Προς το περιεχόμενο

MAC vs PC


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aισθάνομαι μουσικός και όχι τεχνικός γιατί ότι και να ρίξω επάνω παίζει με την πρώτη.

 

marathon δεν μπόρεσα να κρατηθώ ... πραγματικά δεν είσαι τεχνικός γιατί έχεις τεχνικούς και σου στήνουν τα μηχανήματα :lol: βλέπε εμένα και τον jojo, δεν είσαι τεχνικός διότι έναν διακόπτη να ανοίξεις θα είναι αυτός που θα κάψει την κάρτα ήχου (... ακόμα και να καταστρέψει τον κόσμο) 8O. Προφανώς κάνεις για beta tester.

 

Απο εμπειρία το πιο σταθερό μηχάνημα που έχω δουλέψει (μουσικές εφαρμογές) είναι το Mac. Είμαι τεχνικός (IT Manager) και ξέρω. 8)

Δεν θα μπω σε συγκριτικά και απίστευτες λεπτομέρειες απλώς οτι αγοράζοντας ενα PC δεν μπορείς να ηχογραφήσεις αξιοπρεπώς κανένα κομμάτι, πρέπει να εμπλακείς σε αγορά προγραμμάτων, καρτών κλπ. Με ένα Mac μπορείς να ξεκινήσεις αμέσως να ηχογραφείς.

Εάν προσθέσουμε όλο το πακέτο των προγραμμάτων που δίνει η Apple έχεις ένα μηχάνημα το οποίο καλύπτει τον μέσο χρήστη ΑΜΜΕΣΑ !!!

 

Ας μη ξεχνάμε ότι στα καινούργια iMac μπορούμε να εγκαταστήσουμε και τα XP χωρίς πρόβλημα.

 

Προσωπικά εχω χτίσει ένα PC αλλά σκέπτομαι σοβαρά να πάρω ένα Mac. Οταν παίζω/ηχογραφώ θέλω μία αναλογία 1% Τεχνικός και 99% Μουσικός (Προσοχή μιλάω για προβλήματα του τύπου ... γιατι έχω latency ... τι είναι αυτός ο θόρυβος ... γιατί το Cubase κράσαρε και έχασα το project κλπ).

 

Γνωρίζω την δουλειά του marathon και μένω συχνά εκπληκτος με την ποιοτητα της δουλειάς του (μιλάω μουσικά) σε σχέση με τα εργαλεία που χρησμοποιεί. :evil: Ειλικρινά δεν ξέρω εάν είναι το Mac ή το PC ή τα "χιλιόμετρα" που έχει κάνει.

 

PS: marathon γράψε κανένα κομμάτι με αυτή την άσχημη Κινέζικη κιθάρα που πήρες ... απλά μη ποστάρεις φωτογραφία της :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγοράζοντας ένα PC των 1500 ευρώ (όσο κάνει ο φθηνότερος αξιοπρεπής Mac*) ασφαλώς μπορείς να ηχογραφείς από την πρώτη στιγμή. Αν πάρεις Mac των 600 ευρώ (ωραίο ανέκδοτο αυτό) το μόνο που θα μπορείς να κάνεις είναι πρόσθεση και ίσως διαίρεση.

 

Επιμένετε να συγκρίνετε πράγματα με ανόμοια τιμή και να λέτε τα δικά σας. Προσωπικά το θεωρώ κάπως αστείο - ας όψεται ο yameth που μας έχει αναθέσει να συγκρατούμε και λίγο τις αβάσιμες πληροφορίες.

 

*όπου, ως "αξιοπρεπές" ορίζουμε ένα μηχάνημα με τουλάχιστον 1 GB μνήμη, oθόνη 19 ιντσών, τον απαραίτητο αριθμό εισοδοεξόδων, δύο οπτικές συσκευές αποθήκευσης, κάρτα γραφικών με τουλάχιστον 265 MB μνήμης (έχουμε και 2007) και τουλάχιστον δύο κατοστάρηδες δίσκους (και βάλε).

 

Ιδού ποιο θαύμα της τεχνολογίας δίνει η Apple με αυτά τα χρήματα:

 

2.16GHz Intel Core 2 Duo

Ενσωματωμένη 20'' TFT Display

Mνήμη 1GB (2x512) DDR2 PC2 5300 (667MHz)

ATI Radeon X1600 με 128MB GDDR3 SDRAM

Εσωτερικό slot loading SuperDrive 8x

AirPort Extreme ενσωματωμένο

Bluetooth 2.0+EDR ενσωματωμένο

iSight ενσωματωμένη

Apple Mighty Mouse

Remote control

Mac OS X v10.4

Αγγλικό USB Keyboard

 

1 325.98 Euro + Φ.Π.Α. 19%

 

Ξεχάσανε βέβαια οι άνθρωποι να γράψουν αν το μηχάνημα έχει σκληρό δίσκο (ρε, λες να μην έχει; γι' αυτό έλεγε ο άλλος φίλος ότι οι δίσκοι δεν θέλουν φορμάρισμα; χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα....)...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά εχω χτίσει ένα PC αλλά σκέπτομαι σοβαρά να πάρω ένα Mac. Οταν παίζω/ηχογραφώ θέλω μία αναλογία 1% Τεχνικός και 99% Μουσικός (Προσοχή μιλάω για προβλήματα του τύπου ... γιατι έχω latency ... τι είναι αυτός ο θόρυβος ... γιατί το Cubase κράσαρε και έχασα το project κλπ).

 

Α..ναι, latency έχεις διότι έχεις πάρει λαλακία κάρτα ήχου, ο θόρυβος δεν έχει σχέση με τον υπολογιστή αλλά με τη συνδεσμολογία σου και το cubase κράσαρε γιατί το έχεις πειρατικό. Right;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά εχω χτίσει ένα PC αλλά σκέπτομαι σοβαρά να πάρω ένα Mac. Οταν παίζω/ηχογραφώ θέλω μία αναλογία 1% Τεχνικός και 99% Μουσικός (Προσοχή μιλάω για προβλήματα του τύπου ... γιατι έχω latency ... τι είναι αυτός ο θόρυβος ... γιατί το Cubase κράσαρε και έχασα το project κλπ).

 

Α..ναι' date=' latency έχεις διότι έχεις πάρει λαλακία κάρτα ήχου, ο θόρυβος δεν έχει σχέση με τον υπολογιστή αλλά με τη συνδεσμολογία σου και το cubase κράσαρε γιατί το έχεις πειρατικό. Right;[/quote']

 

οχι Wow! μιλώντας προσωπικά, δεν έχω πειρατικό το Cubase (συγκεκριμένα έχω το SL) παρ'ολα αυτά κράσαρε συνέχεια. Μετα απο πολλές προσπάθειες κατάφερα να μήν έχω αυτά τα προβλήματα.

Τα δε προβλήματα (πχ latency) δεν τα έχω, υποθετικά μιλούσα (έχω την Focurite Saffire κάρτα ήχου).

 

Αυτά που λες για το hardware PC vs Mac έχεις δίκιο απλά μη ξεχνας έναν σημαντικότατο παράγοντα το λειτουργικό και ότι είναι επωνυμο προιον (ότι σημαίνει αυτό).

 

Τελος ολα οσα δοκίμασα ήταν σε mini Mac ! με 1,5GB RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος ολα οσα δοκίμασα ήταν σε mini Mac ! με 1' date='5GB RAM.[/quote']

 

Δεν φαίνεται από τον γραπτό λόγο, αλλά κάνω και εγώ λίγο χιούμορ, μην τα παιρνετε τοις μετρητοίς.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι Wow! μιλώντας προσωπικά' date=' δεν έχω πειρατικό το Cubase (συγκεκριμένα έχω το SL) παρ'ολα αυτά κράσαρε συνέχεια. Μετα απο πολλές προσπάθειες κατάφερα να μήν έχω αυτά τα προβλήματα.[/quote']

 

Καλά το ότι η steinberg δεν λέει να φτιάξει 1 σταθερό cubase (δεν ξέρω τι λέει το 4, ας απαντήσει ο Wow!) δεν είναι πρόβλημα των windows!

 

Πάντως και με επώνυμα περιφεριακά (asus μητρικές, kingston μνήμες, WD σκληρούς, αθόρυβα τροφοδοτικά κτλ κτλ κτλ) ακόμα είναι φθηνότερα από τα μακ. Τώρα αν κάποιος τα σκάσει μόνο και μόνο για το λειτουργικό, οκ ας το κάνει. Εδώ γίνονται άλλα και άλλα, σε αυτό θα κολλήσουμε;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, πέρα από τη πλάκα, τα Mac είναι πολύ καλά μηχανήματα. Απλώς υπάρχουν δύο προβλήματα, ότι είναι πολύ ακριβότερα και ότι έχουν μία προβληματική αντιπροσώπευση στην Ελλάδα. Οποιοδήποτε από αυτά τα δύο προβλήματα από μόνο του, δεν είναι και τόσο σπουδαίο, αλλά και τα δύο μαζί ήταν ο λόγος που σταμάτησα να χρησιμοποιώ Mac πριν περίπου δέκα χρόνια.

 

Η σημερινή κατάστασή τους δεν ξέρω ακριβώς ποια είναι, διαπίστωσα όμως κοιτώντας τριγύρω ότι παραμένουν ακριβά και (για να είμαι ειλικρινής) δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Αυτή η lifestyle αισθητική που πουλάνε, είναι κατά τη γνώμη μου χωρίς αντίκρυσμα: έχετε δει ποτέ Mac, δύο χρόνια μετά την αγορά του, κιτρινισμένο και βρώμικο σε κάποιο ατελιέ γραφικών τεχνών; Δεν δείχνει και πολύ καλύτερο από ένα αντίστοιχο PC, μόνο που (ακόμη και τότε) διστάζει κανείς να το ξεφορτωθεί διότι το να πάρει καποιο καινούργιο απλώς στοιχίζει υπερβολικά πολλά χρήματα.

 

Εκείνο όμως που δεν ανέχομαι σαν άνθρωπος, είναι το ότι έχουν κάνει μέρος της διαφημιστικής τους πολιτικής το να σνομπάρουν τους χειριστές άλλων λειτουργικών συστημάτων. Το MacOS ήταν ένα πρωτοποριακό λειτουργικό όταν πρωτοεμφανίστηκε, αλλά στην πορεία έχει ξεπεραστεί σε διάφορους τομείς (π.χ. αν θέλεις σέρβερ βάζεις linux, αν θέλεις games βάζεις windows, αν θέλεις office εφαρμογές βάζεις είτε linux είτε windows κλπ). Οπότε προς τι ο κομπασμός; Αγοράσανε οι αλήτες το Logic και τι κάνανε... προσπάθησαν (για άλλη μία φορά) να εγκλωβίσουν το κοινό σε μονοδρόμους και καταναλωτικά αδιέξοδα καταργώντας (άκουσον-άκουσον) την έκδοση για PC. Αν αύριο έκανε το αντίστοιχο η Adobe και η Microsoft τι σκατά θα τρέχανε τα Mac; Οι άνθρωποι είναι τόσο μαλάκες που υποδαύλισαν τη σχέση τους με την Adobe προτείνοντας το Final Cut (ένα βίντεο πρόγραμμα) ως πρωτεύουσα επιλογή για τους πελάτες τους, αναγκάζοντας την Adobe να αποσύρει το Premmiere για Mac, πάλι αφήνοντας ξεκρέμαστους εκ/ρια χρήστες του καταξιωμένου αυτού προγράμματος.

 

Και επίσης (κάτι που θεωρώ σημαντικότατο), τι σχέση είχε ποτέ η Apple με το ίντερνετ; Μήπως καμία; Μέχρι πρότινος (ίσως ακόμη) οι χειριστές Macintosh δεν είχαν έναν browser και ένα mail πρόγραμμα της προκοπής, για να μην πάμε σε RSS Channels ή καλή υποστήριξη Javascript και αρχίσουμε όλοι μαζί τα χαμόγελα.

 

Καταλήγω: αυτό που αγαπώ στην πληροφορική είναι ότι μου δίνει μία αίσθηση καταναλωτικής ελευθερίας. Θέλω να έχω επιλογές, θέλω να είναι όσο γίνεται φθηνότερες, θέλω να λειτουργεί ο ανταγωνισμός, θέλω να υπάρχουν μικρές εταιρείες κατασκευής λογισμικού και (κυρίως) θέλω να δω το Open Source λογισμικό να αναπτύσσεται. H Apple ούτε είχε , ούτε έχει σχέση με αυτά τα πράγματα και συνεπώς την απορρίπτω.

 

Αυτά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχετε δει ποτέ Mac' date=' δύο χρόνια μετά την αγορά του, κιτρινισμένο και βρώμικο σε κάποιο ατελιέ γραφικών τεχνών;[/quote']

 

Στάνταρ είναι όντως a sorry sight...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μόλις τελείωσα μία παρουσίαση στο MS powerpoint. Όλη μαζί, 2.4 ΜΒ.

Επειδή το ξέρω το πρόβλημα....έκανα : new presentation, select all (αυτά που μόλις ετοίμασα) copy, paste (στην άδεια), save as...κλπ.

Το δεύτερο αρχείο, (για εμένα πανομοιότυπο με το πρώτο) είναι 900Κ.

 

Πάμε πάλι:

Έχω δύο ίδια αρχεία του powerpoint, το ένα είναι 900Κ και το άλλο 2.4 ΜΒ. :roll:

 

H νέα καμπάνια της MS:

 

Εσείς πόσα άχρηστα MB γράψατε στο δίσκο σας σήμερα?

Microsoft. We suck hard disks. Big time.

 

(:lol: )

 

OK, πλάκα κάνω....όλα τα software έχουν προβλήματα....και όλα μπορεί να σου σπάσουν τα νεύρα.

 

 

 

Παρεπιπτόντως, ξέρετε πως θα το έκανε το "Wow!", η Apple?

 

 

iProtocol. Power and Simplicity

 

Elegant....δε βρίσκετε? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Harilatron, χάρη στην αυξημένη σου ευφυία, είσαι ο πρώτος εδώ και δύο χρόνια που άρχισε να καταλαβαίνει τι σημαίνει το nick μου. Μην ξεχνάς ότι είμαι παλιός μακιντοσάς (καθώς και παλιός αναγνώστης των βιβλίων του Ασίμοφ, hint-hint), οπότε έκανες ένα σοβαρό βήμα προς την επίλυση του παζλ. Έτσι μου 'ρχεται να θεσπίσω βραβείο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου