Προς το περιεχόμενο

MAC vs PC


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O starscream δικαιούται μία πιο εμπεριστατωμένη απάντηση:

 

α) Όταν υπάρχει λίγη ένταση, δεν σημαίνει ότι υπάρχει flaming.

β) O Kilon έχει προ-αποφασίσει τι θα πάρει - κάτι που είχε κάνει και πριν μερικούς μήνες με ένα Motif. Εμφανίστηκε λοιπόν, όχι για να μάθει κάτι, αλλά για να μας φλασάρει όλα όσα λέει η προπαγάνδα της Apple εδώ και δέκα χρόνια, μόνο και μόνο επειδή ο ίδιος τα πίστεψε.

γ) Αμέσως άρχισαν να τον σιγοντάρουν άνθρωποι (δικαίωμά τους) καταγγέλοντας τα PC για προβλήματα που σε καμία περίπτωση δεν αφορούν συνετή μουσική χρήση. Ναι, αν βάζεις και βγάζεις (πειρατικά) προγράμματα όλη μέρα, αν μπαίνεις στο ίντερνετ απροστάτευτος, αν.. αν.. αν, τότε υπάρχουν όλα αυτά τα προβλήματα που καταγγέλθηκαν. Επίσης (ενημερώνω όποιον ενδιαφέρεται) ότι άμα πέσεις από τον πέμπτο όροφο μάλλον θα σκοτωθείς, οπότε αυτό τι είναι: επιχείρημα ενάντια στο κτίσιμο πολυόροφων κτηρίων;

δ) Υπάρχουν ΟΝΤΩΣ λόγοι για να αγοράσει κανείς Mac στις μέρες μας (για την ακρίβεια θα αγοράσω και εγώ ένα), αλλά δεν αφορούν ανθρώπους που παραδέχονται από την αρχή ότι έχουν λίγες απαιτήσεις και θέλουν το κομπιούτερ τους να είναι ΟΜΟΡΦΟ 8O 8O 8O 8O .

 

Αυτά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βρείτε μου κάποιον που να έχει εμπειρία εξίσου με Mac KAI PC και μετά ξεκινήστε όποια σύγκριση θέλετε.

 

Είναι ανούσιο να θάβεις το ένα και να εξυμνείς το άλλο, IMHO δείχνει καθαρά πόσο μακριά απ'το αντικείμενο βρίσκεται κάποιος.

 

Και μια παρατήρηση: πριν κάποιος ανέφερε ότι ένα MAC υστερούσε σε specs με ένα PC. Εκεί είναι η διαφορά ότι τα specs δεν κάνουν τον υπολογιστή, είναι το πάντρεμα και η πλήρης αξιοποίηση των δυνατοτήτων.

 

Δεν έχω δουλέψει ποτέ με MAC & έχω φάει άπειρες ώρες of frustration με τα διάφορα PC που έχουν περάσει απ'τα χέρια μου (γύρω στα 35 μέχρι τώρα). Το να κατηγορείς το μηχάνημα ή το λογισμικό είναι πολύ εύκολο αντί να παραδεχτείς ότι δεν ξέρεις τι σου γίνεται :wink:

 

Γι'αυτό και τα 2 είναι καλά αρκεί να τα μάθεις.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α τουτ λε μοντ α τουτ μεζ αμι

 

je vous aime' date=' je dois partir

 

[img']http://www.hotexpress.co.jp/rocksontheroad/alive&kickin/megadeth/megadeth_live2005/image/megadeth2005_dave.jpg[/img]

 

Να και ο Mustaine στην κόντρα PC με MAC :lol:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Όποιος νομίζει ότι θα ασχολείται με τους υπολογιστές χωρίς να είναι (αρκετά) τεχνικός ΕΙΝΑΙ Ο ΑΣΧΕΤΟΣ ΤΩΝ ΑΣΧΕΤΩΝ και δεν δικαιούται να συμμετέχει σε τέτοια συζήτηση."

Φίλε μου Eyprotocol όπως είπα δουλεύω Mac από το 86 ήμουν Beta Tester του Photoshop 0 για την Ελλάδα (όταν την αντιπροσωπεία της adobe είχε η LCube...) έχω φέρει τον πρώτο ψηφιακό proofer στην Ελλάδα το 89 (22.000.000 δρχ...) και ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΑΣΧΕΤΟΣ ΤΩΝ ΑΣΧΕΤΩΝ γιατί κάνω άλλη δουλειά (και νομίχω ότι είμαι καλός στην δουλειά μου). Οι υπολογιστές είναι εργαλεία και θέλω να με υπηρετούν και όχι να τους υπηρετώ...Και φυσικά δικαιούμαι να συμμετέχω σε μία τέτοια συζήτηση μόνο και μόνο οι 'ωρες πτήσης μου με MAc το επιβάλλουν.

 

Μπράβο marathon για την άρτεια απαντησή σου. Η ευχρηστεία σε ένα περιβάλλον δεν είναι θέμα κολοκυθόπιτας.

 

Το να απαιτείς σε ένα μέσο χρήστη να είναι τεχνικός είναι μέγα λάθος και κακή επιχειρηματική κίνηση.

 

Δες πχ το REAKTOR , αν θές να χρησιμοποιήσεις σε βάθος θές φυσικά τεχνικές γνώσεις όμως δεν γίνεται λόγος δυσχρηστία γιατί φροντίζει να προσφέρει ένα πολυ ΦΙΛΙΚΟ και ΕΥΧΡΗΣΤΟ περιβάλλον με μηδέν ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ , προσφέροντας μαι μεγάλη πληθώρα έτοιμων λυσεων (δες CARBON etc.) και έστι έχει απήχησει σε όλους τους χρήστες. Τα windows δεν είναι δυστηχώς έτσι.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Kilon, αφού δεν ήθελες καν να ακούσεις για PC, τι το συνεχίζεις;

 

Δε μου λες, ο μέσος χρήστης τι έχει; MAC ή PC;

 

Και ένα αμάξι καλό είναι να ξέρεις να ξεχωρίζεις το ψυγείο απ'το ντεπόζιτο κι ας μην είσαι μηχανικός αυτοκινήτων.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κατηγορείς το μηχάνημα ή το λογισμικό είναι πολύ εύκολο.

 

Sorry αν δεν κατάλαβα κάτι, αλλά ο kilon ζήτησε τη γνώμη μας και απλώς του απαντήσαμε. Για να απαντήσεις πρέπει να πάρεις θέση υπέρ της μιας ή της άλλης άποψης. Δε σημαίνει απαραίτητα οτι η άλλη πλευρά είναι για πέταμα αλλά όπως και να το κάνουμε πρέπει να πάρεις θέση. Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιος που να ισχυρίζεται οτι τα pc είναι για πέταμα και τα mac δώρο θεού ή το αντίστροφο. Ούτως η άλλως ο δογματισμός στις απόψεις είναι εκ των προτέρων "άσχημος" και λάθος.

 

Ομως στη συγκεκριμένη ερώτηση με τη συγκεκριμένη διατύπωση αυτή είναι η άποψη μας, τι να κάνουμε. Σε διαφορετική έρωτηση μπορεί να είναι διαφορετική και η απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O starscream δικαιούται μία πιο εμπεριστατωμένη απάντηση:

 

α) Όταν υπάρχει λίγη ένταση' date=' δεν σημαίνει ότι υπάρχει flaming.

β) O Kilon έχει προ-αποφασίσει τι θα πάρει - κάτι που είχε κάνει και πριν μερικούς μήνες με ένα Motif. Εμφανίστηκε λοιπόν, όχι για να μάθει κάτι, αλλά για να μας φλασάρει όλα όσα λέει η προπαγάνδα της Apple εδώ και δέκα χρόνια, μόνο και μόνο επειδή ο ίδιος τα πίστεψε.

γ) Αμέσως άρχισαν να τον σιγοντάρουν άνθρωποι (δικαίωμά τους) καταγγέλοντας τα PC για προβλήματα που σε καμία περίπτωση δεν αφορούν συνετή μουσική χρήση. Ναι, αν βάζεις και βγάζεις (πειρατικά) προγράμματα όλη μέρα, αν μπαίνεις στο ίντερνετ απροστάτευτος, αν.. αν.. αν, τότε υπάρχουν όλα αυτά τα προβλήματα που καταγγέλθηκαν. Επίσης (ενημερώνω όποιον ενδιαφέρεται) ότι άμα πέσεις από τον πέμπτο όροφο μάλλον θα σκοτωθείς, οπότε αυτό τι είναι: επιχείρημα ενάντια στο κτίσιμο πολυόροφων κτηρίων;

δ) Υπάρχουν ΟΝΤΩΣ λόγοι για να αγοράσει κανείς Mac στις μέρες μας (για την ακρίβεια θα αγοράσω και εγώ ένα), αλλά δεν αφορούν ανθρώπους που παραδέχονται από την αρχή ότι έχουν λίγες απαιτήσεις και θέλουν το κομπιούτερ τους να είναι ΟΜΟΡΦΟ 8O 8O 8O 8O .

 

Αυτά[/quote']

 

α) σε πρόλαβα και απέσυρα το σχόλιο.

β) ήθελε να επιβεβαιώσει την απόφαση του. δεν είναι μόνο προπαγάνδα όταν υπάρχουν απόψεις που να επιβεβαιώνουν κάποια από αυτά που αναφέρονται. όχι πως κατά καιρούς δεν έχουν δοθεί μυθικές διαστάσεις σε υποθετικά πλεονεκτήματα των mac.

γ) έχω εκφράσει παρόμοιο σχόλιο στο πρώτο μου post. στο url που παρέθεσα πάντως διατυπώνεται ένα πιο λεπτομερές περί σταθερότητος κτλ.

δ) όταν αντικρύζεις κάτι καθημερινά επί 6+ ώρες, τουλάχιστον δε πρέπει να είναι άσχημο. δεν είναι μόνο θέμα αισθητικής, είναι κ θέμα περιβάλλοντος εργασίας. όμολογώ ότι είναι το τελευταίο κριτήριο επιλογής, αλλά πάντως δε το αγνοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αφιερωμένο σε όλους τους mac die hard users και στην αθάνατη αξιοπιστία τους:

http://www.macfixitforums.com/postlist.php?Cat=&Board=Forum35

 

Πάρτε κι αυτό http://www.thebestpageintheuniverse.net/c.cgi?u=macs_cant (πάντως ο τύπος έχει τρομερά επιχειρήματα δεν λέω :lol: )

http://www.youtube.com/watch?v=KsKKQNZG3rE

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που σε ρε AMIGARA θεα.....

Ησα ρε με τις μπουρουδες σας τα μακοπισια σας.....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου