Προς το περιεχόμενο

MAC vs PC


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή δεν παρακολούθησα το thread για μία ώρα και έγινε πανικός, δεν θα κάνω quotes αλλά θα απαντήσω σε ό,τι θυμάμαι.

 

- Αν δώσεις για PC τα λεφτά που δίνεις για ένα G5 θα είναι και αυτό εξίσου όμορφο.

 

- Δεν ξέρω αν κάνουν μόνα τους defragmentation τα mac αλλά αν το κάνουν χωρίς να το ζητήσει ο χρήστης είναι ΠΑΡΑ πολύ επίφοβο για απώλεια δεδομένων.

 

- Αν σεβόμαστε τα windows δεν παθαίνουν τίποτα. Αν κάνεις 52000 πράγματα εκτός της μουσικής στο ίδιο windows installation λογικό είναι να γίνει κώλος, πράγμα που ισχύει και με τα mac.

 

- Οι drivers δουλεύουν μια χαρά, και όταν δεν δουλεύουν δεν φταίει ούτε το pc ούτε τα windows.

 

- Τα mac πλέον με intel cpus έχουν αρχιτεκτονική ΙΔΙΑ με τα pc. Οπότε δεν παίζει mac vs pc εξ' ορισμού, αλλά windows vs mac os.

 

- Συμφωνώ με τον eye, ΠΡΕΠΕΙ να είσαι τεχνικός. Και ο ηχολήπτης ΠΡΕΠΕΙ επίσης να είναι ακόμα πιο βαθιά χωμένος σε τεχνικά ζητήματα. Να ξέρει να κολλάει καλώδια. Να ξέρει απο ηλεκτρικές εγκαταστάσεις. Να ξέρει απο pc hardware και software. Με μηχανήματα γίνεται η δουλειά και αυτά πρέπει να τα ξέρουμε από μέσα κι από έξω. Αλλιώς άσε τη μουσική και δες Λαμπίρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το να κατηγορείς το μηχάνημα ή το λογισμικό είναι πολύ εύκολο.

 

Sorry αν δεν κατάλαβα κάτι' date=' αλλά ο kilon ζήτησε τη γνώμη μας και απλώς του απαντήσαμε. Για να απαντήσεις πρέπει να πάρεις θέση υπέρ της μιας ή της άλλης άποψης. Δε σημαίνει απαραίτητα οτι η άλλη πλευρά είναι για πέταμα αλλά όπως και να το κάνουμε πρέπει να πάρεις θέση. Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιος που να ισχυρίζεται οτι τα pc είναι για πέταμα και τα mac δώρο θεού ή το αντίστροφο. Ούτως η άλλως ο δογματισμός στις απόψεις είναι εκ των προτέρων "άσχημος" και λάθος.

 

Ομως στη συγκεκριμένη ερώτηση με τη συγκεκριμένη διατύπωση αυτή είναι η άποψη μας, τι να κάνουμε. Σε διαφορετική έρωτηση μπορεί να είναι διαφορετική και η απάντηση.[/quote']

 

Αναφέρομαι στην γενική αντι-Windows φιλοσοφία που επικρατεί γενικά φίλε Apostoli και όχι στο συγκεκριμένο θρεντ ούτε σε κάποιον εδώ μέσα.

 

Και όμως έχω γνωρίσει κόσμο που σφάζεται υπέρ των MAC (ή Linux π.χ.) και ενάντια στα PC και βεβαίως το αντίθετο, κάτι σαν Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός ένα πράγμα. Ή Fender-Gibson. 'H Strat-Tele. :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλιώς άσε τη μουσική και δες Λαμπίρη.

 

δεν φαντάζομαι να λες τον δικό μας τον Λαμπίρη ε;

 

Πω στο μεταξύ κάτι τέτοιες κουβέντες, που ξεκινούν με μαθηματική ακρίβεια ανούσια flamewar δεξα κι αριστερά, πόσο τις μισώ, πόσο τις μισώ! :roll:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O starscream δικαιούται μία πιο εμπεριστατωμένη απάντηση:

 

α) Όταν υπάρχει λίγη ένταση' date=' δεν σημαίνει ότι υπάρχει flaming.

β) O Kilon έχει προ-αποφασίσει τι θα πάρει - κάτι που είχε κάνει και πριν μερικούς μήνες με ένα Motif. Εμφανίστηκε λοιπόν, όχι για να μάθει κάτι, αλλά για να μας φλασάρει όλα όσα λέει η προπαγάνδα της Apple εδώ και δέκα χρόνια, μόνο και μόνο επειδή ο ίδιος τα πίστεψε.

γ) Αμέσως άρχισαν να τον σιγοντάρουν άνθρωποι (δικαίωμά τους) καταγγέλοντας τα PC για προβλήματα που σε καμία περίπτωση δεν αφορούν συνετή μουσική χρήση. Ναι, αν βάζεις και βγάζεις (πειρατικά) προγράμματα όλη μέρα, αν μπαίνεις στο ίντερνετ απροστάτευτος, αν.. αν.. αν, τότε υπάρχουν όλα αυτά τα προβλήματα που καταγγέλθηκαν. Επίσης (ενημερώνω όποιον ενδιαφέρεται) ότι άμα πέσεις από τον πέμπτο όροφο μάλλον θα σκοτωθείς, οπότε αυτό τι είναι: επιχείρημα ενάντια στο κτίσιμο πολυόροφων κτηρίων;

δ) Υπάρχουν ΟΝΤΩΣ λόγοι για να αγοράσει κανείς Mac στις μέρες μας (για την ακρίβεια θα αγοράσω και εγώ ένα), αλλά δεν αφορούν ανθρώπους που παραδέχονται από την αρχή ότι έχουν λίγες απαιτήσεις και θέλουν το κομπιούτερ τους να είναι ΟΜΟΡΦΟ 8O 8O 8O 8O .

 

Αυτά[/quote']

 

Πραγματικά eyprotocol θαυμάζω τα κότσια σου γαι να μου κάνεις επίθεση. Εξαιρετικά ηλίθιο εκ μέρους σου. Απο την στιγμή που δεν με γνωρίζεις.

 

β) ναι το έχω προαποφασίσει και ο λόγος είναι οτι έχω ήδη διαβάσει πολλά για τις δαφορές μεταξυ MAC vs PC. χρησιμοποιώ PC 13 χρόναι τώρα και το έχω ψάξει μέχρι το κόκκαλο. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα MAC αλλά θα μου φαινόταν τρομερά ηλίθιο να πιστέψω οτι όλοι χρήστες PC λένε αλήθεια ενώ όλοι οι χρήστες MAC ψέμματα , και δέχονται μόνο την περίτεχνη προπαγάνδα τής Apple. H Apple όπως όλες οι εταιρείς υπερβάλει για το προιόντα της αλλά αυτο δεν αλάζει την γνώμη του μέσου χρήστη ότι οι MAC είναι πιο αξιόπιστοι αλλά και πιο ακριβοί απο τα pc.

 

γ) Μην κοροιδευόμαστε οτι τα windows δεν θεωρούνται ασταθή , ακόμα και το pc magazine και πολλά άλλα κατεξοχήν pc περιοδικά και άρθρα έχου πολλές φορές στραφεί εναντίον της microsoft. Δεν τολμώ να μιλήσω γιa Vista και το προβλήματα που αντιμετωπίζει ο μέσος χρήστης, ποσοι είναι αυτοί που ο ολοκαίνουργιος υπολογιστής του ήρθε με vista και έβαλαν τελικά windows XP :lol:

 

δ) Μην μου πεις οτι το γεγονος οτι θελω να σκασω 1500 ευρω και υπολογιστης μου να δείχνει εμφανίσιμος με κάνει ηλίθιο. Μην μου πεις οτι είμαι ο μόνος. Μην μου πείς οτι θεωρώ πλενέκτημα οτι ο iMAC δεν έχει κουτί και οτι όλα είναι μέσα στην οθόνη είναι επίσης ηλίθιο. NAI θέλω ο υπολογιστής απο την στιγμή που σκάω λεφτά να δείχνει ωραίος και κουλ και μοντερνος κτλ.

 

Αναγνωρίζω τα πλεονεκτήματα των Windows και των PC, και μπράβο στις εταιρεία που φτιάχνουν τόσο καλά προιόντα. Το να πείς όμως οτι η εμπειρία μου με τα pc ήταν ευχάριστη ειδικά στο θέμα ευστάθεια ειναι ψέμα. Δεν με ενδιαφέρει τι θα πουν οι άλλοι χρήστες σε αυτό το θέμα ξέρω απο πρώτο χέρι οτι τα windows δεν είναι για να τα ζορίζεις. Μπες σε ένα site για προγραμματισμό , ψάξει για "dll hell", (μια ονομασία που η ίδια η Microsoft εφεύρε γαι να περιγράψε ένα μεγάλο πρόβλημα των windows xp) και για πολλά άλλα. Ωραια η Θεωρεία αλλά η πραγματικότητα είναι πιο σκληρή.

 

Οσό για αυτά τα άν που λές , μάλλον μπλα μπλα μου ακούγεται παρά σωστή επιχειρηματολογία. Και αν δεν μου έκανες επίθεση εκ πλαγίως κατηγορώντας με οτι είμαι Troll. Θα έβγαζα τον σκασμο και δεν θα μιλούσα. Επειδή όμως είμαι καλό Troll (πάντα κατα τα λεγόμενα σου) άνεβα στην πλάτη μο γαι μια βόλτα , ίσως απο εκεί ψηλά να δείς τα πράγματα διαφορετικά.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι στην γενική αντι-Windows φιλοσοφία που επικρατεί γενικά φίλε Apostoli και όχι στο συγκεκριμένο θρεντ ούτε σε κάποιον εδώ μέσα.

Η αντι-windows φιλοσοφία έχει να κάνει περισσότερο με την στάση και την "φιλοσοφία" της Microsoft παρά με αντικειμενικά προβλήματα των windows. Δεν έιναι τυχαίο οτι οι crackers/hackers δεν πολυασχολούνται με τα os της Apple. Για το linux ούτε λόγος. Μεγάλη κουβέντα αλλά όχι γι αυτό το topic.

 

Και όμως έχω γνωρίσει κόσμο που σφάζεται υπέρ των MAC (ή Linux π.χ.) και ενάντια στα PC και βεβαίως το αντίθετο' date=' κάτι σαν Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός ένα πράγμα. Ή Fender-Gibson. 'H Strat-Tele. :D[/quote']

Καλώς ή κακώς αυτή η πόλωση πάντα υπάρχει, ίσως και να είναι καλό που υπάρχει (δημιουργεί κίνητρα) αρκεί να μην ξεπερνάμε κάποια όρια και να μην βγαίνουν τα φτυάρια όπως απείλησε ο eyporotcol.

 

Peace. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλιώς άσε τη μουσική και δες Λαμπίρη.

 

δεν φαντάζομαι να λες τον δικό μας τον Λαμπίρη ε;

 

Πω στο μεταξύ κάτι τέτοιες κουβέντες' date=' που ξεκινούν με μαθηματική ακρίβεια ανούσια flamewar δεξα κι αριστερά, πόσο τις μισώ, πόσο τις μισώ! :roll:[/quote']

 

Λέω για την Χριστίνα Λαμπίρη.

Οι κουβέντα αυτή δεν ξεκινάει flamewar. Flamewar είναι από μόνος του ο τίτλος του thread και έτσι κι αλλιώς αυτή είναι η αλήθεια. Αν δεν διατίθεσαι να γίνεις τεχνικός δεν μπορείς να είσαι παραγωγός/ηχολήπτης κλπ. Γράψε τη μουσικούλα σου και άσε τα υπόλοιπα για τους έμπειρους :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flamewar είναι από μόνος του ο τίτλος του thread και έτσι κι αλλιώς αυτή είναι η αλήθεια.

 

Μα για τον τίτλο του thread μίλησα κι εγώ. Για την Λαμπίρη νόμισες ότι έλεγα; Ή παρανόησες, ή τα έμπλεξα :lol: :lol:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δ) Μην μου πεις οτι το γεγονος οτι θελω να σκασω 1500 ευρω και υπολογιστης μου να δείχνει εμφανίσιμος με κάνει ηλίθιο. Μην μου πεις οτι είμαι ο μόνος. Μην μου πείς οτι θεωρώ πλενέκτημα οτι ο iMAC δεν έχει κουτί και οτι όλα είναι μέσα στην οθόνη είναι επίσης ηλίθιο. NAI θέλω ο υπολογιστής απο την στιγμή που σκάω λεφτά να δείχνει ωραίος και κουλ και μοντερνος κτλ.

 

Μήπως να πάρω Behringer equalizer;; Είναι πιο όμορφο από τα API.

Μην σκέφτεσαι έτσι φίλε μου. Να είναι καλό και να κάνεις σωστή δουλειά είναι το θέμα, όχι να είναι όμορφο. Και το να σκάσεις 1500 ευρώ για υπολογιστή που ο αντίστοιχος PC κάνει 1000 είναι κοροϊδία. Πληρώνεις το design. Δώσε 1500 για PC και θα είναι εξίσου όμορφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν διατίθεσαι να γίνεις τεχνικός δεν μπορείς να είσαι παραγωγός/ηχολήπτης κλπ. Γράψε τη μουσικούλα σου και άσε τα υπόλοιπα για τους έμπειρους :roll:

 

Κάποιος άνθρωπος που στο χώρο του χαίρει άκρατου σεβασμού είχε εκφράσει τη εξής άποψη σε μία συνέντευξη:

 

"Πρέπει να μαθαίνουμε όσο περισσότερα πράγματα γίνεται. Η ζωή είναι σαν μία πυραμίδα, όσο μεγαλώνουμε η πυραμίδα γίνεται όλο και πιο ψηλότερη. Με τις γνώσεις μας φροντίζουμε να μεγαλώνουμε την βάση αυτής της πυραμίδας, έτσι ώστε αν πέσουμε, να πέσουμε όσο γίνεται πιο ψηλά κι όχι στη βάση της πυραμίδας.

Kenny "the king" Roberts."

 

Αν αναρωτιέσαι γιατί κάποιος κάνει δεκα χρόνια να ξεπεράσει ένα χωρισμό (ατύχημα - απόλυση κ.λ.π.), ενώ κάποιος άλλος πέντε, ίσως να βρείς κάποια απάντηση.

 

Το ότι δεν ξέρω κάτι τόσο καλά όσο κάποιος άλλος δεν σημαίνει οτι μόνο αυτός έχει το δικαίωμα να το χρησιμοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δ) Μην μου πεις οτι το γεγονος οτι θελω να σκασω 1500 ευρω και υπολογιστης μου να δείχνει εμφανίσιμος με κάνει ηλίθιο. Μην μου πεις οτι είμαι ο μόνος. Μην μου πείς οτι θεωρώ πλενέκτημα οτι ο iMAC δεν έχει κουτί και οτι όλα είναι μέσα στην οθόνη είναι επίσης ηλίθιο. NAI θέλω ο υπολογιστής απο την στιγμή που σκάω λεφτά να δείχνει ωραίος και κουλ και μοντερνος κτλ.

 

Μήπως να πάρω Behringer equalizer;; Είναι πιο όμορφο από τα API.

Μην σκέφτεσαι έτσι φίλε μου. Να είναι καλό και να κάνεις σωστή δουλειά είναι το θέμα' date=' όχι να είναι όμορφο. Και το να σκάσεις 1500 ευρώ για υπολογιστή που ο αντίστοιχος PC κάνει 1000 είναι κοροϊδία. Πληρώνεις το design. Δώσε 1500 για PC και θα είναι εξίσου όμορφος.[/quote']

 

Σάς ενοχλεί οτι αναφέρω την apple? ok!

 

Παμε pc πάλι τότε. NI KORE το έχω, φοβερά αποτελεσματικό , Multi-page controler, touchh sensitive, pro-soundcard, etc. etc. φόβερο μηχάνημα , και πανέμορφο . Γυρνάω απο την δουλεία κουρασμένος , το κοιτάω και είναι τόσο όμορφο που με προκαλεί να κάνω μουσική, αν και είμαι κουρασμένος. Η μουσική είναι σαν το σεξ φίλε μουν ,αν δεν είναι ωραία η γκόμενα , μειώνεται και η όρεξη.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου