμεσα σε imac. η σειρά αυτή είναι consumer,όχι pro.

αν περιμένεις το leopard έχει καλώς,να ξέρεις όμως οτι θα χρειαστούν να περάσουν κάποιοι μήνες για να είναι τέλειο το λειτουργικό και να μπορείς να βάλεις 64 μπιτα προγράμματα ώστε να το εκμεταλευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"μιλάμε για αρχαιολογία,πιο παλιοι επεξεργαστές και απο τους amd duron!!! κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και ξεφορτώσου την σαβούρα!"

Αγαπητέ φίλε johnnyk πάμε στοίχημε ότι εγώ με την αρχαιολογία ίσως να κάνω και περισσότερα πράγματα απ΄ότι κάνεις με το σύγχρονο pcάκι σου (όπτε θές σε κερνάω μπύρες και σου δείχνω). Δεν κάνει η ρακέτα τον παίκτη αλλά οι ώρες πτήσεις...απλά αναφέρω ότι γενικά οι ήχοι που δουλεύω ειναι 24bit (Motu Ultra γαρ) και η αρχαιολογία δεν καταλαβαίνει τίποτα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου